Exclusief interview van Sebastiaan met Sebastiaan Nieuw ^leXa De mens Sebas achter 't boek „ORANJE in de verf vóór zessen klaar! HULDE VOOR EUROBALLERS i opbal met goede organisatie en grootse opkomst geslaagd Intermezzi Skymasters Organisatie Sparklings Herhalen Schiedamse NOTITIES WEEKEND SYSTEEM heeft olies kloot stoort 5 Drie weken achtereen heb ik iedere avond in een geleende trui achter mijn bureau gezeten met door-elkaar-gekamde haren en een gezicht van „Lazer op Er is een boek van mij verschenen en dan mag je verwachten dat de plaatselijke pers op je afstormt voor een exclusief interview. Nee, heren, het is nü te laat. De trui is gestoomd en terug naar zijn eigenaar die al die tijd in zijn blote ondergoed heeft doorgebracht. Ik ga het zélf doen VIVA MARIA Koninginnedag na 1 3.00 uur gesloten zijn. DOE HET ZELF CENTRUM PRISMA-VERF Afgelopen zaterdag beleefde Schiedam zijn grootste bal sinds jaren. Circa 1600 mensen bezoch ten het grote Topbal, georgani- seert door de Stichting Eurobal in samenwerking met het stich tingsbestuur van de sporthal. .»cii schrijft ons Voor DAMES- en HEREN SCHOENEN en PANTOFFELS BROERSVEST 54 SCHIEDAM WOENSDAG 27 APRIL 1966 HET NIEUWE STADSBLAD Als ik het oude patriciërshuis van de familie Sebastiaan betreed gaat de butler mij voor door de marme ren hal naar de monumentale eiken houten trap met smeedijzeren leu ning en brengt mij tot de werk-ka- mer van de schrijver. Op mijn schuchter geklop hoor ik een vrien delijke stem „binnen" roepen. Ik open een fraai gebeeldhouwde deur, stap over stapels wasgoed, pas seer een strijkplank, kijk even rond. Langs de wanden rijen zich boeken: Sjors en Sjimmie, zestien delen „Schiedamse Gemeenschap", „Het wederzijds huwelijks Bedrog" (van Pieter Langendijk) de grote van Dale, de complete serie Carmiggelt en„Gaat U zitten, meneer!" Hij geeft me de hand. „Ik heb er maar twee en kan ze geen van bei den missen" excuseert hij zich, „maar als U roken wilt?" „Graag" hap ik gretig. .JViag u gerust een sigaar, van u zelf opsteken" maakt hij zijn zin af. Daar zitten we dan. Sebastiaan ach ter zijn bureau, boordevol ongere geld papier en ik er vóór. „Wat wilt u weten?" vraagt hij. „Alles" zeg ik bescheiden. „Dat is erg veel" glimlacht hij „U bent toch niet van de belasting?" „Vertelt u mij eerst eens, meneer Sebastiaan, waar heeft uw wieg ge staan?" Hij fronst de welgevormde brauwen en denkt na. „Om te beginnen in Nijmegen, daarna in Rotterdam, ver volgens in Schiedam en tenslotte op de verkoping bij Kruyne en Jonker" „Schrijft u al lang" „Ik schrijf al heel lang. Reeds als knaap van zeven ben ik ermee be gonnen". „Kinderverhalen?" veronderstel ik. „Nee, meer in de geest van: Ik mag niet praten in de klas ik mag niet praten in de klas ik mag niet praten ik mag niet ik mag ik Uren ben ik zo bezig geweest. Daar na werden het geschiedenislesjes en stukken aardrijkskunde. „O, voor straf?" begreep ik. „Nee, nee" verbetert hij, „Aangeno men werk. Op bestelling. Vijf vellen voor een nougat-blok" „En later?"" wil ik weten, want men sen op zijn leeftijd blijven zo graag hangen aan jeugd-herinneringen. „Later kwam ik bij mijn Vader op kantoor. Daar kon ik mij talent vol- ledig ontplooien: Mijne Heren, hier door maken wij u er beleefd op at tent... U moest eens weten hoeveel heren ik beleefd ergens op attent heb gemaakt! Het is een tweede na tuur voor me geworden om heren, naderhand ook dames en tenslotte al mijn lieve lezers op van alles at tent te maken. Op het nut van de Schiedamse Ge meenschap (U bent toch zeker al jaren donateur?), op de bewoon baarheid van onze stad op de dui zend dingen die hier gebeuren, iede re dag, iedere week!" Ik vraag hem naar zijn toekomst plannen. „Voorlopig denk ik aan een vakan tie in Kijkduin". „Ik bedoel in de verdere toekomst". „A.O.W." zegt hij, „maar vóór het zo ver is hoop ik nog dikwijls de bur gerij van Schiedam ergens attent op te mogen maken". SEBASTIAAN Slijterij- en Wijnhandel Oranjestraat 10-12. Tel. 265997 U beltwij bezorgen I Donderdag 28-4 t.m. woensdagAVOND 4-5-1966 Dagelijks 2, 8.15 uur; zaterdag en zondag 2, 4.15, 7, 9.15 uur; 4 MEI 2, 8.30 UUR. BRIGITTE BARDOT JEANNE MOREAU in een film van Louis Malle NOVA EASTMANCOLOR PANAVISION 14 jaar De Ned. Kappersbond, afd. Schiedam deelt mede, dat de kapperszaken vt-y"^,,Xv;:-:kSr De interviewer: „En meneer Sebas, heeft u nog een goed gelijkende foto voor ons, voor bij het verhaal?" Heer Sebastiaan verschoot van kleur. Hij had er geen. Doch met lege handen wilde hij ons ook weer niet weg sturen. Zei hij heel ter zake: „Neem maar een foto van mijn standbeeld, dat ik alvast heb laten maken. Hij staat in de tuin, voor later. Kunnen de mensen zich toch enigszins een voorstelling maken van mijn persoonlijk heid". Aldus geschiedde. Hierbij dus een voorbeeldige Sebas, in versteende toestand, maar toch alleszins gelijkend. Parkweg 369 Laan van Bol'Es 21 Korte Dam 7 Broersvest 5 De avond werd geopend door de „Skymaster" het bekende N.R.U- radio-orkest. Door het vele koper werk klonk de muziek van het or kest bijzonder goed in de grote hal. Men hield zich veelal aan een strict danstempo, zodat het werkelijk een genot was op de muziek van de „Skymasters" te dansen. De zang was in goede handen van Joke van de Burg en John de Mol, die de zaal met hun swingende vertolkin gen van zowel Nederlandse, Duitse als Amerikaanse nummers, in be dwang hielden. De in de haast geplaatste micro fooninstallatie van de firma Aleman hief een groot gedeelte van de lui de nagalm in de zaal op. Konden de luidsprekers het gepro duceerde geluid niet aan? De repertoire-keuze van de Sky masterswas ook zeer vefzorgd. Men hield zich niet de gehele avond aan de quickstep, maar ook de lief hebbers van de Latijns-Amerikaanse en de Engelse standaard-dansen kwamen aan hun trekken. De gro te flexibiliteit van het orkest werd wel bewezen door de serie mode dansen, zoals twist, madison en sha ke. Ook Stef Meerder was weer aanwe zig. Gezeten op een hoog podium in het midden van de zaal speelde hij eerst op swingende en indrin gend'- manier gedeelten uit zijn langspeler: „Hits op Hammond". Ook op de muziek van Stef Meeder werd veel gedanst. Later verzorgde hij de muzikale omlijsting voor een trampoline-groep. Het optreden van deze springers was een niet zo'n gelukkige keuze van de organisatoren. Het publiek dromde ineens om de trampoline heen, zodat het merendeel van de aanwezigen niets kon zien, en wat doelloos rondliep. Datzelfde kan ge zegd worden van de Russiche dans- en zanggroep Wolga. Deze (al dan niet) Russen produ ceerden een zo gering volume, dat izelfs de op volle sterkte staande mi crofoons geen goed konden doen. Het dansen was ook hier voor de meesten onzichtbaar door de voor het podium staand publiek. Op het tweede podium speelde de Rotterdamse beat-band „The Spark lings". De muzikale prestaties van deze band waren (in het beat-gen- re) bijzonder goed. De solozang van zowel Ilonka Bilushka als de zanger van de groep zelf was uit stekend. Aan het alles kleefde ech ter een bezwaar: de geluidssterkte. Te oordelen naar het zwaar over stuurde en daardoor vervormde ge luid uit de luidsprekerkasten. Organisatorisch zat de avond zeer goed in elkaar. Hiaten kwamen niet voor door het direkte wisselen van de tonelen. Dit direkte changeren kan geschieden door de draadloze verbinding via walkie-talkies. Bij zonder goed gevonden was wel het „ping-pong in music" als finale. Beide bands wisselden elkaar van half 1 tot 1 uur na elk nummer af. Ook het tijdschema werd goed ge handhaafd. Een keer zelfs zo goed dat de „Light Town Skiffle Group" ondanks hun grote succes geen toe gift konden geven. Deze Skiffle-groep was overigens de verrassing van de avond. Hun vlotte HET GOUDEN bestuurslid van de Schiedamse Lawn Tennis vereniging is op vrij dagmiddag, 22 april jl. onderschei den met een fraai gecalligrafeerde oorkonde, waarvoor een commissie was ingesteld bestaande uit de he ren Ir. C. M. Lugten (Techn. Advies commissie K.N.L.T.B.), Hans de Bie, sportjournalist en B. Dros, redak- teur Lawn Tennis. Mej. N. van Buy- sen werd toegesproken' door de he ren B. Rijks, directeur van Bottelo N.V. te Schiedam en B. Dros, redak- teur van Lawn Tennis... DE HENGEL- sportver. „Schiedam Omstreken" houdt morgenavond, 28 april de al gemene ledenvergadering in het Wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wi- bautplein 129, alhier. Aanvang: kwart voor 8. U komt toch ook...? DE JAARVERGADERING van de R.K. Openbare Bibliotheek „St. Liduina" heeft op dinsdag, 3 mei a.s. plaats in de Centrale Uit leenbibliotheek, Dam 8, alhier. Aanvang: 8 uur... EEN DRINGEND verzoek van de Intern. Ver. „Phila- telica", afd. Rotterdam: de leden worden verzocht adreswijzigingen, bedankjes e.d. uitsluitend te willen richten aan de ledenadministrateur, de heer J. H. A. Visser, Verboom straat 66b, Rotterdam-21... MEDITATIE IN ZWART-WIT. „Hiermede vervul ik de droeve plicht U mede te delen..." U kent ze, de z.g. „aansprekers"die in hun tragisch zwarte pak het overlijden komen melden van iemand uit Uw buurt of uit Uw vriendenkring. Tegenwoordig komen ze niet zo dikwijls meer aan de deur. Ze zijn vervangen door rouw-annonces of „in plaats van kaarten" in een dagblad-advertentie. Als je over de vijftig bent, ga je er op letten. Je wilt altijd weten hoe oud de overledene is geworden. Is het iemand van je eigen jaren dan ben je blij als er boven staat „Door een droevig on geval". Ik lees die doodsberichten het eerst. Ze vormen een pas sende ouverture voor de loodzware kost die mijn krant verder te bieden heeft: neergestorte vliegtuigen, overstromingen, moord aanslagen, auto-botsingen, het weerbericht („regen met nu en dan een bui"), provorellen, dreigende mis-oogsten en grote schaden door brand. Het lijkt soms of journalisten de taak van aansprekers hebben overgenomen. Ze hebben het bijna nooit over een prunis die in bloei staat, over eer kinderpartijtje met ballonnetjes en feest mutsen, over een jongen en een meisje die arm in arm toekomst dromen dromen. Onlangs sprak ik een in zijn vak uiterst bekwame kranten man. Hij vertelde me: „Ik moet vanavond naar het circus. Ik voel er geen bliksem voor, maar misschien gebeurt er een ernstig on geluk en dat mag ik niet missen!" Eerlijk, lieve mensen, hij méénde het! Het is een tweede natuur geworden van perslieden om uit het toch zo mooie, boeiende leven de rottigheid te peuteren en dat breeduit voor de lezers uit te smeren. Ik vraag me af: MOET dat? Het zou anders kunnen: Na iedere regenbui schiet het gras frisser op. Naast het gemene, brutale, perverse is er medelijden, goed heid, trouw, onbaatzuchtigheid. Waarom altijd de vinger leggen op de zere plek en met moedig lauwerkransen vlechten voor het nobele? Concentratie-kampen, Nazi-methoden... ik weet het allemaal al heel lang en vind het even afschuwelijk als U. In die concentratiekampen hebben mensen geleefd die een troost en steun waren voor hun lotgenoten. Naast nazi-methoden zijn er oprechte pogingen om te komen tot een betere wereld. Kritiek kan heilzaam zijn. ik wil „Zo is het" niet persé veroor delen. Maar: „Zo is het toevallig OOK nog eens een keer" betekem dat daar slechts één kant van onze samenleving wordt belicht, dat er nog een andere kant is... die van Toon Hermans bijvoor beeld! SEBASTIAAN ritrhe en pittige presentatie van de vele Country and Westernsongs en meezingertjes sloeg bijzonder in. De vloer van de hal heeft het onge twijfeld veel minder naar zijn zin gehad. Hoge, spitse dameshakken zorgden voor een fors aantal venijnige put ten. Al met al was het een avond die aan beveling verdiend (meer dan eens) her haald te worden. Bij de commissie Euro bal ligt de organisatie ongetwijfeld in goede handen. De door hen opgeroepen sfeer met vlaggen en veel bloemen doet mij verlangen naar een volgend Sport hal-bal. Met reprise van „The Skymas ters" graag! JOOP DAALMEIJER. Op initiatief van de directeur van de Schiedamse Muziekschool en or ganist-dirigent aan de Sacraments kerk te Delft, dc hee. Kees Bak, is opgericht de .Schiedamse Orgel kring", genaamd „Schieland-Kring". De oprichtingsvergadering had plaats op vrijdag 22 april in het ge bouw van de Muziekschool, nadat de initiatiefnemer tezamen met twee collega-organisten de heren S. W. J. Schade var. Westrum (organist Oud- Katholieke Kerk alhier) en J. Hoo- gervorst (directeur-organist aan de Dekenale Kerk van St. Liduina aan de Nieuwe Haven alhier), de voorbe reidende besprekingen en persoon lijke ledenwerving voor de kern (de eerste opzet) van de kring hadden verriGht. Tot nu tot gaven zich'30 sympathi santen op, waarvan de meesten door een contributie raTrtninimaaf f 10.- per jaar tot lid van de kring zijn geworden. Voor het seizoen 1966 van mei tfm september zijn vijf concerten ge pland, waarvan de eerste drie bin nen eer. week in de stad per biljet zullen worden aangekondigd. Het ligt in de bedoeling verschillen de orgels in de stad hiervoor te be nutten. Behalve organisten uit Schiedam zullen mettertijd in volgende ja ren wanneer de belangstelling voor de concerten zodanig is dat het verwezenlijkt kan worden, ook or ganisten buiten Schiedam worden uitgenodigd. De aard van de te ge ven concerten zal zeer verschillend kunnen zijn: orgel alleen, orgel met medewerking van een solist(e), in terpretatie-concerten, luisterwed strijd, improvisatieconcerten, meer dere organisten op één concert, or gel m.m.v. koorzang en verzoekpro gramma's met voorbehoud. De geplande concerten voor dit sei zoen zijn de volgende: 9 mei: Oud-Katholieke Kerk (Dam 28) S. W. J. Schade van Westrum, orgel m.m.v. mej. Digna Schade v. Westrum, alt-blokfluit en mej. Elly Zoomermeijer, cello; 9 juni: St. Liduinakerk (Nieuwe Ha ven 119) Joop Hoogervorst, orgel m.m.v. mej. Hilde Broekhuizen, dwarsfluit; 30 juni: Oud-Katholieke Kerk: Jaap Keppel, orgel (org. a/d Messiaskerk te R'dam) m.m.v. Jan Huizinga, bas; 24 augustus: Julianakerk (B.K. laan) Gastorganiste (nog in bespreking); 8 september: St. Liduinakerk: Kees Bak, orgel (m.m.v. solist, nog in bespreking). Aanvang van alle concerten: 20.00 uur. Toegangsprijs 1,Program ma a ƒ0,25 beide uitsluitend aan de kerk. Inlichtingen en aanmelding voor le den „Schielandkring" bij het secre tariaat: de heer C. Passchier, Zwa luwlaan 64, Schiedam, tel. 265385. Deze kring staat niet in verband met de Muziekschool. Namens de Commissie van de „Schielandkring". VOOR IEDEREEN!

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 5