REIZEN: EEN KUNST i m f Een reisbureaudirecteur die verder kijkt dan Oostenrijk MILJOENENDANS ROND DE LANDMETINGEN HUUR STRAALVLIEGTUIG VOOR f 3.50 PER KM. Panamakanaal in de knel Om uw zaken mee af te doen li i We hadden een afspraak voor die dag in juli. „Even van te voren bellen" had hij gezegd en het was maar goed ook, dat we dat deden. „Ja", zei de telefoniste, „meneer is in- daad gisteren terug gekomen uit Canada. Maar morgen moet hij naar het Midden Oosten en het kan best een dag of tien duren, voor hij terug is Als hij niet in zijn strakke, za kelijk kantoor in de Eindhoven- se Kerkstraat zat, kun je hem overal tegenkomen. In Canada of in Mexico, in de straten van Tokio of ergens in de woestijn, zwervend tussen Luxor en Bei- roeth. HijArnoldus P. F. van Gennip, voor zijn oude makkers gewoon Nol. Niet vanzelf Computer Philips Risico's Politiek klimaat Inkomens 931 gen, ben je waar je wezen moet' redeneert hij. Reizen beheerst het leven van deze nu 35-jarige zakenman. Reizen, die hij zelf maakt en meer nog reizen, die hij anderen laat maken. Het is zijn werk; het is ook zijn lust en zijn leven. En ondanks alle kilome ters, die hij zo langzamerhand ach ter zich heeft gelaten, geniet hij nog van ieder ogenblik, waarop hij door een stad slentert, van eeti goed maal geniet of de natuur aan zijn ogen voorbij laat trekken. „Reizen is een kunst", is zijn oor deel. „Je moet het leren, wil je er tenvolle van genieten. Je moet je ogen open houden en proberen, zo veel mogelijk indrukken op te doen". Meer dan dertig duizend Ne derlanders zullen dit jaar de voet stappen van Nol van Gennip druk ken. Zijn reisbureau brengt hen naar Mallorca en Korfoe, naar Athe ne en Beiroeth, naar Dubrocnik en Cairo. Tn de weekend brommen de door Nol van Gennip gecharterde vliegtuigen naar alle delen van Euro pa en ver daar buiten. Een omzet van vele miljoenen per jaar... bijeen gespaard door Neder landers, die fijne vakantie willen. Nol van Gennip kan het allemaal smakelijk vertellen. Achter zijn in een gouden montuur gevatte brille- glazen glinsteren zijn ogen als hij vertelt, „hoe het allemaal gekomen is...". Niet vanzelf! Oh nee, zo is de wereld niet. Succes moet je verove ren. Je moet er hard voor werken en je moet het vak beheersen. Maar meer nog..., je moet durf hebben en een fijne neus voor de toekomst. Dat had Nol van Gennip al, toen hij in de zaak van zijn oom terecht kwam. Het was zo'n echt Nederlands reis- bureautje, dat vakantietrips organi seerde per bus naar Oostenrijk en zo. De kleine Nol, eigenlijk nog maar een broekje in het vak, wist het altijd beter dan de ervaren oude bazen. Hij wilde meer dan alleen maar de routine: hij wilde goedko per reien..., hij wilde ook verder weg. Enfin, het is ervan gekomen, dat de zaak op een gegeven ogenblik uit el kaar tuimelde en Nol van Gennip zichzelf terugvond als exploitant van een stuk of acht autocars. Zonder personeel of wat dan ook. Hij is doorgegaan. Met kleine reis jes eerst, met een eenmanszaakje. Nu staan op de loonlijst van het reisbureau FIT zo'n zestig namen. En de personeelsleden worden uit betaald in alle mogelijke munteen heden. Nu komt er binnenkort een compu ter om de administratie te doen. Een investering, die er niet om liegt. Maar risico's wil een man als Van Gennip niet lopen. Hij weet, dat snelheid en accuratesse de geheimen zijn van een goede zaak. „De men sen hebben best een paar centen meer over voor een vakantie, maar dan moet het goed zijn" is zijn lijf spreuk. Vandaar ook al die reizen, die hij zelf maakt. Het reisbureau FIT is eigenlijk pas goed in het nieuws gekomen door de vermaarde Egyptereizen. Droom reizen naar het land van de Farao voor nog geen zeshonderd gulden. Zo staat het in de reisgids. Van Gen nip mag er trots op zijn, deze stunt van a tot z helemaal zelf te hebben uitgedacht en opgebouwd. Het heeft meer dan een jaar hard werken ge kost. Hij nam het risico, hij inves teerde en gokte in zeker opzicht... En hij won gelukkige omstandigheid, dat er nog meer belanghebbenden waren, mei name Philips en... alle Nederlandse meneren Jansen en Pietersen, die zo dolgraag eens de pyramiden van dichtbij wilden zien. Nasser opende de poort naar Egyp te, toen hij tijdens de Suezkanaal crisis alle buitenlandse bezittingen en industrieën nationaliseerde. Een pennestreek in Cairo en Philips kon fluiten naar de vele in het land van de Nijl geïnvesteerde miljoenen. Ja. goed, meneer Nasser was bereid een schadevergoeding te betalenmaar in Egyptische ponden en die zijn buiten' de Nijldelta maar een paar stuivers waard, bij wijze van spre ken. De man, die eens een paar busjes naar Oostenrijk stuurde, die op z'n eigen houtje boterhammetje mee voor onderweg de hotels afliep om een paar centen korting te krij gen voor zijn f*zelschappen, ziet de toekomst voor hemzelf en zijn vak rooskleurig in. „Over een jaar of wat gaan in de zomermaanden zo'n vijf miljoen Nederlanders per vliegtuig met vakantie", zegt hij. „De reisbestemmingen zuller verande ren. Ze willen nu al niet allemaal meer naar Oostenrijk, naar Italië en zo. Nu is het al Egypte, straks wordt het misschien hartje Afrika in de wintermaanden, Mexico of India. Ze willen ver weg, ze willen nieuwe indrukken opdoen". •fapiiii No van Gennip geelt hen geen on gelijk. Hij maakte zelf vorig jaar met zijn vrouw een reis naar Japan en heeft ervan genoten. Misschien nog deze zomer hoopt hij naar Mexi co te gaan. Als de ergste drukte achter de ug is. Want samen op stap is moeilijk voor het Eindhoven- se FIT-echtpaar. Als de baas op reis is, zorgt zijn vrouw ervoor, dat de zaken goed blijven gaan. Zij is mee gegroeid in de zaak en ze weet van wanten. Vijf en dertig meisjes van FIT zitten op de plaatsen, waar de charters hun passagiers uitladen. Natuurlijk meisjes! Die zijn als gast vrouw niet te overtreffen. Mevrouw van Gennip heeft ze allen aangeno men. „Ze schijnt er een fijne neus voor te hebben", grapt Van Gennip. „Ik bemoei me er niet mee. Mis schien let zij op andere eigenschap pen dan ik". Het is nu hoogseizoen. Dagelijks ploffen in ettelijke Nederlandse brie venbussen de enveloppe met tic kets, met hotelboekingen, met keu rige boekjes over het land van be stemming. Maar in het Eindhovense kantoor worden al plannen voorbe reid voor nieuwe reizen. Straks... in de winter zullen ze beginnen. Nog verder weg! Maar ook steeds goed koop! Want Nol 'an Gennip is altijd goed voor een stunt. Nol van Gennip vond de oplossing: Philips betaalt van de geblokkeerde tegoeden zijn rekeningen in Egypte en hij betaalt in harde Nederlandse guldens zijn Eindhovense collega's terug. Het is het koersverschil, dat hem zijn winst en vikele duizenden toeristen jaarlijks een goedkoop reisje naar de pyramiden oplevert. Het klinkt allemaal simpel...! Maai de uitwerking was wel anders. Eind hovense Nol heeft heel wat uurtjes moeten praten op Egyptische bu reaus en heeft heel wat vrienden in de hoogste regeringskringen moeten maken, alvorens zijn eerste vliegtuig met passagiers in Cairo kon landen. En toen de zaak eenmaal liep, heeft hij nog ettelijke keren de overtocht moeten maken om in het zo een andere mentaliteit huldigende Egyp te allerlei grote en kleine problemen recht te zetten. Hij kon het niet met de gebruikelijke Nederlandse zaken lieden-mentaliteit. Maar daarvoor is hij dan ook de bereisde man, die zich overal thuis voelt en die overal ter wereld de relaties in hun eigen handelstaal te woord kan staan. Ruim een jaar geleden verraste president Johnson de wereld met het sensationele plan, dat de Verenigde Staten besloten hadden een nieuw „Panamakanaal" te graven dwars door de landengte, welke Noord- en Zuid-Amerika met elkaar verbindt. Totdat het nieuwe kanaal gereed zou zijn gekomen, zouden de Verenigde Staten bereid zijn om met Panama een regefmg te treffen, teneinde de moeilijkheden, die sinds het tegenwoordige kanaal in 1903 werd voltooid, de verhoudingen tussen beide landen hebben ver troebeld, zo veel mogelijk te beperken. De risico's waren groot. Maar ach teraf waren ze het waard genomen te worden. De sarcophaag, die de woonkamer van de Van Gennips siert (eeuwen oud, met een echt certificaat) getuigt van de liefde, die deze enthousiaste reisorganisa tor voor het land van de sprekende stenen heeft gekregen. Een nogal logische liefde, want Egypte heeft Nol van Gennip's FIT bekend ge maakt tot ver buiten de grenzen van ons land. Vijf en dertig is Nol van Gennip nu. Je ziet het hem niet aan. Het kei harde werken heeft geen sporen op hem gedrukt. Hij lijkt jonger dan hij is. Levendig, vol humor en nog altijd vol nieuwe plannen. De concurrentie heeft vreemd op gekeken van die Egyptereizen. Ze zullen in de komende jaren nog wel eens vreemd opkijken, want hun Eindhovense collega is nodagelijks aan het voorbereiden van nieuwe stunts. Syrië staat nu ook al in zijn reis programma en aan andere bestem mingen wordt hard gewerkt. Van Gennip weet altijd weer nieuwere goedkope mogelijkheden te ontdek ken en hij deinst er niet voor terug zijn plannen met ministers of minis ter-presidenten te bespreken. „Als je die voor je plannen kunt winnen, als je die van je gelijk kunt overtui- Het nieuw te graven kanaal is ech ter niet alleen geboren uit de wens om deze moeilijkheden definitief uit de weg te gaan. Een van de belang rijkste overwegingen is, dat het hui dige kanaal, hoe imposant ook van opzet, in snel tempo veroudert. De grote zeeschepen, zoals wij die thans kennen, kunnen niet door de slid- zen. Ook om die reden zal het nieu we kanaal op zeeniveau worden ge graven waardoor het bovendien veel minder kwetsbaar zal zijn voor aan vallen en sabotage. Daarnaast kan, wegens het ontbre ken van sluizen en stuwen, met min der personeel worden volstaan. Zo als m enweet, is juist het grote aan tal goed betaalde Amerikaanse tech nici en arbeiders in de Kanaalzone sinds jaar en dag een bron van wrij ving geweest. Voor het nieuwe ka naal is, aldus „Het Beste uit Rea der's Digest" een viertal plaatsen uitgekozen. De eerste en tevens kort ste verbinding is de tegenwoordige loop van het kanaal, de tweede el ders in Panama, de derde in Colum bia en tenslotte de loop van de grens tussen Nicaragua en Costa Rica. Het Amerikaanse Congres heeft inmid dels een bedrag van zeventien mil joen dollar goedgekeurd, nodig voor het verrichten van uitgebreide op metingen in de betrokken gebieden. Bij drie van cle vier hierboven ge noemde mogelijkheden zou in prin cipe kernenergie kunnen worden toegepast bij het verwijderen van miljoenen tonnen aarde. Een ware uitdaging voor de Commissie voor Atoomenergie, die hier de kans zou krijgen kernenergie op vreedzame wijze te benutten. Het gebruik van kernenergie zou de kosten op dit projekt aanzienlijk kunnen drukken. De Sasardi-Mortiroute, welke men thans als een van de vier mogelijk heden overweegt, ligt 175 kilometer ten oosten van het tegenwoordige kanaal en is van de Atlantische tot de Grote Oceaan slechts tachtig ki lometer lang. Zou men nu bij het graven op deze plaats van atoom energie gebruikmaken, dan zou dil een bedrag van 750 miljoen dollar vergen, in tegenstelling tot meer dan vijf miljard dollar bij de conventio nele methode. Nu zijn er behalve een aantal tech nische problemen, nog tal van an dere moeilijkheden op te lossen. Het is bekend, dat het politieke klimaat tussen Panama en de Verenigde Sta ten sinds lang uiterst turbulent is, hetgeen in het nabije verleden tot verschillende onlusten aanleiding heeft gegeven. Voor dat troebele po litieke klimaat kunnen noch de Ver enigde Staten noch Panama worden vrijgepleit. Washington heeft name lijk op drie manieren zelf meegehol pen aan het ontstaan van felle anti- Amerikaanse gevoelens. Ten eerste door halsstarrig te weigeren om uit het verdrag van 1903 die bepalingen te schrappen, die beledigend zijn voor de waardigheid van Panama. Ten tweede door toe te laten, dat binnen de Panamakanaalzone een enclave van „kolonisten" kon ont staan en verhoudingen konden groei en, die stuitend zijn voor de Zuid- Amerikanen. Ten derde door -relfs concessies van ondergeschikt belang slechts te doen onder druk. D° Panamezen hebben zich op dit gebied evenzeer laten gelden. Zij hebben s' Iselmatig het feit doodgezwe gen, dat het kanaal 90 miljoen dollar bij draagt in de economie van het land, een cijfer dat overeenkomt met de totale nationale begroting. Verder geeft het kanaal wérk aan twaalfduizend Panamezen en heeft het ervoor gezorgd, dat Panama een van de grootste inkomens per hoofd van 'e bevolking van Zuid-Amerika heeft. Op het politieke toneel zullen tal van vraagstukken moeten wor den opgelost, want Panama voelt er weinig voor, om, indien het nieuwe kanaal gereed is, terug te vallen in de sfeer van de „bananenrepubliek". Zij hebben daartoe nu reeds een reeks krachtige eisen opgesteld, waarvar de meest opvallende is, dat het nieuwe kanaal vrij en onbelast aan het land moet worden overge dragen, indien het door Panamees gebied loopt, zodra de bouwkosten zijn afgeschreven. Deze staat heeft vanzelfsprekend een belangrijke vin ger in de pap, aangezien alle korte routes via Panama lopen. Misschien dat door deze druk de Verenigde Staten zullen worden genoodzaakt naar een andere plaats te zoeken, bijvoorbeeld Columbia. Alhoewel men druk bezig is met het verrichten van landmetingen, zal er nog wel heel wat water door het huidige Pa namakanaal zijn gespoeld, alvorens de politieke tegenstellingen en wrijvingen tussen de V.S. en Panama uit de weg zullen zijn geruimd. Men hoopt het nieu we kanaal in 1980 gereed te hebben. Het was een geweldig idee van de jonge reisbureaudirecteur om de be langen van de grote Naser te com bineren met de zijne. Het was een •- VtV, - - De heer Nol van Gennip in gesprek over de Egyptereizen met een func tionaris van het ministerie van toerisme van de V.A.R. Voor drie gulden vijftig per kilometer reizen in een privé straalvliegtuig naar aHe bestemmingen ter wereld. Sinds kort is dat nu ook mogelijk in en vanuit Nederland. Dit vertelde de heer William P. Lear jr., president van Executive Jet Aviation bij zijn aankomst op Schiphol. Hij kwam naar ons land om hier het voor Europa nog volkomen nieuwe verhuur- systeem van zakenstraalvliegtuigen bij geïnteresseerde bedrijven te introduce ren. Het unieke van het Executive Jet Aviation systeem is, dat de klant op vrijwel ieder vliegveld (ook met grasbanen) een straalvliegtuig kan laten komen en dat hij aan het eind van de reis de machine op ieder willekeurig vliegveld kan achterla ten. Hij betaalt alleen de kilometer- prijs over de door hem zelf afge legde vliegkilometers. De vaste ki- lometersprijs geldt ongeacht het aantal passagiers, dat maximaal zes kan bedragen. Voor f3,50 per kilo meter heeft men een uiterst com fortabel twee-motorig straalvlieg tuig ter beschikking. Met een gemid delde kruissnelheid van 850-900 kilo meter per uur op een hoogte van ongeveer achtduizend meter kan men zich door twee ervaren vliegers naar iedere gewenste bestemming laten brengen. Uiteraard is de kilometerprijs niet gering, maar de heer Lear jr. meent op grond van de ervaringen, dat tijdwinst en ook het bijzondere reis- comfort vooral bij topfunctionaris sen uit het bedrijfsleven ruim schoots opwegen tegen de vliegprijs, omdat bij deze veelal hoog gehono reerde functionarissen „tijd geld is". Gezien de interesse die er bij Nederlandse bedrijven bestaat, ver wacht de heer Lear in Nederland een oehoorlijke markt te kunnen vinden. In tegenstelling met het be zit van een eigen vliegtuig ontheft het verhuursysteem de zakenman van alle zorgen ten aanzien van be manning. onderhoud, landings- en parkeergelden op de vliegvelden, on rendabele uren enz. Tot op heden zijn er bij de Lear Jet Corporation in de USA 155 Lear Jet 24 straalvliegtuigen besteld, waarvan er 120 zijn afgeleverd. Dit is meer dan alle orders tesamen op concur rerende zakenstraalvliegtuigen in de zelfde klasse, waarvan de goedkoop ste nog altijd 150.000,duurder is dan de 2 miljoen kostende Lear Jet 24. Van de op Schiphol getoonde Lear Jet 24, die .og niet eerder in ons land was geweest, zijn thans op de thuisbasis van Executive Aviation drie stuks beschikbaar, welke vloot op korte termijn tot tien toestellen wordt uitgebreid. In juli 1965 vloog ZKH Prins Bern- hard samen met de heer Lear in 68 minuten van Rome naar Genève, wat in feite een recordvlucht bete kende. Na die vlucht was het com mentaar van de Prins: „Als er voor mij aanleiding was een zakenvlieg- tuig te bestellen, zou mijn keuze ze ker op de Lear Jet vallen". Alleen jammer dat er voor hem geen aan leiding is...

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 9