Warme hap** voorziet in een grote behoefte Federatie „bejaardenzorg" doet er goed werk mee dArend S.V.V. weer in de lift ORANJE" Verregende Harga-filoscfietjes... Twee woorden Fons Jansen komt in Schiedam Schiedamse NOTITIES Van de OOGMTS KUNSTCENTRUM Heerlijke musical voor uitverkocht Passage Theater 9 De dieëten Vooruitbetaling Overkoepeling Onze steun VAN Voor DAMES- en HEREN SCHOENEN en PANTOFFELS BROERSVEST 54 SCHIEDAM WUtNiUAG 9 ftbkUARI I960 Hfcl NltUWE STADSBLAD Sinds 3 januari 1.1. worden driemaal per week te weten op maan dag, woensdag en vrijdagmiddag tussen half 12 en 1 uur 40 wanne maaltijden voor alleenstaande of hulpbehoevende bejaarden thuis bezorgd door een team van vrijwilligsters, die met een bijrijdster ervoor zorgen, dat die maaltijden, bestaande uit soep, 1 ons vlees, 150 groente en aardappelen afgegeven worden in speciale sets, waar omheen een metalen mantel gevuld met kurk bevestigd is. Prachtig materiaal, da de maaltijden 1 uur warm houdt. Na een praatje neemt de bijrijdster een schoon gewassen gamèl mee en noteert meteen eventuele verzoekjes. Het heeft drie jaar ge duurd, voordat dit initiatief van de grond kwam. Nu blijft het van de grond, al is het alleen jammer dat men met de dieëten tobt. Nu in de allereerste plaats onze hulde aan het wakkere team de da mes H. Hazenbroek-de Boom, voor zitster en penningmeesteresse van deze Federatie noteert u meteen de giro voor deze aktie t.n. van de heer A. E. Hazenbroek, B.K.laan 264a en zet u op het strookje „War me maaltijden"mevrouw J. Poll- Schut, Mej. A. M. J. van der Burg en Mej. C. Niemantsverdriet. Deze dames hebben er heel hard aan ge werkt. Soms zagen ze er geen gat in, maar dankzij hun „doordouwen" en de onmisbare hulp van al die vrijwilligsters brengen deze warme maaltijden elke week blijdschap bij die bejaarde mensen, die geen kans zien door welke omstandigheid dan ook, de onmisbare „warme hap" zelf klaar te maken. Reeds nu blijkt al hoe juist deze maaltijden hen door de moeilijkheden heen helpen. Juis op oudere leeftijd wordt vaak een dieet voorgeschreven. Helaas kan men alle gegadigden hiervoor op het ogenblik niet helpen, om de doodeenvoudige reden, dat de Dr. Noletstichting slechts 10 dieëten kan verschaffen. Dat is heel jam mer en mogelijk dat na publicatie in alle plaatselijke bladen hiervoor een oplossing komt. Verheugend is dat de bejaarden deze toegestoken hand graag aanvaarden. Omdat ze na vele weken of vaak maanden al leen maar op brood geleefd te heb ben, nu pas beseffen, wat zij al die tijd gemist hebben. In het begin ontfermde een buurvrouw zich wei eens over hen, met een pannetje soep of een of andere warme hap, maar tenslotte heeft ieder zijn eigen gezin. Echte „burenhulp" bestaat praktisch niet meer, al is die soms nog wel te vinden in Schiedam. U steunen met uw gift... Ik geef u het gironummer nogeens door: deze particuliere giften-oproep kan u niet onbeantwoord laten. Het is niet zo, dat bejaarden in de scha duw van onze welvaartstaat moeten leven. Zelf kunnen zij deze maaltij den bekostigen: in totaal 5.25 per week, waarvan er sommigen de he le week een warme hap met vla of fruit toe hebben. Dat gironummer is 300323 t.n.v. de heer A. E. Ha zenbroek, B.K.laan 264a. U zet dan wel op het strookje: „Warme maal tijden". U vraagt u al die tijd al af waar moet ik me aanmelden om hiervoor in aanmerking te komen? Daar ko men de adressen al: mevr. H. Ha- zenbroek-de Boom, B.K.laan 264a, tel. 269530, mevr. J. Poll-Schut, Tuinlaan 92, tel. 267856, de dames A. M. J. van der Burg, Stadhouders laan 99 en C. Niemantsverdriet, Lange Kerkstraat 52, tel. 277889. Op iedere schriftelijke aanvraag bij een van die dames komt een sociale werkster kijken of die aanvraag werkelijk nodig is. Dan wordt men (helaas) op een wachtlijst ge plaatst en betaalt men daarna voor uit 5.25. Dit bedrag voortaan elke vrijdagmiddag te voldoen. In geval van plotselinge opname in een zie kenhuis kan die warme maaltijden reeks onderbroken worden, maar het is beslist niet zo, dat men midden in de week kan zeggen de volgende keer hoeft dat niet of ben ik er niet. U verplicht u deze drie maaltijden, waarbij u er wel voor zorgt dat ze afgegeven kunnen worden, te be trekken. Gaat u een weekje naar Wat enkele jaren geleden een on mogelijkheid bleek, is nu volledig uit de verf gekomen: de Federatie Bejaardenzorg i.o. omvat alle ver enigingen in de stad, die zich met het Bejaardenwerk bezig houden. Kortom er bestaan geen zuilen meer! Zó kan men alleen iets goeds voor anderen doen met minder geld. Een verzuchting van mevrouw Hazenbroek: „Zo moet het ook bij de Kruisverenigingen worden. Al zal ik dat misschien niet meer mee maken!" We leven echter snel en doelbewust. Het mooie van deze sectie „Warme maaltijden" is dat men hieruit ook de noden van de bejaarde mens leert kennen en er iets aan poogt te doen. Al zal dit aspect nader bekeken worden. Dat is deze Federatie die van aanpak ken weet, wel toevertrouwd. We weten nu dus dat men met het probleem dieëten-tekort kampt (op 't ogenblik 30). Men is gestart met een bedrag van f. 5.000.ge schonken door particulieren en be drijven. Er zijn 2 x 40 sets in ge bruik en 20 in bestelling. Een dub bele set bestemd voor één persoon komt op 55.— cl f. 57.— waarbij dan nu 15% bijkomt. Zou het nu niet mogelijk zijn als we deze Fe deratie Bejaardenzorg i.o. de hel pende hand boden? Niet iedereen is zo gelukkig oud te worden. Maar als je het dan wordt en je blijft alleen achter of je bent als vrouw niet meer in staat zélf een warme maaltijd te verzorgen, wat toch het ideaal van iedere huis vrouw is, dan is dit initiatief toch bewonderenswaardig. Dit werk kunt een van uw kinderen buiten de stad, dan geeft u dat bijtijds op. De dames, die overal in andere ste den hun licht opgestoken hebben, zijn vol lof over de aktie „Tafeltje dek je" in Den Haag, waar zelfs de Gemeente een speciale keuken heeft afgestaan en 500 warme maal tijden per dag worden verstrekt. Zover is men hier nog niet. Er zijn vrouwen en eenzame mannen, die hier huiverig tegenover staan. Het woord „bedeling" speelt hierin een grote rol. Maar daar vallen deze maaltijden beslist niet onder. Ze worden tegen kostprijs geleverd en zij zorgen ervoor dat onze bejaarden vitaal blijven. Hieraan mede te wer ken lijkt me voor vrouwen met een enorm sociaal gevoel en een warm kloppend hart voor deze eenzaam sten onder ons een mooie taak, die slechts heel weinig tijd vraagt. Daartegenover staat de vreugde die u deze bejaarden schenkt... M.W.-S. VOOR DE5KVNDIQ OOVICS, naruomsK nam OPTIEK Zrói*" HOOGSTRAAT 91 TEL. 268814 SCHIEDAM De wedstrijd S.V.V.-Haarlem staat voor a.s. zondag op het program ma en is voor de rood groenen van het grootste belang voor de vraag of men al of niet in de kopgroep blijft meedoen. Zondag 1.1. heeft men weer een ver dienstelijk overwinning weten te boeken op runner-up Excelsior en na de voorgaande onfortuinlijke wedstrijden zal S.V.V. zondag moe ten tonen dat zij weer in de win- ning-mood is en de lift naar boven willen blijven behouden. De Haarlemmers beschikken ook over een knap technisch spelend elftal, zodat men zondag op het sportpark Harga weer een spannen de en aantrekkelijke voetbalwed strijd zal kunnen beleven. Indien de rood groenen de volle winst in Schiedam willen houden, hetgeen nodig is, dan zal men met volle in zet deze tegenstanders uit Haarlem moeten overrompelen. S.V.V. JEUGD CONTRA SPARTA J. Een spannende jeugdontmoeting wordt er zaterdagmiddag op S.V.. Harga gespeeld tegen de jeugd van Sparta. De Spartanen staan in de kopgroep en spelen een stevige maar goede partij voetbal. De s.v.v.- jeugd heeft tegen Excelsior een ver diende 3-0 zege geboekt en zullen tegen Sparta nog feller van leer moeten trekken als 1.1. zaterdag. Met goed en snel voetbal kunnen de s.v.v.'ers nog ver komen. Aan vang 15.45 uur. S.V.V. 2 NAAR D.W.S. 2. De rood groenen reserves hebben eindelijk weer eens het zoet der overwinning gesmaakt met een 3-2 overwinning op Excelsior. Mogelijk dat de smaak inspirerend gaat wer ken hetgeen men a.s. zaterdag ze ker nodig zal hebben. De amster- dammers behoren tot de sterke re serve-elftallen in deze divisie, zo dat de s.v.v.'ers hun beste (voet- bal)-beentje moeten voorzetten. De 5-2 nederlaag van D.W.S. tegen Volendam toont echter aan, dat er zeker mogelijkheden zijn. PHILIPS-DEALER VOOR SCHIEDAM VERSTANDIG.. .EN... HANDIG MOOI stuntje van de regering: Laat de mensen SPARti\ Allemaal mooie guldentjes rits rats door een varkensgleuf laten glijden... om er over een jaar of twintig allemaal mooie dubbeltjes uit terug te peuteren (in „Koop-kracht" genomen En dat varken maar grinneken. „Hoe komme jullie zo stom. denkt het. Moet ik het uit gaan leggen? Bent U dommer dan het spaar varken? Weet U nog dat een pakje sigaretten een kwartje kostte Dat U voor een paar schoenen zes vijf en dertig betaalde. Dat vijftig gulden per maand een mooie huur was? Dat een verwarmingsmonteur acht en zestig cent per uur ver diende? In 1938, lieve mensen Weet U ook dat de gulden van vandaag precies evenveel waard is als twee en vijftig centen in 1956? VERSTANDIG?... HANDIG?... „Dus niet meer sparen?" vraagt U verschrikt. Dat heb ik niet beweerd. Dat zal ik nooit beweren. Het is altijd goed om „een appeltje voor de dorst" te hebben, als het maar geen rot appeltje geworden is. Ooit van aandelengehoord? Een ogenblikje: ik ken het verhaal van ome Janus die al zijn centjes „verspeculeerd heeft. Het is mij bekend dat „Russische olies" en „Indische Spoorwegen tot nul zijn terug gelopen, dat er zaken „op de fles" gingen en „divi denden worden gepasseerd". Er zijn ook andere effecten. Er zijn de „Potjes'. Ik zal U eens vertellen, wat ik daaronder versta: Een aantal eerlijke, vakkun dige bankiers hebben de pientere koppen tegen elkaar geklutst en een „Dépot" gevormd. Ze kochten wat Amerikaanse aandelen, wat Nederlandse, Olie, Philips, van alles wat en van alles het beste. Dat hele stapeltje duur papier legden ze, al of met met een elastiekje erom, in een safe. Het was ik fantaseer nu even voor honderd duizend gulden bij elkaar. Toen gingen ze duizend nieuwe papiertjes drukken, ieder ter waarde van honderd gulden en die konden de mensen, U en ik, van hen kopen. Dan hadden we met honderd gulden een gedeeltetje van die mooie stapel. Zo ontstonden Nefo„Verenigd Bezit van 1895', „Unitas Hol land Fund", „Robeco" en nog een paar anderen. De prijzen daarvan variëren van honderd tot ongeveer vijf hon derd gulden. Ze geven dividend en, als je ze goed bewaart groeien ze lekker tegen de verdrukking in, hebt U over twintig jaar min stens evenveel geld (in koopwaarde uitgedrukt) als vandaag... Ik dacht dat U daar eens over na moest denken, ik dacht dat het kopen van „Beleggings-dépots" verstandig en handig was. Het is voor U een hele stap on naar de Spaarbank te gaan en een groot deel van Uw boekje leeg te plukken. Het is nog moeilijker om met Uw zuur-gespaarde geld naar een bank te stappen en daar een praatje te maken met de meneer die „overal verstand" van heeft... MOEILIJK... dat wel. Veel moeilijker dan goeie guldens in een slecht varken te stoppen. En tóch moet U er eens bijzonder lang en goed over na denken. Over dit stukje van: SEBASTIAAN avond in het Passage Theater was „Heerlijk duurt hel langst", gister- werkelijk een heerlijke voorstelling, die bes.ist niet te lang duurde. De zaal van de Passage was tot op de laatste plaats bezet. Een kwartier te laat (aldus precies op Schiedamse tijd) begon de voorsteling met de ouverture van het voortreffelijke orkest van Harry Bannink. Door een wervelende eerste scène werd het publiek al meteen meege voerd in de sfeer van de musical. Van de onstuimige eerste gedeelte (de 'foundation') werd de toeschou wer meegevoerd naar het huis en het kantoor van de hoofdpersonen. Door de specialie effecten die be reikt werden met de decor-wisselin gen kreeg de gehele musical veel vaart. Door de snelle wendbaarheid van het decor hoefde het doek ttis- sen de verschillende scènes ook niet gesloten te worden. Conny Stuart en André v.d. Heuvel vertolkten de hoofdrollen en be vonden zich zodoende voortdurend in overspelpositie. Leen Jongewaard, als de kleine psychologisch aange legde kruidenier speelde ook bij zonder sterk, vooral in de scènes met het koor en ballet. Over de aankleding van deze Neder landse musical hebben we reeds een en ander opgemerkt. Wat echter be slist niet vergeten mag worden, is de uitzonderlijk goede belichting, die aan iedere scène juist die onder steuning gaf die ze nodg had. Een klaterend applaus aan het eind van de voorstelling was de beloning van het Schiedamse publiek voor deze eerste uitvoering in Schiedam van de musical „Heerlijk duurt het langst". J. D. Er was jl. zondagmiddag tegen tweeën geen kip te bekennen op weg naar „Harga", maar je trotseerde die gestadig neerplensende regen, want je had, eigenwijs genoeg NIET naar de radio geluisterd. Je sopte dus maar door tot vlak voor de ingang van het „Harga-complex", waar je o wonderlijk niet alleen was, want bij een Blauw-Witte sup porter schepte je de verbazing van zijn gezicht af, dat dit veld af gekeurd was. Een klein joch zei gelaten „pech gehad" en spurtte op zijn fiets huiswaarts. Een straal re genwater rondom zich verspreidend, 't Deerde je niet. Stevig ingepakt en met een „sjuut" boven je hoofd was 't nu alleen maar vitamine happen. Maar nu dat verslag over Excelsior S.V.V.... Leen Hubert, de zonde bok. Leen van wie je nooit verwacht had dat hij iets onbehoorlijks tegen een scheidsrechter zou zeggen. Arbi ter J. Regtop uit Assen verliet daar bij gepikeerd en rechtop het veld. Een drama in zakformaat, waarbij Leen het loodje moest leggen en in de kleedkamer achterbleef na her vatting van het spel. Jammer voor Leen en jammer voor het elftal van S.V.V., want het lijkt me leuk om die stevige sprinter naast je te heb ben. Slijterij- en Wijnhandel ft Oranjestraat 10-12. Tel. 265997 U beltwij bezorgen VOOR IEDEREEHI Het nieuwe programma van Fons Jansen, dat 1 januari in premiere is gegaan onder de titel „Hoe meer zielen", komt woensdag 16 februari in- het Passage Theater in Schie dam. Het tweede programma van Fons Jansen is in de landelijke pers met veel enthousiasme begroet. Vrijwel alle recenten zijn het erover eens, dat dc presentatie van het een- manskabaret op hoog professio neel niveau is gebracht en dat de tekster van „Hoe meer zielen" een zeer fijnzinnig en spitsvondig ka rakter dragen. Door nu ook niet katholieke men sen en situaties in zijn programma te betrekken heeft Fons Jansen een einde gemaakt aan het typisch ka tholieke karakter van zijn kabaret. Nee, voetballen is niet leuk meer. Er verandert zo ontzettend veel. 't Wordt allemaal bikkelhard en zo puur zakelijk. Clubliefde...? Ik meen dat dat woord vroeger in Koenen- Éndepols stond. In de mijne van 1960 niet. Zonde, het kostte toen nog 10,90. Maar wat wil je? Het is een ouderwets woord geworden. Een dat de jongeren bijna niet meer kennen. De samensteller van die vijfentwintigste druk (ik bedoel uit geverij Wolters te Groningen) had een vooruitziende blik. Al in 1960. WAT of Leen Hubert precies tegen die scheidsrechter gezegd heeft, kan ik in geen enkel verslag vinden. Zou dat woord in mijn woordenboek staan...? Een vraag, waarop ik wel geen antwoord zal krijgen...! MIEKE DE ALOMBEKENDE BOUSSAC-SHOW, gebracht door maison van Dooremaalen heeft op maandagmiddag, 14 februari a.s. plaats in gebouw „Arcade", Lange Haven 71, alhier. Kaarten hiervoor zijn verkrijgbaar aan de zaak, West- vest 2a. Aanvang: 2 uur. HET INTERIEUR van „Modéla" aan de Lijnbaan 75 te Rotterdam ademt een geheel Franse sfeer. Dit harmonisch licht- en kleu renspel, speciaal ontworpen voor „Modéla" en haar modieuze collec tie kunt u op vrijdagavond, 11 fe bruari a.s. bewonderen tijdens een heropenings-receptie, die van 2 tot half 6 zal worden gehouden. DE VOGELWERKGROEP van de Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging afd. Vlaardingen houdt vrijdagavond, 11 februari a.s. haar jaarvergadering in de Van Hogen- dorpschool aan de Van Hogendorp- laan te Vlaardingen. Aanvang: 8 uur. O PER BUS van Vermaat maken de leden van de K.N.N.V. afd. Vlaardingen op zater dagmorgen 12 februari a.s. een dag excursie naar Voorne. Via het moe rasbos zal men door de „Pan" het strand opgaan. Na de strandwande ling en een bezoek aan de „Groene Put" gaat men de duinen bij het Brede Water en eindigt men bij de Tenellaplas om de bus naar Maas sluis te nemen. Verzamelen om half 9 des morgens bij Vlaardingen-Oost of om 8.55 bij de bushalte Station Maassluis. Excursieleider zal de heer B. G. Otten zijn... „THE MISTERIES" zullen op zaterdagavond, 12 februari a.s. geen mysterie voor de danslus- tigen van het clubhuis „St. Joris Doele" zijn. Aanvang: 8 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 9