van tie Citroën 2 C.V. AUTO-TESTIMONIUM betrouwbaarheid voor TECHNISCHE GEGEVENS Na 18 levensjaren nog zo fris als een hoentje... mg Geen 600, 1000, 1400 of meer kilometers gingen vooraf aan deze test, maar een praktijkgebruik van vele tienduizenden kilometers in verschillende 2 CV's gedurende een zevental jaren. Met deze ervaring in het dagelijks gebruik en het rijden onder allerlei omstandigheden, waarvan minstens 70% in stadsverkeer, willen we onze lezers een objectief beeld van dit goedkoopste en meest gevraagde Citroën type geven. Berijders van een 2 CV's „eendje" hebben deze automobiel niet gekocht om in een bijzonder mooi gestroomlijnd een 'n fel accelerende automobiel te zitten, maar om gedurende jaren vele tienduizenden kilometers goedkoop te kunnen rijden. Comfort, zuinigheid en economie zijn de belang rijkste kenmerken die iedere 2 C V-rij der steeds vergezel-, len. Na het verschijnen van het „lelijke eendje" in 1947, twee jaren nadat de oorlog was afgelopen, werd er door velen met een spottende blik naar dit blikkerige, door vier wielen gedragen automobieltje gekeken en werd 't waar schijnlijk weinig goeds voorspeld. Wanneer Citroën echter na vele jaren research met iets nieuws, iets bijzonders verschijnt, zullen de meeste pessi misten steeds ongelijk krijgen. Tot op heden is dit zo gebleven en het zal de knapste con structeurs moeilijk vallen, de door Citroën ontwikkelde en toegepaste technieken te overtreffen. De duurste auto mobiel van de wereld heeft op de 66-er modellen enkele patenten van Citroën gebruikt om tegemoet te komen aan de wensen van de klanten naar meer comfort. Doch om verder bij de 2 CV te blijven, zal toegegeven moeten wor den, dat de eersten die van de lopende band kwamen, nu niet bepaald een voorbeeld van serieuze afwerking waren en dus geen idee van betrouwbaarheid gaven. Nadat de eerste series hun weg naar de klanten gevonden hadden en er met lofuitingen gezwaaid werden t.a.v. de vele mogelijkheden die deze auto z'n gebruikers bood, kwamen de grote orders binnen. In de loop der jaren werden diverse punten verbeterd, de afwerking werd met meer zorg behandeld, het motorver- I mogen en de cilinder-inhoud werden vergroot, waardoor de prestaties vooral wat trekkracht en acceleratie betreft, aanmerkelijk beter werden. Gaat men een vergelijking trekken tussen de eerste modellen en die nu van de band komen, dan zal het opvallen dat de opzet van vormgeving en techniek nog steeds dezelfde zijn. De in de tussenliggen de jaren doorgevoerde veranderingen hadden als resul taat een ongeëvenaarde betrouwbaarheid en een niet te overtreffen zuinigheid. ii(iiiiiiHniiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiinj!!iii!ii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiHiiniiiuuinuHiiiHiiiiniiiiiiiiiiiiin[iiiiiiiiiii!iiii!iiii!ii!iiI Ieder Citroen-ontwerp, of het nu de 2 CV of de grotere modellen betreft, verandert in de loop der jaren nauwelijks. Alleen verbete ringen en verfijningen, die de betrouwbaarheid en het rijgenot verhogen, worden doorgevoerd. Normaal is het, dat een type min stens 20 jaar meegaat voordat het noodzakelijk is ingrijpende veranderingen aan te brengen. De 2 CV is nu reeds aan het 18e levensjaar begonnen en nog nie mand zal er aan denken, dat er binnenkort een totaal nieuwe 2 CV zal komenDit is ook beslist niet nodig. Waar kan een automobi list een zuiniger, goedkoper en meer rijgenot verschaffend voer tuig vandaan halen? Remmen Versnellingen Motor 0 Carosserie Inderdaad, aan de unieke con structie zijn vele jaren voorafge gaan; jaren waarin in het geheim aan deze constructie gewerkt moest worden en die nu bijna twintig jaar geleden aan z'n op- mars begon. Ditzelfde werd vele jaren geleden ook voorzien, toen in 1934 de automobielwereld verrast werd met de Citroën 11, het met revo lutionaire technische ideeën uitgewerkte model. Voorwielaan drijving, torsievering, een d.m.v. vier bouten aan de carrosserie bevestigde aandrijving, die motorblok, versnellingsbak en diffe rentieel bevatte, maakte Citroën tot op een eenzame hoogte staande automobielfabriek. Motor: viertakt, 2-cilinder boxer motor, luchtgekoeld, kopkleppen, boring 66 mm., slag 62 mm., cilin derinhoud 425 cc., compressie 7.5 1 vermogen 18 SAE p.k. bij 5000 omw. min., verwisselbare cilinders, Solex carburateur type 28 CBI, oliekoe- ler. Electrische instrllatie: 6 volts accu 60 Ah. T ransmissie: droge enkelvoudige plaatkoppeling, voorwielaandrijving, 4-versnellingsbak, 2e, 3e en 4e ver snelling gesynchroniseerd, schakel hefboom op het dashboard. Remmen: trommelremmen op alle vier wielen, handrem mechanisch op de voorwielen, remtrommels van de voorwielen aan het differen- tieelhuis bevestigd, totaal remop pervlak 386 cm2. Stuurinrichting: tandheugel en rondsel. Chassis en carrosserie: platform- chassis, 4-deurs uitvoering, open jbe leid e eend: aar an Bij een veelvuldig gebruik kort na elkaar blijft de remkracht hetzelf de en bij een maximum belading is de remvertraging zeer goed. dak volledig oprolbaar, onafhanke lijke vering voor en achter, voor- en achterwielen links en rechts on derling verbonden, schreefveren in de veerelementen, wrijvings-schok- brekers voor, hydraulische teles- coopschokbrekers achter, rondom traagheidsschokbrekers. Uitrusting: koplampen verstelbaar vanaf de bestuurderszitplaats, elec trische ruitenwissers, licht- en cla xon-schakelaar op de stuurkolom. Maten en gewichten: bandenmaat 125 x 380 (Michelin X), inhoud benzinetank 20 liter, motorcarter 2 liter, versnellingsbak/differentieel 1 liter, rijklaar gewicht ca. 540 kg., maximum toelaatbaar gewicht 860 kg., maximum snelheid ca. 90 km./ uur, benzineverbruik 5 a 6 liter per 100 km. Prijs: 4550.—. W eganbakutmg: f 79,20 per jaar. Verzekering: W.A. plm. 140,—, All Risk plm. 400. Of er gereden wordt in stadsver keer, op de grote weg, in onbegaan baar terrein of andere situaties, een deux chevaux laat z'n berijder niet gauw in de steek. De prestaties, die het luchtgekoel- de 2-cilinder motortje levert, zijn gezien de cilinderinhoud van 425 cc bijzonder goed. Zoals we reeds schreven de acceleratie is niet groot, maar trekkracht en uithou dingsvermogen zijn twee niet te on derschatten kenmerken, die de re putatie alleen maar verstevigen kunnen. Dit is een punt, waarover geen ver schillende meningen kunnen be staan! Voorwielaandrijving geeft een buitengewone bochtenstabiliteit; de auto wordt de bocht ingetrokken en volgt nauwkeurig de aangegeven richting. De 2 CV. helt, vooral bij kort en snel genomen bochten, vrij sterk over. Het geeft de inzitten den een eigenaardige gewaarwor ding, alhoewel er niets kan gebeu ren en de wielen onder alle omstan digheden het contact met de weg blijven behouden. De vering is bij de laatste uitvoering aanmerkelijk rustiger geworden. De oudere typen hadden de neiging bij het rijden over oneffen weggedeelten of bij sterk remmen vrij lang door te dei nen. De fabriek heeft dit ondervan gen door op het laatste model 2 ho rizontaal gemonteerde hydraulische schokbrekers aan te brengen, die dit deinen nagenoeg opheffen. De duurdere Azam uitvoering, de 2 CV met Ami-chassis en Ami-motor be zit 4 van deze horizontaal aange brachte schokbrekers. Dat dit bij deze Azam noodzakelijk was, vloeit voort uit de verbeterde acceleratie de hogere topsnelheid. Evenals de wegligging zijn de rem men van de 2 CV. uitstekend voor hun taak berekend. Rondom zijn normale trommelremmen gebruikt, waarbij opgemerkt dient te worden, dat de trommels aan de voorzijde aan het differentieelhuis bevestigd zijn. De remkracht wordt hier via de aandrijfassen op de wielen over gebracht. Door deze constructie is het onafgeveerde gewicht van de wielen en de ophanging geringer en kon het geheel eenvoudig worden gehouden. Het schakelen geschiedt d.m.v. een handle, die uit het dashboard steekt. Deze schakelhefboom, die een geheel afwijkend patroon bezit, moet voor de eerste en derde ver snelling uitgetrokken worden. De tweede, de vierde en de achter uit worden door induwen ingescha keld. Is men gewend aan deze bewegin gen, dan gaat het schakelen gemak kelijk. De eerste versnelling, die niet ge synchroniseerd is, laat zich bij een snelheid lager dan 5 km., met enige handigheid ZQnder kraken inscha kelen. De andere versnellingen zijn bijzonder goed gesynchroniseerd, zo dat het jammer is dat de eerste hiertoe niet behoort. Bij de 4e ver snelling, die als een echte „over drive" Is uitgevoerd, d.w.z. dat hel motortoerental lager is dan het aantal omwentelingen die de wielen maken, kan het voorkomen dat bij sterke tegenwind deze niet aan bod komt. Het motorvermogen schiet dan tekort om de gewenste snel heid te halen. De topsnelheid, die in de buurt van de 90 km. per uur ligt, kan tevens als kruissnelheid worden angehouden. 425 CC. is een cilinderinhoud, die bij weinig motoren meer voorkomt. Citroen handhaaft bij dit goedkoop ste type nog steeds deze kleine mo tor. En terecht! Wil de berijder meer vermogen tot z'n beschikking hebben, dan kan hij overgaan op de Azam, de duurdere en snellere ver sie van de 2 CV. Bij de gedachte aan deze geringe cilinderinhoud zou men zich kun nen afvragen of dit motortje opge wassen is tegen dagelijks veelvuldig en hardhandig gebruik. Dit kan volledig positief beant woord worden. Voor hoge toeren tallen en ver doortrekken in de ver snellingen is deze motor beslist niet bang, het zal eerder protesteren wanneer er met een lage snelheid in een hogere overbrenging gereden wordt. Zoals we reeds in de aan vang schreven, hebben we de auto heoordeela naar een jarenlang ge bruik en zelfs bij kilometerstanden van 80.000 a 90.000 waren de ge maakte kosten aan de motor nihil. Ter illustratie kan aangehaald wor den, dat de kosten van doorsmeren, olieverversen, kleine controles en onderhoudswerkzaamheden, o.a. kleppen en remmen stellen; na 10 maanden intensief gebruik en bij een kilometerstand van ca. 26.000 niet veel hoger opgelopen waren dar enkele tientjes boven de 100 gulden. Eén en ander houdt in, dat het door Citroen gelanceerde „All- in"-systeem voor beide (dealer, zowel als bezitter) zeer attractief kan zijn. Het benzineverbruik zal bij lange ritten ongeveer één liter op de 18 a 20 km. bedragen. De uiterlijke vormgeving is op en kele kleine wijzigingen na nog steeds hetzelfde gebleven. De be- langiijkste verbetering die kortge leden werd aangebracht, was dat de voorportie -en nu aan de voorzij de scharnieren. Dat men hiertoe overgegaan is, zal voortvloeien uit de wettelijke bepalingen die in Frankrijk van kracht zijn en die voorschrijven, dat alle te fabrice ren automobielen vanaf een bepaal de datum van aan de voorzijde scharnierende portieren moeten zijn voorzien. Ook uit veiligheidsover wegingen, speciaal ten aanzien van voorin zittende kinderen, is dit een vooruitgang

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 16