De Beukelsbrug precisiewerk DE BRANDERSBRUG MET PARKEERGARAGE DE STEDELIJKE AUTOWEG ROTTERDAM-SCHIEDAM Beschrijving van het tracé Samenwerking Schiedamse NOTITIES Voor DAMES- en HEREN SCHOENEN en PANTOFFELS BROERSVEST 54 SCHIEDAM JAAR UW SPECIAALZAAK 6.95 11 Vervolg van pagina 1 Nederlandse Spoorwegen gevraagd worden om grond voor wegaanleg ter beschikking te krijgen. Het was niet alleen nodig om grond van de spoorwegen voor de weg aanleg beschikbaar te krijgen, doch ook om in de uitbreidingsplannen voor deze weg de ruimte te reser veren, waarvoor andere belangen veelal moesten wijken. Uiteraard werden deze ontwikkelin gen steeds in nauw overleg tussen de technische diensten van Schie dam en Rotterdam voorbereid. Dit overleg kon in februari 1959 als af gesloten worden beschouwd wat de tracering betreft. De directeur van Gemeentewerken van Schiedam ging op 10 februari 1959 gaarne ak koord met het ontwerp, mits er ze kerheid bestond dat binnen enige jaren met de aanleg begonnen zou worden. Hij stelde deze voorwaarde omdat in Schiedam zeer belangrijke investeringen bij het nieuwe sta tion het gevolg zouden zijn bij aan leg van deze weg. Op 18 februari 1959 adviseerde Stadsontwikkeling B. en W. van Rotterdam de gevraagde toezegging aan Schiedam te verstrekken, doch het College wenste hier niet toe over te gaan zonder kennisname van de aan de aanleg verbonden kosten. Nadat op 20 juni 1959 de Diensten hierover gerapporteerd hadden zonden B. en W. van Rot terdam op 19 november 1959 een af druk van het raadsvoorstel voor de kredietaanvrage voor deze wegaan leg aan het gemeentebestuur van Schiedam. Op 10 december 1959 ver leende de Raad van Rotterdam het krediet voor de wegaanleg. Op 18 september 1959 had de Raad van Schiedam zich reeds in principe met de opzet van de plannen ver enigd. Bij het ontwerp van de Beukelsbrug is er naar gestreefd de onderkant zo hoog te leggen, dat het aantal openingen voor de scheepvaart tot 1 a 2 per dag beperkt kon worden Hiertoe is eerst een uitgebreide studie van het scheepvaartverkeer door de Delfshavense Schie gemaakt, waarbij met name de hoogte van de schepen een belangrijk punt vormde. In het uitgebreide rapport hierover werd een vrije doorvaarthoogte van 5,50 m kanaalpeil voorgesteld. Hierdoor kunnen praktisch alle schepen, met uitzondering van b.v. coasters en bokken, de niet geopende brug pas seren. Voor het openen is met medewerking van de Provinciale Waterstaat een speciale regeling vastgesteld, zodat geen vaste bezetting door een brug wachter aanwezig hoeft te zijn. Om in de beperkte ruimte tussen de bestaande bebouwing en de spoorbaan een vloeiend wegtracé te krijgen, bleek het noodzakelijk een zeer scheve kruising van de nieuwe brug met het weg- en waterverkeer te accepteren. Voor de bepaling van de krachtsverdeling is deze voor een berekening moeilijk toegankelijke brugvorm, is steun gezocht bij een modelonderzoek met behulp van de Moiré-methode, waarbij foto's van het model worden gemaakt in belaste en onbelaste toestand. De opritten zijn uitgevoerd in een voorgespannen doosvormige plaatcon- structie van grote overspanning, te weten aan de oostelijke zijde 2 over spanningen van 30 m, aar de westelijke zijde 3 overspanningen van 26 m. Deze betonnen aanbruggen, breed 27 m, zijn door middel van rubberblok- ken opgelegd op pijlers, waarvan enkele in een door de architect aange geven karakteristieke vorm. De doorvaartopeningen van de verkeersbrug en de spoorbrug liggen in eikaars verlengde. Het beweegbare gedeelte van de verkeersbrug heeft een grotere doorvaartwijdte dan de spoorbrug, n.I. 10,50 m, met het oog op een toekomstige bevaarbaarmaking voor 1000 tons-schepen, als de spoorbrug vernieuwd zal worden. De oorspronkelijke gedachte van de Nederlandse Spoorwegen om de be staande spoorbrug 1,5 m omhoog te brengen, tot dezelfde doorvaarthoogte als de nieuwe verkeersbrug, is uit financiële overwegingen niet verwezen lijkt. De ongelijke ligging van de onderkant van de beide bruggen maakte een uitgebreid signaleringssysteem voor de scheepvaart noodzakelijk, waar bij door middel van bedrijfstelevisie de wachter op de spoorbrug ook uit zicht op de schepen aan de zuidelijke kant verkrijgt. De beweegbare brug is uitgevoerd als een stalen basculebrug met twee naast elkaar draaiende brugkleppen, waarbij de scheve vorm weer vele problemen opriep zowel ten aanzien van dt berekening als in constructief opzicht. De kleppen vormen een orthotrope plaatbrug, waarvan het stalen njdek belangrijk bijdraagt aan de sterkte van de constructie als geheel. Het openen en sluiten gaat zeer snel in minder dan een minuut. Voor de fundering van de brugkelder moesten stalen palen worden toe gepast, met het oog op funderingsresten van de eerste spoorbrug, die niet alle konden worden verwijderd. Nogmaals: de Beukelsbrug, nu uit een andere gezichtshoek bezien. Rekening houdend met de eisen van de scheepvaart, kon in Schie dam bij het ontwerp van de Brandersbrug, in de stedebouwkun- dige situatie worden volstaan met een vaste brug. Deze brug is uitgevoerd gelijktijdig met de bouw van een ruime parkeergarage van 2000 nis, waarbij de totstandkoming van een hoge kantoorflat ter plaatse een belangrijke rol speelde. VOOR IEDEREEM De totale lengte van de Branders- brug met de parkeergarage be draagt 115 m, de breedte is 36 m. Het dwarsprofiel bestaat uit 2 rij banen van 7 m, gescheiden door een middenberm van 8 men 2 rijwiel en voetpaden, breed respectievelijk 2.70 m en 3,- m, die door een tus- senberm van 1,- m van de rijweg De opgave was een nieuwe wegverbinding tussen Rotterdam en Schiedam te realiseren, die hoog over de Delfshavense Schie zou voeren en de verkeersknoop op het Marcomplein zou vermijden. Het ontwerp voor het Schiedamse tracé vloeide voort uit het zoe ken naar een nieuwe verbinding met Rotterdam, waarbij over de Schiedamse Schie nabij het station N.S. een brug moest worden gebouwd. De nabijheid van het Stationsplein leidde tot een syn these, waarin de volgende factoren een rol speelden stuurders te voorkomen, zijn z.g. diepstralers toegepast. 1. Een niveau-scheiding van het stadsverkeer en het doorgaande verkeer. 2. Een goede bereikbaarheid van het station N.S. op beide niveau's. 3. Het kruisingsvrij maken van de Overschieseweg. 4. Het creëren van een autobus station en taxi-standplaatsen op het laaggelegen niveau. 5. De mogelijkheid voor de bouw van een parkeergarage. 6. Een aanvaardbare doorvaart hoogte voor de scheepvaart door de Schiedamse Schie. Een gedeelte van de wegverbinding is genoemd naar de in 1960 overle den Schiedamse stedebouwkundige, de heer J. M. Horvath. Bij de uitwerking is er naar ge streefd het karakter van een stede lijke autoweg in te voeren, door het aantal gelijkvloerse aansluitingen te beperken; bromfietsen en fietsen blijven gebruik maken van de bestaande, aanmerkelijk ontlaste routes. De gelijkvloerse aansluitin gen worden van verkeerslichten voorzien. In de toekomst geeft de nieuwe weg, lopend langs het station N.S. Schiedam, via de in Schiedam ge maakte 's-Gravelandseweg, een snel le verbinding met de in aanleg zijn de Rijksweg 20, en via het kruispun van Rijksweg 20 en de Zoomweg toegang tot de Beneluxtunnel. Het dwarsprofiel bestaat uit 2 geschei den rijbanen elk 7 m breed, op de brede middenberm kan eventueel een trambaan worden aangelegd. In aansluiting op het nieuwe wegtra cé ontstond de noodzaak tot recon structie van de Burgemeester van Haarenlaan en de daarin gelegen wegkruisingen. Er is natriumverlichting toegepast uit economische en veiligheids overwegingen; ten einde verwarring met spoorseinen door de treinbe- De „kunstwerken" in het traject zijn: Beukelsbrug met beweegbaar ge deelte over de Delfshavense Schie. Brandersbrug, vaste brug over de Schiedamse Schie en aanliggende wegen. Viaduct over de Tjalklaan; onderdoorgang Spaansebocht en Bilderdijkstraat. Twee fiets- en voetgangerstunnels op de grens van Rotterdam en Schiedam. Onderdoorgang voor zuid-noordver- keer Aelbrechtsplein-Abraham van Stolkweg. Bij het project zijn nieu we aansluitingen ontstaan bij de Spaanseweg, Hogenbanweg en Sta tionsplein Schiedam. De grondgesteldheid maakte de toe passing van de zandpolen tussen het station Schièdam en de Beu kelsbrug noodzakelijk, waardoor de ondergrond in korte tijd word ge stabiliseerd. Een maquette-foto van het Schiedamse Stationsplein in ontwikkeling. DEZE WEEK NYLON ONDERJURKJE met zeer charmant* kanten buste pas JUBILEUMPRIJS BOVENDIEN ONTVANG f U EEN CHARMANTE ATTENTIE KORTE DAM 4 - TEL. 26.77.06 EEN EXCURSIE naar Bakkerij Vlug maken de leden van de V.N.K.V. afd. Stad a.s. vrij dagavond, 25 maart. Aanvang: 8 uur. OP DINSDAGMORGEN 29 maart van half 11 tot 12 uur kunt u in maison Westhuis aan de Wa rande de exclusieve hoedenshow van mevrouw M. Reese, Hoogstraat 60, bewonderen. Waarvoor u ook des avonds van 8 tot 10 uur in de ge legenheid gesteld wordt. Houdt u die datum vrij...? LEOUNGER die o.a. bekendheid kreeg door Papa Gay Pohl's Low Down Blues Group 65 en enkele t.v.-opnamen kunt u vanavond beluisteren als gitarist zanger in de kulturele avond van de Schiedamse Jazz Sociëteit „Guil- laume", die zal worden gehouden in gebouw „Irene", Lange Haven 155. U mag als lid gerust een introducé en... platen meebrengen! Aanvang: 8 uur. DE TWEEDE Jongerenbijeenkomst bestemd voor alle jongeren uit Schiedam en Rot terdam-West heeft plaats op donder dagavond, 24 maart a.s. in de Jo hannes de Doperkerk, Mgr. Nolens- laan 99, wijk Nieuwland. Aanvang: 8 uur. Je komt toch ook...? HET MODEHUIS „Clauda", gevestigd aan de Leidse- straat 90, Amsterdam, ontvangt u graag op vrijdag, 25 maart des mid dags van 4-6 uur in haar zaak, ge heel afgestemd op de Parijse bou tiques met een speciale collectie van Tricots Rodier uit Parijs, teneinde u deze te tonen. zijn gescheiden. De doorvaarthoogte bedraagt 4,60 m, de doorvaartwijdte is 16,- m; de doorrijhoogte voor de Overschieseweg is 4,20 m. De brug is uitgevoerd met voorge spannen betonnen balken, hoog ca. 70 cm met een grootste lengte van 19 m. Het viaduct aan de Tjalklaan is reeds in een zeer vroeg stadium van het gehele project uitgevoerd, waardoor de spoorwegverbinding met het havengebied via de Spaan- sepolder kon worden omgeleid. Hierdoor was het mogelijk de spoorwegverbinding van de Delfs havense Schie met het Marconi- plein buiten dienst te stellen, ten einde het spoorwegviaduct in de Spaansebocht te kunnen bouwen. Dit spoorwegviaduct vereiste door de schuine kruising een grote over spanning. Dit brugdek is uitgevoerd als voorgespannen kokervormige be tonconstructie. Evenals de andere kunstwerken in de spoorbaan be rustte het ontwerp hiervan bij de N.V. Spoorwegopbouw, waar ook het maken van een nieuwe onder doorgang tussen de Abraham van Stolkweg en het Aelbrechtsplein op ingenieuze wijze is opgelost. Hier bij zijn aan weerszijden van de spoorbaan gewapend betonnen pla ten gereed gemaakt, die vervolgens door een verschuiving in horizonta le richting werden aangebracht op reeds eerder in het baanlichaam vervaardigde wanden. Het treinver keer ondervond op deze wijze prak tisch geen belemmering. De uitvoering van het project start te in 1860 met grondophogingen en de stabilisering van de ondergrond, terwijl de kunstwerken in de loop van 1962 tot 1965 gereed kwamen. De totale kosten van het Rotter damse gedeelte inclusief kunstwer ken) werden in 1959 begroot op 18 miljoen gulden. Wijzigingen in de oorspronkelijke opzet, onder meer de vervanging van twee onderdoorgangen in de bestaande spoorbaan bij de Abra ham van Stolkweg door één onder doorgang, brachten mee dat de loon- en prijsstijgingen konden worden opgevangen. De kosten van het Schiedamse ge deelte (inclusief kunstwerken) zijn 5,2 miljoen gulden, exclusief de kosten voor reconstructie van de Burgemeester van Haarenlaan, die 3,6 miljoen gulden bedragen. De totale lengte van het nieuwe ge deelte bedraagt ca. 251 km; met in begrip van de Burgemeester van Haarenlaan is het gehele traject 5,3 km lang. Er heeft vanaf het eerste begin op inter-gemeentelijk niveau een gere geld overleg plaatsgevonden tussen de gemeente Schiedam en de ge meente Rotterdam, evenals met de N.V. Spoorwegopbouw, wat resul teerde in een zeer goede samenwer king ten behoeve van de coördina tie van de werkzaamheden. Aan de bouw werkten de volgende hoofdaannemers mee: v.d. Graaf's Bergings- en Transport bedrijf N.V. te Rotterdam; Aannemersbedrijf C. R. Hogenboom en Zn. te Spijkenisse; Hollandse Beton Maatschappij N.V. te 's-Gravenhage; Ingenieursbureau voor Bouwnijver heid te Oegstgeest; Firma Kleinekoort, Poot en Baade te Schiedam; Gebr. H. en C. Lagendijk te Rotter dam; N.V. Nederlandse Spanbeton Maat schappij te Alphen a/d Rijn; Aannemingsmaatschappij Nedero N. V. te Rotterdam; N.V. Aannemingsbedrijf Oosterwijk te Rotterdam; Penn en Bauduin N.V. te Dordrecht; Aannemersbedrijf J. K. Simon N.V. te Schiedam; Het Spoorwegbouwbedrijf N.V. te Utrecht; N.V. Koninklijke Maatschappij We genbouw te Utrecht. De Branderbrug, nu met de kantoorflat (waarin ook Rijnmond huis houdt) op de voorgrond. Deze Schiedamse brug is een belangrijke schakel in de nieuwe autoverbinding.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 11