Gemeente-raad vergaderde langdradig en breedvoerig Nu de voetballers duimendraaien Vingers Einde Aula en huizenbouw vormden knelpunten van deze zitting Collé Ingezonden Snoepjes Pauze Drukker Metaal Aula Cricket ware zomer- Alleen voor de vreemdelingen Groter is beter Veld en slag Wisseling V rouwen- overschot over de grens Air France vliegt op China Amor-express 11 (Van onze minder parlementaire verslaggever) Het zou eens om acht uur precies beginnen. Daarom ben je op tijd. Natuurlijk ben je bij nader inzien te vroeg. De gemeenteparlementa riërs zijn namelijk niet allemaal even stipt. Maar om tien over acht is het overgrote deel op de zetels gearriveerd. Voorin de raadszaal zitten een aantal heren achter een zwaar uitgevoerde tafel. Boven hun hoofden hangen een aantal statige schilderijen van onze koningin en van prins Bernhard. Voor zich hebben de mannen him glazen water staan, die later op de avond door bode Bos herhaalde malen moeten worden bijgevuld. Ja, de wijze mannen van onze ge meente drinken veel. Tegenover zich hebben ze voorts onze afgevaardigden. Wie echter een se- rieuse gloed op hun gelaat verwacht, heeft het in vele gevallen mis. De meesten praten vrolijk, en discussiëren over de afloop van de voetbal wedstrijd DuitslandRusland. De K.V.P.-er Beekman verklaart tegenover zijn ambtgenoot Collé (C.P.N.) dat hij nog net de aftrap heeft gezien. Collé roept de rechtervleugel toe„Over een kwartiertje is het al weer rust." De heren Verhulsdonk en Houtman, samen de V.V.D.- fractie vormend praten met de handen op hun buik. Zie hoe het hen past. De heer Sabel pakt een fraaie houten hamer en tikt daarmee het geroezemoes weg. Hij leest op monotone toon de eerste regels voor. De heer Metaal doet on dertussen zijn das recht. Van hem verwacht ik daarna een uitgebreid referaat. Het tegendeel is waar. Hij blijft de gehele avond stil, behalve een ruggespraak met zijn fractie-voorzitter, de heer Schueler. En dat is dan het begin. Niet hartverscheurend, eerlijk gezegd. Er wordt weieens gezegd dat onze Haagse parlementariërs zo slecht overkomen in de tevee in de huiskamer. Als men plompverloren in onze raad gaat zitten, maakt het werk van de raad ook een vreemde indruk op je. Allereerst de slechte verstaanbaarheid. In de pers„bak" versta je in het begin geen woord. Af en toe wat gemompel, en als je geluk hebt een lettergreep. Verbaasd vraag je je af, of iemand ooit aan een geluidsinstallatie gedacht heeft. En ja hoor, bij nadere informatie is dat zo. Maar, wat is het geval. Onze parlementariërs blijken niet zo vlug te zijn. Wat zoudt U er van zeggen: tien jaar vergaderen over een eenvoudige, doch ge makkelijke aula op het kerkhof. Als men zo doorgaat, kunnen de parlementariërs van 2000 er zelf nog net gebruik van maken. Wanneer er een tak van sport is, die 's zomers beoefend dient te worden, dan is dat wel cric ket. Vooral in Engeland is cricket zeer populair, maar zo langzamerhand wordt de belangstel ling in ons land ook steeds groter en interes seren vele sportliefhebbers zich voor deze tak van sport. Het leek ons daarom van belang om enkele fa cetten van de regels voor de cricketsport te be lichten, mede omdat verschillende lezers hierom vroegen. Dankzij de volle medewerking van Manus Stolk, de captain van Hermes-D.V.S. 1 kunnen wij onze lezers een en ander vertellen over de cricketsport. WOENSDAG 27 JULI 1966 Er moet nu gestemd worden. Vin gers omhoog, nu! Floeps. Even tel len. en schrijven. Vingers weg. Nee, dat kan de secretaris niet bijhouden. Vingers weer c -hoog. En weg. Nee jongens, dat is nog te vlug. Vingers weer omhoog. En het worden er steeds minder. De heer Metaal gaat vuur en sigaretten brengen bij de heer Schueler. Verhulsdonk zegt te gen het college dat hij niet weet wat tevreden zijn is. „Tevreden, ja, wat is tevreden?") Het eind is in zicht. Iedereen is al aan het inpakken. Metaal doet zijn das weer recht. Even een vluggertje, de laatste punten. Nee hoor, Schue ler heeft nog iets. Mr. Van Bochove zegt zijn handen in de Noordzee te wassen. Maai liefst vier leden ga pen nu tegelijk. Ta, het is laat. En dan het laatste punt. En ja, alle geloofshaven van de nieuwe raads leden zijn goedgekeurd. Aardoom en Van Rossum praten nu toch wel hinderlijk hard. Collé roept, zich ver voorover buigend: „Zijn zij, die in een gemeentewoning wonen ook toegelaten?" Dan glimlacht hij breed, 't Is afgelopen. Over half elf. Ik kan u overigens aanraden eens te gaan kijken in de raad. Misschien, dat dit stuk geholpen heeft. Ik weet dat er in september tenminste 30 gaan. Succes. En waar praat men over: met of zonder rouwkapel, met of zonder koffie. De heer Collé van de CPN vind ik een verstandig man. Hij lijkt mij een verstandige Koekoek. Hij „egt alles simpel, maar raakt toch vrij goed de kern. Alleen vind ik het schampere lachen van enkele dtire-woorden-gebruikers soms wat irritant. De heer Collé schijnt zich er echter niets van aan te trekken. Maar goed, de raadszitting was be gonnen. We beginnen met de inge zonden stukken. Wie heeft er iets over letter A te zeggen. Een aantal vingers gaan de lucht in. De heer Verhulsdonk mag eerst en doet zijn woord. Ook mevrouw Drukker van de P.v.d.A. mag het een en ander opmerken. Het antwoord van de wethouders begrijpt zij naar haar zeggen niet. Nog eens proberen. Nu wel. Ze is toch nog niet geheel tevreden, ten minste naar haar gezicht te oorde len. De ventilator gaat uit, en het licht gaat aan. De heren Collé, Wes terveld en Dominicus praten hardop over sigaretten, terwijl de wethou der doorpraat. In de VVD-hoek wordt met een krant gesmeten, die door de partij van de Arbeid wordt opgevangen en daarna weer loorgegooid wordt. De krant valt op de grond. Een van de socialistische raadsleden moet buk ken om de krant op te vissen en kreunt. Mevrouw Drukker is „voor lopig tevreden". „Klap" zegt de ha mer van de heer Sabel. Schueler. De heer Collé noemt in zijn betoog een naam, die later door zijn opvolger wordt overgenomen. Deze vraagt zich echter af of de heer Collé betrouwbaar is. Collé slaat op tafel en snuift diep. Hij roept iets van een bevestiging. De heer Westerveld pakt een siga ret uit een pakje en maakt het mondstuk met zijn mond grondig nat. Wethouder Van Schoonveld be gint met een 'laten de buren het niet horen'-stem zijn antwoord. On dertussen drinkt hij water. Wethou der Van Kinderen, die de gehele zit ting al gemakkelijk onderuit zit, roept de bode, die onvermoeibaar nieuw water aandraagt. De vragen in tweede instantie. De heer Va:, Rossum zegt het toch nog niet geheel te begrijpen. Zenuw- ach<> wipt hij op zijn stoel. Collé staat op en wandelt naar Verhuls donk, lie hem achterover leunend te woord staat. De dames Drukker en Burger delen snoepjes uit. De heer Collé is weer aan de beurt. Hij maakt zich lichtelijk kwaad en zet de wethouder op zijn punt. Hij vindt het allemaal veel te lang du ren er hij heeft notabene ook eens een ontwerp ingediend voor de aula. „Oh, was dat te eenvoudig? Had dat dan niet wat luxer gekund? In 4 jaar kun je zoiets toch wel regelen". Nee, hij is zichtbaar ont stemd. Hij gesticuleert druk. De heer Houtman is ook niet veel verder gekomen en zegt zeer te leurstellend te zijn. Mevrouw Bur ger veegt weer het voorhoofd af. De ventilator staat nu echter aan. De andere punten worden snel af gewerkt. Hé, mevr w Drukker heeft nog iets bij punt E. Ze is bezorgd over de parkeerplaats van de firma Kester. De wethou ders zien geen problemen. Mevr. Drukker later ook niet meer. Ze begint fan een geanimeerd ge sprek met haar buurvrouw. Ik vraag me af, waarom ze juist twee dames naast elkaar zetten. De buurvrouw zet omslachtig haar tas op tafel, haalt er een grote zak doek uit en begint haar gezicht en nek af te vegen. Later gaat de ven tilator weer aan. De bode schijnt het dus ook gezien te hebben. Bij punt 14 begint de heer Beekman weer over het voetballen. Collé doet ook nu weer mee. Er komt nog iemand binnen. „Dat zal wel een tevee-kijker zijn", zegt iemand voor me. De KVP-ers maken nu bezwerende gebaren tegen de heer Collé. Deze wrijft echter aan zijn neus. De pauze is haast aan gebroken. Men blijft doorzagen over de aula. Veel positiefs komt er niet uit. Volgens mij wist het meren deel niet meer hoe of wat. Dit ook te oordelen naar het toenemende gerucht, /e bel gaat, pauze! Daar komt de koffie met kano's. Punt 14 gaat over een nieuwe aula op de gemeentelijke begraafplaats. Maar liefst 5 raadsleden vragen het woord. Achtereenvolgens komen aan het woord de heren Van Rossum, Collé, Houtman, Dominicus en Na de pauze stoppen we weer bij het uitbreidingsplan Groenoord. Si mon. heeft vragen. Hij vuurt er in snel tempo een forse hoeveelheid af. Wethouder v. Kinderen antwoordt. Beschaafd, doch irriterend lang zaam. Je ziet aan hem dat hij iedere lettergreep weegt. Zonder schaal. Toch knap eigenlijk. Hij heeft het over 4-kamerwoningen. Metaal steekt protesterend vijf vin gers op. De wethouder ziet niets. Ach, denkt de heer Metaal, hij lei toch niet op me en frommelt zijn vingers in zijn zak. Nu speelt hij met een potlood. HOUTMAN Houtman pakt de krant en begint deze te lezen. Simons vraagt in twee de instantie. Simons heeft nog meer opmerkingen. Dat vindt Dominicus niet goed/Simons zegt dat Domini- cu„ niet góed gelezen heeft. Wester veld maakt weer een halve sigaret nat. Simons "aat verder en Domini cus schudt nee. Nee, nee, nee, nee!! Dominicus zegt, dat hij iets ge zegd heeft wat hij niet gezegd heeft. Westerveld kijkt verstoord op. Zo van: 'Hoe kan dat nou?' Schueler komt eraan. „Wij hebben zeer deskundige mensen". Er gaan wat mensen in de KVP-fractie verzitten. Verhulsdonk steekt een vinger omhoog. Hij mag niet weg. In de landen achter het ijzeren gor dijn hadden tot dusver de westerse oliemaatschappijen geen verkoop punten, daar de communistische overheden dit niet toestonden. Thans is, op uitnodiging nog wel van de Hongaarse regering, een Shell-service-staHon in Hongarije geopend en andere oliemaatschap pijen zijn in onderhandeling over de opening van dergelijke installa ties. De Hongaren zelf intussen zul len er geen gebruik van mogen ma ken: deze stations zijn alleen voor toeristen. De achtergrond van de beslissing van de Hongaarse rege ring is namelijk: bevordering van het vreemdelingenverkeer. Wie niet tevreden is met dt geneug ten van een huwelijksreis volgens het gebruikelijk patroon kan nu in Oost-Zwitserland gebruik maken van de „Amor-Express". Zij loopt van het Meer van Kon- stanz naar Tuggenberg door een aantrekkelijk landschap. De express bestaat uit een fraai opgedofte stoomlocomotief een van de oud jes, die het nog best doen en een salonwagen die geheel is uitgerust als een boudoir. Het is ook moge lijk, deze salonwagen aan een ge wone trein te koppelen en aldus de reis ook op rrdere lijnen voort te zetten. Of deze wijze om de huwe lijksreis te beginnen ingang zal vin den zal nog moeten blijken: de meeste bruidsparen zijn er niet op gesteld zich als jonggehuwden te laten kennen en dit is natuurlij! wel een zeer opvallende manier on duidelijk te maken dat men pas ge trouwd is! Behalve in Engeland bestaat er ook in Australië grote inte resse voor cricket en iedere schooljongen weet wat de cricketsoort is en hoe het ge speeld moet worden. Voor cricket is in de eerste plaats droog zomerweer nodig en te vens een mooi gelijk gerold grasveld. De kleding van de spelers (cricket is een man mensport) is geheel wit: hemd, trui, broek, sokken en schoenen. Van de spelers wordt vereist, dat ze een goed oog op het spel hebben, vlug zijn, vertegenwoordigheid van geest tonen en daarbij een paar ste vige handen hebben die niet bang zijn om een harte bal te vangen. Een gezond en lenig lichaam zijn tevens eerste vereisten bij cricket. Reeds op 12-jarige leeftijd kan men de cricketsport beoefenen en men kan desnoods doorgaan tot over zijn v iftigste jaar! Cricket moet worden gespeeld op een zo groot mogelijk veld. In het midden staan op ongeveer 20 meter afstand van elkaar twee hekjes, die de „wickets" genoemd worden. De ze wickets bestaan uit drie paaltjes, die zo dicht tegen elkaar staan dat de bal er niet tussendoor kan rol len. Op de paaltjes liggen twee dwarshout jes of „bails". De plaats tussen die twee wickets wordt de „pitch" ge- oemd. Een twee meter bre de cocosloper is tussen de wickets gelegd en daarop speelt het spel zich voor een groot deel af. Verder zijn no dig een bal (zoals een hockey bal), 2 slaghouten of „cricket bats", beenbeschermers of „legguards", handschoenen en nog enkele andere dingen. De handschoenen worden gedra gen voor hen, die aan slag zijn. Cricket word' gespeeld tussen twee partijen: een slagpartij en een veld- partij, elk van 11 spelers. De aan voerders maken tevoren uit welke partij het eerst slaat. De andere partij gaat dan het veld in. Twee spelers van e partij, die eerst aan slag zal zijn, gaan ieder naar een wicket en de andere spelers van die nartij wachten aan de rand van het veld hun beurt af. Als de oowler de bal zesmaal geworpen heeft, kiest de aan voerder een andere bowler. Deze werpt dan ook een „over". De taak van de „bats man" is in de eerste plaats zijn wicket verdedigen, daar na om de bal weg te slaan als hij daarvoor de kans krijgt en tenslotte zal hij zo veel mogelijk runs moeten lo pen. Bij een verre slag loopt batsman 1 naar het andere wicket en intussen snelt bats man 2 naar het wicket waar batsman 1 de slag gaf. Is men eenmaal aan het lopen dan is een „terug" niet meer moge lijk. Na 1 run gelopen te heb ben komt dus batsman 2 aan slagbeurt. Tot nog toe Is a!les even simpel en hoeveel ouderen onder ons zullen dit spel niet in hun jeugdjaren bedreven hebben. Zelfs midden ir de straat speelde men cricket en soms diende de waterput als wicket en drie gamme le takken als plaats voor het wicket en dwarshoutjes. Maar er zit veel meer vast aan de cricketsport, hetgeen uit ons volgend verhaal zal blijken. De gevolgen van de wereldoorlog demonstreren zich, al is nu o\ - al het puin wel geruimd, nog al t ij a in vele landen door vrouwenoverschot. Blijkens Je officiële Duitse statis tiek waren er in de Bondsrepubliek eind 1965 nog steeds op 1.000 man nen niet minder dan 1.105 vrouwen. Het verschil .ïeemt echter jaarlijks af. Een speciale positie neemt Ber lijn in. In de westelijke sector van de stad bevinden zich op 1.000 man nen niet minder dan 1.327 vrouwen. De spelers van de veldpartij (de „fielders" gaan het veld in, en de aanvoerder zegt hun de verdeling daarvan. Een van die spelers wordt door de aanvoerder gekozen om de bal van het ene wicket naar het an dere te gooien. Dit moet gebeuren met een bovenhandse slingerworp. Zes maal achtereen mag hij werpen ook wel bowlen genoemden bi iedere worp mag de bowler een aanloop nemen. Deze zes wor pen noemt men een „over". Hel wicket vaarop de bowler mikt wordt door batsman I verdedigd en batsman 2 staat aan het andere wic ket. Voor het eerst in de geschiedeni zal een westerse luchtvaartmaat schappij een rechtstreekse verbin ding gaan onderhouden met de Volksrepubliek China Een aantal ondernemingen heeft al geruime tijd geprobeerd een verbin ding tussen West-Europa en dit grote land tot stand te brengen, maar dit is steeds op verzet van Chinese zijde gestuit. Thans echter is de Air France erin geslaagd, met de regering -e Peking tot overeen stemming te komen over de ope ning van een wekelijkse dienst tus sen Parijs en Shanghai, die op 19 september a.s. zal starten. De lijn zal lopen over Tirana of Athene, Teheran, Karachi en Phnompenh. De Chinezen krijgen eer landings vergunning in Frankrijk, maar zijn waarschijnlijk dit jaar nog niet in staat, daarvan gebruik te maken.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 11