BIBLIOTHECARIS(ESSE) halve prijs Boeiend en interessant, zegt mevrouw Rovers-Offenberg ONGELUKSPROFETEN KREGEN ONGELIJK POLYETHER MATRASSEN SITSKOORN - afd. bedden - Hoogstraat 54 Grijze Terlenka herenpantalons Leek, een dorp vol mogelijkheden Automatisering vloek of zegen bij Sitskoorn voordeliger predik beurten vakantieoord slechts één dag i 9 In de kantoorruimte, waar me vrouw G. Rovers-Offenberg ijve rig een brief op de schrijfma chine aanslaat, hangt een kaart waarop met grote letters staat vermeld: „Stilte.... Niet flui ten!" Die kaart zal wel een spe ciale bedoeling hebben. Daarom bedwing je de neiging om te fluiten en je stelt de vraag„Is het beroep van bibliothecaresse een boeiend beroep?" Ik krijg er direct een bevestiging op. Want mevrouw Rovers werkt al 6 jaar op de R.K. Openbare Biblio theek aan de Dam 8 en Mej. L. Kramers zelfs 7 jaar. De direc trice maakt hierop een uitzonde ring. Mej. I. W. P. Knipsels werkt hier pas een maand en komt uit Roermond. Geen gebo ren Limburgse, want we missen de zachte „g" in haar spraak. De nieuwe standplaats bevalt haar goed, hetgeen alleen maar als een compliment voor onze stad beschouwd kan worden 4ssislenlencursussen Beste bewijs En een ideaal RODENBURGHAL... Vrijwel over de gehele wereld heeft men de komst van de auto matisering, die het mogelijk maakt hele fabrieken zonder arbei ders te laten draaien, met groot wantrouwen en onbehagen gade geslagen. Vooral in de Verenigde Staten was de angst groot, aan gezien juist daar de eerste toepassingen op dit gebied werden ver wezenlijkt. Men vermoedde, dat het mes van de werkloosheid boven vele hoofden hing. Niettemin heeft de werkloosheid in de Verenigde Staten het laagste peil bereikt sinds 1958, een periode, waarin hele industrieën op een totaal andere werkmethode zijn overgeschakeld. Ongelijk van-3WÜ voor VtUJDAG 12 AUGUSTUS 1966 HFT NJIFMWF ST AD9BI AD Een circulaire bracht me op het idee eens bij haar langs te lopen. Er zijn immers zoveel jongelui die met het einddiploma gymnasium A. of B., H.B.S. A. of B., of W.M.S. echt nog niet weten welke kant of ze uit wil len. Dat was ook eens het geval bij mejuffrouw Kramer. Haar zusje had echter op deze Bibliotheek ge werkt en dat gaf uiteindelijk de doorslag. Evenals het beroep van verpleegster is dat van bibliotheca resse eens een slecht betaalde baan geweest. De liefde voor het boek en de om gang met mensen, een levenskunst, gaf daarbij echter de doorslag. Dit is wel gebleven bij hun die dit be roep kozen. Maar de salariëring is nu veel beter. Sinds januari van dit jaar zelfs extra opgetrokken. Hoe wordt men bibliothecaris(esse) zullen de jongelui zich afvragen. Er is een specble bibliotheek- en do- cumentatieschool, in Amsterdam, waar iedereen waar ook'woonachtig in ons land, in het bezit van boven genoemd diploma zich kan laten in schrijven. Alle inlichtingen hierover worden u verstrekt via de Margriet straat 3 in Den Haag. Er zijn echter ook assistenten-cur sussen der Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken, geor ganiseerd te Groningen, Enschede, Nijmegen (R.K.), Sittard (Katho- Rotterdam. Vóór 31 augustus zoekt de kandidaat een opleidingsbiblio theek. Er is hier een complete lijst van aanwezig op de Dam en bij de Gemeente Bibliotheek aan de Lange Haven 131. Die biblictheek verzorgt dan haar of zijn st-.ge, die twee jaar duurt. Eén dag per week worden lessen gevolgd aan een der assisten-cur- sussen. Na het eerste jaar volgt een landelijk overgangsexamen en na het tweede jaar een landelijk eind- overgangsexamen te Rotterdam. Het verkregen diploma geeft de zelfde bevcs^ 'heden als dat van de Bibliotheekschool en is door het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen erkend. Behalve kennis van bibliotheektechniek geeft deze cursus ook inleidingen over literatuur, psychologie, kunst, godsdienst etc. Aan het einde van het tweede jaar volgt een zomercur sus van ongeveer drie weken in een volkshogeschool. Alle onderdelen van het bedrijf worden tijdens die stage doorlopen. Van inlichtingendienst tot uitlening, van jeugdwerk tot bibliotheekwerk voor bejaarden, van recenseren tot documenteren. De Bibliotheek- en Documentatieschool te Amsterdam is een dagschool. De eerste twee ja ren leiden op voor de middelbare rangen in bibliotheken en documen- tatie-instellingen. Het derde jaar dat in aansluiting op de eerste twee jaren kan worden gevolgd, leidt, te beginnen met het cursusjaar 1966/ 1967 op voor de hogere en leiding gevende rangen. Een boeiend be roep met verschillende mogelijkhe den, ook op wetenschappelijk ge bied. Speciaal geschikt voor eer zuchtige jongelui. Mevrouw B. Windhorst-Touw, die voor haar huwelijk als assistente op de bibliotheek op de Dam heeft ge werkt, is weer teruggekomen nu de kinderen wat groter zijn. Met en thousiasme is zij weer aan de slag gegaan. Het beste bewijs dat dit be roep is d. je maar node los kan laten. Mej. R. Bongers gaat in sep tember naar de jeugdcursus op de Bibliotheekschool in Amsterdam. In samenwerking met de Gemeente verlenen beide bibliotheken in onze stad medewerking aan het verstrek ken van boeken in de bejaardente huizen. Heel erg belangrijk. Want juist het góede boek van de vereen zaamde mens een enorme steun in het leven zijn. Heeft tl interesse voor dit beroep, maar kan u nog geen besluit nemen? Loopt u dan eens bij een van beide bibliotheken langs. Praat li hier eens rustig over. Tenslotte is het zo 31 augustus....' M.W.-S. We zijn in onze stad verwénd... Dat ervaar ik nu deze week in Leek ben. De melkboer maakt hier elke morgen hevig misbaar met een koeiebel, maar blijft onvermurwbaar op dezelfde plaats staan. Aan de ingang van de hoofse oprijlaan, een slordige 50 meter van de boerderij „Westerbeerdt". Van alle kanten komen de huisvrouwen, meest boerinnen met emmertjes en flessen op dat getingel af. Mijn gastheer neemt een duik in zijn klompschoenen en sjokt de laan uit. Geen mooi weer deze woensdagmorgen. Dooi een fikse bui regen kletterend op het dak van de caravan ben ik wakker geworden. Een reden temeer om nog even tussen de slaapzak gevouwen te blijven lig gen. Klaas, de bok is ook lui. Hij ligt onder zijn houten afdak. Regen en wind déren hem met. Waarschijnlijk droomt hii va** *-* -°it die nog deze week zijn gezellin zal worden. ROMANTIEK Dinsdagmiddag was ik de gast van de heer A. de Jonge, officieel amb tenaar ter secretarie van de gemeen te Leek, maar tevens bestuurslid van de V.V.V. alhier. Afkomstig uit Gelderland heeft dit dorp met al zijn mogelijkheden zijn hart stor menderhand veroverd en rijdt hij mij in zijn gloednieuwe witte Opel Kadett langs de mooiste en interes sant te plekjes van Leek. Te begin nen met het landgoed „Nienoord", gebouwd in 1525. Een prachtig landt goed, waarin het Nationaal Rijtuig museum sinds 1958 gevestigd is. On ze burgemeester kent ongetwijfeld deze omgeving en weet ook dat jaar lijks duizenden bezoekers, die Leek een dag „aandoen" of er logeren, al lereerst deze borg een bezoek bren gen! We lijken allemaal zo brood nuchter... In werkelijkheid zijn we dat niet. Daarom is een bezoek aan „Nienoord" mee- dan de moeite waard. We suizen met een vaart van een slordige 120 KM langs alle be zienswaardigheden heen. Bezéten van het ritme van deze tijd, die niet snel genoeg kan zijn. In dit museum staan we stil bij de staatsiecoupé van keizerin Elisabeth van Oosten rijk, vervaardigd te Milaar in 1855, een van de collectie van het museum „De Wagenberg" bij het slot Schön- brunn te Wenen, waar de karossen uit het Habsburgse Huis worden be waard. Waar ook de calèche van keizer Franz Joseph te zien is. Maar ook onze éigen koetsen, arresleeën, bokkewagens enz. Liefhebbers van rijtuigen kunnen hier hun hart op halen aan vergane trots en glorie. De „Schelpengrot" middenin de tuin is versierd met duizenden schelpen en stukjes marmer. De mooiste mo- zaieken en figuurtjes kunt u hier bewonderen. En moe van het slen teren is het heerlijk rusten in het restaurant, eens de ridderzaal van kasteel „Nienoord". Geheel in de stijl van heel vroeger gehouden. Het oog valt daarbij direct op de zeer fraaie luchter, eens voor gebruik af gestaan door wijlen koningin Wil- helmina. Des avonds branden hier de kaarslichten op tafel en in de luchter. Hier worden vaak bruilof ten en partijen gegeven en dient de omgeving buiten als fraaie achter grond bij een modeshow... OPENLUCHTTHEATER In de onmiddellijke omgeving van dit landgoed ligt het moderne nieu we open zwembad met een zonne weide van 3 HA. Er zijn niet veel koene duikers, als wij er komen. Het talrijke hemelwater en de lage temperatuur is daar de oorzaak van. Men heeft ook een openluchttheater met plaats voor maar liefst 1000 personen. Het podium is bijzonder leuk en... overkapt. Alle militaire kapels hebben er zowat gespeeld. Het Scapino Ballet gaf er voorstel lingen, maar ook het Frits Hirsch- gezelschap. Eind augustus, om pre cies te zijn van 27 augustus tot 3 september, als ik allang weer terug ben in Schiedam, is het hier feest. Dan heb je er de traditionele Gon delvaart met feeërieke verlichting, het standwerkersconcours op de weekmarkt enz. Dit alles in de spe ciale „Leek-week". Leek biedt de vakantieganger van elck wat wills... U kan er genoege- lijke uren met uw kinderen beleven op de kinderboerderij, de miniatuur spoorbaan, waarop kinderen tot 10 jaar een ech' ritje kunnen maken. Maar... en dat is heel belangrijk voor de vaders en grote jongens: er is een groot emplacement waar een uitgebreid miniatuur-spoorwegstel sel te bewonderen is. De treinen rijden er door verschillende tunnels. Er wordt deskundige voorlichting bij gegeven. Een bezoek tenvolle waard en bet staat volkomen in hel N.S. (Nienoord-Spoor) teken! Dus toegangsbewijzen via echte trein kaartjes en een zitje op echte trein- banken in de restauratie. Trots is Leek op de Rodenburg Sporthal, een bouwonderneming van Henk Peli kaan. Bij de ouderen welbekend als groot voetballer in zijn tijd. Twee- honderdviiftigduizend gulden heeft deze houten hal, spanten er plastic bedekk'ng de gemeente Leek gekost. In december werd deze door minis ter M. Vrolijk geopend. Een Sport hal die volkomen aan alle takken van sport beantwoordt. Maar er is zoveel -neer -ver Leek te vertellen. Tk doe dat een volgende keer. Ik ben alleen de familie Henrion Ver poorten, oud Schiedammers, dank; baar dat ik bij hen een gastvrij onderdak deze week vond. Leek heeft ook mijn hart veroverd...! MIEKE Gedurende 1965 werden door de na tionale economie tweeënhalf mil joen nieuwe functies geschapen. Iedere Amerikaan die werk zoekt kan ook inderdaad werk krijgen. Momenteel maken de Amerikaanse fabrieksarbeiders overuren vanwege het arbeidstekort. En toch zijn er een miljoen fabrieksarbeiders meer dan in 1963, hetgeen een stijging van neg enprocent betekent. Men vrees de dat bepaalde bevolkingsgroepen ernstig getroffen zouden worden. Ook dat is een fabel gebleken. Slechts twee procent van de ge trouwde negers is werkloos en een zelfde percentage getrouwde blan ken. Hoe zit het dan met al die Ameri kanen, die volgens de voorspellingen eigenlijk werkloos zouden moeten zijn op dit ogenblik? Het antwoord op dezé vraag staat in het meinummer van het maand blad Het Beste, dat in een artikel over dit onderwerp zegt: „Men moet daarvoor teruggaan naar 1948, toen de computer uit de sfeer van het laboratorium kwam. In die tijd kon digde een van zijn geestelijke va ders, de wiskundige Norbert Wiener van het Technologisch Instituut van Massachusetts, de komst van een nieuw soort machine aan, die an dere machines zou kunnen besturen en die noch de menselijke hand noch zijn hersenen nodig zou heb ben. Wiener schreef over dit onder werp een boek „Cybernetics", waar in hij voorspelde, dat omstreeks 1970 de fabrieksarbeider overbodig zou zijn. Bovendien zo'' de werk loosheid die van de crisisjaren van rond 1930 overtreffen, terwijl vele industrieën zouden worden geruï neerd, zelfs die, welke van de ar- beridsbesparende machines gebruik zouden maken. Aanvankelijk schonk vrijwel nie mand aandacht aan zijn sombere voorspellingen, totdat tien jaar la ter meer dan 41/2 miljoen Amerika nen werkloos waren. Een percentage van bijna zeven procent van het ar beidspotentieel. Aan de horizon ver schenen inmiddels de achttienjari gen van de naoorlogse geboortegolf. Het leek er op dat professor Wiener gelijk zou kri]gen. 12 cm doorgestikte tijk, zonder cheques of punten VOLLEDIGE GARANTIE voor vakantie, weekend en sport LET OP HET RODE ETIKET!. i»5 Morgenochtend 9uurbegint de ver koop. Géén telefonische of schriftelijke orders. Per klant kan slechts één pantalon worden verstrekt. SCHIEDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM HOOGVLIET VIAARDINGEN LEIDEN ZEIST ARNHEM 0 Hoogstraat t West-Kruiskade t Korte Hoogstraat t Meent 1 Katendr. lagedijk s Winkelcentrum t Winkelcentrum Liesveld t Haarlemmerstraat Slotlaan Winkelcentrum Presikhoaf De eerste automatische zetmachines op de kranten deden hun intrede. De stoel waarop eens de machine- zetter had gezeten, bleef leeg. Een ponsband nam zijn taak over. Op een van de grote Amerikaanse ban ken las een computer negenhonderd cheques per minuut en werkte bo vendien de rekeningen van de klan ten automatisch bij. Zevenhonderd boekhouders waren overbodig ge worden en werden vervangen door negentig programmeurs en onder houdsmonteurs. Een economische chaos leek voor de deru te staan, totdat men bemerkte, dat de nieuwe machines grote groepen tot dan on gekende functies deden ontstaan. Er ontstond een vraag naar pro grammeurs, systeemanalisten, kern ingenieurs en dergelijke. Er bleken technici nodig voor be diening en onderhoud van de nieu we machines en er waren deskun dige verkopers nodig om deze te verkopen. Bij elkaar ontstonden er tussen 1949 en 1965 ongeveer zes duizend nieuwe beroepen. Tegelij kertijd was er aan allerlei soorten specialisten gebrek. Kantoren kamp ten met een gebrek aan stenotypis tes, ziekenhuizen zochten wanhopig naar verpleegsters, terwijl er boven dien een groot gebrek bleek aan leraren, automonteurs en tal van andere beroepen in de dienstver lenende bedrijfstakken. Ook de handarbeiders zijn niet overbodig gebleken, integendeel, er zijn er te weinig. Economen zijn van mening, dat de Amerikaanse economie de volgende vijftien jaar sneller zal groeien dan in welke periode van de laatste vijftig jaar ook. Men schat, dat omstreeks 1980 slechts zes procent van alle gezin nen een jaarinkomen van minder dan drieduizend dollar zal hebben, de grens waaronder volgens de Ame rikaanse regering een gezin door de armoede bedreigd wordt. Bijna 30 procent zal 10.000 dollar (van 1965) of meer verdienen. Door de automa tisering te gebruiken voor het schep pen van een grotere nationale wel vaart, heeft een vrije en zich ge makkelijk aanpassende maatschap pij het klaargespeeld om de barens weeën van een nieuw technisch tijd perk te verzachten en zelfs een hausse te bewerkstelligen. De auto matisering geeft de Amerikanen de grootste welvaart in hun geschie denis. BAPTISTEN GEMEENTE Gebouw Irene, Nieuwe Haven 155 Zondag 14 augustus 1966 N.m .7 uur: Evangelisatiedienst Spreker: ds. G. Vegter. Iedereen har telijk welkom.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 9