Zuid-Limburg zien door Schiedam se ogen.... UNST RABBELS stadsblad pocket kiosk je op iaat je rijclen Femina is al uitverhuurd c-jCuncli Wie mist zijn onder-protese PASSAGE 1 PASSAGE 2 ZAKKENDRAGERS ONTSPANNINGSLECTUUR DE GROOTSTE SORTERING 5 Voor het geduld van de hengelaars heb ik de grootste bewonde ring. Ik zou wel willen vissen, als ik ze maar voor het grijpen had.Die wens is eindelijk in vervulling gegaan. Ik heb er wel jaren op moeten wachten, maar nu kreeg ik eindelijk de kans. Op de forellenkwekerij in Gulpen. „Als u er een hebt mag u 'm houden", zei de gids lakoniek. Dat kon hij gemakkelijk doen. want ze glibberden door mijn vingers heen. Ergens was ik bang ze dood te knijpen. Alleen het feit echter dat ik de kans een jaren lange wens vervuld te zien maakte immers alles goed. Twee stijlen PREDIKBEURTEN De greep gemist Nieuws van de kleine K" en van de grote,. K' - -K -X -K -K -K -K -K k k k k k k k k k k k ik ~k k k k k k k k voor UMevrouw voor UMeneer voo» jullieJongens en Meisjes Dokterromans, Detectives, Oorlogsverhalen Wild-west o.a. Bonanza enz. enz. BROERSVEST 125 k k VRIJDAG 15 JULI 1966 HET NIEUWE STADSBLAD Als u een dezer dagen uw vakantie in Limburg doorbrengt, hetzij in Valkenburg, Schin op Geul of waar dan ook, maakt u behalve een dag tocht naar België of Duitsland in de allereerste plaats een bustocht door Zuid-Limburg. U krijgt deskundige voorlichting en u geniet van uw eigen land. Van het verrukkelijke Limburgse land. Na de lunch van ukr een ideale tocht. Een boerderij heeft iets bekoorlijks, maar als de voorkant van die boerderij „Het Sib- berhuisjein Sibber een kasteel is, dan kijk je er met extra belangstel ling naar. De fruitboompjes. de zgn. „Wilhelmina-boompjes" zijn heel laag. Een ideale oplossing voor de pluk. Het Margraten-kerkhof, in drukwekkend en prachtig gelegen. Aan de laatste rustplaats van al die Amerikaanse soldaten is alle eer be toond. Een geschenk van de Lim burgse bevolking, die dit plaatsje Margraten omzomen. Een heel oude waterput uit 1792, pittoresk aan doend in deze moderne wereld. Ver der door de dorpjes Kadier en Keer, Heer, Gronsveldt, waar zes jaar ge leden een prachtige windmolen ge heel gemoderniseerd werd, nadat hij in de laatste wereldoorlog vernield werd. Deze molen valt onder Monu mentenzorg... Op de weg naar St. Geertruid bijna een show van hypermoderne bunga lows. Droomhuizen die in onze stad niet te verwezenlijken zijn. Waar haal je de grond vandaan? Hoog stens nog in Kethel. In deze omge ving hebben de architecten zich in hun fantasieën tenvolle uitgeleefd. De chauffeur maakt ons in sappig KERKDIENSTEN Van 11 tot en met 23 juli 1966 Oosterkerk (Rotterdamsedijk 289) Zondag v.m. 10.15 uur: ds. W. Bos, Schiebroek; n.m. 5 uur: geen dienst. Kethel „De Ark" (Zwaluwlaan 103) Zondag v.m. 9 uur: ds. Y. J. Tiemers- ma, Vlaardingen; n.m. 5 uur: ds. W. Bos. Magnalia Dei Kerk (Albardastr. 65) Zondag v.m. 10.15 uur: ds. Y. J. Tie- mersma; n.m. 5 uur: ds. Is. Meyer, Oegctgeest. „De Goed - Haven" (Westfrankelandsedijk 1) Zondag v.m. 9 uur: ds. W. Bos; n.m. 5 uur: geen dienst. Julianakerk (Burg. Knappertlaan 29) Zondag v.m. 10 uur: ds. Is. Meyer; n.m. 5 uur: ds. Y. J. Tiemersma. EVANGELISCH LUTHERSE GEMEENTE SCHIEDAM Lange Nieuwstraat, hoek Oranjestr. Zondag 11 juli 1966 6e zondag na Trinitates V.m. 10 uur: ds. A. C. J. v.d. Poel, hoofd luchtmachtpredikant, zondags lied 127. KINDERKERK De diensten worden op 4 september hervat. NEDERLANDSE PROTESTANTEN BOND AFD. SCHIEDAM Westvest 90 Zondag 11 juli 1966 V.m. 10.30 uur: ds. H. Faber, Was senaar. LEGER DES HEILS JEUGDKORPS Zondagsscholen: kwart over twaalf. Centrum: Legerzaal, Lange Haven 27 Openbare school, Oude Kerkhof Oost: Openbare school, Fahrenheit- straat; Zuid: Openbare school, Zwartewaal- sestraat; Nieuwland: Dr. Gunning school, B. v. Haarenlaan. ROOMS KATHOLIEKE KERK Mistijden: Liduina, Nieuwe Haven: 8, 9.15, 11, 12.15 en 18 uur. Jacobus, Kethel: 7.30, 8.45 en 10.30 u. Rozenkrans, Singel: 7.15, 8.30, 9.45, 11.15 en 17.30 uur. Visitatie, Schaepmansingel: 7, 8.15, 9.30, 11, 12.15 en 17.30 uur Jan de Doper, Nieuwland: 7.30, 8.30 9.30, 11, 12 en 17.30 uur. Jan de Dover, Lange Raven: 7.30 8.30, 9.30 en 11 uur. H: Hart, lekstraat: 7.15, 8.30, 10, 11.30 en 17.30 uur. Martinus. Groenoord: 7.30, 9, 10.30, 11.30 en 18.30 uur. Limburgs er attent op en je kijkt ernaar. Het zijn inderdaad juweel tjes. Maar het zal hier in de winter zo stil en zo afgelegen zijn. Geen la waai, geen benzinedampen, waar schijnlijk geen „Happenings". On denkbaar in deze stille valleien met het wijdse uitzicht. Weinissen dit in Schiedam, dat is waar. Maar hier wónen? Je wordt er een beetje on rustig van... Dan de huizen met die piepkleine raampjes. Een beetje vreemd gezicht, een uitvloeisel nog van de 17de eeuw, toen Napoleon wel raad wist met de belastinghef fing. Hoe kleiner de raampjes hoe minder er betaald moest worden. Maar leuk vind ik ze niet. Langs Noorbeek, waar wijlen H.M. Konin gin Wilhelmina het eerst bevrijde dorp na de oorlog bezocht en een gedenkteken daaraan zal blijven her inneren. De ruimte die de Internationale Con sumentenbeurs „Femina" in de hal len op Heliport ter beschikking krijgt, zijn geheel uitverhuurd. De laatste weken vooral heeft zich een stroom van deelnemers aangemeld. En een groter aantal dan vorige jaren reserveerde voor het te expo seren produkt een belangrijk grótere ruimte. Indien „Femina" dit. jaar nog had kunnen beschikken over het Ahoy-complex, dan had zij de grootste beurs tot nu toe georgani seerd. Dit huren van grotere ruimten dan normaal houdt verband met de ten- den die zich in 1965 al op de voor aanstaande Europese consumenten beurzen begon af te tekenen en zich dit jaar in versterkte mate heeft voortgezet. Het accent van deze beurzen is zich aan het verleggen. Zij worden meer en meer uitslui tend de plaats waar de Consument zich kan oriënteren ten aanzien van de zogenaamde duurzame gebruiks artikelen. Deze artikelen met na me de (half)automatische „machi nes" die de huisvrouw het „grote werk" moeten helpen verlichten nemen toe in aantal en soms ook in omvang. Willen zij op een expositie beter tot hun recht komen, dan is ruimte, veel ruimte een vereiste. Dit Europese beeld toont „Femina" dit jaar sterker dan andere jaren. Overigens geheel volgens de opzet van de organisatoren. Bij hen heeft altijd de bedoeling voorgezeten de consument de gelegenheid te bieden in alle rust zich te oriënteren op juist die artikelen, waarvan de aan koop zwaar op het gezinsbudget kan drukken en om die reden veel over leg vragen om tot een juiste be slissing te komen. Het is bekend, dat twee categorieën bezoekers elk jaar steevast op „Femina" zijn te vinden: jonge mensen met trouw plannen, die meestal met een be perkt budget hun woning moeten in richten en dit budget zo economisch mogelijk moeten verdelen en oudere mensen, die opnieuw tot het aan schaffen van duurzame artikelen moeten overgaan. Oriëntering is onverbrekelijk ver bonden met voorlichting. En aan die voorlichting schenkt „Femina" bijzondere aandacht. Het zijn niet alleen de producenten, die de ge bruiker het hoe en waarom vertel len, „Femina" trekt ook instanties en instellingen aan, die niet-commer- cieel aan welk bedrijf ook gebon den, deskundige voorlichting geven. Genoemd mogen worden het Bouw centrum, dat vorig jaar zo'n enor me belangstelling trok, dat het dit jaar wel acte de présence wil ge ven. Daarnaast het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, dat nu voor het eerst op de beurs aanwezig is. Helaas kamp Nederland nog altijd met een tekort aan woningen. Dit brengt vele mensen ertoe zich te be zinnen op het kopen van eer huis. Maar wat komt daarbij kiiken, hoe groot moet het huis zijn om het redelijk te kunnen bewonen. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten ver telt dit zeer uitvoerig. 't Wordt geen tocht met alleen maar genieten van mooi uitzicht en daar overal fleurige campings tussen door. Er is ook een excursie aan ver bonden. Hoewel niet verplicht. Maar je draaft er braaf achteraan. Je wil tenslotte geen spelbreekster zijn. De Kon. Ned. Heide Mij. heeft daar een forellenkwekerij in Gulpen. Je ziet de grootste forel van ruim 8 pond op sterk •vater staan. Omdat hij destijds duizenden opgegeven heeft en daardoor aan de kwekerij heel wat schade heeft berokkend. Tweeduizend worden gebruikt voor „de kweek", waarna men de eitjes in de gaten houdt. Dat forellen duur zijn is niet zo verwonderlijk, want voordat ze verkocht worden, hebben ze een verblijf van 2y2 a 3 jaar in de vijvers achter de rug, gevoed met fijn gemalen lever en milt. Mag er dan een prijs van 10,per kilo gevraagd worden.- Een machtig gezicht die goudvissen, nee „goud-winden", 3000 afkomstig uit het buitenland als siervissen in een vijver. Dan de forellen, die je met je handen grijpen mag... Op mijn knieën heb ik het geprobeerd, maar u weet het, het is niet gelukt. Jammer, het zou een enorme stunt geweest zijn. Na al die forellenwijs- heid (u móet er beslist naar toe als u in Valkenburg bent) terug naar het pension. Na eerst koffie ge bruikt te hebben op het „Drielan denpunt", kaarten kopen eh... je verbazen over de prijzen van de con sumpties. Zó pittig zijn ze in Schie dam niet en de koffie in „De Am- stelbron" smaakt beslist beter. Dank je wel voor dat schouderklopje heer v.d. Most! In Teuven staat een klein kerkje, gedeeltelijk op Nederlands, gedeeltelijk op Belgisch gebied. Het panorama in de diepte heeft veel weg van de algoede tijd op Java. Vaals wordt een welvarend dorp door de inkopen van de Duitse huis vrouwen, maar het is ook bekend om zijn brei- en stopnaalden. Huis vrouwenverenigingen, denkt u daar aan? Dichtbij nu de „Brug der Zuch ten". We passeren de duurste kost school van Nederland, waar ook me vrouw Kennedy een bezoek gebracht heeft. Een hypermoderne kerk in het dorpje Lerniers, ontwerp van ar chitect dr. Kuypers die destijds het Centraal Station in Amsterdam heeft ontworpen. Het hoogst gelegen kerkje in Neder land, 228 meter A.P. In de gemeente Vijlen een klooster met een tuin op Duits gebied. Het dorpje Wittem, waar kardinaal van Rosstim begra ven ligt. Heel in de verte het levens grote Maria-beeld op de Gulperberg. Wilre, bekend om zijn Franse bier brouwerij. Maar de Limburgers „vatten" graag een super-pils. Van daar dat er méérdere bierbrouwe rijen hier in de omtrek zijn. Nog maals: een tocht met het kaartje: „Van harte aanbevolen". En allemaal in Schiedam de groeten hier uit Valken tirg...! MIEKE Deze week zult V genoegen moeten nemen met mijn krabbeltjes over de kunst. Wanneer U deze rubriek regelmatig leest, weet U dat onze krabbelaar Joop Daalmeijer een weekje naar Parijs is en ik zijn plaats mag innemen. En daar zit ik dan nu in mijn (tijdelijke) draai- schommelstoel. De afgelopen dagen heb ik wat rondgeneusd in Schie dam. In de Passage heb ik twee be richtjes voor U vergaard. Verder heb ik in „mijn" brievenbus nog wat gevonden over de Open Studio in het Zakkendragershuisje. Nee, niet in de Passage op nummer 1 maar op nummer 5 vindt U de galerie van Diet Wiegman. Wanneer U deze week nog even boodschap pen gaat doen in het centrum van de stad, moet U toch echt even langs deze galerie lopen. In deze galerie is een expositie ingericht van gravures, houtsneden en etsen uit de zeventiende en achttiende eeuw. Bekijkt U rustig eens een paar mi nuten een kopergravure, bijvoor beeld die van Van Luijken. Op deze prent kan men zien hoe de Gebroe ders de Wit in „Den Hage" zijn ver moord. Wanneer V deze prent goed bekijkt zult U zien hoe bijzonder „fijntjes" alles is gegraveerd en dat van Luijken heeft getracht de wer kelijkheid, tot in alle details, weer te geven. Verder mag U zeer zeker niet de fraai gekleurde staalgravuren en beroepenserie vergeten. Wanneer U de afgelopen week op va kantie bent geweest, weet U waar schijnlijk niet dat er in het Passage Theater een bijzonder fijne Chinese film draaide. Juist omdat deze film zo fijn is heeft de directie van het Passage Theater besloten de film te prolongeren. Mocht V nog niet naar deze film geweest zijn, dan kan ik U aanraden dit alsnog te doen. U zult er beslist geen spijt van heb ben! MONOPOLE Deze week heb ik ook weer een be richtje van het Monopole Theater ontvangen. U kunt hier genieten van de film: „Majoor Dundee". Hierin teistert de Apache Charriba, tegen het eind van de Amerikaanse bur geroorlog, de omgeving van het fort Bentin. Als hij een pleisterplaats uit moordt en drie jongens ontvoert, be sluit Majoor Dundee tot een straf expeditie. Dundee achtervolgt Char riba tot diep in Mexico. De avon turen die Dundee en zijn mede cadet tijdens deze achtervolging be leven zijn bijzonder boeiend. Ook de liefde komt nog even om het hoekje kijken. De hoofdrollen worden bezet door Charlton Heston, Richard Harris en Senta Berger. Is acteren een zaak van talent of geluk of... valt het ook te leren? Aan deze „zaak" zal morgenavond in de Open Studio aandacht be steed worden. In het bijzonder zal het licht vallen op de aktiviteiten van de „Actors' ^Studio" in New York. De opleiding in deze beroem de studio vindt plaats volgens een bepaald systeem, dat in de Verenig de Staten van zich deed spreken als „the method". In de „Actors' Studio" werd in de afgelopen jaren een aantal acteurs en actrices ongeleid, die bijzonder snel als filmster beroemdheid ver wierven: Marlon Brando. Shelley Winters, Rod Steiger, Paul Newman, James Dean and so on, om nog even in het Engels door te gaan. De methode van de Actors' Studio, waarvan in Nederland slechts en kele ingewijden iets weten, zal men op deze vierde werkavond bespre ken. Ook de groep van Jan Schaper gaat met deze methode werken. Wanneer U belangstelling mocht hebben dan kunt U zich zelfs aan een paar acteer-oefeningen wagen. Heeft U interesse, dan moet IJ be slist morgenavond komen. Ook ik zal zorgen op deze avond aanwezig te zijn. Zien we elkaar nog eens... A. I. Te bevragen bij het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00 - 17.00 uur, behalve op za terdag en zondag: rood étui met 4 sleutels; blauw ke telpak; wit damescorset; zwembroek badhanddoek; een kleine rode autostep; bril met donker montuur; bril met zwart montuur; zwarte da mestas inh. buskaartjes; zwarte por temonnee met inh.; zwarte hoes van paraplu. Te bevragen bij de vinders: onder protese Meijer, Voornsestraat 1; pakje met inh., Markus, Wilhel- minaflat, Vlaardingerdijk 114; dek zeil, Breeuwwerk, Westerkade 4-10; schoolrapport, t.n.v. J. Wessel, Zon neveld, Mackaystraat 1; schroeve- draaier, v.d. Loo, Burg. van Haaren laan 1167; 2 kentekenplaten HF 18-94 v.d. Spoel, Mariastraat 44b; banden spanningsmeter in étui, N. Tanis, Nic. Beetsstraat 26b; wit handpomp je, K. de Vries, Alb. Cuijpstraat 2b; groen damesvest, v.d. Vlies, Groene- laan 85; damesjapon, blauw, Voeten, Idenburgstraat 44; zijden sjaal, rood v. Tilburg, Nieuwe Maasstraat 50b; beige stofjas, v.d. Tas, Portugaalse- straat 18; regenbroek, licht groen, Kleinekoort, Rotterdamsedijk 191a; 1 paar witte handschoenen, Rijkee, W. Schuurmansstraat 27, R'dam; grijs-zwart kindervestje, v.d. Lubbe, M. C. M. de Grootstraat 13; padvin dersmuts, blauw, van Wingerden, H. Polakstraat 106; baddoek zwem broek, Engels, Julianalaan 76; kin derregenjas, Weber, Alph. Ariëns- straat 22; een paar stoffen dames handschoenen, Sigterman, Juliana laan 94a; 1 paar damesslippers, Clausing, Eduard van Beinumlaan 24; paar rode meisjeshandschoenen, Bult, Snelliussingel 34; herenhorlo ge met lederen bandje, v.d. Pol, Schuttersveld 96, tel. 265758, na 1 aug. 1966 afhalen, Hoedenmaker, Mgr. Nolenslaan 756; wit lederen étui met 8 sleutels, Voeten, Iden burgstraat 44; zonnebril, de Pauw, Broersveld 103; ring met 2 sleutels, Schop, Vlaardingerdijk 189; dames zonnebril, Domsulaar, van Heuven Goedhartstraat 61; 3 V.W. sleutels en V.W. embleem, Huisman, Burg. Hon- nerlage Gretelaan 149; bruine porte monnee met inh., Schaap, J. C. van Markenstraat 3; bruine herenporte monnee met inh. en tramkaarten, Zonneveld, Parallelweg 225a: groene portemonnee met sleuteltjes, v.d. Geugten, L. Stirumstraat 61; zwarte diplomatentas met inh., G. van Dru- nen, Anth. Muijsstraat 11; bruine he renportemonnee met inh. en naam en adres, van Mil, Schiedamseweg 181; grijze damesportemonnee met inh., Meerman, Havendijk 457; gou den kinderzegelring, v. Hengel, Mar conistraat 29a; gebloemd tasje met inh., Schilten, Vlaardingerdijk 243a; zwarte Dortemonnee met inhoud en naam, van Beurden, St. Liduinastr. 55; witte damesparaplu, Spermon, van Diepenbrouckstraat 68; zwarte portefeuille, Palte, Dr. Zamenhof- straat 55; boodschappentas met in houd, den Hartog, Mariastraat 108; ring met huissleutel en mon tuurt je, Lokus, Smaleveltstraat 14; huissleu tel, Visser, Nassaulaan 68; AeBé plaid voor kinderwagen, Sandrink, Valeriusstraat 72; geel kinderjurkje, de Knegt, Schuttersveld 33; jongens zwembroekje, Verwaal, Piersonstr. 24; 3 plastic luierbroekjes, Steen bergen, Abbenbroeksestraat 2b; grijs damesvest van Klaveren, Broers- vest 50b, na 18.00 uur; fototoestel, Tugas, Laan van Spieringshoek 5; linnenstrook Rijnmondband, v. Pil, Huijsmanstraat 40b; dobber ga ren, van Pelt, Da Costastraat 37. Natuurlijk bij

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 5