ITnieke gebeurtenis BOEK VAN RUSSISCHE SPION ENGELAND VAN DE PERS IN Morgen ben ik de bruid" Goede zet van Moskou in de zenuwen oorlog S Idiale aquarium schoonheid (voor Trix, vrij naar Willeke) Koffie geen remedie tegen drankgevolgen Twaalf miljoen gastarbeiders in Duitsland Op iedere drie wereldburgers één christen Roken zonder tabak Ih Oost-Herlijn E'ropagumla ,.Ki«n" Phil by LONDEN. Deskundigen van het Britse ministerie van Oorlog, gespecia liseerd in de problemen van psychologische oorlogvoering, hebben met tegenzin toegegeven, dat de Russen weer eens een fraai stukje werk hebben geleverd. Hun aandacht was gevestigd op het boek „Spion", het levensver haal van de Russische geheime agent Gordon Lonsdale, dat binnenkort in Engeland zal verschijnen. Het wordt beschouwd als een uiterst slimme zet van een nieuwe afdeling van de geheime dienst van de Sowjet-Unie. lijk reeds Lonsdale, alias Konon Trofimowitsj Molody, werd in 1961 te Londen ver oordeeld tot vijf en twintig jaar ge vangenisstraf wegens zijn aandeel in de organisatie van een spionage- komplot in Portland. Ofschoon hij in het bezit was van een Canadees paspoort, bleek hij het burgerrecht van dc Sowjet-Unie te hebben ver kregen. Hij heeft zijn straf niet be hoeven uit te zitten. Na verloop van tijd werd hij uitgewisseld met Gre- ville Wynne, die in handen van de Russen was gevallen. Nu kan bij Lonsdale de kassa vro lijk rinkelen. Zijn Britse uitgevers, en Spearman, hebben name- ;ds 25.000 exemplaren van „Spion" laten drukken en die zullen worden verkocht voor 12.50 per stuk. Dan zijn er nog de rechten voor publikatie in het buitenland, de publikatie in feuilletonvormen wellicht een film. Ja, op Lonsdale ligt straks in het vrije Westen zeker een half miljoen'te wachten. Vast staat intussen, dat Lonsdale het geld bepaald niet gemakkelijk heeft verdiend. Waarnemers te Moskou zijn er namelijk van over tuigd, dat hij een scherpe terecht wijzing heeft ontvangen van zijn eigen geheime dienst nadat een deel van het verhaal vorig jaar was af- fedrukt in een Engels dagblad „The eople". In het boek „Spion", een min of meer sober goed gedocu menteerd relaas, beweert hij trou wens dat de destijds in „The Peop le" afgedrukte tekst onjuistheden en „verzonnen gebeurtenissen" be vatte. Waarschijnlijk is Lonsdale aanvan kelijk op eigen initiatief begonnen zijn belevenissen op schrift te stel len. Op een gegeven moment hebben de propagandisten van de geheime dienst ingegrepen. Dat zal wel niet zonder de nodige strubbelingen zijn gebeurd. Onlangs werd in Hotel Johannishof in Oost-Berlijn een ontmoeting ge arrangeerd tussen uitgever Neville Armstrong, een verslaggever van „The People" en Lonsdale. Het was de bedoeling, dat de tekst in ge meenschappelijk overleg zou wor den geschreven. Armstrong consta teerde meteen, dat Lonsdale ten volle bereid was mede te werken. Het ging trouwens om een bedrag van 200.000 gulden. Vier maanden later trachtte Lons dale zich echter te distantiëren van hetgeen hij in eerste instantie te Berlijn had losgelaten. Het bleek dat Lonsdale in het bijzonder spijt had van het relaas van zijn amou reuze avonturen. In het boek wordt dan ook wat dit aangaat de groot ste terughoudendheid betracht, het geen een opmars tot bestseller wel in de weg staat. De conclusie ligt voor de hand: de geheime dienst heeft Lonsdale gewaarschuwd, dat zijn biografie vooral serieus moest blijven. Lonsdale heeft indertijd bij zijn proces gesnoefd, dat hij het Westen zo lang te slim af was geweest. Nu werd hij op zijn beurt overtroefd door de Londense krant. Deze be sloot namelijk niet langer te aarze len en drukte het verhaal af zoals de spion het in eerste aanleg had verteld. „Spion" is zonder meer een fraai boek. Vast staat, dat de gehele Rus sische geheime dienst er verrukt van zal zijn, te beginnen met het hoofd, generaal Iwan Iwanowitsj Agayants. Het zijn trouwens de eerste memoi res van een Sowjet-spion, die ooit in het Westen zijn gepubliceerd. Een vakman op het Britse ministe rie van Oorlog heeft ze al geken schetst als „een prachtig stuk werk in de psychologische oorlogvoering". Bij herhaling betuigt Lonsdale zijn liefde voor Groot-Britannië. „Ik heb nooit het gevoel gehad, dat mijn werk tegen de Engelsen was ge richt", schrijft hij. Daarentegen ko men dc Amerikanen er niet goed af. „Ik heb mij nimmer Kunnen vereen zelvigen met de Amerikaanse ma nier van doen", wordt in „Spion" sarcastisch vastgesteld. De meeste Amerikanen die in het boek voor komen, in het bijzonder Amerikanen verbonden aan de geheime dienst, worden ten tonele gevoerd als dwa zen en dronkaards, of als een com binatie van deze twee. Velen hunner zouden gerekruteerd zijn uit de inlichtingendienst van de nazi-generaal Gehlen. In het boek ontbreken griezelige anekdotes niet. Zo vertelt Lonsdale bijvoorbeeld hoe gemakkelijk hij de Amerikaanse militaire basis Laken- beath kon binnendringen en hoe in 1956 Amerikaanse militairen in staat van alarm werden gebracht voor grootscheepse voorzorgsmaat regelen nadat een vliegtuig was neergestort op een „opslagplaats van atoombommen". Volgens Lons dale namen de Amerikanen niet de moeite de Britse burgers, die zich in het gevaarlijke gebied bevonden ook te waarschuwen. Hoezeer de Russen ernaar streven, uit het boek propagandistische munt te slaan blijkt ook uit de zorg waarmede de tekst is bewerkt. Sti listisch is „Spion" van goede kwa liteit. Dit komt vooral tot uiting bij de beschrijving van reisjes in de Verenigde Staten. Uitgever Arm strong zei mij, dat de oorspronke lijke tekst van de eerste vijf hoofd stukken hem erg had teleurgesteld. „Het manuscript van Spion, dat te Moskou is geschreven, ademt ech ter eer geheel andere geest. Ik was verras door de andere aanpak, het gebruik van woorden die ik niet had verwacht. Het lijdt geen twijfel, dat iemand hem heeft geholpen. Lonsdale heeft een talenknobbel maar hij is geen geboren schrijver". In dit verband wordt te Londen thans de naam genoemd van H.A.R. „Kim" Philby. Deze man was inder tijd hoofd van de afdeling veilig heid op de Britse ambassade te Washington, doch hij moest in juli 1951 de buitenlandse dienst verla ten nadat hij verwikkeld was ge raakt in de affaire van de spionnen Burgess en Maclean. Hij wierp zich toen weer op de journalistiek, zijn oude vak, maar in januari 1963 week hij uit naar de Sowjet-Unie. In september vorig jaar werd be kend, dat Philby een functie had ge kregen bij Nowosti, een persbureau te Moskou, en daarmee bijna 3000 gulden per maand verdiende. Som mige passages in „Spion" kunnen bijna niet anders dan door een ge boren Engelsman zijn geschreven. „Kijk hier eens, dat is Pim Philby van top tot teen", zei ons een zegs man van het ministerie. Ofschoon Lonsdale zijn literaire ac tiviteiten kennelijk zonder officiële goedkeuring is begonnen, lijkt het allemaal goed voor hem te zijn af gelopen. Wat zal hij met het geld doen? Nu reeds ligt te Londen het bedrag je van 300.000 gulden op hem te wachten. Hij kan het natuurlijk naar Moskou laten overmaken en daar bij de staatsbank in roebels inwisselen. Het zou wat riskant zijn het zelf te komen halen want, tech nisch bezien, moet hij nog altijd zijn strr c uitzitten. Hij zal zich echter kunnen troosten met de gedachte, dat in elk geval wel een oplossing zal worden ge vonden. Afgezien hiervan zullen zijn memoires ook in het Russisch ver schijnen, ongetwijfeld weer in een bijgewerkte versie... Iedere aquarium-bezitter weet, hoe moeilijk het is zijn aquarium schoon te houden. Na enig experi menteren komt hij er wel achter, hoe te zorgen dat de aanslag en ver dere vervuiling tot een minimum kan worden beperkt, maar hele maal schoon blijven speciaal zijn ruiten toch nooit. Een luchtpompje voor toevoer van zuurstof ontbreekt meestal niet; ook de werkzaamheid daarvan helpt mee de aanslag te beperken. Thans is in Japan een filter met pompje in de handel gebracht dat zowel de vervuiling belet als de zuurstoftoevoer verbetert. Het pompje is verborgen in een filter die het water zuivert en aanslag heet te voorkomen door de aanwe zigheid van een aantal voor de vis sen onschadelijke chemicaliën. Het zorgt niet slechts voor de zuurstof maar ook voor de circulatie van het water door het filter. Voorlopig is dit apparaatje wel een vrij prijzige aangelegenheid: het kleinste model kost ongeveer 170 gulden. Koffie is een populaire drank, en dat niet alleen, omdat ze, met sui ker en melk genoten, tot de aange naamste versnaperingen behoort, maar ook omdat men er allerlei goede eigenschappen aan toeschrijft. Zo is de mening zeer algemeen, dat men de gevolgen van alcoholge bruik kan opheffen door de hoe veelheid caffeine in een sterke kop koffie. Een onderzoek door hoogle raren van de medische faculteit van de universiteit van Indiana maakt een eind aan deze illusie, waaraan vele automobilisten zich overgeven, die wel van een slokje houden. De onderzoekers stelden vast, dat reeds bij het gebruik van 50 tot 70 gram whisky het coördinatie- en re actievermogen merkbaar achteruit gaat. Een kop koffie, daarna genut tigd heft deze teruggang niet op en heeft dan alléén het voordeel, dat men minder gemakkelijk dronken wordt als men voortgaat whisky te drinken. Men nam ook de proef in de whisky een zekere hoeveelheid caffeine te mengen. Ook dit beïn vloedde in geen enkel opzicht het gevaarlijke gevolg van de whisky: een tekort aan rijvaardigheid. Het is natuurlijk wel zo, dat koffie na alcoholgebruik beter is dan alco holgebruik na alcoholgebruik. Overal in de hoog-industriële West- Europese landen kampt men met een tekort aan arbeidskracht, maar nergens is de tewerkstelling van gastarbeiders omvangrijker dan in West-Duitsland, waar nu het aantal vreemde werkkrachten het miljoen al ruimschoots heeft overschreden. Het bedroeg eind september 1.216.700 personen dat is ongeveer 5.5 procent van de totale arbeiden de bevolking. Niet minder dan 283.500 vrouwen zijn in dit cijfer be grepen. De Italianen spannen met 372.400 werkkrachten de kroon. Verder zijn in West-Duitsland werkzaam 187.000 Grieken, 182.800 Spanjaarden en 132.700 Turken. Er werken nu ook Portugezen in de Bondsrepubliek, al is hun aantal, vergeleken met de arbeiders uit andere Europese lan den niet groot: 14.000. De Evangelische Kerk in West- Duitsland heeft een berekening la ten maken van het aantal belijders van wereldgodsdiensten. Volgens de ze berekening vormen de Christe nen met 877 miljoen mensen de grootste godsdienstige groepering in de wereld. Daarop volgen de Islamieten met 427 miljoen, de Hindoes met 300 mil joen, de aanhangers van het Confu cianisme eveneens met 300 miljoen, de Boeddhisten met 190 miljoen, de Taoisten met 30 miljoen en de be lijdende Joden met 13 miljoen. De aanhangers van regionale stam godsdiensten worden op 140 miljoen geschat. Van de 877 miljoen Christenen zijn 500 miljoen katholieken een ge tal dat ongeveer overeenkomt met degene, die opgaven geen gods dienst te belijden 256 miljoen protestanten, 97 miljoen Grieks-or thodoxen en 24 miljoen Christenen die tot kleine kerkgenootschappen behoren. In de Verenigde Staten is een nieirw rookmiddel in de handel gebracht, de z.g. „Non-Tabacco"-sigaret. Deze zou precies dezelfde smaak hebben als de normale sigaret, maar het vulsel zou niet de schadelijke be standdelen ervan zoals nicotine, ar senicum, glycerine en carbolzuur bevatten. Indien de voor rokers wonderbaarlijke beschrijving van dit nieuw produkt inderdaad met de waarheid overeenstemt, zal het ongetwijfeld een van de meest spec taculaire omwentelingen sinds tien tallen jaren op de markt van genot middelen betekenen. Alcoholloze je never is .echter ook nooit een suc ces geweest.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 17