Wat is een moderne roman"? V.V.V.-jaarvergadering in ijltempo Schiedamse NOTITIES Seth en Rudolf brengen avondje Nederlands Er komen RET- rondritten 7 0 WOÉN50AG 23 MAART I960 HET NIEUWE STADSBLAD „Wat is een moderne roman". Zij die met deze vraag worsteten (en dat zijn er meer dan u misschien denkt) kunnen donderdag 31 maart terecht in de Aula van het Stede lijk Museum, waar de auteur Adriaan van der Veen een lezing houdt onder deze titel. Een en an der in het kader van de boeken week en als zodanig een van de ak- tiviteiten van de Verenigde Schie- damse Boekhandelaren, de R.K. en Openbare Bibliotheek en de Schie- damse Gemeenschap, die elkaar in en om het boek gevonden hebben. De romanschrijver Adriaan van der „Een paar apart", z,o zouden we het welhaast onafscheidelijke duo Seth Gaaikema en Roelof Stalknecht kunnen noemen met een variant op Johnny en Rijk. Maar daarmee zou den we beide koppels onrecht doen en daarom laten we het maar. En kan wel mee gezegd zijn dat het Schiedam beloofde „Een avondje Nederlands" met teksten van Seth en muziek van Roelof er goed uit ziet. Waarbij natuurlijk de nadruk valt op Seth Gaaikema. Dinsdag 29 maart zal hij, met zijn vaste begeleider optreden in Musis Sacrum. Als onderdeel van de ge zamenlijke evenementen van de Verenigde Schiedamse Boekhande laren, de R.K. en Openbare Biblio theek en de Schiedamse Gemeen schap, die hiertoe evenals vorig jaar de handen ineengeslagen heb ben ter meerdere glorie van de Boe kenweek. Seth Gaaikema stond onlangs nog in het nieuws toen hem de culture le prijs van de provincie Groningen werd uitgereikt. Via het schoolca- baret kwam hij in het Groninger Studenten Cabaret. Wim Kan maak- Veen, van wiens jongste roman „Een Idealist" zojuist een tweede is verschenen, is enkele maanden geleden uit Californië teruggekeerd, waar hij als „visiting professor" aan San Francisco State College een jaar colleges heeft gegeven in de hedendaagse Europese, Amerikaan se en vooral Nederlandse literatuur. In zijn lezing, „wat is een moderne roman?", analyseert hij de heden daagse romankunst voor zover daarin wordt gezocht naar nieuwe uitdrukkingsvormen, die beter kor- responderen met een nieuw reali teitsgevoel van een grote komplexi- teit. Hoe deze vernieuwingsnood- zaak van de roman in ons 1 and waarneembaar is zal hij demonstre ren aan de hand van verhalend werk van enkele van onze nieuwste schrijvers, Hermans, Wolkers, Mu- lisch, Van het Reve, Claus, Raes en anderen. Op welke gevarieerde ma nieren de onzekerheid van de mo derne mens in de nieuwe roman kunst wordt weerspiegeld, blijkt ook uit de ontleding van zijn jong ste roman „Een Idealist", waarin hij zich bezig houdt met de veran derende burgerlijke en seksuele moraal. Met dit alles samenhangende pro blemen, zoals het gevaar van pro vincialisme in onze literatuur, mo dezucht, sensatiejacht, al dan niet verantwoorde seksuele openhartig heid (Jan Cremer), komen in Van der Veens betoog aan de orde, zo als hij ook de toenemende demo- te meer dan eens gebruik van het verbale talent van Gaaikema en zijn aandeel in de musicals als My fair Lady, Kiss me Kate en Oliver is voldoende bekend. De laatste ja ren kwam hij meer in een solo-op- treden naar voren en kon het pro gramma „Een avondje Nederlands" velen bekoren. Mede dank zij vleu geladjudant Roelof Stalknecht. U ziet ze op bijgaande foto. kratisering, popularisering van de literatuur ter sprake brengt. Van der Veen, die redakteur letter kunde is van de Nieuwe Rotterdam se Courant en behalve in het eigen land, Amerika, ook aan Engelse uni versiteiten literaire lezingen heeft gehouden, is bij uitstek geschikt om een geïnteresseerd publiek van le zers opheldering te verschaffen over het hoe en waarom van de niet altijd even gemakkelijk te volgen roman van vandaag. Zo zal Van der Veen toelichten welk verband er bestaat tussen de romans van nu en de nieuwe ontwikkeling van het pop-art voor een jong massa pu bliek. Na de lezing zal gelegenheid be staan tot discussie. „O.B.K." geeft op woensdag, 30 maart a.s. een uitvoering in het Passage Theater waarbij ook het Jeugdorkest o.l.v. P. van Vliet op zal treden. Maar ook het grote orkest o.l.v. J. van Beek en tot slot de drumband. Na de pau ze de vertoning van de film „Fan fare" van Bert Haanstra. Aanvang: 8 uur. HET BESTUUR van het N.K.V. plaatselijke centrale en territoriale geleding Schiedam- Kethel houdt op donderdag, 31 maart a.s. haar algemene jaarverga dering. Aanvang: 8.15 uur. VOLGENS HET onder de leden van de Pacifistisch Socialistische Partij (P.S.P.) afd. Schiedam gehouden referendum luidt de kandidatenlijst voor de Ge meente raadsverkiezingen als volgt: 1. A. C. M. Blauw-Rieu, 2. J. H. H. Gerding-Eggink, 3. T. Vroombout, 4. Joh. F. de Ridder, 5. H. M. Kruys- haar-Tuitjer, 6. B. J. C. Jurgens Sr., 7. G. Hogenbirk en 8. A. Vasenna... 9 DEZE GEHELE week staat in het teken van de Rheu- mabestrijding. De lijstcollecte hier voor loopt tot en met 26 maart, maar op die dag wordt ook de bus collecte gehouden. Teneinde dit werk meer te animeren wordt er dit jaar een camera met flitslicht uit geloofd onder hen, wier bus of lijst- inhoud meer dan 30,bedraagt. Alles hierover vertelt u mevrouw Brandt, Dr. Wibautplein 159, telef. 261624. De collecte-bussen kunnen afgehaald worden op vrijdag, 25 maart a.s. tusen 19 en 21 uur in het Roode Kruisgebouw, Warande 95. U waagt toch ook een kansje...? MORGENOCHTEND om 10 uur worden alle leden van de Algemene Bond van Bejaarden, afd. Schiedam in het zgn. „Blauwhuis" aan de Lange Nieuwstraat 181/1 ver wacht ter bijwoning van de Jaar vergadering. De jaarverslagen van de secretaris, penningmeester en van de onder-afdelingen t.w. de biljart club „Ons Vermaak" en de Vrou wenclub „Onder Ons" zullen behan deld worden. Er is ook een bestuurs verkiezing, al hebben de aftredenden zich herkiesbaar gesteld. Laat alle maal blijken dat de bond uw hart heeft...! Schiedam's Chr. Mannenkoor onder leiding van dirigent Jan van der Ree liet zich horen op het grote mannenkorenconcert, gehouden t.g.v. het 15-jarig bestaan van het Gewest Zuid-Holland van de groep Mannenkoren in de Kon. Bond van Christelijke Zang- en Oratoriumverenigingen. Dit lustrumconcert werd in Rijswijk gehouden en onze Schiedamse man- nenzangers sloegen er een goed figuur, zoals u ziet! „Dit is de vlotste vergadering, die ik hier tot nu toe heb meege maakt", merkte de lieer P. van den Boom, directeur van de S.G. gisteravond in de zaal „De Bron lakoniek op, toen na drie kwar tier de voorzitter van de V.V.V. in onze stad, de heer J. van Pelt in super vlot tempo de agenda had afgehandeld. Misschien zou dat niet het geval geweest zijn, als alle leden aan de oproep deze vergadering bij te wonen, gehoor hadden gegeven. van een klank- en lichtspel, dat en kele jaren geleden op het parkeer terrein t.g.v. het bezoek van konin gin Juliana aan onze stad zoveel succes oogstte. Met als historische achtergrond de ruine van Oud-Ma- thenesse. Verheugend was dat de heer Ingel- se als consul van de A.N.W.B. alle medewerking aan het te vestigen kampeerterrein toezegde en de heer Groenendaal de gedachte opperde het spel op te voeren op het terrein bij de Grote Kerk. Hetgeen vermoe delijk niet zo gemakkelijk zal zijn. Er zijn legio schoolreisjes voor de openbare lagere scholen „uitge dokterd", hetgeen vooral op ver zoek geschiedde. Vers van de pers rolde het bericht binnen, dat de R.E.T. op een ver zoek van drie maanden geleden gunstig had gereageerd: we krijgen in onze stad ook speciale R.E.T.- rondritten. Voorlopig door het oude gedeelte, zo de straten dit toelaten! Burgemeester H. Roelfsema heeft in zijn nieuwjaarsrede naar voren gebracht, dat wij onze stad moeten „verkopen"Het zal aan de V.V.V. niet liggen, al beschikt zij (helaas) niet over miljoenen. Dan zou er on getwijfeld méér gedaan kunnen worden....' De heer van Pen heette alle aanwe zigen van harte welkom, in het bij zonder de heren D. L. Ingelse en P Groenendaal. De doorsnee-Schie dammer merkt geregeld op: „Wat hebben we nu in Schiedam?" Het antwoord hierop kan kort zijn: we hebben de Waag die als expositie ruimte uitstekend geschikt is; de Grote Kerk zou ter bezichtiging opgengesteld kunnen worden, zoals men ook met kathedraals elders doet; de molens, die we nog heb ben van mei tot september ver lichten en paivoseren, hetgeen ons stedelijk aanzien tot een trekpleis ter zou maken (we denken daar bij aan het voorstel van de heer N. J. J. v.d. Water waarop spontaan ge reageerd werd); een groot „Bes- senfeesl" organiseren, waarbij het edele vocht van alle distillateurs betrokken zou kunnen zijn; de ves tiging van een kampeerterrein, dat gezien de toename van het aantal kampeerders nu meer dan ooit kans van slagen zou hebben; een midge- golfbaan en mogelijk de opvoering Jongedame, 21 jaar, zoekt langs deze weg kennisma king met een sportieve jon geman tot 28 jaar. Brieven onder no. 5092 aan bureau van dit blad. Hulp gevraagd voor de ochtenduren. Telef. 26 25 88 B.K. Laan 257 B. Spoedcursus autorijden voor 70.10 volle rijles sen. Losse rijlessen 8. Les in V.W. en nieuwe Sim- ca 1000. Thuis halen en brengen. Theorie in kleine groepen. Autorijschool Pen- ders, Jan v. Zutphenstr. 87 Telefoon 26 10 15. —Te koop: z.g.a.n. meisjes- mantel, 14 èi 15 jaar; gevr.: 1-persoons opklapledikant m. ombouw, v. Hogendorp- straat 9, Schiedam. Wie ruilt mijn grote wo ning voor 1 kamer en keu ken, 3 slaapkamers. Liefst Nieuwland. Brieven onder No. 5091 aan het bureau van dit blad. Woningruil. Amersfoort- Schiedam. Aangeboden te Amersfoort: vrije 5-kamer- woning; gevraagd: te Schie dam: dito woning of bene den liefst Nieuwland. Inl. Daltonstraat 14 A, Schiedam. Wegens omstandigheden te koop: Dauphine Gordini, bouwjaar 1960 met schuit- dak. Prijs ƒ950.—. M. Gfl Brede Marktsteeg 1, Schie dam. Woningruil. Aangeboden vrije bovenwoning, bev.: 2 kamers, keuken en 3 slaap kamers, 2 balkons, v. Dijck- straat; gevraagd: 4-kamer- woning, gelijkvloers. Brie ven onder No. 8575 aan Boekhandel Verheijen, Sint Liduinastraat 98. Heerlijke pittig belegen Goudse volvette kaas. Pri ma geschikt om stukjes voor uit het vuistje te ma ken, slechts 1.90 per 500 gram. Goudse Kaas Cen trale, Mgr. Nolenslaan 460. Te koop: bromfiets, in goede staat m. verzekering. Vaste prijs ƒ100.Te bevr. Leliestraat 32, na 19.00 uur. Aangeboden: net kost huis, in klein jong gezin, beh. omgeving (geen be roeps) voor heer of dame, liefst weekend afwezig. Brieven onder No. 5111 aan het bureau van dit blad. Heerlijke oud belegen Friese nagelkaas slechts 42 cent per 100 gram. Goudse Kaascentrale, Mgr. Nolens laan 460. Grote pot gesneden kom kommer schijven, inhoud 1 liter voor slechts 65 cent. Goudse Kaascentrale, Mgr. Nolenslaan 460. Aangeboden: Berini M 21 vaste prijs 250.met All- risk verzekering. Prof. Treublaan 32, Schie dam. Aangeboden: salonkast, noten. Vaste prijs 100. slaapbankstel, moet over trokken worden, tegen elk aannemelijk bod. Te bevra gen: J. van Bochove, Jan Oudegeeststraat 33, Telefoon 26 13 41. Te koop: bruidsjapon, maat 38 ƒ50.- (kort model) Burg. v. Haarenlaan 1517, Schiedam. N.V. v.h. S. v. Hessen en Zn., Schuttevaerweg 106, Rotterdam, Spaanse Polder zoekt voor haar plastic-afd. meisjes en jongens. Aanm.: werkdagen: tussen 9 en 17 uur. Nette jongeman zoekt bijverdienste voor enkele dagen per week en dame zoekt thuiswerk in typen. Brieven onder No. 5094 aan bureau van dit blad. Te koop: zware lucht buks tegen elk aannemelijk bod en zo goed als nieuw. De Boer, Schaperlaan 30. Tandarts assistente zoekt ongemeubileerde kamer m. 5 dagen per week warme maaltijden, omgeving B.K. Laan. Na 7 uur: Tel. 13 89 77 Ter overname gevraagd: goede gebruikte krik voor lichte Bestel of personen auto. Tel. 15 38 18. Gevraagd: flinke zelfstan dige hulp voor 1 hele of 2 halve dagen per week. Alijk, Zwaluwlaan 68, Telefoon 26 37 73. Woningruil. Aangeboden zonnige 3-kamerflat m. lift, ruim uitzicht 95.p. m. Gevraagd: grote 3- of 4-ka- merwoning. Tel. 15 16 89. Te koop: prima zwarte haard, zelf vuiler, prijs ƒ30.- en z.g.a.n. snelkookpan, prijs 30.—. P. de Hooghstraat 22 B. Net meisje, 23 jaar, zoekt voor de gehele maandag en 4 middagen per week werk. Kantoor schoonhouden oi huishoudelijk werk. Tijden nader overeen te komen. Brieven onder No. 5090 aan het bureau van dit blad. Aangeboden: flat, 4 ka mers te Vlaardingen; gevr. 4-5 kamerwoning Schiedam (m. douche) L.M. v. Persie. Prof. Rutgersstraat 425, Vlaardingen (eindpunt lijn 48). Fongers, Locomotief en Magneet rijwielen na w.a. betaling 3,50 per week. Motoren- en Rijwielhandel Engelen, Celsiusstraat 42, hoek Prof. K.O.Laan, S'dam Gevraagd: nette werk ster voor 1 of 2 halve da gen per week. Goed loon. Mevr. Zwanenburg, Schie- damseweg 101, Kethel, Telefoon 26 39 83. Woningruil: Mooie zon nige vrije bovenwoning; ge vraagd voor 3-kamerwoning Brieven onder No. 5088 aan bureau van dit blad. Te koop: blank gelakt ledikant je met hemel en bedje; en uitneemb. Koel- stra kinderwagen m. bedje. Heemskerkstraat 56, Schie dam, Nieuwland. Weduwnaar, 52 jaar, zoekt kennissen met jonge vrouw of weduwe, 1 of 2 kinderen geen bezwaar. Brieven onder No. 5081 aan bureau van dit blad. Te koop: Peugeot 203, in zeer goede staat. Zien is kopen Brielsestraat 7, Schiedam (geen handela ren). Te koop: notenhouten eethoek, met 6 stoelen, een theewagen en ronde salon tafel, tegen elk aannemelijk bod. Burg. v. Haarenl. 382. Te koop: mooie trouw japon (kort) maat 3840 met sluier, enz. J. Blom, Aleidastraat 78 A, tussen 6 en 7 uur. Biedt zich aan: werkster 2 a 3 ochtenden per week. Brieven onder No. 5099 aan het bureau van dit blad. Te koop: divan 10. 2-pers. opklapbed 10. lederen hutkoffer 25. grijze Etna kachel ƒ22.50. Tel. 262770. Te koop: Marklin, 2 locs, 22 wagons, 4 seinen, 2 tra fo's, 10 wissels en veel rails ƒ450.Van Haastert, P.K.O. Laan 170 B. Te koop. wan del wagen. Leibnitzstraat 9 B Biedt zich aan: werkster dinsdag en/of woensdag. Brieven onder No. 5087 aan het bureau van dit blad. Te koop: Opel Kaptein met belasting en verzeke ring. Esdoornlaan 15, Kethel-Tuindorp. Te koop: Opel 1700, 4-d., als nieuw, vraagprijs ƒ5000.- Financiering mogelijk. Boerhavelaan 120 B. Keuken witten en schil deren 89.Aanvragen on der No. 5093 aan bureau van dit blad. Nette hulp gevraagd. Werktijden nader overeen te komen. Burg. v Haaren laan 950, Tel. 26 43 11. Te koop: notenhouten dressoir. Lekstraat 109, 9 chiedam, na 6 uur. Te koop wegens verhui zing: huiskamerlamp; gang loper, 6.60 mtr.; stel gordij nen. G. Kinds. Boerhave laan 44A, Schiedam. Avondboekhouder heeft nog tijd voor boekhouding, loonadm. en belastingzaken Brieven onder No. 5073 aan bureau van dit blad. Te huur: dicht bij Groen- oord en Beatrix-park, onge meubileerde kamer m.vaste wastafel, voor dame of heer (b.b.h.h.). Tel. 26 38 73. Net winkelmeisje of ver koopster gevraagd. Prettige werkkring. Hoog loon. 5-Daagse werkweek. Aanm. Theo Vredebregt, Mgr. No lenslaan 604, Tel. 26 23 55. Te koop: z.g.a.n. tour- fiets met 10 versnellingen. G. van Soest, Boerhavelaan nr. 110, Tel. 265499. Te koop: 1 oliedrukkrik, verstelbaar 25.— 2 bum perkrikken per stuk ƒ5. 2 wieldoppen, verchroomd; Simca Beaulieu ƒ5.— p.stuk Korte Achterweg 3, Schiedam. Gevraagd: werkster voor 1 ochtend of 1 dag p. week. Kethel, Tel. 26 34 88. Naar de Groenteboer Dan naar de Rhoonsestraat dat is die zijstraat van de Groenelaan waar 's-zater dags die mooie bloemen te koop zijn, daar is het goed koop en de kwaliteit is prima. Beja heeft voor U staan een Berini Jeunesse, 3 ver snellingen m. verz. ƒ275. N.S.U. Cavalino met verze kering 175.Batavus Whippet met verz. ƒ200. Cross bromfiets 100. Solex-Oto met verz. 100. Korte Achterweg 3, Schie dam. Woningruil. Aangeboden bovenhuis in Oost voor een 4-kamerflat of huis in Tuin dorp. Brieven ond. No. 5101 aan het bureau v. d. blad. Kosthuis, net persoon 63 jaar, vast werk, zoekt 'n net kosthuis, geen beroeps. Brieven onder No. 5103 aan bureau van dit blad. Wie ruilt onze zonnige 3-kamerwoning, 2e woon laag, voor 4-kamerwoning, le woonlaag of 2e woonlaag Nieuwland. Brieven onder No.5102 aan het bureau van dit blad. Te koop: Berini M 36 m. telescoop vering (voor- en achter) prima staat. Havendijk 162 B, na 6 uur 's avonds. Te koop: vrije huisjes, Laurens Costerstraat nr. 13 en Nieuwe Buurt 4. Te be vragen: J. v d. Schalt, Lo- rentzlaan 31 A, Schiedam. Te koop: 2 fauteuiltjes; vloerkleed, 2x3 m.; machi naal Smyrna en theewagen, chroom met glasplaat. B.K. Laan 226 A, tel. 266649. —Te koop gevraagd: 4- a 5-persoons bungalow tent, liefst met toebehoren. Brieven met prijsopgave onder nr. 5096 aan bureau van dit blad. Te koop: Opel Record 1961 1650.Opel Record, type 1959 1350.—. Betaling in overleg. Halleystraat 31b Schiedam. Te koop: lange trouwja pon, maat 38. Aleidastraat 2, Schiedam. Te koop: prima zingende man-kanaries en prima broedpoppen, eigen kweek. Fabristraat 49 A. Merk-sportrijwielen v.af 149.50. Eventueel v.af ƒ3.- per week; Mobylette brom mer v.af 399.Melchers, Singel 4, bij Rotterdamse- dijk. Tel. 26 75 44. Te koop: z.g.a.n. caravan Sprite-Musketier, 4 a 5 per sonen met inventaris, vlon der, enz. prijs ƒ4500. M. J. Geertsz, Verburglaan 12, Naaldwijk, Tel. 01740— 4574. Te koop: mooi gotisch dressoir. Vlaardingerdijk 311 B.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 7