Het nieuwe Martin Groenhorst spoedig omroeper bij Radio London Schiedamse speeldrift door de eeuwen heen.... INITIATIEFRIJK SCHIEDAMMER ALS DISCJOCKEY BIJ ENGELSE PIRATENZENDER „RADIO CITY" Proefperiode en Eiland-praat kapotte zender De film van Jan nog steeds niet voor Alleman... Schiedamse NOTITIES Verschiint woensdag en vri|dag in Schiedam, Kethel en Oud Mathenesse Taalmoeilijkheden Zeeslag en plons Nu Radio London FOTO B. v. d. MAST HET IS PRETTIG WERKEN BIJ (EN NOG GOED BETAALD OOK) tel. 260500 na 6 uur 's avonds tel. 266459 WOENSDAG 12 JANUARI 1966 17 JAARGANG No. 25 OPLAGE 30.100 EXEMPLAREN OOK IN ROTTERDAM OUD MATHFNESSE KANTOOR C. J. v. d KLINK - BROERSVEST 125 - SCHIED AM - TELEFOON 26.39.39 - 26.73.68 HOOFDREDACHE: P J HOVlNGH Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities» Koornmarlct 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag. De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland UK* Naar Veronica luister ik vrij regelmatig. Naar „Radio London" als het moet, en naar „Caroline" als de ontvangst redelijk is. Naar „Radio City" heb ik echter nog nooit geluisterd. Ik heb er wel van gehoord, en over gelezen, maar tot luisteren is het eigenlijk nooit gekomen. Wat ik van „City" weet is dat het opgericht is door ene mijnhaar Sutch, Screaming Lord Sutch noemen ze hem in Enge land. Op een goeie dag klom deze verwilderde heer in z'n roei bootje, en voer naar een van de vele verdedigingstorens die er sind de oorlog voor de Engelse kust liggen. Mijnheer Sutch plantte er een zendertje op en begon voor de lieve luisteraartjes uit boeken te lezen die eigenlijk niet mogen. De batterijen raakten echter op, en de Lord moest ophouden. De screaming Sutch bracht echter een ander op een idee. Geen duur schip, en geen zeeziekte. Hij zette een flinke sterke zender op een van de torens, plus een omroeper/technicus, en het spel kon beginnen Maar ja, wat doe je met een man personeel: Niet veel, inderdaad. Er werd daarom een advertentie via de micro foon uitgesproken, en op de vraag of er nog personen waren, die geïnteresseerd waren in het vak van disc-jockey kwamen vele aanmeldingen. Hier neemt het tot nu toe waar schijnlijk weinig interessante ver haal een wending. Wat was name lijk het geval. Tussen de vele aan meldingen zat een brief van een schiedammer. Een brief van Mar tin Groenhorst uit de Boerhavelaan. Via zijn radio had hij Radio City's boodschap ontvangen, en had prompt geschreven. „Ik geloof niet met het idee aangenomen te worden. Meer als een lolletje. Maar goed, ik kreeg een brief terug, waarin stond dat ik maar eens langs moest komen. Dat heb ik ge- daan, en ik moest een proefpe- I riode van 3 dagen doormaken f aan boord van het eiland. Als je van boord kan spreken. Ik was de enige die die proefperiode maakte. Het maakte allemaal maar een vreemde indruk op me. Aan boord zat een man. Die riep alle program ma's om. De eerste morgen deed hij de eerstt twee uur, en toen mocht ik. Maar, wat wil het geval, door de een of andere oorzaak was de zender uitgevallen, dus ik heb niet veel kunnen doen. Die man was ook niet zo'n tech nisch licht, en moest steeds alles via een illegale zender vragen aan mensen aan de wal. Goed, alles is weer goed gekomen, en ik kon be ginnen", zegt Martin Groenhorst. De enige moeilijkheid waarmee ik als Nederlander met school engels nog mee zat was, hoe Martin Groenhorst zo goed En gels kon spreken. „Ia, dat was in het begin nooit zo veel. Op school heb ik ook nooit hoge cijfers voor Engels gehaald. In het begin bleef het dan ook maar bij 'dit was die en die, en hier komt die of die.' Maar, als je de hele tijd met men sen bij elkaar zit die geen woord buitenlands spreken, dan moet je wel mee, of je wil of niet. Trouwens er schreven ook vele luis teraars naar die disc-jockey met dat leuke accent. Dat vond ik wel grappig, en daarom dacht ik, waar om niet wat meer gepraat? Nou, en dat ging steeds beter". „De avonden op het eiland duurden wel erg lang. De meesten gingen vroeg naar bed. Het was slecht ver warmd. Vooral in het begin. Toen hadden we alleen maar een klein olie-kacheltje. Later werd de ver warming dan gerepareerd. Ook de verlichting was niet best. De gene rator moest 's avonds uit, en dan waren er alleen maar wat batte rijen. Het licht werd dan met het uur minder. Van brieven schrijven of boeken lezen kwam dus niet veel. De enige die 's nachts door werkte was de technicus. Die was altijd met de zender bezig. En men zegt dat hij steeds ster ker werd. In het begin hadden 7^ ook zeer weinig platen. Ik denk hoogstens 400. Die moes ten ook allemaal gekocht wor den. Later, toen er veel meer geluisterd werd, kregen we de platen rechtstreeks van de pla tenmaatschappijen. Ook het per soneel werd later uitgebreid. Nu zijn er circa 10 mensen aan boord". Vreemde dingen zijn er ook ge beurd. „Radio City was geves tigd op een van die eilanden. Een stuk verderop stond ook nog zo'n soort eiland. De eige naar van City wilde dat ook gaan gebruiken, maar Radio Es sex was hem voor. Er zijn toen op dat eilandje hele gevechten gehouden. Het kwam zelfs zo ver dat een heel stel vissers er bij gehaald werd door die Es sex-man, en die hebben toen het eiland in bezit genomen. Wij hadden echter al een van onze zenders, de 188-meter-zender aan boord gezet, en ook een kleine ge nerator. Dat moesten we achterla ten. Zc maken daar nu nog steeds gebruik van. Een ander gek ding. Op een gegeven moment werd be kend dat Citv samen was gegaan met Caroline. Er zou toen een nieu we sterkere zender naar het eiland komen. Het schip kwam langs, en de zender werd omhooggetakeld. Toen het gevaarte op zijn hoogste punt was gekomen ging er echter iets mis, en de hele zender viel in zee". Sinds enkele weken is Martin Groenhorst echter geen omroeper meer bij Radio City. „Het had te weinig perspectieven voor me. Ik moet namelijk nog een hoop stude ren, en ik hoop binnenkort in Lei den mijn kandidaats te doen. Daar om wilde ik maar een paar uur per week een programma hebben. Dat lukte me bij City niet, maar bij Ra dio London voelde men er wel wat Binnenkort ga ik daar nu star ten met een .continental Show". Dat is een programma dat niet rechtstreeks de lucht ingaan, maar aan de wal opgenomen wordt. Ik wil daarin dan platen draaien van Europese, en na tuurlijk ook Hollandse groe pen". Afijn, we zullen het binnenkort wel horen op Wonderful Radio London. Tussen Tony Windsor en 1de dubbele D. „Wonderfu Radio London and The Continen tal Show, presented by Martin Groenhorst from Schiedam-Hol land". Joop Daalmeijer. Spelen zijn waarschijnlijk zo oud als de mensheid. Zeer oud is ook de soort van spelen, die wij ha zard-, kansspelen noemen. Juist de ze blijken een geliefkoosde tijdpas sering te zijn, wellicht doordat ze door hun element van toeval iets weerspiegelen, iets in zich hebben van de wisselvalligheden van het menselijk bestaan. Dat de overheid bepalingen maakte om de speel zucht, die de welvaart van rijk en arm dreigde te verwoesten, tegen te gaan, is begrijpelijk. De Schiedam se vroedt vaderen bleven in deze niet achter en hebben diverse malen getracht het volk te beschermen te gen zichzelf. Zoals het in een standen-maatschap pij past, maakten zij een uitzonde ring voor de „hogere" standen, in dit geval de Ridderschap en him ei gen regenten-stand, blijkbaar van mening zijnde, dat de speeldrift bij hen meer getemperd werd door de rede dan bij het „gewone" volk het geval was. Zij vaardigden in mei 1556 een keur uit, waaruit ik hier enige artikelen overneem. Na de lezing zal de lezer opnieuw overtuigd zijn van de juistheid van het woord van de Prediker, dat er niets nieuws onder de zon is, maar dat alles wat is, reeds geweest is. „Item soe en moet nyemandt met taerlingen (dobbelstenen) speelen eenich spul, sonder met scijven(?), op die bueten (boete) van drie pondt, uuytghenoven ridderen, knae- pen (candidaat-ridders), der stede heeren (de stadsbestuurders) ende oyck eerbaere luyden, die alhier gastwys comen (fatsoenlijke vreem delingen), die moeghen speelen met haer huysghesin in haar sellfs her- berghe (woning) jegen malcander somder te verbeuren." „Item soe wat man afte wyff in zijl huys liet speelen (gelegen heid tot spélen gaf) met taerlinghen sonder scijven, verbeurde drie pondt Ten waer (tenzij) hij ofte zij be- toechde (bewees) met twee knae- pen als dattet hem ofte haer leet waer (speet), uuytgenoemen als voirscreven staet." „Item soe en moet nyemandt kooten (beentjes uit de hiel van een schaap of rund, die dienst de den als dobbelstenen, echter met vier in plaats van 6 vlakken) om ghelt, op die boete van twee pondt ende sententie (vonnis) van sche penen, tzij tot wat plaetsen dattet zij (onverschillig waar); een der- dendeel sheeren behouff (de graaf), een derdendeel der steede behouff, ende een derdendeel diet anbrengt." 6 „Item soe en moet nyemandt qaerten (kaarten) ofte met taer linghen speelen in de Doelen ofte an den vesten ofte anders op die straeten en de andere heijmlicke plaetsen. Noch soe en sal nyemandt stuypen (stycken? Het werpen van munten in een putje, waarbij gera den moest worden of het aantal even of oneven was. Kinderen speelden dit wel met knikkers en noemden het o.a. „plompen") afte om ghelt speelen, met wat bouverye (schel merij) dattet zij, opte boeten voir screven." Veelal heerst de mening, dat eerst de Calvinistische, puriteinse over heid van na de omwenteling zich keerde tegen kaartspelen e.d. Zoals men ziet, was reeds de Katholieke overheid gekant tegen zulke kans spelen. Overigens ging het beide overheden niet in de eerste plaats (voor de gereformeerde predikan ten lag dit anders) om het spel als zodanig, maar om de dikwijls kwa lijke gevolgen: het verlies van een goed deel van de bestaansmiddelen. Misschien ook maakte men daarom een uitzondering voor de Ridder schap en de eigen regentenstand, omdat deze in de regel meer te ver liezen hadden en minder snel tot de bedelstaf gebracht? Aldus schrijft Schiedams gemeente archivaris, drs. G. v. d. Feyst in de zojuist verschenen gemeentelijke uit gave „Het Stadhuis meldt". Speciaal voor Uw TROUWREPORTAGES NIEUWSTRAAT 43 (t.o. bevolking) TELEFOON 260555-152573 Martin Groenhorst, volgens de Engelsen Marin Green, ge zeten tussen micro en platen. Jan. Schapers' rolprent over Schiedam, sinds jaar en dag, in opdracht van de gemeente, in de maak en in de wandeling al Schapers' „onvoltooide" genoemd dreigt nu toch klaar te komen. Deze Schiedamse „goodwillfilm" schijnt echter wel door pech achtervolgd te worden. Burge meester en wethouders hebben „hun" film al even mogen zien, tiidens een besloten voorstelling in het Zakkendragershuisje. Maar bij die voorvertoning, een lokale filmkeuring zou men kun nen zeggen, ging het ook al niet van een leien dakje. Technische moeilijkheden stonden dit voor draaien voor de heren opdracht gevers wat in de weg. De eeuwig optimistische cineast Schaper, die het waarschijnlijk allemaal ook niet kan helpen (wel verhel pen,is echter niet voor één gat te vangen. Hij heeft inmiddels B. en W. naar zijn filmstudio in Rotterdam genodigd, waar hem alle middelen ter beschikking staan om zijn bewerkelijke werk stuk er nu in laatste en blijkbaar verbeterde versie er zonder dra len uit te draaien. De verwachtin gen zijn nu wel zeer hoog ge spannen. En nu maar hopen dat er geen jaren meer overheen gaan aleer deze onversneden Schiedamse filmstrook in roula tie komt. Maar gelukkig lacht ci neast Schaper het lest en het best ah hij met zijn produkt aan de hooggestemde verwachtingen kan voldoen. We zouden haast willen zegen, Jan, haast je vooral niet. De allerlaatste versie kan al leen maar de beste zijn. Laat je niet opjagen.' PER ABUIS vermeldden we dat nieuwe leden voor de schietver. „Schiedam" zich aan konden melden in gebouw Ar cade. Dit moet zijn De Korenbeurs. U kunt er vanavond nog terecht... SCHIEDAMSCHE CARTONNAGEFABRIEK

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 1