Het nieuwe a i ezin ci M n a en i n e wer> op voile toeren STEMMEN BIJ VOLMACHT IS U REEDS IN DE STEMMING Statenverkiezing op 23 maart Schiedam telt weer een 45 stembureaus Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse Een van de belangrijkste verworvenheden van de mens is het recht om vrij en in het geheim te stemmen. Het begint eigenlijk allemaal met een officiële mededeling van gemeentezijde, dat het kiezersregister zal worden opgemaakt en ter inzage gelegd. Lang voordat de verkiezingskoorts in ons, gewone boeren burgers en buitenlui is gevaren. En „het stadhuis" treft, met de onverbidde lijke kieswet als wegwijzer en richtsnoer in de hand nu reeds de nodige maatregelen voor „de grote dag", die voor de Statenver kiezingen op 23 maart valt en die voor de raadsverkiezingen op 1 juni genoteerd staat. Op 8 februari heeft in Delft, ook ons hoofd stembureau in dit kiesdistrict, reeds de kandidaatstelling plaats voor de komende Statenverkiezingen. We horen u al brommen „wist ik niks van, nou al weer?" l'onsregistcr Soldaatjes FOTO B. v. d. MAST „Huwelijksgeschenk GIRO 4444 HET IS PRETTIG WERKEN BIJ ^^^^^^mSa^SÜ^ÜÜ^^WVGEFABRIEK (EN NOG GOED BETAALD OOK) WOENSDAG 2 FEBRUARI 1966 17® JAARGANG No. 31 OPLAGE aai 00 EAtMfLAMEN OOK IN ROTTERDAM OUD MATHENESSE KANTOOR: C. J. v. d. KLINK - BROERSVEST 125 - SCHIEDA M - TELEFOON 26.39.39 - 26.73.68 HOOFDREDACTIE P. J. HOVINGH. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edlt'esc Koornmarlil 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland VU l I t kt Via de mechanische administratie, waaraan het foto-elektronische <x>g niet ontbreekt, houdt men hier ie dere mutatie van de ingezetene nauwgezet bij. Als de heer Cramer vertelt, welk een administratieve rompslomp voor zijn komst in 1961 het bevol kingsbureau belastte, dan springen de voordelen van deze mechanische administratie duidelijk in het oog. Toen hij op een goede dag ergens op zijn bureau een van zijn ambte naren ingespannen gebogen zag zit ten over wat bij navraag „het kies- register" bleek te zijn (door deze arme man dagelijks bij te houden was de directeur voor goed voor de gemechaniseerde administratie ge- Jawel, daar helpt geen moedertje lief Rijnmond was tenslotte een extraatje aan en om u alvast wat in de stemming te brengen zijn we voor u eens een kijkje gaan nemen op dit hoofdstembureau aan de Delftse Westvest. Waar men ai druk doende was met de verzorging en verzending van alle bijbehorende administratieve rompslomp en het onontbeerlijke stemmenmateriaal. Want tot deze Kieskring Delft be horen nl. ook Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Maasland, Rozen burg, Schipluiden, Naaldwijk, De Lier, 's-Gravenzande, Monster, Wa teringen en Rijswijk. De stemmen van uit al deze ge meenten komen op de avond van de 23e maart (Statenverkiezing) uit eindelijk dus ook allemaal in Delft terecht, waar men na de telling te vens voor doorzending zorgt. Veel omvattend genoeg om er eens een kijkje achter de schermen te nemen. Overigens verwacht het hoofd van dit bureau, de heer A. C. Cramer echt niet dat u hoogstpersoonlijk navraag komt doen „of u er ook in voorkomt", het kiezersregister klopt zo heus ook wel. Ook in uw eigen gemeente, waar de afdeling „Bevolking" attent is op elke muta tie. Maar de kieswet wil nu echter een maal, dat de samenstellers open kaart spelen met het kiesregister. Opdat, voor het geval men er on verhoopt niet in zou voorkomen, de misser alsnog opgespoord kan wor den en de „verduisterde kiezer" als het ware een dubbele zekerheid heeft om in het register te worden opgenomen. Men heeft derhalve de mogelijkheid tot herstel of rectificatie van een eventuele machinale of menselijke fout bewust opengelaten, zodat ook zij die geen oproepingskaart zouden ontvangen, maar daar wel recht op hebben, alsnog aan bod kunnen ko men. Nu kan de vanouds gehanteerde term kiesregister iri het geval van dit hoofdverkiezingsbureau verwar rend werken, omdat dit register reeds lang geïncorpereerd is in het zgn. plaatjesregister, meer populair de ponsplaatjes genoemd. De heer Cramer stapte niet lang daarna bij mr. dr. K. J. J. van Om men Kloeke binnen, het hoofd van het centraal stembureau, en vroeg hem terloops of zijn kiesregister ook uit louter ponskaarten mocht worden opgebouwd. En de man die toen juist bezig was met het op de helling zetten van de verouderde kieswet, sprak toen het voor hem verlossende woord: „Je komt goed van pas man, ik ben net bezig met de nieuwe kieswet, zeg maar wat je er in wilt hebben". En zo komt het gehoord de heer Cramer dat de ponsplaatjes hun intrede deden en later nog in zoveel plaatsen meer. Speciaal voor TROUWREPORTAGES artistieke vergrotingen desgewenst in kleuren Nieuwstraat 43 (t.o. Bur. Bevolking) Tijdig bespreken Telefoon 260555-152573 De mar: die voordien elke dag het oude kiesregister moest bijhouden kreeg toen een heel wat afwisselen der taak. Dank zij een machine „die op gemakkelijke wijze voor het bu reau Verkiezingen denkt", zoals men de adresseermachine en alles wat er zo bijhoort huiselijk zou kunnen omschrijven. En dar kan het ook zo zijn, dat de heer Cramer terloops zegt: „We zit ten nu net middenin het klaarma ken van de soldaatjes". Een soort vakjargon, doelend op het samen stellen van het register voor dienst- plicftigen, waar de afdeling mili taire zaken in deze tijd ook altijd zoet mee is. Na de kandidaatstelling voor de Statenverkiezingen op 8 februari gaan de oproepingskaarten de deur uit. Dit betekent tevens, dat als je op 8 februari in een bepaalde gemeen- PLAATSELIJK COMITÉ t.n.v. MEES en HOPE SCHIEDAM Schiedam komt langzaam maar zeker in de juiste stemming. Om te beginnen voor de 23e maart, de S.atenverkiezingen, waarvoor op dinsdag 8 februari de kandi daats .elling plaats heeft. En dan zijn er nog voor de le juni de zeker zo belangrijke gemeente raadsverkiezingen, waarvoor op 19 april de kandidaatstelling plaats heeft. De Afdeling Bevolking en Alge- jj mene Zaken van ons stadhuis (een speciaal Bureau Verkiezin gen kent Schiedam, niet, in tegen- s elling tot vele andere gemeen ten is ai druk bezig met de voor bereidingen. Daartoe behoort ook de indeling van de stembureaus. Maar dat was gauw bekeken; het blijven er, evenals vorig jaar met de Rijnmondverkiezingen, weer 45. De heer J. Van Heerden, die de algemene leiding heeft van wat we dan maar gemakshalve het „Bureau Verkiezingen" zullen noemen, vertelde ons, dat hij op rond 50.000 s emgerichtigden re kent. Tot degenen die na 8 febru ari een oproep thuis zullen krij gen als stemgerechtigden behoort ook een voor de Statenverkie zingen en de komende raadsver kiezingen althans nieuwe cate gorie van potentiële stemmers; de groep van 21- en 22-jarigen. Aangenomen mag worden dat de ze twee nieuwe jaargangen voor Schiedam zo rond 25003000 stemmen kunnen inbrengen. Voor de komende Statenverkiezingen is Schiedam weer op het hoofd bureau in Delft aangewezen, waarover hiernaast meer. te woont, je daar kiezer bent en dat ook blijft, al zou je in die tussen tijd nog naar elders vertrekken. Zo'n stem moet dus daar worden uitgebracht. Verhuist iemand vóór die dag nog naar een andere plaats, dan mag hij daar wel zijn stem uit brengen. Het stemmen bij volmacht is een andere mogelijkheid. Hoewel bij het verlenen van vol macht zo soepel mogelijk wordt ge werkt, voldoet niet iedere aan vraag aan de eisen die daartoe in de Grondwet worden gesteld. Voor de samenstelling van de nieu we gemeenteraad sluit de kandi daatstelling op 19 april (verkie zingsdatum: 1 juni). En gezien de ervaringen uit het verleden mag worden verwacht, dat de P.T.T. ook ditmaal weer in staat zal zijn de oproepingskaarten in een week te kunnen bezorgen. Nu wilt u natuurlijk nog van ons weten hoe de kiezers ditmaal zul len stemmen. Een kleine opiniepei ling heeft ons het volgende geleerd: 61 procent vindt dat er te veel par tijen zijn; 1 procent meent dat er te weinig partijen zijn; 63 procent leest de verkiezingsfolders; 19 pro cent bezoekt wel eens een verkie zingsvergadering; 58 procent van de kiezers heeft dezelfde politieke overtuiging als hun vader; 74 pro cent van de gehuwde kiezers stemt op dezelfde partij als hun eega; 70 procent is geen lid van een partij en 83 procent stemt op no. 1 van lijst... Nou ja, u moet u nu niet alles voor willen laten zeggen. Een beetje spanning moet er blijven! y v V-- ft Het heeft op het eerste gezicht iets weg van een volautomatische pop penkast, deze stemmachine, waar Schiedam het best mee zou willen pro beren. Maar dit „luxe speelgoed", hoe efficiënt ook in zijn werking, loopt teveel in de papieren dat men het nu al aan zou durven schaffen. Voor de komende verkiezingen zullen we het in Schiedam dus maar gewoon met de oude en vertrouwde doe-het-zelf stemmethode blijven doen. Een verzoek om bij volmacht te stemmen kan worden ingediend door die kiezer, die niet in staat is persoonlijk aan de stemming voor de Statenverkiezingen op woensdag 23 maart a.s. deel te nemen, hetzij door lichamelijke omstandigheden ziekte, ouderdom enz.), hetzij door verblijf buitenlands of door verblijf op de dag der stemming buiten de provincie Zuid-Hol land. De aanvrage moet geschieden met een speciaal daarvoor vastgesteld groenformulier, kosteloos verkrijg baar op iedere gemeente-secretarie. Het formulier moet zowel door de volmachtgever als door de gemach tigde getekend worden. De gemachtigde moet uiteraard ook kiesgerechtigd zijn. Men is „kiezer", als men op 8 fe bruari a.s. dag van kandidaat stelling 21 jaar of ouder is, de Nederlandse nationaliteit bezit en niet om een of andere reden is uit gesloten van het kiesrecht. Dat wil dus. zeggen, dat als men na 8 fe bruari, doch vóór 23 maart 21 jaar wordt, men aan de komende Sta tenverkiezing niet kan deelnemen. Men kan als gemachtigde aanwij zen: de echtgenoot of echtgenote, of een bloed- of aanverwant tot en met de derde graad (bijv. vader, moeder, zoon, dochter, grootvader, grootmoeder, kleinkind, schoon dochter, schoonzoon, schoonzuster, zwager, oom, tante, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtge note van een zwager). Men kan ook een „huisgenoot" machtigen. Dat is een kiezer, die op 8 februari aan hetzelfde adres in het bevolkingsregister (dus ook in het kiezersregister) is opgeno men als de volmachtgever. Tussen „huisgenoten" behoeft geen familierelatie te bestaan. Nieuw is sedert een op 1 januari j.l. van kracht geworden wijziging van de Kieswet dat men thans ook een elders in Nederland wo nend familielid kan machtigen. Doch bedacht moet worden, dat dit familielid zich dan op de dag der stemming naar de gemeente moet begeven, waar de volmachtgever woont, om zijn stem bij volmacht uit te brengen. Een kiezer mag ten hoogste twee aanwijzingen als gemachtigde aan nemen. De volmachtgever is niet be voegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. Verzoeken welke na 9 maart a.s. worden ingediend, moeten worden afgewezen. Een kiezer die dus na de sluitings datum in een omstandigheid komt te verkeren, waardoor hij niet op de dag der verkiezing persoonlijk naar het stembureau zal kunnen gaan (b.v. doordat hij dan ziek is geworden, of eerst na 9 maart weet, dat hij op 23 maart in het buiten land zal vertoeven) zal dus niet kunnen stemmen. Hij of zij doet er goed aan in dat geval de kaart terug te sturen en op de kaart de re den vai verhindering te vermelden. Ook kan de oproepingskaart op de dag van de verkiezing door een huisgenoot op het betreffende stembureau worden afgegeven. Personen, die op de verkiezingsdag in een andere gemeente in Zuid- Holland zullen verblijven (b.v. door verhuizing naar zo'n gemeente moeten gebruik maken van de re geling om in die andere gemeente in persoon aan de stemming deel te nemen. tel. 260500 na 6 tmr 's avonds nL 266459

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 1