tiet nieuwe Wrakkenbrigade krijgt nu eigen sleepterrein voor de afgedonkte auto s OP HET AUTOKERKHOF Schiedam maakt er ernst mee Waar ze een paar tientjes geven voor wijlen uw wagen.... Vaders poen en moeders angst op autokerkhof langs de Schie lÊiÊiï mm Verschijnt: woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse Weg er mee TROUWEN 0 Terrein Huwelijksgeschenk GIRO 4444 Brïllant - van Andél Tienjarigen Paar tientjes Handwerk Wel plaats HET IS PRETTIG WERKEN BIJ (EN NOG GOED BETAALD OOK) WOENSDAG 23 FEBRUARI 1966 OOK IN ROTTERDAM OUD MATHFNÉSSE 17e JAARGANG No. 37 KANTOOR: C. J. v. d. KLINK - BROERSVEST 125 - SCHIEDAM - TELEFOON 26.39.39 - 26.73.68 HOOFDREDACTIE P. J. HOVINGH. Inzendtermijn advertenties: dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Centrale administratie Randstad-edities; Koornmarkt 34, Delft, telefoon 01730-23627* Tarieven op aanvraag De „Randstad-edities" geven plaatselijke uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n streek-editie voor geheel Westland Hij sleet zijn laatste dagen onder de schaduw van hoge bomen, langs een van Schiedams straten. Een auto in kennelijke staat van ontbinding, 't Wagentje, een Lelijk eendje dat betere dagen heeft gekend, is blijkbaar een afdankertje. De buurt heeft er al maanden lang tegenaan gekeken, de jeugd heeft er een speelbal ingezien en het kavalje zo goed en zo kwaad als het ging vakkundig gesloopt de banden zijn aan flarden gereten, het instrumentenbord, voor zover nog aanwezig is geplunderd, het linnen dak lekt als een gieter, het motorblok is ingedeukt, kortom alle voorwaarden zijn vervuld om zonder omwegen van een autowrak te mogen spreken. Een bron van ergenis voor wie er maanden lang tegenaan moet kijken. Een niet te onderschatten zorg ook voor politie en gemeen tediensten. Want bij dit foeilelijke Eendje blijft het niet. Ons stadsbeeld wordt zienderogen meer ontsierd door afgedankte ver voermiddelen, de vondelingen-op-vier-wielen van onze welvaarts- tijd, waarmee we nog steeds niet goed raad weten. Hoewel, daar komt nu verandering in. Schiedam wil, op 'n nette manier, van zijn autowrakken af, waarvan er van lieverlee meer en meer langs de kant van de weg worden gedeponeerd. Soms vormen de kentekens al een aanwijzing dat men hier met een overjarig vehikel te doen heeft, een wagen die slechts met de grootste moeite nog op de weg te houden is. „Vaders poen en moeders angst"; vaders weekgeldje schiet dan meestal tekort om er nog een opknapper tegenaan te gooien en moeders angst groeit met de dag. En niet ten onrechte, want de rij- technische gebreken van zo'n voor malig voertuig zijn vaak vele. Als moeders angst dan het pleit tenslot te wint wordt vaders poen met een zucht van opluchting ter zijde ge schoven. 't Tweede, derde vierde of zells vijfde hands wagentje zou eigenlijk regelrecht naast de asbak moeten worden gezet, maar daar heeft de reinigingsdienst uiteraard geen oren naar en de lorreman wil ook al niet van een afkopertje weten. Dus ver huist het afgedankte sleetse voer tuig maar ergens aan de kant van de weg. Als vader handig is heeft-ie n (Joed letjiii FOTO B. v. d. MAST Nieuwstraat 43 - telefoon 260555-152573 er nog even de kentekenplaten af gehaald ook, kan niemancf hem meer wat maken, denkt-ie dan, al komt dat wel eens anders uit. Laat-em toch naar het autokerkhof wegslepen, heeft moeder nog in een nette bui gezegd. Ze schaamt zich een beetje voor de buren. Maar va der laat het er liever bij liggen: „Zal me daar eek zijn, die slopers vragen nog geld"toe afs ze je wagen weg moeten slepen. La-maar-lig- gen". En daar zo'n geval niet op zichzelf staat zien we het dan ge beuren, dat Burgemeester en Wet houders de toenemende stadsont- siering een halt willen toeroepen. En wel door de vondelingen-op- vier-wielen weg te slepen naar een terreh waar ze dan kunnen worden opgeslagen. Populair gezegd: een autokerkhof annex bewaarplaats. Een geschikt terrein is nu gevon- -.. -."•wspr*:.?---" PLAATSELIJK COMITÉ t.n.v MEES en HOPE SCHIEDAM schitterend bezit voor altijd! ukvfi frn Hoogstraat 164-152 Beyerlandselaan 17S Rotterdam den op het industrieterrein bewes ten de Schie, ter hoogte van het Woonwagenkamp. Dit opslagterrein is ongeveer 1400 m2 groot en kan daarmee gemakkelijk 60 tot SU auto's tegelijkertijd huisvesten. Volgens een rekensommetje van de Schiedamse politie zullen in de eerstkomende jaren ongeveer 100 auto's per jaar worden verwijderd. En als men de tijd tussen aan- en afvoer van de wrakken op rond 4 weken stelt, mag men het terrein een capaciteit van rond 800 tot 1000 auto's per jaar toekennen. Waarmee dus voldoende uitwijkmogelijkheden zijn om een groei van het aantal „opgebrachte" wagens op te vangen. De kosten van de inrichting van het terrein zullen ongeveer 33.000 gul den bedragen, waarvoor B. en W. de raad nu een krediet vragen. Aangenomen mag worden, dachten we, dat de gemeente t.z.t. een con tract zal afsluiten met een „oprui mingsdienst" als de autowrakken- dienst Midden-Nederland, welke de overtollige auto's dan regelrecht naar de hydraulische pers kan transporteren, waar men er in één klap keurig pakketjes schroot van maakt. Zo is althans de praktijk in omliggende gemeenten. De r udige apparatuur om de auto's weg te slepen is reeds aanwezig: de Vervoersdienst beschikt over een Vervolg op pagina 3 Nu Schiedam en met name de politie ernst gaat maken met het opruimen van afgedankte auto's, met alle mogelijke financiële gevolgen van dien, hebben we eens rondgekeken naar de mogelijk heden in de naaste omgeving uw op te ruimen wagen op een orden telijke manier weg te rijden, 't Kan wel, al zullen degenen die den ken zonder veel moe.te en tegen een zacht prijsje hun afdankertje wel aan en sloper kwijt te kunnen, bedrogen uitkomen. Het aanbod overtreft nog steeds de vraag en het is duidelijk wat daarvan het gevolg is. Toch kan men langs de Z.veth zijn wagen nog wel te ruste leggen, op een autokerkhof. Bij het autosloop bedrijf van de heer J. C. de Groot bijvoorbeeld, langs de Rotterdam- seweg 221a tussen Kethel en Delft. Zo voor het oog heeft deze sloper zijn bedrijf al meer dan vol staan met ruim duizend wagens, van de kleinste voertuigen af tot hele trucks met opleggers en verhuiswa gens toe. Maar er kan altijd nog meer bij. „De meeste mensen hebben soms de wonderlijkste voorstellingen over de prijzen die een autowrak nog op levert", zegt hij. Zoals bijna alle slo pers zit hij echt niet om aanbod verlegen. De terreinen staan meest al vol, er is te weinig personeel „wie gaat er tegenwoordig nog met een brander in zijn handen staan" en de verwerking kost kapitalen, zo zeggen de slopers. Het arbeids loon, de zuurstof, het gas, enfin het is allemaal nogal bewerkelijk om uit al dat wrakijzer een ordentelijke hoop schroot voor de Hoogovens te maken. den en lossnijden. Allemaal hand werk en dat kost geld... De opbrengst van het oud-ijzer is niet altijd het belangrijkste, dat is met 3 cent per kilo al goed geho- noree,rd. De onderdeeltjes moeten 't soms doen. Bruikbare accu's en banden, daar houdt het dan meest al wel mee op, uitzonderingen, die dan ook wel meer opbrengen, daar gelaten. En daarbij komt nog, dat de men sen hun wagens eerder afdanken, waardoor het aanbod hand over hand toeneemt. Nu is de ene af- danker natuurlijk de ander niet en als er nog wat goede onderdelen zijn af of uit te halen, dan scheelt dat altijd wel wat. Maar door de bank genomen, zo zegt autosloper De Groot, die welhaast verzinkt in een torenhoge schroothoop brengt een autowrak bij mij niet meer dan drie of vier tientjes op". En als ze gesleept moeten worden is het vaak een zaak van gesloten beurzen. Het gemiddelde sleeploon is nl. ook al zo'n 50 gulden. Sloper De Groot wijst dan op al het werk dat hij moet verzetten eer hij een auto heeft gedeformeerd tot een handzaam zij het loodzwaar pak ketje van veertig bij vijftig bij zes tig centimeter. En dat lang niet al lemaal volautomatisch, zoals de grote wrakkendiensten het doen met hun enorme persen, maar ge duldig ontledend via het uitbran- „De meeste wagens die ik hier krijg zijn zo acht tot tien jaar oud". De kentekens wijzen trouwens ook wel naar de jaargangen 1954-'55. „Kijk", zegt dt Groot, „de ene wagen is ook de andere weer niet". Hij weet als de beste welk merk, meesta' welk land, de best gecon strueerde auto's aflevert. Er zijn er met een chassis van zeg maar wei nig meer dan veredeld blik en daar tegenover toont hij ons weldoortim merde Amerikanen. De meeste Europese wagentjes hebben tegen woordig een geperst chassis, dat dan algauw doorroest. „De Groot's vingei drukt zonder veel moeite door zo'n aangetast chassis heen en hij weet de slechtste jaargangen van een bepaald soort auto trefze ker op te sommen. Maar dat is voor hem allemaal bij komstigheid. Een autowrak is voor hem gewoon een wrak dat hij in mootjes moet snijden. Een zorgvul dig werkje nog. „Eerst moet de tank er onderuit, want er mag geen gevaarlijke soep in achterblijven". Neen, niet om de restantjes benzine gaat het daarbij, maar om gevaar lijke gassen die er in zijn achterge bleven. Voor de mensen die hun wagentje kwijt willen is er hier altijd nog wel plaats. „Als ze maar met een paar tientjes tevreden zijn of met niks, in het geval we de zaak moe ten komen wegslepen". U ziet het dus, uw wagentje kunt u altijd nog wel kwijt, al is het niet naast de deur' Maar voor een acht tot tien jarig voertuig moet u geen goud te rug verwachten... Daarvoor is zo'n autokerkhof een te slopend bedrijf! SCHIEDAMSCHE CARTON NAGEFABRIEK tel. 260500

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 1