Auto-testimonium KALFSBEEK's BMW -1800 De brandweer mefdt De wegligging Schiedamse NOTITIES AUTOMOBIEL- en GARAGEBEDRIJF De motor De remmen 9 Het interieur De verwarming Eindoordeel Technische gegevens De naam B.M.W., een afkorting van Bayerische Motoren Werke, had voor de 2de Wereldoorlog en magische klank in de oren van enthousiaste en sportieve auto mobilisten. Gaat men de klok terugzetten tot in de jaren 1923, toen B.M.W. als eerste motorijwielenfabriek uitkwam met een 2 cilinder boxermotor, overdwars gemonteerd in het motorframe en voorzien van een cardanaandrijving, bracht dit een sensatie teweeg. Tot op heden worden nog steeds motorrijwelen volgens dit principe, voorzien van het wit-blauwe firmamerk, op de markt gebracht. Zondag missen kiezen om club 54-titel Bekijk de neuzen maar en u ziet: BMW bouwt in zijn kenners-klasse precies naar maat. Een 1600 met een 93 SAE PK motor of een 1800 met een sterke 102 SAE PK motor, al dan niet met een „automatische bak". Of toch liever een sportieve Tl-uitvoering? Ja, bij BMW weten ze precies, wat u wilt. Ze hebben er een goede neus voor. Stap uit nieuwsgierigheid eens in het 1600-1800 model. En ontdek, met welke feilloze zekerheid de constructeurs uw wensen hebben „geroken". Comfortabele zit. Overvloedig uitzicht. Smaakvol interieur. Sterke (dus veilige) body. Sierlijk en toch stoer gestyleerd. Royale bagageruimte - zeg eigenlijk maar „compartiment". Flitsende acceleratie. Hoge top sterke remmen. Een echte kenners-auto. Daarom: moderne mannen met een goede neus voor auto's kiezen BMW BMW 1600 vanaf 9.650,— BMW 1800 12.250,— BMW 1800 Tl 13.500,— A In 1928 werd de eerste automobiel gebouwd, de B.M.W. Dlxi, een Iicen- tiebouw van de Austin-fabrieken, in 1934 gevolgd door het model 315. Enkele jaren later - van 1937 t.m. 1940 werd door de fabriek een sportmodel, het type 327/328, gelan ceerd. De technische prestaties en de uiterlijke vormgeving golden in die jaren als een noviteit. Me* het aan de markt komen van deze types vestigde B.M.W. haar naam voor snelle en sportieve wagens. Bij het verschimen van het type 1500 in 1961, de eerste exempla ren waren pas leverbaar in begin 1963 gevolgd door de 1800, zijn de verkoopcijfers van B.M.W. met sprongen omhoog gegaan. In de kleine klasse had B.M.W. uitslui tend de 700 aan te bieden en in de middenklasse, waarin veel vraag en aanbod is, tejde B.M.W. niet mee en dit kon, gezien de vroegere re- nommé \an het merk, niet zo blij ven. Toen de 1500 een groot succes bleek, was het een logische gedach- tengang dat de fabriek een ongewij zigd model alleen met een krachti ger motor zou uitbrengen. De 1800 heeft een voortreffelijke wegligging, die men verkregen heeft door het precies op elkaar af stemmen van voor- en achterwiel ophanging. De voorwielophanging is volgens het Mc. Pherson-systeem uitgevoerd Dit is een lange telescopische schokbreker, waaromheen aan de bovenzijde een schroefveer gemon teerd is en die beide tevens de functie van fusee (draaibeweging) vervullen. De bovenzijde hiervan zit gemon teerd in het zelfdragende carrosse riegedeelte en de onderkant is ver bonden met een draagarm, die scharnierend met het chassisframe verbonden is. Dit veersysteem wordt vooral de laatste jaren door vele automobielfabrieken toegepast. De achterasconstructie, speciaal de ophanging, is van een dure maar zeer uitgekiende constructie. De •ering wordt verzorgd door chroefveren, die met draagarmen scharnierend verbonden zijn met het chassis. De aandrijving ge schiedt door pendelassen. Dit zijn assen, die zowel bij de wielen als bij het differentieel voorzien zijn van kruiskoppelingen. Deze dubbele kruiskoppelingen zijn noodzakelijk, omdat het differentieelhuis vast verbonden is met het onderstel. De moderne constructie, die de grondslag is van deze automobiel, Het stijlvolle interieur en het overzichtelijke dashboard géven duidelijk de klasse van deze auto aan. vindt men ook in de motor, die on der een hoek van 30° gemonteerd is. De motor voorzien van boven liggende nokkenas met schuin staande kleppen, die samen met de van een kam voorziene zuigers de verbrandingsruimte een ideale vorm gever, leveren een vermogen van 90 DIN pk. bij een inhoud van 1772 cc. De krukas die 5 maal gelagerd is, waarborgt een lange levensduur en zeer soepele loop. Iedere cilinder heeft een eigen in- laatkanaal dat speciaal gevormd is om een zo gunstig mogelijk rende ment te geven. Aan de andere zijde van de motor vindt men 2 uitlaat- kanalen, per cilinderpaar één, die de afgewerkte gassen naar buiten voeren. De grote hoeveelheid p.k.'s die be schikbaar zijn, geven een enorme acceleratie en wil men deze ten vol le benutten dan moet men behoor lijk ver in de versnellingen door trekken. De moderne constructie van de motor laat zeer hoge toeren tallen toe zonder dat dit schadelijke gevolgen kan hebben. De 4 versnellingsbak, waarvan de schakelhefbaan als grondversnelling uitgevoerd is, schakelt licht en pre cies. De synchronisering werkt voortreffelijk en laat, ook al scha kelt men bij hogere snelheid terug in een lagere versnelling, geen en kel geluid horen. Het gemiddelde benzineverbruik is afhankelijk van de rijstijl; bij normaal gebruik be draagt dit c.a. 9 km. per liter. De topsnelheid ligt in de buurt van de 160 k.m./h. Het bekrachtigde remsysleem staat er borg voor dat het onder alle om standigheden uitstekend voor zijn taak berekend is; de voorwielen zijn voorzien van schijfremmen, aan de achterzijde maakt men nog gebruik van trommelremmen. Door de aanwezige rembekrachtiger is de benodigde pedaaldruk vrij gering en bij een intensief gebruik is er geen spoor van fading waar te ne men. Ook van achteren mag de B.M.W. 1800 gezien worden.' Het interieur doet zeer verzorgd aan. Het uitzicht naar alle zijden is voortreffelijk. De aparte voorzit tingen zijn evenals de achterbank zo gevormd dat ze aan alle inzitten den een uiterst goede zitpositie ge ven. Vooral in snel bochtenwerk ge ven de uitgeholde rugleuningen van de voorzittingen een vaste steun. De rugleuningen zijn in diverse standen verstelbaar, zodat onder ai le omstandigheden de juiste zitposi tie gekozen kan worden. De bekle ding is een combinatie van stof en Skaileer. Het overzichtelijke dash board is aan boven en onderkant voorzien van een niet reflecterend materiaal, terwijl voor de voor- bankpassagier op het dashboard een handgreep aangebracht is die een geheel vormt met het instru- mentenpan .el. De snelheidsmeter is voorzien van een dag- en totaaltel ler. De tweede grote ronde klok is een combinatie-instrument, waarin gemonteerd zitten controlelampjes voor dynamo, groot licht, choke en knipperlichten, alsmede benzine en temperatuurmeter. Midden tussen deze twee klokken zit een uurwerk, eventueel tegen meerprijs te ver vangen door een toerenteller, het geen een zeer belangrijk instrument is, vooral wanneer men sportief rijdt en hoog in de versnellingen doortrekt. De electr. ruitenwissers zijn voorzien van een twee standen schakelaar. De 4 portieren gaan ver open en zijn zeer breed, zodat het in- en uit stappen gemakkelijk gaat. De afme tingen van de kofferruimte zijn van dien aard, dat een omvangrijke hoe veelheid bagage meegenomen kan worden. Het reservewiel is in een aparte bergplaats onder de koffer opgeborgen. Tot de standaarduitrusting behoort een luim bemeten kachel, waarvan de ventilator op twee snelheden kan draaien. Tevens kan men hier mede frisse buitenlucht in het inte rieur blazen. De beste ventilatie verkrijgt men door een van de bei de achterramen iets te laten zakken. De inhoud van de benzinetank is 53 liter. Bij een verbruik van 9 k.m. per liter is deze toereikend voor c. a. 470 km. Techniek, vormgeving en comfort staan bij de 1800 op een hoog peil. Al deze eigenschappen maken het moeilijk de 1800 met een andere Uiting van moderne vormgeving: de B.M.W. 1800 VIJFTIG JAAR BMW automobiel in deze prijsklasse te vergelijken. Motor: viertakt, 4 cilinder waterge- koeld, voorin gemonteerd, boring en slag 84 x 80 mm. cil. inhoud 1773 cc. compressie 8,6 1, vermo gen 90 DIN-pk. bij 5250 toeren ,.er minuut. Solex valstroomcarbura- teur. Aan de cursusleiders, de heren G. H. Rademakers en W. Nesse, wordt dank gebracht voor de gegeven les sen. Naar bekend zal het in september van dit jaar 60 jaar geleden zijn dat de Schiedamse Vrijwillige Brand weer in haar tegenwoordige vorm werd opgericht. Evenals dit bij de viering van het 40- en 50-jarig bestaan het geval is geweest, ligt het in de bedoeling ook het 60-jarig bestaan op waardi ge wijze te gedenken. Het voorne men bestaat dit te doen door het organiseren van een feestelijke bij eenkomst voor het personeel, met hun dames, op vrijdag 21 oktober a.s. in het gebouw „Musis Sacrum" Een commissie, bestaande uit enige stafleden en bestuursleden van „Vriendschap Zij Ons Doel", is reeds druk m de weer deze festiviteit voor te bereiden. BRANDEN ENZ. Dat de Schiedamse brandweer meei doet dan feestvieren moge blijken uit het feit Cat niet minder dan 55 maal in de afgelopen drie maanden moest worden uitgerukt voor bran den en hulpverleningen. Van vijf korpsleden werd op 3 juni j.l. in de brandweerkazerne het examen van Brandwacht 2e klasse afgenomen. Aan 3 man lukte het zo fel begeerde rijksdiploma in de wacht te slepen. De gelukkigen zijn; Th. J. Jansson, H. G. Verwaal en A. L. Bredels. Aanstaande zondagmiddag om 3 uip begint in Club 54 in de Newtonstraat 54 een mis s-v er kiezing. Reeds vele talentvolle Schiedamse schonen heb ben zich voor deze meeting opge geven. Een deskundige jury met en kele journalisten en mensen van de platenmaatschappij Negram-Delta, zullen de oordelen om omstreeks 5 uur geveld hebben. Deelnemers kunnen zich als nog opgeven bij de heer N. v.d. Vliet in Club 54. NOG ENKELE plaatsen zijn verkrijgbaar voor de jaa ijkse bustocht die de N.K.V. afd. Stad op woensdag, 10 augustus met haar leden maakt naar Brabant. De coffiemcaltijd zal worden ge- brjiict in „Groot Speyk" in Oister- wijk en het diner in Gemert. Ver trek vanaf het postkantoor om 8.00 uur precie-,. Transmissie: droge enkelvoudige plaatkoppeling, 4 versnellingen vooruit, aandrijving op de achter wielen, alle versnellingen gesynchr. Vloerversnelling. Elektrische Inst: Accu 6 volt, 77 a. h., vermogen dynamo 300 Watt. Chassis en Carroserie: zelfdragend onafhankelijk voor- en achterwielop hanging d.m.v. schroefveren en te lescopische schokbrekers, voor schijfremmen, achter trommelrem men, remsyteem bekrachtigd, stuurinrichting worm en rol, hand rem mechanisch op achterwielen. Maten en gewichten: Grootste leng te 4.50 m., wielbasis 2.55 m, spoor breedte vóór 1.32 m, achter 1.374 m, breedte 1.71 m, gewicht rijklaar 1070 kg. toelaatbaar gewicht 1470 kg. bandenmaat 600 x 41. De toeganke lijkheid van alle motororganen is goed. Prijs... 12.250.—. Importeur: Alimpo N.V. Den Haag. B.M.W. 2000 f 13.900 A

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 9