lAJindóor grootse VERWARMINGSSHOW laatste dag JURGENS vo°» Mode: een spel tussen zwier en preutsheid Van onder de ANDIJVIE STADSBLAD POCKETKIOSK BROERSVEST 125 en verder bij alle boekhandelaren ló or^douóe is de titel van een verzameling „cursiefjes" van „Sebastiaan Een prachtig verzorgde pocket, met tekeningen van Dick Bos 1.75 Wat onthuld de mode van morgen 16 GOED GEKLEED IS GEKLEED DOOR. COSTUUMS, SPORTCOMBINATIES, WINTERJASSEN, JEKKERS (ook in winter loden) WOLLEN VESTEN, HANDSCHOENEN, OVERHEMDEN, DASSEN enz. Schiedam - Nieuwland - Mgr. Nolenslaan 600 - Tel. 26.41.45 morgen zaterdag van 10 tot 19 uur kunt U de enorme collectie GAS-, KOLEN- en OLIEVERWARMING gaan zien in GEBOUW IRENE, NIEUWE HAVEN 15S HET NIEUWE STADSBLAD VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1966 REEDS NU PRACHTIGE NAJAARSCOLLECTIES IN Te koop: Yashica Mat. 6x6 reflex-kamera 85. bijlamp voor Metz 505 elec- tronenflitser ƒ50.statief met panoramakop ƒ15.— electr. gitaar, merk Burns ƒ300.De Jong, Heren pad 7. Simca Aronde 1960, in zeer goede staat, nieuwe banden tegen elk aanneme lijk bod. St. Liduinastraat 63 A. Te koop wegens plaats gebrek: bungalowhuisje op lijk. Emmastraat 19, Schie dam. wielen. Financiering moge- Te koop: auto Isar T 700 Villastraat 8. Te koop: bromfiets Ba- tavus, 3 versnellingen, bwj. 1966 met verz. 280. Boterstraat 73. Gratis watergolven voor dames, die dinsdagsavonds mee willen naar de Kap- persschool. Brieven onder nr.5875 aan het bureau van dit blad. Te koop: kanaries, sier en zangvogel en inruil. Tameris, Prins Hendrikstr nr. 58, Vlaardingen. Te koop: bankstel, losse kussens 125.Tevens een bankstel met salontafel en dressoir ƒ295.Tel. 267301 B. v. Haarenlaan bij Park weg. In onze moderne slagerij is plaats voor een all-round winkelbediende (v.g.g.v.). Tevens hebben wij plaats voor een winkeljuffrouw als verkoopster. Naast een goed loon bieden wij U een 5-daagse werkweek en vrije bedrijfskleding. Slagerij W. v. d. Meer, Telef. 26 23 73. Na 7 uur: tel. 26 78 75. Jongeman, 5e klas HBS, zoekt werk voor de zater dagmiddag. Brieven onder No. 5876 aan het bureau van dit blad. Welk net Prot. meisje zoekt een betrekking als hulp in de huishouding, voor hele dagen. Heeft U interesse Bel dan Telef. 26 78 75. Tegen elk aann. bod: 2 fauteuils, dressoir; kroon- lamp; tafel en 4 stoelen ronde salontafel, v. Swindenstr. 15, 3 hoog. C. L. van Hoek, alle tim merwerken. Speciaal win kel- en binnen betimmerin gen. van Swindensingel 48b Telefoon 010—26 80 39. Net pension gezocht door jonge Turkse arbeider (geen beroeps). Brieven: J. C. de Zwart, Dr. Kuyper- laan 175, Schiedam. Goed tehuis gezocht voor zuivere jonge Herdershond (8 maanden oud). Erg lief voor kinderen. Telefoon 26 65 29. Te koop: slaapbank; Liberty stoel; goth huiska mer ameublement; kroon- lamp (ook afzonderlijk). Zweedsestraat 177 B, Oud-Mathenesse. Onderwijzeres zoekt per 1 oktober: kamer(s) te Schiedam. Brieven No.5878 aan bureau van dit blad. Wegens vertrek te koop: tegen elk aannemelijk bod: mahonie linnenkast, diver se meubelen, bedden, ledi kanten, kolenhaard „zelf- vuller". Edisonplein 18A, Schiedam Alles ook te ver gesleten schoenen, zelfde dag klaar. Mr. Schoenmaker Simons (de oudst gevestigde „piep jonge"), Broersveld 12. Te koop: moderne zwar te schommelstoel. J. P. Vervoort, Franselaan nr. 169c, oud-Mathenesse. Te koop: lange witte bruidsjapon, maat 3840. v. d. Spiegelstraat 19, Vlaardingen-Oost. Te koop: V.W., bouwj. 1959, in zeer goede staat. Boterstraat 73. Te koop gevraagd: sloop-auto's. Telefoon 26 63 01. Te koop: nieuwe hand radio met F.M. zender, 85.—. Finsestraat 27 A (beneden) KoopjeWartburg de luxe, bouwjaar 1961, klein defect of ruilen voor gro tere wagen. Tel. 26 63 01. We kunnen nog een paar vlotte jongedames plaatsen voor leuk machinewerk. Prima loon en tantième. Kom eens kijken, het zal je best lijken. Ned. Speciaal Drukkerijen N.V., Nieuwe Haven 57, Schiedam, Telefoon 25 46 95. Te koop prima jonge man-kanaries, eigen kweek Fabristraat 49 A. Te koop: middelslag en Toy Poedeltjes; dwerg Pin- chertjes; Goudspaniels; ge kruiste Chow-Chows, Huis hondjes. Tevens scheren v. honden, v. d. Heimstraat 25 Vlaardingen, tel. 018984717 Jonge gehuwde vrouw zoekt voor halve dagen administratief werk met ruime kantoorervaring. Brieven onder No. 4010 aan Boekhandel Verheijen, Sint Liduinastraat 98. Te koop: prachtige Lam- bretta. nieuwe banden en nieuwe schokbrekers, gere viseerde motor, helm en bril, elk aannemelijk bod. Rembrandtlaan 11c. Gezinsverzorgster zoekt ongemeubileerde zit-slaap- kamer m. kookgelegenheid, in centrum van Schiedam. Brieven onder No. 5865 aan het bureau van dit blad. Te Koop: kinderwagen en wandelwagen, in goede staat. Dr. Wibautplein 55, Schiedam. Verloren: voetbaltas, zeer gedupeerd, tegen belo ning terug te bezorgen.' Gasstraat 37. Te koop: vrij pandje, leeg te leveren. Oosterstraat 39, Tel. 267168. Voetballers! Bij Fa. Mak, Hoogstraat 125 vindt U de bekendste merken voetbal schoenen, zoals Adidas, Pu- ma en Maestro met en zon der schroefdoppen, in div. prijzen v. 14.25 t.m. ƒ46.50 Alles voor de voetbal sport, zoals broekjes, shirts met ronde hals en kraag, kousen, beschermers, kee perhandschoenen, skai-lede- ren voetbaltassen enz vindt U bij de Speciaalzaak van Schiedam, Fa. Mak, Hoog straat 125 Géén filialen. De grootste sortering op tafeltennisgebied vindt U bij: Fa. Mak, Hoogstr. 125. O.a.: Bats in ruim 25 ver schillende soorten en prij zen, waaronder het nieuw ste Bert Onnes Spinnerbat, Netten, Netposten Ballet jes, Bathoezen, Tafeltennis- tassen en kleding enz. enz. Gevraagd: Lego stenen. Telefoon 26 17 35. Aangeboden: 2 kamers, 2 zijkamers, douche, boven, mooi uitzicht; gevraagd: 3- kamerwoning, Kethel of in Nieuwland. Brieven onder No. 5874 aan het bureau van dit blad. Voor een Butagaskachel naar de meest gesorteerde zaak van Schiedam. Grote sortering Butagaskachels, in div. prijzen, v.af 39.95. Verstelbaar en niet-verstel- baar. De ideale bijverwar ming voor keuken, woon- of studeerkamer. Fa. Mak, Hoogstr. 125. Géén filialen. Dealer van: Shell, Mea, Margas, Campinggaz en Vapa. —In onze goed gesorteerde camping-afdeling hebben wij nog één bungalowtent seizoen 1966. Deze mooie 4- persoons bungalowtent m. grote woonruimte en vaste zijluifels, normale prijs ƒ450.moet nu weg voor 380.Zie onze étalage. Fa. Mak, Hoogstraat 125, Géén filialen. Allround kellner (ook v. buffet werkzaamheden) voor 6 weken gevraagd we gens ziekte vaste kellner. Tevens: meisje, 1617 j. voor de koffie, van 's mor gens 7 tot 2 uur. Café „Kleine Confiance", Telefoon 26 78 07. Te koop: nieuwe wasma chine met Acme winger, 100.Emmaflat 75. Tweemaal per jaar maken voor al de miljoenen vrouwen overal ter wereld een bijzonder span nende gebeurtenis mee en wel op de momenten waarop de grote modehuizen hun geheimen voor het nieuwe winter- oj zomersei zoen prijsgeven. Ook wanneer men zich niet door de grote Fran se couturiers laat kleden, is er die spanning, want er zijn vele vragen. Worden de rokken korter oj langer, wordt de taille ver laagd oj verhoogd, kortom alle maal brandende vragen, welke tweemaal per jaar worden be antwoord. De schrijver James Laver, die vele boeken over kostuumge schiedenis heejt geschreven en die sinds jaren aan het Londense Victoria en Albert Museum is verbonden, heejt onlangs in „Het Beste uit Reader's Digest" een ar tikel gepubliceerd over de regel matige opwinding en soms ver ontwaardiging, die de mode door de eeuwen heen heejt veroor zaakt. Volgens de schrijver zit de mode boordevol psychologi sche aspecten, waardoor de be- oejenaars van deze wetenschap tot de slotsom konden komen, dat „de geschiedenis een doorlo pend gevecht is tussen de ver schuivende erogene zones en de preutsheid". Een aardige opmerking, die geen grond mist, want nog niet zo lang geleden heejt vrijwel ieder een een dergelijke aktiviteit kun nen constateren. Dat was name lijk toen men de eerste schuchte re artikelen kon lezen over de nieuwe „topless"-mode in bad pakken en avondkledij. Deze dracht heejt veel stoj doen op waaien en heejt bovendien vele politieambtenaren extra werk ge geven. De storm schijnt echter sinds lang te zijn geluwd. Toch was er nauwelijks iets nieuws aan de hand, want reeds aan het Hoj van Karei de Tweede van Engeland en tijdens het Direc toire in Frankrijk, waren deze symptomen te constateren. Deze twee tijdperken zijn dan ook als onzedelijk de geschiedenis inge gaan. Niettemin stelde men zich toen reeds de obsederende vraag, waarom het ene deel van het vrouwelijk lichaam onzedelijker zou zijn dan het andere. Een vraag waarop verschillende antwoorden mogelijk zijn. In we zen komt het er op neer, dat de mode een spel is tussen twee spelers, namelijk preutsheid en zwier. Volgens psychologen is het doel van de mode elke keer de aandacht op een speciaal deel van het lichaam te vestigen door het oj te onthullen oj de kleding er strak omheen te trekken, dan- wel de ajmetingen er van te overdrijven. Als er eenmaal een bepaald accent is gelegd, voelt geen enkele vrouw zich gekleed, wanneer zij er niet aan meedoet. Zo voelde de vrouw zich in 1860 zonder crinoline lichtelijk inde cent. Ditzeljde gold voor het over dreven geaccentueerde zitvlak uit de tijd van de queue de Paris oj de platte boezem uit 1920. En hoe zou de vrouw uit 1965 zich nu voelen wanneer zij zich zou uit dossen in jurken en rokken uit de „new look" periode van na de tweede wereldoorlog? Ieder ac cent, zoals hiervoor genoemd, houdt het echter maar een be trekkelijk korte tijd uit omdat het al spoedig vervelend wordt. De nieuwe „zone" lijkt in het be gin dan altijd wat indecent, maar juist die emotionele kant is de ware reden voor die verandering. De theorie der verschuivende zones verklaart een groot deel van de zogenaamde modegrillen. Tegenwoordig vinden wij het van- zeljsprekend dat de mode jaar lijks verandert. Dat is niet altijd zo geweest. In het oude Grieken land bestond namelijk niets dat op mode leek. Ook na de val van het Romeinse Rijk tot het mid den van de veertiende eeuw was er nauwelijks sprake van stijl. De praallievende hoven van Frankrijk en Bourgondië veran derden dit en de machtigste vrou welijke wapens uit die tijd zijn de inrijging, het décolleté en de meest wonderlijke hoojddeksels. Een gang van zaken die moralis ten uit die tijd aan het mopperen zette, terwijl de predikers zich uitputten in het beschrijven van kwellingen, die de betrokken vrouwen na hun dood zouden moeten doorstaan. De puriteinen in Engeland en ook in Amerika bleken later even jel van leer te trekken, een duel tussen erotiek en preutsheid, dat tot op de hui dige dag voortduurt. Regelmatig keren modestijlen uit vroegere jaren terug. Dat is de laatste jaren vooral het geval met de mode uit de jaren van na de eerste wereldoorlog, geken merkt door de korte rokken en de platte boezem. Zo schrijdt de mode voort, steeds als nieuw aan gekondigd, doch doorgaans een nieuwe versie van een periode, die in feite al verschillende jaren achter ons ligt. Wat zal de mode van morgen ons brengen? Die van I860 lijkt op dit ogenblik wat ver gezocht. Misschien die van 1930. Gemakkelijk voor vrou wen in kleine autootjes...

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 10