FLINKE ONGESCHOOLDE KRACHT VITA NOVAS JAPANSE HOUTSNEDEN IN GALERIE WIEGMAN Reactie op ons cultuurartikel ..Sterven zonder pijnen SG-agenda De Filmkring schrijit ons: NVOFFSETDRUKKERIJ Nieuwe boeken bij R.K. Bibliotheek Scbiedamst NOTITIES Autoshop MONZA SiiHl .m Goed merkartikel wordt nu zeer voordelig aangb. voor 200 automobilisten korting 30% 10.05 1 "C SCHIEDAM NiEUWPOORTWEG 8 TELEFOON 15.30.44. VRIJDAG 16 SEPTEWr" 'r/6 in Schiedam en Vlaardingen. De Amerikaanse Wenoi fabrieken, die al 25 jaar gespecialiseerd zijn op het gebied van autowas en onderhouds-middelen hebben ons in de gelegenheid gesteld samen te stellen: 200 win terparketten, bestaande uit: 1 grote tube Wenol autowas 5,90 1 tube Wenol chroom en cleaner 2,95 1 Wenol anti-condensdoek (voor beslagen autoruiten) 2,25 1 Wenol ruiten-ontdooier in spuitfles 3,25 14,35 4,30 Bovendien bij deze voordelige aanbieding krijgt U er van Auto shop MONZA nog een TJSKPABRER bij CADEAU. SCHIEDAM (Centrum) BROERSVELD 101 Op deze foto ziet u de eigenaar van de rijschool „Centrum", sinds kort ge vestigd aan de Lange Haven 102, tel. 262638 in het speciale leslokaal, uitgerust met de modernste materialen. Deze school bestaat dan ook al tien jaar en heeft zich in onze stad een goede klank verworven. Zaterdagmiddag, 17 september a.s. krijgt u de kans tussen 2 en 6 uur nader kennis met dit instructie-lokaal te maken. En geeft de heer Scheper u antwoord op alle verkeersvragen, die u hem stelt 99 Het artikel „Sterven zonder pijnen" is mijns inziens zéér juist gesteld. Het geeft de situatie, waarin Schiedam zich momenteel bevindt, aan op een wijze die maar al te waar is. Schiedam mag dan een rijke stad zijn, maar cultureel is zij doodarm. Schiedam lijdt een plantenleven, wij vegeteren hier. Maar dit is iets, dat voor ons geen reden mag zijn, om bjj de pakken neer te zitten. Schiedam heeft een prachtige sporthal voor elkaar gekregen, ik zie niet in, waarom wij geen cultureel centrum voor elkaar zouden kunnen boksen. Een Stichting, al dan niet gesubsidieerd door overheidsinstanties, moet toch zeker tot de mogelijkheden behoren. Maar men moet wel bedenken, dat een culturee' centrum, gebouwd in de oude stad, weinig kans van slagen zal hebben. Nieuwland is, Kethel wordt het grote woon gebied van Schiedam, dus is het, dunkt mij, logisch, dat dit cultureel centrum in één van die gebieden een plaats krijgt. Er ligt een terrein braak op de hoek Damlaan-Burg. H. Gretelaan; waarom daar geen gebouw neergezet? Het ligt dan gemakkelijk bereikbaar vanuit de oude stad en de nieuwe wijken. En vermaakcentrum (schouwburg annex bioscoop en eventueel een gezellig café-restaurant) zou van Schiedam weer een stad maken, waar het prettig is te wonen. Men moet hier wat aktiviteiten tonen, het ophemelen van oude geveltjes en ge bouwen is heel aardig, maar het past niet meer in onze dynamische tijd. Men wil ontspanning en als die buitenshuis nergens te vinden is, dan is het begrijpelijk, dat de mensen, als zij 's avonds van hun werk komen, uit ellende In hun stoel neer ploffen en naar de T.V. kijken totdat het bedtijd is. Laten wij eens een voorbeeld aan Vlaardingen nemen! D. Hubenet. De expositie van Japanse houtsneden, die deze maand in Galerie Wiegman wordt gehouden, kan aanleiding geven tot zeer wetenschappelijke betogen, daar deze kunst reeds vanaf de 8e eeuw in dat land beoefend werd. Om dat deze groep prenten volgt op de ex- positi. van gravures lijkt het ons be ter deze kunst eenvoudiger te benade ren. De houtsnede is veel gebruikt als reproduktiemiddel. Niet alleen in het westen, doch ook in Japan. Veel schilderingen ran oude meesters zijn in deze techniek vermenigvul digd. Daar de oude schilderingen meestal uitgevoerd zijn in touche (zwarte inkt) zijn ook de repro- dukties in wit en zwart uitgevoerd. De Japanse houtsnede ontleent ech ter vooral zijn grote betekenis aan het feit, dat zij de spiegel is gewor den van het nationale, maar ook het dagelijks leven van de Japanner. Dit, afwijkend van de Chinese hout snede, waarvan de kunst in Japna ontleend is. De houtsnede vindt zijn begin in het maken van een penseeltekening en dun zijdeachtig papier. De gemaak te tekening wordt in spiegelbeeld geplakt op een kersenhouten plank. De tekenaars of schilders brachten hun creaties naar uitgeverijen, die soms werkten voor het hof. Daar werden de blokken gestoken, ge drukt en uitgegeven. Omdat het wit Van 19 tot en met 25 september 1966 19 september: Arcade 19.30 uur: N.K.V. Adviesbureau: Advies- en inf.avond. Musis Sacrum 14.00 uur: Modehuis Marlène: modeshow. 20.00 uur: Modehuis Marlène: ,tk c.eshow. De Rank 20.00 uur: E.H.B.O. demonstra ties. 21 september: Opstandingskerk 20.00 uur: Herv. Scholen: verga dering. 22 september: Sursum Corda 19.30 uur: D.V.O.: kontaktavond. 23 september: Musis Sacrum 20.00 uur: Excelsior (afd. gym nastiek): vergadering. Tivoli 19.30 uur: THE FAB: fanavond. Sursum Corda 19.30 uur: Plaats. Regel. Com missie Avondvierdaagse N.W.B.: vergadering. 24 september: Tivoli 20.30 uur: Schied. Jazz Club „Guillaume": bijeenkomst. Arcade 20.00 uur: Constr. bedrijf „En terprise": pers.avond. 25 september: Arcade 20.CC uur: R.K. Instuif: dans avond. Sted. Museum: tot 9 oktober: Werken van Bonies, Rous en Staakman. Grafieken van Han nes Postma en Dick Cassée. 16 sept. - 9 okt.: Shimizu Shohachi Onuma Teruo van de tekening werd weggesneden, terwijl zij op het hout geplakt zat, is practisch geen oorspronkelijke tekening in Japan bewaard geble ven. Alleen ontwerpen voor lakdozen kan men in de vorm van een teke ning nog vinden Van de versneden prenten vinden we een nauwkeuri ge copie, nu in de onbeschadigde gedeelter van de weggesneden plank. Deze bewaard gebleven ge deelten worden ingewreven met inkt, en hiervan worden een aantal drukken gemaakt. De inkt werd niet opgebracht met een inktrol, doen met een lampoon. Ook het afdrukken ging heel sim pel: door met een glad stukje hout of steen te wrijven over het stuk papier dat gelegd is op de met inkt Nederlandse romans. Fabricius, J. Weet je nog, Yoshi? De liefde tussen een Europees jour nalist en een modern Japans meis je kan niet door een huwelijk be zegeld worden, omdat het verschil tussen de oosterse en westerse we reld te groot blijkt. Tlilsenrath, E. Nacht. Oor' ijsroman, zich afspelend in een symbolisch joods getto in Polen, waar de mens dag in dag uit moet vechten voor zijn levensbehoud met alle middelen, die hem ten dienste staan. Marsh, N. Het noodlottige spel. (detective) Reus, G. de. Een glimlach aan zee. Roman voor oudere meisjes. Simenon, G. Maigret-Omnibus. Dl.3. Simenon, G. Maigret en de familie Peeters. Simenon, G. Maigret en het gulden vlies. Wallace E. De man uit Marokko. (detective) Wallace, R. Renpaarden en nacht merries. (detective) Buitenlandse romans: Krispien, K. Schatter, aus dem See. Mysterieus verhaal, zich afspelend in een leegstaand, vervallen huis aan het Bodenmeer. Lang, O.F. Paradies aus zweiter Hand. Om het drukke stadsgewoel te ont vluchten koopt een familie een huis op het platte land, hetgeen een gro te ommekeer in hun dagelijks le ven teweeg brengt. Götz, K. Wenn die Hoffnung nicht war (Oorlogsroman) Hecker, J.L. Gott hat keinen freien Samstag. Een jong verkoopstertje vertelt over een week vol problemen voor haar en haar tamilie, die echter vóór de zaterdag op kinderlijke wij ze door de hoofdpersoon worden opgelost. HE Nir-I IW! si ADSnl - p ingewreven plank. Opnieuw worden een aantal drukken spiegelbeeldig geplakt op even grote planken. Het ee -s.e blok, waarop de tekening ge plakt was, noemt men het moeder- blol Op het aantal uitgezette blokken kan men een aantal kleurvlakken denken. Men heeft nu steun aan de oorsprotikelijke tekening en kan zo de verschillende kleuren uitzetten. Voor iedere kleur, die gedrukt moet worden werd een ander blok uitge stoken. Ook is er wel gedrukt van een plank, waarin een patroon gesneden was en waaraan geen verf werd ge daan. Men zag dan alleen de „moed" in het papier. Dit heet blinddruk. Het is vrij moeilijk om snel kontakt te krijgen met de oosterse kunst. De af gebeelde figuren doen in het begin al len gelijk aan. Eerst na enige tijd gaat men de individuele trekken van de fi guren te onderkennen. Walsh, Th. The tenth point. Wannee de jongste van twee op el kaar aangewezen zusters een kind ter wereld moet brengen, gebeurt dat in een obscure kraaminrichting in een uithoek van Canada. Clifford, Fr. The naked runner. Beschrijving van de moeilijkheden die een Engels zakenman krijgt dooj een gedwongen opdracht van de oeheime dienst tijdens een be zoek aan zijn zoon in Oost-Duits- land. Coulter, S. Offshore! De verbeten spanning onder een ploeg mannen, di - op de Noordzee naar olie boren, leidt tot een dra matische climax. Wallace, D. The millpond. Zo rustig als het water van d. mo lenvijver lijkt, zo bedriegelijk is die onverstoorbaarheid, die blijk' uit de gebeurtenissen die plaats vinden in de loop van een jaar in Longham. Sorei, M.R. Le cloïtre. Sober levensverhaal van een eenza me jonge vrouw. DELESSEN in jazz-ballet heeft Tosca Balm uit moeten breiden. Jongelui, zorg, dat je daar bijkomt..,! RUIM 800 tekeningen zijn al binnen. De kindfrei van „Het Singelkwartier" moeten echter nog éven geduld heb ben. Maar iedere prijswinnaar(es) krijgt persoonlijk bericht...! ELKE derde zondag van de maand orga niseert het comité „Schiedam voor Christus" een speciale Kindermid dag. Men begint hiermede op zon dag, 19 september a.s. Oom Bert en oon Roel komen zingen en vertel len en... er is ook een wedstrijd. Gratis toegang in Musis Sacrum, Lange Haven 111 om half 4. Jullie komen toch ook...? In verband met de viering van de kwartfinale van de kinderboe kenweek is de R.K. Openbare Bi bliotheek, Dam 8, woensdag 21 sep tember a.s. gesloten. DE KOFFIE zondag voor de leden van de Oud- Katholieke Kerk op de Dam heeft plaats na de kerkdienst op zondag, 18 september a.s. Op die dag heeft ook de tweede maandelijkse extra open schaal-collecte bestemd voor het eigen parochiële Kerkbouwfonds plaats... De verschillende leringgroepen gaan op maandag, 19 september en woensdag, 21 september weer van start! DE EERSTE rondleiding in het Stedelijk Mu seum oJ.v. de heer Paalman heeft voor de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen plaats op woensdag morgen, 21 september a.s. Aanvang: 10.15 uur... MORGENAVOND wordt een lang gekoesterde wens van de H. Hart Parochie van Oud- Mathenesse werkelijkheid...! Dan beschikt zij over een eigen cen trum met de alleszins toepasselijke naam ,,DE PUT". De feestelijke opening van dit gebouw, gelegen aan de Pinks (raai. nabij Franselaan, heeft plaats op zaterdagavond, 17 september a.s. Precies om 8 uur. Je komt toch ook...? ALLE kinderen van de vereniging „Het Singelkwartier" die op 2 en 15 en 31 augustus jarig waren, kunnen een zak =noep halen bij Oom Jan in de Newtonsi ,'at 13a t/m 24 septembei De kinderen van 1-0 19 en 26 sep tember maar ook die van 8, 12 en 27 oktober mogen die zaak snoep in de week van 26 september t/m 1 oktober aan datzelfde adres afha len... „La Passion de Jeanne d'Arc" een van de meest onvolprezen films van de Deense cineast Carl Th. Dreyer moet een filmkring vertoond hebben. Einde lijk zijn wij er toegekomen dit mees terwerk, dat tot de vijf beste films wordt gerekend die ooit gemaakt zijn, voor u te vertonen. Niet alleen de oudere filmliefhebbers zullen deze in 1928 in Frankrijk ge maakte film graag willen herzien, maar we maken ons sterk dat ook jeugdiger filmenthousiasten het klassieke werk stuk, voorzover zij het nog niet film liga's hebben gezien, willen gaan be kijken, al was het alleen maar uit nieuwsgierigheid naar wat met name de jonge Franse filmgarde tot zulk een verering voor Dreyers film beweegt. Men hoeft alleen maar te denken aan het fragment uit Jeanne d'Arc, dat lean Luc Godart heeft verwerkt in zijn „Vi- vre sa viex". Naar aanleiding de eerste vertoning an ctezi film in Nederland voor de Amsterdamse filmliga op 9 novem ber 1929 schreef de filmcriticus van de Nieuwe Rotterdamse Courant: ,JDit is een werk, dat men met eer bied nadert, om zijn grote ernst en zijn nobele strengheid. Wel ver staat deze creatie van de kartonnen middeleeuwen en opgepoetste har nassen, die de traditionele Maagden van Orleans omgeven. Ziehier de triomf van de close-up, de apotheose der soberheid! In een reeks verbeeldingen, die, wanneer zij niet de gebeitelde kop pen van een Holbein geven, de strakke vroomheid der Vlaamse primitieven of de naïeve grootheid van een Brueghel benaderen, vol trekt zich het drama van menselij ke verblindheid en menselijk lijden voor onze ogen. Het pleit wel zeer voor de sterke en innige ideële kracht van deze film, dat de eerste aanschouwing slechts een diepe bij na pieuz.e ontroering achterlaat. Wij voelen ons aangeraakt door een grotgedachte wij ervaren de na bijheid van een ernstig en voor naam kunstenaar, ziedaar de eer ste, overheersende indruk". Wat die triomf van de close-up betreft Is het wel aardig te vermelden, wat de filmcriticus Rudolf Arnheim in zijn boek Film as art over de close ups van de grandioze actrice Maria Falconetti heeft gezejd, terwiil zij wordt onderworpen aan t verhoor: „Magnifieke portretten maar zonder de geringste artistieke bedoeling", zegt Arnheim, „het Is vorm terwille van de vorm- ->en klip waarop vele filmers schipbreuk lijden". die zal worden opgeleid tot hulpdrukker aan onze offset-machines. Interessant en afwisselend werk met een zeer aantrekkelijke beloning. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt. 's,Avonds na 19 uur: telefoon no. 265069.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 5