JOHN HERBERT DILLINGER Zo worden wij vrouwen allemaal beïnvloed.... Het gangsterleven van..... 9 Tips Berovingen Slachtoffer 9 Nieuwe bende Inpulsverkopen Veldslag 9 Het einde A 22 juli 1934 Bijna d'.rect nadat John Dillinger de bioscoop had ver laten, werd hij omringd door G-men en raakte hij in een vuurgevecht ge wikkeld. Het eindigde zonder genade rnet zijn dood. Dillinger vluchtend naar het steegje, op de voorgrond de G-men. werd door een kier door machine geweervuur getroffen. De rokende patroon werd door de met de han den omhoog staande cliënten in de hal heen en weer geschopt, terwijl ieder's ogen traanden. Van Meter zocht gijzelaars en Dillinger beval hen vriendelijk naar buiten te gaan, waar hij hen opstelde als dekking. Buiten was er een tumultueuze ver keersopstopping door het toege stroomde nieuwsgierige publiek, die dacht dat er een film werd opgeno men. Een chaos. Een passerende agent schoot op Dillinger, die het vuur beantwoordde. De agent ver dween. Ondertussen zette Hamilton een kassier onder druk, die uiterst traag „meewerkte", wat de gangster op zijn zenuwen werkte. Voor de bank gpoeide gestadig de massa aan. Onderwijl had de nerveuze Baby Face een te nieuwsgierige onderwij zer neergeschoten. Eindelijk moest de bende er wel vandoor, langer wachten werd te gevaarlijk. Ze na men zeker 10 gijzelaars in en op de toen nog aanwezige treeplanken van de auto mee en baanden zich een weg door de uiteenwij kende menig te. Een volgende politieauto werd beschoten, doch kon niet terug schieten. Stuk voor stuk werden de gijzelaars gedropt, waarna de weg met kraaienpoten werd volgestrooid. De gangsters waren voor de zoveel ste maal ontkomen Iedereen ontkende dat het Dillinger wasgeweest, die deze bankroof had Michigan-gevangenis werden over gebracht verhuisde Dillinger later op eigen verzoek mee, nadat hij be richt van de scheiding van Beryl had ontvangen. In 1932 had hij door Pierpont, John „Red" Hamilton en Charles Makley leren kennen; zij vormden samen een gesloten groep binnen de gevan genismuren. Daar Dillinger het eerst vrij kwam, beloofde hij hen te hel pen bij een ontsnappingspoging. Op 22 mei 1933 was het zover! Hij stond als vrij, doch getekend man in een land waar corruptie, dranksmokkel, kinderroof, bankovervallen bijna de gewoonste zaken waren geworden; waar 13 miljoen werklozen rondlie pen in een tijd, dat de 38-jarige John Edgar Hoover en zijn F.B.I. over ca. 270 assistenten beschikten. De misdaad was voornamelijk in de grote steden als Kansas City, St. Louis en de beruchtste van alle. Chicago geconcentreerd. Om zijn vrienden in de gevangenis te kunnen helpen had Dillinger geld nodig en op 4 juni vond de eerste beroving na zijn vrijlating plaats en in de volgende drie weken nog een tiental. Toen hij geld genoeg had werden er via een kist garens re volvers de Michigangevangenis bin nengesmokkeld en op 26 december waren de andere gangsters vrij. In tussen was Dillinger in een val ge lopen en de 22ste al gearresteerd en opgesloten. Op 12 oktober werd hij door Pierpont bevrijd. Om aan be tnr wan—.is te komen overvielen DU linger en zijn bewle een politie A Een expert van de dactyloscopische dienst in liet hoofdkantoor van dc bureau, waar zij ook kogelvrije ves- F.B.I. te Washington vergelijkt binnengekomen gegevens met de vingeraf ten vonden en voor het eerst liet drukken in het archief. Sinds oktober 1933 waren ook Diliinger's vinger- Dillinger hier zijn vingerafdrukken afdrukken hier aanwezig. Het archief is één van de belangrijkste huipmid- achter. Op 14 december schoot Ha- delen van de F.B.I. ter bestrijding van de misdaad. Zoals Jesse James, de legenda rische „Amerikaanse Robin Hood" uit het einde der 19de eeuw en Douglas Fairbanks, de onoverwinnelijke filmheld als voorbeelden dienden voor John Herbert Dillinger, zo stond hij model voor vele moderne gang sters. John Dillinger voldeed met zijn krasse staaltjes van misdadige en overmoedige ope raties aan de behoefte van het grote publiek aan een held. En de legende rond deze man, een onverstoorbare figuur die de wet minachtte, werd al gebouwd tijdens zijn leven, hetgeen zijn opsporing tot aan zijn dood heeft bemoeilijkt. John Dillinger werd 28 juni 1902 te Oak Hill, een voorstadje van India napolis geboren. Op zijn 3de jaar stierf zijn moeder. Zijn vader was een religieuze, vreugdeloze, krente rige kruidenier, die zijn zoontje koel en Spartaans bejegende. Daarente gen was John een hartstochtelijk mens, die veel liefde nodig had. Ru zies met zijn vader waren aan de orde van de dag. Op zijn 16e jaar ging hij werken. De familie verhuis de naar Mooresville. Op zijn 20e nam hij, na de zoveelste heftige woordenwisseling, dienst bij de ma rine. Na een cellulaire straf deser teerde hij. Hij trouwde met Beryl Hovius en op 6 september 1924 pleegde hij zijn eerste overval, die mislukte. Twee maal trachtte hij uit het verbete ringsgesticht te ontsnappen. Ook dat mislukte. In het gesticht leerde hij de beroepsmisdadigers kennen, waaronder Harry Pierpont en Ho- milton een politieman neer; het 13e politieslachtoffer van gangsters in dat jaar. Bij een overval te Chicago verwond de Dillinger een politieman dode lijk. Zijn eerste slachtoffer. In Tuc son aan de Mexicaanse grens namen John Dillinger en zijn bende intrek in het Congress Hotel. Door een brand en een oplettende brandweer man werden allen gearresteerd. In de kranten verschenen foto's waarop Dillinger te zien was met zijn armen als een vriend om de schouders van leden der speciale Dillinger Brigade. Op 3 maart 1934 wist hij uit te bre ken en met dit moedige staaltje trok hij opnieuw de aandacht. Doch hij maakte een formidabele fout, want hij passeerde in een gestolen auto een staatsgrens en schond daarmee een federale wet. Nu kon de F.B.I. in actie komen en Dillinger werd Staatsvijand no. 1 Zijn doldrieste daden amuseren de mensen, maar niet de politie. Dillin ger was opnieuw in Chicago en for meerde een nieuwe bende. Lester Gillis, bekend als Baby Face Nelson, John 'Red' Hamilton en ook zijn oudmakker Homer Van Meter wa ren van de partij. 6 maart 1934 de Security National Bank wordt be roofd. Een week later betraden eni ge keurig geklede mannen de First National Bank te Sioux Falls. Ze zwaaiden met machinegeweren en knalde zijn kantoordeur in het slot. Van Meter schoot er dwars door heen en verwondde de man. Hamilton dirigeerde het personeel en de cliënten bij elkaar. Intussen gooide een bediende vanuit een ko gelvrij hok een traangaspatroon. Hij Met de meest moderne middelen wordt tegenwoordig nagegaan, wat de huisvrouwen tot kopen kan bewegen en heel wat des kundigen en psychologen zijn bij deze onderzoekingen ingescha keld. Zij hebben verkooptechnie ken ontwikkeld, die op ruime schaal toepassing vinden. Een verkooptechniek, die de laatste jaren veel opgang heeft gemaat, is de toepassing van het zogenaamde „koopjes-idee", waarbij een aantal artikelen te gelijk wordt aangeboden tegen een voordeliger prijs dan per eenheid van het bepaalde artikel. Ook hebben psychologen gecon stateerd, dat de prijzen lager lij ken naarmate de cijfers, waar mee ze in een winkel worden aan gekondigd, van groteer formaat zijn. Statistieken hebben uitge wezen, dat de verkoop van be paalde produkten verviervoudigt wanneer die aankondiging ge schiedt in een met de hand ge schreven tekst in plaats van net jes verzorgde drukletters! Ook schijnt de huisvrouw volgens psy chologen onweerstaanbaar te worden aangetrokken door grote voorraden levensmiddelen, die slordig door elkaar liggen. Netjes opgestapelde torens van conser- veblikken schrikken de klant af omdat hij er tegenop ziet die or de te verbreken. Wenst de winke lier die torens blikken toch or delijk te presenteren, dan moet hij :r volgens psychologen voor te zorgen hier en daar „gaten" in de torens te maken om de aarzelende huisvrouw de indruk te geven, dat reeds anderen voor haar zich bediend hebben.' Deskundigen op het gebied van de verkooptechniek zijn voorts van oordeel, dat aan de consu ment een motivering moet wor den gege*\'n voor zijn koopwoe de. Zestig tot zeventig procent van de verkopen zijn zogenaam de „impulsverkopen": aankopen, waarvoor de klant eigenlijk niet de winkel is binnengekomen. Het komt er voor een goed verkoper dus op aan de impulsen van de klant in vooraf bepaalde banen te leiden. En daarbij dient de verkoper in het bijzonder aan drie dingen te denken: de vrouw en haar schoonheid, de vrienden kring, d.w.z. de kennissen, vrien den en buren, die men wenst te overtroeven bij gelegenheid van ontvangsten e.d. alsmede de na bootsing {de gewoonte anderen na te doen). Een voornaam punt voor de ver kopers is voorts te trachten de huisvrouwen langer in hun zaak te houden dan zij van plan wa ren. De verkopers worden wat dit aangaat door deskundigen geadvi seerd om bijv. gemakkelijk ver plaatsbare stands middenin de doorgangen te plaatsen, waar door de stroom van klanten doel bewust kan worden opgehouden, zodat men wel genoodzaakt is naar de in deze omgeving ge plaatste artikelen te kijken. Bijzondere zorg wordt ook be steedt aan de kleur van de stands, de affiches en de verpak king om de verkoop te stimule ren. Rood is een zeer aktieve dy namische kleur, rose is de kleur van de liefde. Wit en blauw daar entegen doen koud aan en schrik ken af. Groen doet denken aan vernieuwing, aan dc lente; geel verpersoonlijkt de vrolijkheid en wijst op ontspanning; purper geeft een zeker cachet en voldoet aan de zucht naar standing. Kortom, de verkooptechniek, waaraan de vrouw tegenwoordig meer en meer weerstand moet bieden, is uitgegroeid tot een wetenschappelijk gefundeerde techniek, waarmee vele geleerden en deskundigen zich bezighouden. geleid. Want sinds zijn stoutmoedi ge ontsnapping had iedereen hem elders gezien. Honderden tips van uit de gehele V.S. kwamen dagelijks bij de F.B.I. binnen. Dillinger was een legendarische held geworden en het was al belangrijk hem gezien te hebben. Kranten meldden dat hi. naar Canada gevlucht, in Londen was gezien en in Los Angeles, Ore gon, New Jersey en waar al niet Doch Dillinger en zijn vriendin Billie Frechette leefden rustig als de heei en mevrouw Hellmann te St Paul Maar de F.B.I.-mannen waren actie! en brachten hem een bezoek. Schie tend wisten de Hellmannen te ont komen. Op 5 april bezocht hij zijn vader openlijk te Mooresville. Er werd zelfs een groot feest gegeven, waar vele buurtgenoten aan deelna men n niemand waarschuwde de F.BL Pas op 19 april werd dit feit door een krant openbaar gemaakt, hetgeen overal tot in het buitenland opschudding veroorzaakte. Dillinge; was een luguber soort nationale held geworden en de held besloot zich enige tijd gedekt te houden en nam zijn intrek in het hotelletje Klein Bohemen, dat in de bossen van Wisconsin lag. De vrouw van hotellier Wanatka kwam r achter wie haar gasten waren en lichtte door angst voor haar zoontje gedreven de FBI in. Hoover zette de zaak in aktie en per vliegtuig werden 15 zwaarbe wapende G-men onder leiding van Hugh Clegg naar een plaatsje in de buurt overgebracht. Er werd afge sproken, dat Wanatka alle personen behalve de gangsters om 4 uur 's nachts in de kelder zou laten, dan konden de G-men hun gang gaan. Maar Dillinger besloot onverwachts vroeg in de avond te vertrekken. Intussen waren de G-men in de ijzi ge koude voorjaarsnacht per auto onderweg naar Klein Bohemen. Wanatka's vrouw wist met een smoes het hotel te verlaten en ver telde de G-men dat Dillinger eerder zou vertrekken. Clegg besloot on middellijk aan te vallen. Zij reden met gedoofde lampen naar het ho tel. De G-men verspreidden zich tus sen de bomen en toen begonnen de waakhonden te blaffen. Binnen zat Dillinger een biertje met enige buurtbewoners te drinken, die opbraken en naar de uitgang liepen tegelijk met twee kelners, die wilde weten, waarom de honden bleven blaffen. De deur van Klein Bohemen ging open en in de verlichte opening za gen de G-men vijf mannen. De be zoekers liepen naar hun auto, start ten de motor; de G-men riep: Halt F.B.I., aannemende dat de Dillinger bende er vandoor ging, de buurt bewoners hoorden slechts het mo torgeronk, waarop Clegg's mannen het vuur openden. Dat was het sein voor de Dillingerbende tot actie over te gaan. Even later maaiden uit de hoteramen machinegeweren kogels de tuin in. Baby Face schoot uit een bungalow. Plotseling was het stil en iedereen ontvluchtte het hotel, de aardedonkere bossen in. Twee burgers waren zwaargewond en één was overleden. De gangsters liepen en reden door de bossen, sta len auto's, waarbij Baby Face door het dolle heen nog enige politieman nen neerschoot. De slag bij Klein Bohemen werd wereldnieuws. De FBI kreeg het zwaar 'e verduren. Dillinger was nu een nationaal gevaar geworden. Billie Frechette was bij het hotel gevangen genomen en kreeg twee jaar gevangenisstraf. Dillinger was in Chicago en liet zijn gezicht en vingertoppen 'behandelen'. Op zijn hoofd stond de prijs van 10.000 dol lars. Hij zat weer om geld verlegen en op 30 juni wordt er weer een bank beroofd. Dillinger had intussen ook weer een nieuwe vriendin Polly, die weer be vriend was met Ana Sage, geëmi greerd uit Roemenië en bordeelhoud ster van beroep. De vreemdelingen politie had haar herhaaldelijk ver zocht een ander beroep te kiezen en zij kon elk moment de U.SA. worden uitgezet. Met zijn drieën gingen zij dikwijls uit en eigenlijk wist Ana niets dan goeds over Polly's vriend te vertel len. Desondanks zag zij een kans haar uitwijzing in te ruilen tegen... Dillinger. Zij werd in contact ge bracht met Hoover's Speciale Dil linger Brigade te Chicago en waar schuwde op 22 juli 1934, dat zij die avond naar de Biograph zouden gaan. De mannen van de F.B.I. stel den zich voor de ingang van de bio scoop verdekt op en wachtten het einde van de film, „Manhattan Dra ma" af. Toen bijna iedereen de bioscoop uit was verscheen John Dillinger in ge zelschap van Polly en Ana. Iemand gaf een seintje, twee G-men nader den met getrokken revolvers de gangsters. Dilinger trok zijn revol ver en dook als een kat in elkaar, rende schietend naar een steegje. De G-men namen geen risico en vel den hem met twee kogels. John Dil linger was dood. Zijn terreur had precies tien maanden geduurd. Een week later verdienden zijn va der en anderen die hem goed. had den gekend geld met het vertellen van feiten uit zijn leven in een theater...

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 13