C(L wee di n oeroem in een k Nieuwe methode om wurg moorden op te helderen OZIJi BLOEDBAD OP KOMST IN AFRIKAANS natuurpark Belangrijke experimenten Geslacht bij het vee vóór bevruchting te bepalen „De papaver is ook een bloem" Britse vinding: Scherp beeld van vingerafdrukken 23 stedelingen Doodvonnis voor vele duizenden olifanten Minder ongevallen in luchtverkeer A A Opiumsmokkel Hulpverlening s* 1 at 3* -*• 0 (irmakkelijk Vals IIcD<* familie* L dheden Vno-fiL De grootste filmacteurs van de we reld hebben geheel belangeloos mee gewerkt aan 'n film, die in opdracht van de UNO is gemaakt, en bestemd is voor de hele mensheid. Begin april komt THE POPPY IS ALSO A FLO WER (De Papaver is ook 'n Bloem) in Europa in de roulatie. Vlak tevo ren zal hij voor het eerst worden getoond aan president Johnson en een aantal hoge gasten van de UNO, om daarna in de Verenigde Staten en Canada op de televisie te worden uitgezonden. Rita Hayworth, Yul Brvnner, Trevor Howard, Angie Dickinson, E. G. Mar shall, Luisa Rivelli, Trini Lopez, om slechts enkelen te noemen, spelen hun grotere of kleinere rol in dit verhaal over opiumsmokkel, dat ge maakt is naar een spannend gegeven van Ian Flemming en neerkomt op het volgende: Eén enkele zending van dit mens-vernielende product wordt door de geheime dienst „Ra dioactief" gemaakt om langs alle ka nalen te kunnen worden gevolgd tot aan de hoogste kringen, die de ille gale handel in verdovende middelen geheel in de hand hebben. Zo spelen de gebeurtenissen zich af in het 11a bije Oosten, in Italië, aan de Rivièra en tenslotte in de nachttrein naar Parijs, De strekking van dit vechtjassen- verhaal (James Bond filmmedewer ker, de Japanner Harold Sakata, heeft er ook een rol in is overi gens niet zozeer de bestrijding van de smokkel. De ene bende volgt im mers de andere op, zoals wordt ge steld. Doeltreffender zou het zijn de bron zelf de papapervehien on der vaste controle van een instelling als de Verenigde Naties te brengen. De UNO heeft DE PAPAVER IS OOK EEN BLOEM laten vervaardigen door Terence Young. De bedoeling is dat de baten geheel ten goede ko men aan alle soorten hulpverlening die deze wereldorganisatie uitoefent. De belangstelling onder de acteurs was groot. Zelfs tijdens de opnamen werden figurantenplaatsen inge ruimd voor beroemdheden die nog zo graag mee wilden doen. Jean Claude Pascal o.a. en Lav Raky. Het officiële staatsfilmbedrijl van Oostenrijk heeft ook geheel be langeloos de verkoop en versprei ding van THE POPPY IS ALSO A FLOWER op zich genomen De film Trevor Howard als de naar Te heran gezonden agent Lincoln, die de moord op een Amerikaan in verband met opiumsmokkel moet onderzoeken, danst in het hotel met Angie Dickinson, die de rol speelt van de mysterieuze jonge vrouw Linda. Zij beweert de weduwe van de vermoorde te zijn en is tiaar Teheran gekomen om de stoffelijke resten van haat man te identificeren... is reeds verkocht naar Spanje, Dene marken, Noorwegen, Zweden, Fin land het verre Oosten en het nabiie Oosten. Onderhandelingen zijn gaan de met Italië, Frankrijk en een aan tal andere landen. Momenteel wordt aan de film (waar voor overigens de Japanse regering zich voor 200.000 dollar heeft garanl gesteld) de laatste hand gelegd. De volledige lijst van medewerkers (in alphabetische volgorde): Senta Berger, Stephen Bovd, Yul Brvnner Angie Dickinson, Hugh Griffith, An thony Quavle, Rita Hayworth, Jack Hawkins, Trevor Howard, Jocelyn Lane, Trini Lopez, E. G. Marshall Marcello Mastroianni Amedeo Naz- zari, Lay Raky, Luisa Rivelh, Gilbert Roland, Jean Claude Pascal, Harold Sakata, Omar Sharif, Silvia Sorente Sullivan, Nadja Tiller, Marilu Tolo. Eli Wallach. (van een „Sunday Times" verslaggever) LONDEN. Geleerden, verbonden aan het Victoria-ziekenhuis te Glasgow in Schotland, hebben een methode ontwikkeld om vingerafdrukken te nemen van de hals van een mens, die met de handen is gewurgd. De Britse Scotland Yard en de Centrale recherche in de Verenigde Staten, de F.B.I., hebben reeds toelangstelling voor deze vinding getoond. lijke gevolgen hebben aangezien de ze uitstraling slechts uiterst kor behoeft te duren en maar een zeer beperkt oppervlak bestrijkt", aldus de schrijvers. Volgens deze methode, ontwikkeld door Daniel Graham en Hugh C. Gray, kan een fotografisch beeld van vingerafdrukken worden ge maakt, zonder dat dit beeld door de achtergrond van de vingerafdrukken onduidelijk wordt. „Wij zijn ervan overtuigd dat het systeem van enor me betekenis zal zijn bij het onder zoek van misdrijven als moord en aanranding", aldus de geleerden in kwestie. De hals van het slachtoffer wordt eerst bedekt met een laagje fijn loodpoeder. Dit wordt dan weer be dekt met een fftmsitrook en daarna worden röntgenstralen op de be handelde plek gericht. De röntgen stralen zelf laten tn wezen geen sporen op de film achter doch zij hebben tot resultaat dat het lood elektronen uitstraalt die samen een fotografisch beeld van de vingeraf drukken vormen. De politie heeft altijd de grootste moe'ilijMieden ondervonden bij het identificeren van vingerafdrukken op de huid van de mens. De huid immers is soepel, poreus en kan ge makkelijk inkrimpen. Als de dood is ingetreden, wordt het haast on mogelijk duidelijke afdrukken van nagelaten sporen te nemen. Dr. Francis Campsf patholoog, ver bonden aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken te Lenden, heeft verklaard dat het tot dusverre praktisch uitgesloten was. Vingeraf drukken te nemen op de menselijke huid, tenzij de plek door bloed of door iets anders was besmeurd. Hij voegde eraan toe, dat de nieuwe techniek bepaalde perspectieven biedt. De uitvinders Graham en Gray beb ben aan hun methode een artikel gewijd in het blad „New Scientist". Zij constateren daarin, dat langs elektronische weg verkregen beel den niet worden beïnvloed door ver kleuring van de te ftrêogzaferen spo ren. AJs het gewenste stukje huid kan wopden verwijderd «fit is bij slachtoffers van moord meestal hef geval zijn er ook verder geen moeilijkheden. „Zell's als er rechtstreeks moet wór den gewerkt van de huid van een levend mens, zal de uitstraling hoogst waarschijnlijk geen schade- Graham merkte nog op: „Wij wer den eens door de politie in de arm genomen in verband met een ge val van verduistering van geld. Met behulp van röntgenstralen konden wij een watermerk identificeren in een zegel die op een bepaald docu ment was geplakt. Het document was gedateerd. Welnu, op dat mo ment was het watermerk in kwestie nóg niet in gebruik genomen. Dit be wees dat het stuk vals was en de verdachte kreeg vijf jaar gevange nisstraf". Aangezien röntgenapparaten tame lijk groot zijn, kan het werk het best in een daartoe ingericht labo ratorium worden verricht. Met een toeste der waarde van 10.000 gul den. dat de omvang heeft van een plat koffertje, kunnen evenwel ook op de plaats van het misdrijf reeds redelijke resultaten worden bereikt. NAIROBI. Met gemengde gevoelens hebben de liefhebbers van de jacht op groot wild kennis genomen van de mededeling van de minister voor Natuurbescherming van Kenye, Samuel Ayodo, dat de overtollige olifanten in het dertienduizend vierkante kilo meters grote nationale park van Tsavo moeten worden uitgeroeid. Boer van nu voedt In dit park en in de omgeving bevinden zich naar schatting vijf tienduizend olifanten. Al jaren lang hebben zij veel schade aange richt, maar de toestand is verslechterd door de ontginning van landbouwgronden in de buurt en de toegenomen produktie van houtskool. Zodoende zijn de olifanten op een kleiner gebied samen gedrongen dan voorheen. (Van een „Sunday Times" correspondent) LONDEN Op een boederij in het Engelse graafschap Cambridge shire .s een zeer belangrijk kalfje geboren. Het was het eerste in een reeks van 170 ka veren, waarvan de geboorte vóór het einde van het jaar kan worden tegemoet gezien. Zij spelen de hooidrol bij een proefneming om te onderzoeken of geleerden van het be gin af aan kunnen bepalen of het een mannelijk dan wei een vrou welijk dier wordt. O Hoe het geslacht is «n dat eerste kalt, of de verwachtingen zijn ver vuld, is alleen nog maar bekend bij de veehouder in kwestie en bij een paai wetenschappelijke medewerkers van het Instituut Research ten be hoeve van Landbouw en Veeteelt te Brabaham nabij Cambridge. Al deze ingewijden zijn intussen vol goede moed, dat het experiment tot een be vredigend einde zal worden gebracht. O Al ruim twintig jaar lang hebben geleerden zich beziggehouden met onderling uiteenlopende methoden om in het zaad de mannelijke van de vrouwelijke cellen te scheiden. Alle pogingen waren vruchteloos tot een diergeneeskundige uit India, dr. B. C. Bhattacharya, onlangs aankondigde een eenvoudig systeem te hebben ontwikkeld. Uitgaande van het principe van bezinksel wordt het zaad verdund en krijgen de mannelijke cellen gelegenheid zich af te scheiden. Dr. Bhattacharya begon proeven met konijnen te nemen en deze had den meteen al een gunstig verloop. Vervolgens zette hij op het Max Planck- instituut in Duitsland zijn experimenten voort mei rundvee. Hij beëindigde dit werk echter alvorens resultaten bekend waren. Een medewerker van het instituut, dr. Erich Schiller, heeft echter kortgeleden verzekerd, dat bij de proeven met honderd koeien in meer dan zeventig procent goede resultaten waren bereikt. Bij de reeks experimenten te Cambridge, die onder leiding van dr. Bhattacharya staan, zal moeten blijken of in Engeland overeenkomstige of zelfs nog betere resultaten kunnen worden behaald. Het ziet er voorals nog niet naar uit, dat zijn methode ook op de mens zou kunnen worden toegepast. Reeds nu echter kan worden gezegd, dat een goede uitslag enorme consequenties zou hebben. Bil de veeteelt zou het mogelijk worden, de geboorte van stierkalf jes te voorkomen.. Elk jaar worden nu meer dan een half miljoen mannelijke dieren kort na de geboorte geslacht. Het fokken zou kunnen worden ver sneld door de geboorte van méér koekalveren uit de beste koeien. Ook als de huidige experimenten met succes worden bekroond, zullen evenwel nog een paar aspecten moeten worden opgehelderd alvorens commerciële toepassing van de methode op grote schaal mogelijk wordt. Vóór alles zal een antwoord moeten worden gegeven op de vraag of de vruchtbaarheid, die nu reeds bij kunstmatige inseminatie iets lager is dan normaal, ongunstig zou worden beïnvloed door de behandeling van het zaad. Volgens sommige deskundigen zijn er vijfduizend olifanten te veel in Tsavo. Bij hun jacht op voedsel heb ben zij hele stukken kreupelhout met de grond gelijk gemaakt. In toe nemende mate zijn zij een plaag voor de exploitanten van de sisal- plantages. „Een groot aantal olilanten is ten dode opgeschreven. Als zij niet van honger' omkomen, zullen wij ze die nen neer te schieten", aldus luidt de mening van dr. Mohamed Hyder, lector aan de Oostafrikaanse uni versiteit en voorzitter van de com missie die door de regering in het leven is geroepen om een onderzoek in te stellen naar de olifantenplaag. Minister Ayodo deelde mede, dat nog niet nauwkeurig is vastgesteld hoeveel olifanten zullen worden ge dood en in welk tijdsbestek dit zal moeten gebeuren. Intussen is het probleem te urgent om met het doodschieten te wachten tot hei on derzoek is voltooid. David Sheldrick, hoofd-jachtopzie- ner van Tsavo, is van oordeel, dat het doodschieten dient te geschie den in het droge jaargetijde als de olifanten in familieverband in kud den rondtrekken. Grootouders, moe ders en vaders en ook de jongste babies zullen moeten worden uitge roeid om te voorkomen dat ont snapte dieren onrust zouden wek ken in andere kudden. De commissie-Hyder heelt ook de mogelijkheid onderzocht, de olifan ten uitsluitend te doden in het om ringende terrein waarbij de dieren in het natuurreservaat zelf ge spaard zouden blijven. Dit plan is blijkbaar verworpen doordat de meeste olifanten zich nu in het park zelf ophouden. Zij voelen zich daar bijzonder op hun gemak, me de doordat talrijke nieuwe drink plaatsen zijn aangelegd met finan ciële steun van het fonds Water voor Wilde Dieren, waarvoor giften uit de gehele wereld werden ont vangen. Afgezien van de olifanten bevinden zich in Tsavo nog 6000 buffels, 1200 zwarte rhinocerossen en ontelbare zebra's, liartebeesten, herten en gi raffen. Hoe de beslissing ook tot in details wordt uitgewerkt, vast staat dat Tsavo het toneel zal worden van een afschuwelijk bloedbad. De landman staat niet in het zoek licht van de publieke belangstelling in de grote steden. De stedeling heeft meestal geen flauw benul van hetgeen zich afspeelt in wat men plechtig de „agrarische sector" noemt. Ook daar verricht op het ogenblik de moderne techniek won deren. De Nederlandse boer was in 1900 in staat, met zijn produkten vier stedelingen te voeden; thans houd hij er 23 op de been! Overal in de Westerse Wereld is een sterke stijging merkbaar van de produktie van voedingsmiddelen per hoofd van de agrarische bevolking, maar wij staan, met de Noord-Ame rikanen, aan de spits. In West Duitsland voedt iedere op het land werkzame arbeidskracht twintig stedelingen, in België zestien, in Frankrijk tien, in Italië zeven en in de Sowjet-Unie vijf personen. Over al in de hoog-ontwikkelde landen daalt het aantal zielen in de land bouw, maar die daling wordt ruim schoots vergoed door de verbeterde produktiemiddelen en methoden in ruim een halve eeuw. Heel anders is het helaas (nog) in de ontwikkelingslanden De Food and Agriculture Organisation van de Verenigde Naties schat, dat de levensmiddelenproduktie in de ont wikkelingslanden waaronder dus ook veeteelt en visvangst zou moeten worden verviervoudigd om een behoorlijke voeding van de zich snel uitbreidende bevolking te ver zekeren. Dat is geen eenvoudige zaak, want de produktie per hoofd neemt maar weinig toe. Soms hele maal niet. Buiten de Westerse wereld is Japan het enige land, dat door een gezon de familieplanning enerzijds en uit breiding van de voedselproduktie anderzijds erin is geslaagd een ze ker evenwicht te brengen in de toe name van het aantal Japanners en de voedselvoorziening. Volgens de statistieken van de Unie van internationale luchtvaartverze keringsmaatschappijen, die 25 lan- den-leden telt, komt thans gemid deld slechts op iedere 250 miljoen vliegkilometers een dodelijk onge val voor. Nog in 1962 was het ge middelde één op de 172 miljoen km. De meeste ongevallen zijn te wijten aan onvoldoende uitrusting van de luchthavens. Vele daarvan zijn nog niet voorzien van de hoogst moder ne doch zeer kostbare apparatuurl dL bij snelheden als die van de jets feitelijk onontbeerlijk is. Het lijkt derhalve wenselijk dat strengere voorschriften worden uitgevaardigd met betrekking tot behoorlijke uit rusting van de havens. Dat daarbij in de eerste plaats zou moeten wor den gezorgd voor de aanwezigheid van generatoren voor een eventuele noodverlichting heeft de recente storing in de slroomaanvoer, die een groot aantal luchthavens aan de westkust van de Verenigde Staten onbruikbaar maakte, wel bewezen.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 18