Feest rond de steenlegging van de eerste r.k. kerk C KOK oKÜIZ UIT t//T OVER SCHIEPAMILUjÏ Tromgeroffel en schutters top van stam tot meubel voor meubelen naar de stam Beatvat Nieuw orgel voor Jeugdkerk ORANJE" Club 54 men Museum-3x KK wordt AK Passage-film Shady-sides Go-go-galerie GRATIS VERLOVINGS RINGEN CONSTANT ANJER COLLECTIE 3 We schreven op de voorpagina dus over 350 jaar Dominicaner- werk en in het bijzonder over de Havenkerk. We vervolgen hier met het „feest in Schiedam". Op 7 maart 1822 klonk tromgeroffel door Schiedams straten. De schutterij, in groot tenue, onder bevel van commandant Bremmer zette het bouwterrein van de nieuwe roomse kerk af om er de aangewezen posten on de Lange Haven te bezetten. Historie Als een tempel Liefdezusters medische weekend-diensi Klooster BEKENDMAKING L. WIMMERS Jr. VRIJDAG 14 OKTOBER 1966 HFT NIFIIWF STAOSB! AD Men deed dit om opdringen te voor komen, want overal kwamen de mensen vandaan om de eerste steen legging van de eerste Katholieke kerk in Schiedam bij te wonen. Klokslag 9 uur daalde burgemeester J. Burgerhoudt en tweede burge meester Jan Nolet en Raden in ambtsgewaad de trappen van het stadhuis af en begaven zich geëscor teerd door een afdeling schutters door de Hoogstraat naar het „feest terrein". Op datzelfde ogenblik bewoog zich Luxe verpakkingen en handgravure bij onze Wij brengen de volledige en OOK MET BRILJANT BROERSVEST 93 TEL. 26 79 37 Vervolg van pag. 1 A. C. A. Nolet, Marius Nolet, pas toor W. Adriaan Nolet, Jeanne No let, Jertr. Nolet, Henriëtte Nolet, Jos ohina Nolet, Albertine Nolet en Helena Nolet. Willem Jan Nolet, die huwde met H. W. Roomers, uit welk huwelijk stammen J. A. Nolet, Magd. Nolet, Pater Nolet S.J. enz. J. A. No let was de vader van Sr. Nolet, Aemilie Nolet, Cornelie Nolet en Charles Nolet. Magd. Nolet huwde met J. Meijer Jhzn. Cornelis (Kees) Nolet (C) was de vader van Antho ny Nolet (Toon), die ook op „het bordes" woonde. Een zijner doch ters huwde met Arnold van der Burg, wonende naast het Liefdehuis, uit welk huwelijk stammen: pater Alb. van der Burg O.P.. Kees van der Burg, gehuwd met Corn. Nolet en Jan van der Burg gehuwd met Duys. De kinderen van Jan Kees zijn o.a. J. C. F. Nolet, Florentinus Nolet en Anna Maria Nolet. Een greep uil de afstammelingen in die tijd... Op 5 november 1908 werd de bran derij „De Windhond" gelegen aan de Lange Haven voor 16.000,ge kocht. De tijden waren er echter niet naar om tot de bouw van een nieuwe kostbare kerk over te gaan. Moeilijkheden te over, waardoor pastoor van Beekom afstand van zijn pastoraat deed en aalmoezenier werd bij het Franse leger. Een gra vure van hem ir aalmoezeniersuni form draagt de tekst: „Wie maalt Van Beekom best? Verdraagzaam heid, Verstand? Welsprekendheid en Zucht voor Kerk en Vaderland..." Hij keerde na de juli-revolutie in 1830 naar ons land terug, vestigde zich eerst te Gouda, Delft en later in Den Haag waar hij op 8 januari overleed. Zijn opvolger werd pater Albertus (in de wereld Jacobus van Kampen). Op 15 oktober 1817 ont ving hii zijn aanstelling tot prima rius of pastoor aldaar. Een ijverige herder, die de wankele financiën snel wist te_ herstellen. Drie jaar later had hij reeds een bedrag van 31.283,aan vrijwillige giften bijeen, terwijl de overige gel den bij aandelen werden opgeno men. Een Rijksbijdrage werd aan gevraagd... Op 28 april 1821 kwam een koninklijk besluit van Brussel, waarbij Z.M. f20.000— toestond voor de kerkbouw en op 16 juli 1821 ivas de vereiste toestemming tot de bouw in huis! Elders in dit blad nog wat meer over de kerk en het Dominicanerwe k. een lange stoet van de pastorie op de Dam in negen staatsiekoetsen door vooraanstaande familiën der stad met de meeste bereidwillig heid aangeboden en waarin gezeten waren de geestelijkheid met de koor knapen, allen in kerkelijk gewaad. Zij reden stapvoets, voorafgegaan en gevolgd door heren kerkmeesters en gecommitteerden, regenten van het w< eshuis, leden van het zang koor en het college der collectanten of schalisten. De hoogeerwaarde heer P. Pruymboom, Provinciaal der Dominicanen, zegende de steen en de fundamenten en sloot het proces- vér'oaal in een loden bus, die bij de gewijde steen werd inorpmA+oM De Havenkerk of de kerk van St. Jan de Doper trok anderhalf jaar lang de aandacht van de bevolking. Men zag dt muren verrijzen, de ko lommen stijgen, de bogen zich span nen en eindelijk de bouw zich ver heffen, hoog boven de daken. Katholiek Schiedam zag met gepas te trots op naar de kerk, die op 14 november 1824 met de grootste luis ter wérd ingewijd. Dat de eerste H. Mis op 15 novem ber 1824 werd opgedragen, had een bijzondere reden. Het was een hul debetoon aan dc grote weldoener van deze kerk, Jan Nolet. die op die dag zijn verjaardag vierde. De kerk, een ontwerp van architect Tollus is vrijwel geheel dezelfde als de St. Willibrorduskerk in Den Haag. In wijding hiervan vond op 27 novem ber 1822 plaats. Beide kerken zijn rechtgeaarde kinderen van ene va der, die door deze beide werken zich de naam van „tempelbouwer" verwierf. Vermeldenswaardig is vooral, dat de St. Willibrorduskerk in Den Haag de eerste Roomse kerk in Holland was die een toren had en dat de Havenkerk in Schiedam de tweede werd. Het kruis van deze toren werd destijds gesmeed door baas Jeen, smid in de Kethelstraat. Krachtens volmacht van Mgr. Ciam- berlani van 28 juli 1923 werden de klokken in de oude kerk gewijd en beierden zij op 14 november 1824 alle vreugde om het bezit nemen van deze kerk met machtig gegalm uit over de stad Schiedam. Een blij en groots feest in die da gen, dat nu weer opgehaald zal wor den.. De allereerste pastoor van de Dominicanerkerk was Gaspar Luv- paerdt, de laatste is pastoor Dr. Robben O.P., een stadgenoot, die zijn studie voltooide in Rome. Op 20 juli 1846 betreden zusters Do- mimcanessen onze stad om in grote armoede en ontbering het „Liefde huis" op de Lange Haven, de vm. pastorie van de Havenkerk te bevol ken. Onder leiding van moeder-over ste Columbaverbleven de eerste zusters Dominicanessen daar onder de soberste omstandigheden. Zif ga ven onderwijs aan arme kinderen. En boekten succes. Want reeds na vier jaar openden zij een nieuw te huis, het Liduinagestichtgelegen in de Korte Kerkstraat. Een verple ging van ouden van dagen. De eerste patiënt werd op 1 november 1850 aldaar opgenomen. Vijf maanden daarna kregen deze zusters een nieuwe taak opgedra gen: de verzorging van wezen in het R.K. Weeshuis. Wederom in alle soberheid. Hun meubilair bestond uit een oude stoel en er was verder nog een gebroken bord in de keu kenkast. De erfenis van de wegge zonden vadei en moeder. Het ont moedigde hun echter niet. Het werd slechts een stimulans om met hun zegenrijk werk in een stad vol ar moede en gebrek door te gaan. van zaterdagochtend 10 uur tot zondagavond 12 uur J. VAN BUREN Buys Ballotsingel 72, telef. 155050 L. B. E. VAN HOOGENHUYZE Nassaulaan 59, telef. 268067 G. PET Tuinlaan 38, telef. 266898 APOTHEEK V. WESTENDORP Parkweg 207, telef. 267674 In 1865 .(wam de Stichting voor een nieuw klooster tot stand. Alles moest van de grond af aan worden opgebouwd. Dit klooster diende als novicitaatshuis, waarvan de eerste novici-meesteres zuster Maria Catha- rina Nolet dit ambt 33 jaar zou ver vullen. Het klooster aan de Lange Haven werd te klein, zodat het R.K. Parochieel Armbestuur een groot erf en een pakhuis kocht aan de Korte Haven en Westmolenstraat (de tegenwoordige behuizing van bureau Volkshuisvesting)! In 1888 was dit klooster met schoolge bouwen gereed. Enige dames uit de gegoede stand zetten een loterij-ten toonstelling op, welke resulteerde in een batig saldo van maar liefst 13.000,Op 20 juli 1896 vierden de zusters Dominicanessen het gou den feest an hun vestiging in onze stad, waarbij op de dag zelf weder om een loterij-tentoonstelling werd georgamseerd. De opbrengst hiervan is niet be kend, al wordt aangegeven, dat er „heel wat in het laatje kwam!" Oude familieleden van deze zusters von den* een goede verzorging in het sinds 1862 bestaande St. Liduina gesticht op de vieuwe Haven. Met talrijke „liefdegiften" kwam dit al les tot stand, ook het weeshuis, waarvan zuster Imelda de eerste priorin werd op 31 maart 1851. Haar naam is onverbrekelijk ver bonden aan het tehuis, dat nu voor schipperskinderen en wezen is. In 1855 nanen zij bezit van het St. Josephklooster aan de Tuinlaan. On noemelijk veel goed werk hebben deze zusters vooral op de scholen, maar ook voor bekeerlingen gedaan. In de eigen kapel is menige eerste H. Mis voor een bekeerling opgedra gen. Over de tweede vestiging van een Dominicanerkerk in onze stad, de Sinbelkerk vertellen we u een volgend maal meer. et u UW TOP-FORM adviseur i ROTTERDAM MARINIERSWEG 39-47 MEENT 7A. AFD. KLASSIEK TELEFOON (010) 120408 VRAAGT ONZE GRATIS CATALOGUS et Oranjestraat 10-12 - Tel. 265997 U belt, wij bezorgen Ja zeker, beste mensen, een nieuwe rubriek, met een nieuwe kop. Zo noe men ze dat tenminste in de kranten-wereld. Ik persoonlijk spreek liever over hoofd, maar goed, smaken verschillen. Eh, waar was ik gebleven? Oh ja, een hieuwe rubriek. Kijk, het zit zo. De Kunst-Krabbels zijn verdwenen. Op een gegeven moment ontving ik voor de desbetreffende rubriek zoveel post, die echter zo weinig te maken" had met kunst, dat ik besloten heb, de krabbels te ontslaan. Eervol natuurlijk. Zeer eervol zelfs. Het beestje heeft zijn taak naar behoren gedaan. Nog bedankt daarvoor. Juist. En nu zijn er natuurlijk mensen, die denken, Ha, nou kan mijn berichtje vast ge plaatst worden. Zeker, dat wil zeggen, als het maar iets met uitgaan te maken heeft. Het geeft niet wat, of het nu een hobby-club is, die uit vissen gaat, de bejaardenvereniging die een ganzenbord-competitie houdt voor het open kampioenschap van Schiedam, of een vereniging voor sneibreiers, met een openbare avond, waar op de maat van het breien gedanst kan wor den, dat alles kan. Daar gaat het hier over. Het gaat over UIT in Schiedam. Vandaar de kop, pardon het hoofd In elkaar gedraaid overigens door onze tekenaar Bert Keulers. Veertig tot zestig jongelui in de leeftijd van 12-16 jaar komen ge regeld als leden van Wijk 5 en 6 van de Hervormde Gemeente Schie dam bijeen in een lokaal van de Prof. Dr. P. H. Kohnstammschool aan de Fahrenheitstraat 4, alhier. Nu zouden die jongelui graag een nieuw orgel willen hebben voor de Jeugdkerk, kosten 1500, Zo enthousiast is men hiervoor, dat in zes weken reeds een bedrag van 500,— binnen 's gekomen. Via de overschrijvingen op gironummer 5432 t.n.v. de heer Kruysifix, Volta straat 24a. Of door het ophalen van oude kranten en tijdschriften. Heeft u een voorraad liggen waar u op het ogenblik geen raad mee weet, belt u dan even de heer J. van der Mo t, Oostsingel 49, teldf. 266619 en het wordt bij u thuis weggehaald. Vóór Kerstmis zou men dat orgel graag willen bespelen, om er juist met de feestdagen bij uitstek volop van te kunnen genieten. Dus: gironummer 5432 (zet u wel op het strookje: „orgel"?) of het tele foonnummer 266619. doet maar wat uw hart u ingeeft. Maar het geld, op welke manier ook verkre gen ;s goed besteed... SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL Nog iets beaterigs. In de Newton- straat, nummer 54, staat Club 54. Daar wordt vanavond een gloed nieuwe Amerikaanse discotheque in ge gebruik genomen. Geen jeukdoos met microfoon meer, maar een paar echte draaitafels, waar de disc-jockey zijn platen op kan spe len. Gedanst mag er niet worden. Jammer eigenlijk. Meezingen mag wel. Als alles meezit, gaat Uw eigen Uit-redakteur morgenavond ook even achter het apparaat zitten. Om het te proberen. Daar hoort U nog van. t Zaterdag 22 oktober is het groot Madmen-feest. Dan bestaan deze „gekke mannen" maar liefst één jaar. En dat moet gevierd worden. De Uit-redactie komt op die zater dag, die gehouden wordt in gebouw Irene, hoogst persoonlijk even de felicitaties brengen. En we komen ook nog even luisteren naar de Sect, een goede R B-groep uit Rotter dam, die op deze avond eens zal la ten horen wat ze waard is. (Pff, dat was een moeilijke zin.) Vanavond om kwart na acht zullen drie exposities geopend worden in ons Stedelijk Museum. Het zijn ten toonstellingen van Ad Dekkers, Hans Koetsier en Martine Antoine. Koetsier is vertegenwoordigd met een aantal emailles, terwijl Martine een aantal poëtische en persoonlijke werken ingestuurd heeft. Als er plaats v, volgende week meer over dit driet'iik Heel voorzichtig merkt de Katholie ke Kring in haar lijfblad op, dat de kring oter gemaakt wordt en er ook niet gelovigen mee mogen doen. Dat vind ik echt leuk. Modern ook. De hokjes blijken dicht te gaan, en nu komen we met zijn allen bij el kaar in de Vlaardingse stadsgehoor zaal. Dat een en ander moeite ge kost heeft blijkt echter wel uit het artikel in het blad. Ik wilde het U toch even meedelen. Op 14 oktober 1966. Ons eerste berichtje betreft een Rhythm and Blues-avond in de R.K. kerk in de Gorzen. Het Beatvat heeft de gelegenheid, waar naast gedanst ook bier gedronken kan worden. Op zullen treden de Meeters, be kend van radio en telefoon en be staande uit Bert Keulens, Lucien Rijkschroef, Theo Clarijs, Cock Wit kamp en Peet de Leeuw. Leden kun nen na het inkopen van een kaartje van een daalder het vat betreden. Mocht U dc kerk niet vinden, luis tert U dan naar de muziek en als het gerucht sterker wordt, loopt U in de goede richting. De foto, die hierbij afgedrukt is, is een statie- foto van de Meeters, vervaardigd door de bekende artiesten-fotograaf Wilhelmus Karremaar te Rotter dam, beter bekend als foto Wika. Dat moest er even bij, anders moest er geld betaald worden voor het afdrukken van de foto. Zo, die 10 gulden hebben we ook weer ver diend. Nevada Smith is de titel van een film, die op het ogenblik draait in het Passage Theater. Steve McQueen speelt de hoofdrol. Het verhaal speelt zich af in 1890. Het is dus al een tamelijk bejaard produkt. Het geheel is in het begin wat psycho logisch opgezet, maar om het niet al te moeüijk te maken, wordt dit spoor gauw verlaten. Oh ja, de film eindigt eng en onwezenlijk. Voor als U mocht gaan. (18 jaar). Morgenavond in gebouw Arcade kunnen tieners zich moedansen op de muziek van de Shady-sides. Dat is een "roep, waarvan ik nog nooit gehooro had. Nu in Vlaardingen echter de tiener-poll geplaatst is, hebben verschillende tieners op hun formulier de naam van de Shady- sides ingevuld. Mocht U nu ook be nieuwd zijn, net als ik, wie dat dan wel pre des zijn, dan a.s. zaterdag naar Arcade. Leden kunnen voor een daa'der gaan dansen. Niet-leden moeten twee pasfoto's meenemen, plus het entree-geld en een klein beetje inschrijfgeld. Punt 4 is verhuisd. Door vele arti kelen van aktuele aard, plus mijn vakantie heeft U nog steeds geen artikel over deze nieuwe go-go-gale rie aangetroffen. En ook vandaag is er weer geen plaats. Eigenaar Cees v.d. Geer wordt wel op de proef gesteld. Maar hij moet de moeu niet laten zakken. Welnee. Aanstaande woensdag kunt U meer lezen over deze geweldige galerie. Gaat U overigens 'eens kijken. Als U op de Rotterdamsedijk van Foto van Vuuren naar Rotterdam rijdt, krijgt U naast de drankezaak zo'n put. U weet wel, waar de kerk staat. Vlak vooraan is de galerie. Met fijn werk van Cees Okx. Als ik het goed Vervolg op pagina 5 Vanaf heden worden alle aan kopen en adviezen bij H. OUDSHOORN N.V. Meent, Rotterdam weer verzorgd door Uw ver tegenwoordiger in Schiedam Telefoon 259196 Voor meubelen, radio, T.V., wasautomaten, kachels, enz.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 3