Makehunu: een kano en een legende.... ëJ% BRIEF UIT MANIVOVO ALS U sting In memoriam „The Madmen" Wie verloor zijn achterlicht van de auto 14 I f JÉ Als j'e een stevige kano wilt zien, moet je naar Manivovo komen. Hier hebben we er eentje. Niet zo'n schriel gevalletje dat te koop ligt in een sport-artikelenzaak, om heen en weer te peddelen op een beekje tussen stekelbaarsjes en het eendenkroos. Nee, ik bedoel een echte kano, een royale 25 voet lang, breed, zodat je met tweeën naast elkaar kunt zitten. Een hoge scherpe boeg die zonder moeite door de golven snijdt, zeewaardig; die vooruitschiet onder de ge lijktijdige maatslag van de peddels; de stuurman iets hoger, bij de achtersteven, zodat hij de zee kan overzien. Zo'n kano heb ik nou, nog spiksplinternieuw, ik heb er pas drie trips mee gemaakt. Ik heb haar gedoopt en de naam Makehunu gegeven. Deze naam heb ik gelicht uit een inlandse legende. De legende werd mij verteld in een van de dorpen, door een oude in lander die op een namiddag naast mij zat. Op de grond, benen ge kruist, pruimend op een verse betenoot, in de hand een vliegen- meppertje gevlochten uit een palmblad. Dit vertelde hij mij.... Angst l)«' VOg«'l DIT NIET MEE" LIESTING BRIL Getroffen Schier am KrRST CADEAU 10% KORTING KLEDINGHUIS 16 HET NIEUWE STADSBLAD VRIJDAG 9 DECEMBER 196 Niemand weet hoe lang géleden hei al is. Het gebeurde, voordat de men sen van voorheen de blanken zagen. Op de Wanahata berg, dicht bij het dorp waar de mensen woonden, hoog op de top, leefde een vogel. Een ontzaglijk grote vogel, waarvan niemand in woorden de juiste af metingen kon aangeven. Makehunu. Dat was de naam van die vogel. Een arend, maar groter en reusachtiger dan andere arenden. Wanneer hij rondvloog, viel er een-schaduw over de flanken van de bergen en over de valleien waar de rivieren stromen, en over 'iet strand en de riffen. De vleugel dag klonk als het stotend loeien var een stormwind, als het weer slecht is en de wolken zwart zijn. zij wonen, mei haar zoon. Toen werd zij weer zwanger, zij zonder man, en baarde hem- tweede zoon. De mensen van voorheen gingen in angst voor Makehunu, want de hon gerige vogel at alleen maar het vlees van mensen Ging men de zee op in tano's om te vissen, dan scheerde de vogel omlaag, de berg at, breed hangend op zijn machtige vleugels en vloog dan weer terug naar zijn nest, in zijn klauwen het lichaam van een man of een jongen, reeds dood, want zodra hij een slachtoffe beetgreep, verbrijzelde hij de schedel met zijn hoekige bek. Vrouwen, meisjes en kinderen, op de riffen zoekend naar schelpdie ren en octopus, vielen ten prooi aan de vogel. Daarom werd het besluit genomen om het dorp te verlaten. Allen gingen weg, op een nacht toen dc vogel verzadigd was en het duis ter de mensen beschermde, weg, in hun kano's, ver weg, naar de andere kust van dit eiland, waar zij een nieuw dorp bouwden. Een oude(?) vrouw werd achter gelaten, want zij was zwanger, haar buik reeds zwaar van het kind. Zij zwom uit raar de kano die het laat ste ver trofgreep zich vast aan de rand en smeekte om mee te mogen. Maar zit die in de kano waren wei gerden, en een van hen sloeg met zijn roeispaan op haar vingers zo dat ze losliet. Ze ging terug aan land. Ze trok het bos in, steeds ver der het bos in, de rivier volgend, tot aan een waterval. Zij klom omhoog en vond een hol, een spelonk in de rots. Ht had een verhoogde vloer van hard gesteente, en vanonder het gesteente vandaan stroomde water, het begin van de waterval. De top van het rotsachtig verhoog in de spelonk was vlak en daar bracht zij haar zoon voort. Ze verzorgde het kind. Er in die spelonk bleef Met haar twee kinderen woonde zij ir, de spe'onk en verzorgde hen. Haar zoner groeiden on en zij leer de hei, axles wat mannen moeten weten. Ook leerde zij hen het ge- waren zij aan het strand, lopend naar het westen en zagen Makehu nu die vloog over zee. 's Avonds vertelden zij het hun moeder. Mijn kinderen, gaat niet meer ver weg, want de vogel zal jullie opeten, en ik ben bang. Óp een andere dag zagen ze weer de vogel, die nu ov_r de riffen vloog en dan weer landwaarts. Ook die avond spraken zij tot hun moeder en zei den, we hebben de vogel gezien. Maar hun moeder was bang en zei hen niet te ver weg te gaan. Een volgende dag- de nacht was voorbij en de zon kwam op gingen zij weer weg, nu r.aar het oosten, en zagen de vogel, 's Avonds vertelden zij het aan hun moeder. De nacht viel en zij sliepen Toen de nieuwe dag begon, liepen de twee jongens naar de voe' van de berg en groe ven een kuil, groot genoeg voor hen beiden, en dekten het toe met stok ken en bladeren. Ook brachten ze Lijst van gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 9.00 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: fietstas, regenpak, brood en tasje gereedschap; bruine aktetas; zwarte damestas met inhoud; zwarte da mesportemonnee met knip; groen geruit jasje; een sloof; herenhoed, groen; zonnebril; zwart lederen da meshandschoenen (R); zwart lede ren herenhandschoen; fietspomp, post Kethel; zwart plastic fiets pomp; bromfietsplaatje NOL 203. Te bevragen bij het Dierenasyl, St. Anna Zusterstraat: gladharige fox, 4 mnd.: bastaard herder, reu, 40 cm. hoog; bastaard fox, reu, 30 cm. hoog; bruine hond, reu; bas taard herder, 4 mnd., zwart geel; kater, zwart-geel, 3mnd. oud. KUNT LEZEN t U TOE AAN EEN HOOGSTRAAT 154 SCHIEDAM UW ZEISS-DEALER Te bevragen bij de vinders: bankbiljet, Hatenboer, B.K. Laan 88; verchr. herenhorloge met rekband, Klaasse. Warande 180, tel. 260366; damesparapluie, nylon boodschap pennetje, groen bruine mohair sjaal, 3 sleutels in rood étui, Postkantoor, Lange Nieuwstraat; zwart dames portemonnee met inhoud, Christen, Klaas Katerstraat 148: bruine akte tas met inh., Kolling, Brugmanstr. 24; bru'ne xederen portemonnee m. inhoud, v..i. Veen, Van Maanenstr. 2; zwarte damesportemonnee met inhoud. Ar 1brecht, Lorentzlaan 12D, na 15.30 uur; zwarte damesporte monnee met inh., van Eijk, Heems kerkstraat 26; bruine aktetas met in houd, Warnawa, B.K. Laan 176; zwarte sjaal, Korpel, W. Pijperstr. 41; plastic regenjas, van Hoyten, Strijensestraat 33; militair petje, grijs, Ton, Oosterstraat 65; groen voetbalbroekje met shirt, Politie Rotterdam, afd. Gevonden Voorwer pen, tel 143144; zwarte lage heren schoen, van Dijk, Dwarsstraat 35; zwarte jongenstrui met gekleurde afzetting, v.d. Spuij, Marchantlaan 22; badhanddoek, div. kleuren. Ver voets, B.K. Laan 239; wollen sjaal. Zuidema, Pr. Mauritsstraat 10a; grij ze herenhoed, init. S.B., Rembrandt Apotheek, Rembrandtlaan 5; dames- hun pijlen er. bogen, en voedsel om te eten in de kuil. Zij verscholen zich en bleven in de kuii. Toen zagen ze de vogel, hoog daar boven, dicht bij het nest, maar de vogel zag hen niet. Zij schoten met hun pijlen en een pijl boorde zich vast in het lichaam van de vogel. Doch Makehunu viel niet omlaag, maar leefde. Een tweede pijl, een derde... de vierde en de vijfde en nog meer pijler werden in de vogel geschoten, maar ze konden hem niet doden. Toen opende Makehunu zijn wieken en vloog weg, maar niet zo krachtig als voorheen. Want hij was zwaar van de pijlen. Ook kon hij zijn hoogte niet bewaren, en zweefde steeds 'ager en lager, want hij was zwaar van de pijlen, lager en lager, tot hij neerstreek op het zand bij de ee. Toch was hij niet d"od, kon echter niet meer vliegen, en schuifelde rond op het zand bij de zee, zijn vleugels ver en trillend uitgespreid, zoals een ionge vogel doet die zijn moeder ziet komen aanvliegen met oedsel In haar bek. Toen hebben ze hem gedood, met speren. Ook gingen ze de berg op waar eens de vogel woonde, en von den er beenderen en schedels. Ze vonden de halskettingen en snoeren van de mensen die Makehunu had opgegeten, en andere orramenten die de mensen droegen om armen en benen wartneer er feest was in het dorp. Die avond vertelden de twee jongens aan hun moeder, hoe zij de vogel gedood hadden. En zij zonden woord naar de mensen om terug te komen Zij kwamen terug, maar sommigen bleven wonen aan de andere -ust De zon ging onder. Het verhaal was verteld. De oude man strekte zijn benen. Het gevoel was eruit gegaan door het stilzitten. Uit enige hutten kronkelde reeds de blauwe rook op van de kookvuren, want het werd tijd voor het avondeten. Th. Koning s.m. Manivovo. bril, bruir. montuur, Korpel, W. Pij perstraat 41; damesbril, doublé met wit montuur, Hagestein, van Osta- delaan 48; ring met 2 sleutels, Baat- sen. Burg. van Haarenlaan 548; ro zenkrans, Planken, Bilderdijkstraat 47; ,'ing met 2 sleutels, van Dijk, Burg. van Haarenlaan 572; sleutel tje V W., Schot, Brugmanstraat 19a; autosleuteltje, Simca, Van Drunen, Mgr. Nolenslaan 802; goudkleurige damesbril, concierge C.T.S., Nieuwe Damlaan: bos sleutels in zwart étui, Boomsluiter, Burg. van Haarenlaan 778; 4 sleutels in donkerbruin étui, v.d. Biezen, Provenierssingel 21c, Rotterdam; een paar zwarte lederen wanten, Dekker, Obrechtstraat 60; een paar grijze handschoenen (led.), Frenks, J. óudegeeststraat 74; paar zwarte wanten. Smit, Leeuwerik- singel 7; blauwe lederen dames handschoenen, Kiugma, Heinsiusstr. 51; bruine herenhandschoen, Shell Tankstation, Lange Nieuwstraat; donkerbruine dames glacé (R), Bor- neman, Dr. ue Visserlaan 44; blauw kinderfietsje, Moll, B.K. laan 157; popje, Mulder, Makkerstr. 1achter licht van auto, van Liere, Woonark Anjo, Nieuwe Haven t/o 147; rol met nylon petje, Wijzenbroek, Leib- nitzstraat 9b; bruin-witte kat, de Waard, Vlaardingerdijk 386, Vijfslui- zenflat. Verchroomd jongens horloge met lederen bandje, Osanen, Da Costa- straat 31; lichtblauwe damesregen jas, Schreij, Iepenlaan 68; rood-zw. kinderlaarsje. Weber, B. van Haa renlaan 781; terlenka jongensbroek je; Wuijsterstraat 17a; 2 sleutels in etui, Troost, J. C. van Markenstraat 76; ball-point, Ritmeester, Cts, Nw. Damlaan 762; bos sleutels 9 st., Bouwman, Noordmolenstraat 38; bos sleutels 8 stuks, Rensman, Rotterdamsedijk 156: bril in bruin etui, v.d. Oever, Wattstraat 68a; timmermausduimstok, Klaasse, Rid derkerkstraat 14a; kartonnen doos je inh., Aardoom. W. H. Vliegenstr. 34, tel. 264621; rekenliniaal in etui, Krap, Doeleplein 2; blokje kinder postzegels, J Leijden, Oostsingel 114: casette met lichte grammo foonplaten Heiboer, P.K.O.laan 92; licht bruine portemonnee ten name gesteld, Meijboom, Alex, Numanstr. 20Alicht bruine lederen portemon nee met inh., v.d. Hof, Korteland- straat 32a; geel speelgoedbeertje, Hemminga Rubensplein 9b; rode autostep, Éuser. Dr Schaepmansin- gel 74: gladharige fox, 4 maanden oud, zwart wit, Asijl, St. Anna Zus terstraat. De Schiedamse beat-band „The Madmen" is uit elkaar. Daarmee heef. het Schiedamse beat-ieven een gevoelige klap gekregen. De grote fanklup van de Madmen gaat waarschijnlijk over naar de soc stelt van Martin Green, waar a.s. zondagavond in Tivoli Cubv ant The Blizzards komen. Waarom zijn ze uit elkaar? „Ach", zeggen de jonvens, „twee van ons z.tten in dienst, en hebben daarom weinig tijd meer" En dat .s niet de enige reden. De Madmen vin den zich nameli'k zeer slecht geworden. En wat doet men dan? On,'?ff^'i. Het s t-mmer. maar niet anders. Een iaar geleden werd de br^d opgericht. 41 gauw ontstond een fanc.ub, die uitgroeide tot een aanhanger—vereniging met zo'n 700 leden. Vele avonden werden er voor de fans gegeven. Er werden plaatopnamen ge maak', en in de Bed Pand show van radio Veronica werd ook op- get:-"-'-n De sn-*'ien z'tn nu verkocht. De Madmen is niet meer. Kop on t engrs. ,u Do "aag zijn nog 1500 bandjes, en in Schie dam? Sri i- '-r ac ri. nwvwvo /flunwvwwywvvvwYW Steeds meet clubs gaan er toe over bij alnrbe'e afg?1--''~g '«n het program ma iets anders te c gin's:.ren. De een zoekt het ;n - >n. een ander in trainingsmidc'sgen. de de.de in zaalvoetbal, de vierde in weer iets anders. Mogerikheden genoeg al zou dit alles gemakkelijker te verwezenlij ken zijn wanneer de KN-'P zou beslui ten op een bepar.'de t'jd van het ;aar de competitie voor de amnteurs geheel stil te zetten. Wat zouden de wedstr d- sekretarissen een partij werk (dikwijls achteraf onnodig werk) minder behoe ven te doen. Wat zou men hierdoor een geld uitsparen aan briefpapier, ann- schrijvingsl-,aarten, poetzegels, enz. Wat zou men voor dat gold en in die tüd niet veel nuttiger werk kunnen doen. Maar ja, de ton''-!' cstuurders willen nog steeds n:el tot een winterstop overgaan, of zou het som? waar zijn dat de meeste ve~c g.ngen hier niet achter zouden staan? In iedei geval heeft Ursus ook z'n speciale attractie (om het maar eens in kermisstijl te noemen) wanneer het gehele programma niet doorgaat. We lezen tenminste in de weekbrief het volgende: „Sport en spel. Tijdens de winter maanden organiseert de juniorcom missie iedere zaterdagmiddag om 2.30 uur in onze kantine een Sport- en-Spel-middag. Wij zijr in het be zit van een tafeltennisspel, een bil jart, een sjoelbak en een voetbal spel, waarmee leuke wedstrijden worden georganiseerd. Deze midda gen zijn bestemd voor alle pupillen en junioren. Dus jongens, bij alge hele afgelasting naar onze kantine". Kijk, dat is het! Dat moest iedere vereniging, die over een kantine de beschikking heeft, doen. Het houdt de band goed en de jongens zullen wat graag zo'n voetballoze middag met sport en spelen willen besteden. Het Paaskamp over 1967 staat bij DWS bijna al weer voor de deur, maar toch volgt eerst nog een reü nie over het Paaskamp over 1966. De deelnemers worden althans ver zocht een benaalde dag in januari op te geve i, waarop men de kamp- week van 1966 nog eens dunnetjes over wil doen' DWS 1 (heren) speelt zondag in Den Haag tegen Hermes in Den Haag en omdat alle overige teams vrij zijn. gaat men deze wedstrijd per bus bijwonen. De leden kunnen zich voor dit leuke tripje (en misschien een "op leu kere wedsti-iicil opgeven bij W. Sig- mond, tel. 280843. Met ingang van deze maand heeft UVG in de persoon van de heer D. Flach een nieuwe techni sche leider. Men snrekt de hoop uit, dat deze ged;r>!omeerde oefen meester een goede opkomst mag verwachten en aan de UVG-leden de daad deze wens waar te maken. WF is bij de zaalhandbalcompetitie als volgt ingedeeld Dames: Roda, Animo, Hollandia WF. AHC'28 en Eridos He ren: WF WIK Vires et Celeritas Dy namo 2, Airmiun en Neptunus In het clubblad „Sportief" van WF lezen we, dat bij da Intx mationale Handbal Fe deratie 40 nationale handbalorganisa- Mes z»n aangesloten, die samen meer dan twee mihoen spelers tellen met 'm 100 000 teams. In deze getallen z':n niet de handballers begrepen, die op Os scholen oi universiteiten deze tak van „port beoefenen of in bedrijfs- of militair verband. Rusland telde 670.000 spelers, West-Duitsland 495.000, Denemarken 93 000, Oc~' r island 24.000, Nederland 40.000 en Tsjecho- Slowakije 39.000. ODI heeft 639 boterletters ver kocht tijdens het Sinterklaasfeest. Een aktie voor kerstkransen is in tussen bij ODI van start gegaan. t Van de tien zestallen van SVC ,..mer e- acht binnen de krijtlij nen. Dames 1 bezocht CSVD in Delft en won zorder moeite met 3-0 na de overtuigende setstanden: 9-15, 6-15 en 3-15. H<ren 1 ontving de reser ves van landskampioen Blokkeer. Men verwac' 'te een spannend duel, maar SVC speelde zo slecht, dat de ontmoeting zeer eenzijdig werd. Na 5-15, 12-15 en 11-15 gingen de punten met Blokkeer mee, al dient gezegd, da' Vrouwe Fortuna voor de Schie dammers totaal zoek was. ..Smasher" van TSF laat een af- scneidsbrief van de weer naar En geland teruggekeerde Oom Dan (D. E. Forehead) volgen die schrijft heel prettige herinneringen aan TS- F te bewaren. Hij hoopt met zijn werk bij de junioren iets bereikt te hebben en TSF heeft hem hiervoor reeds in het zonnetje gezet. Niet al leen als _cF"er. maar ook als za kenman zal „Oom Dan" als een sympatiek man bij velen blijven voortleven. nnnrwi-uwvTirm-- op alle DAMES en HERENKLEDING op VERTOON van deze BON Geldig t m. 24 december 1966 REMBRANDT! AAN 83

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 10