Imposante herinnering aan verd wij nen d verleden Oud vierde kerst liij Ju mg.... 'm Sporthal agenda Schiedam rond de eeuwwisseling 7 Veel foto's met poserende mensen 1Donkere buurten 2) Levendige tekst 3) Voorwoord 3) Uitvoering Passage-Theater Het opnemen En het resultaat iWK INITIATIEF TÉChiL-SCHOOL „ST. JOZEF" VÊSTER Oliebollenaktie 3 Schiedam rond de eeuwwisseling is de titel van een boek, ge schreven door de 23-jarige Schedamse auteur Hans van der Sloot. Het boek geeft in foto's en tekst een beeld van het Schiedam rond de jaren 1900. Vele prachtige foto's geven de lezer een indruk hoe Schiedam geweest moet zijn zonder snelverkeer. Allemaal rustige foto's. Met mensen erop, die de tijd hadden even te poseren voor de man met die vreemde kiekkast, die we tegenwoordig fotograaf noemen. Mensen uit Schiedam anno 1900. Sommigen met hun beste pak aan. Met een mooie hoed op. Klaar voor op de foto. Som mige foto's zijn verrassend mooi. Fijne composities. De onbekende fotograaf moet een meester geweest zijn in het vak. VOOR KERKEWERK EN RIJNMOND-BAND VOOR GOEDKOPE BENZINE DE STEM VAN HET WATER ïèev. programma IKmkwoordrn INKOOP OUD-GOUD WOENSDAG 28 DECEMBER 1966 HET NIEUWE STADSBLAD Lu. SÉ! I Op sommige foto's is iets te zien wat op leven lijkt. Vele andere laten steeds groepjes mensen zien, die kijken naar ons. Wij, die nu die foto's bekijken. De foto's laten de joyigeren kennis maken mei stukken van Schiedam die zij nooit gezien hebben. De ouderen kijken terug naar hun jeugd. Toen. zij liepen langs het water in de Kerkstraat. Een water dat nu weg is. Wat opvalt in dit boek. is dat Sphiedam er '«-.ter uitzag. Geen brede wegen. W- villa's met riante tuinen. Wel sm riraten. Donkere buurten. Aan de hand van de foto's krijgt men een idee van Schiedam rond die eeuwwisseling. Zwart Nazal eth noemde men deze stad wel eens. Het wordt nu duidelijk. De tekst is levendig. Ze is ontstaan aan de nanc van'een groot aantal interviews met bejaarde Schiedam mers. Zij vertelden Hans van der Sloot hun oelevenissen. Op de band recorder werd alles geregistreerd. Vele weken achtereen beluisterde de auteur de banden. Avond aan avond. Hans van der Sloot vertelde ons: 6 Auteur Hans van der Sloot (met bril linksna de overhandi ging van zijn boek over Schie dam aan burgemeester Roelfse- ma rechts). Uiterst links de verloofde van Hans van der Sloot. Verder de heer Keser van de Europese bi bliotheek, de uitgever van het boek. Die interviews waren soms niet ge makkelijk. Sommige mensen waren maar met moeite aan het praten te krijgen. Gelukkig heeft mijn naam we wel geholpen. Van der Sloot is namelijk een oude Schiedamse naam, en dat nam bij vele ouderen wel way weg van de schroom, die ze hadden. Je moet niet vergeten dat er tussen de mensen die ik sprak, en •nijzelf een ontzettend leeftijdsver schil zat. Ga maar na. Zii waren soms rond de 80, terwijl ik 23 ben. Dat is natuurlijk altijd een moeilijke situatie. Maar toch hebben velen ge weldig meegewerkt". Burgemeester Roelfsema schrijft in het boek het volgende voorwoord: „Een tijdlang heb ik gevreesd, dat Schie dam de vergeten stad aan de Maas zou v/orden. Het „sluit Schiedam", zoals dit in het begin van deze eeuw klonk, scheen steeds meer bewaarheid. Het te lefoonboek en het spoorboekje werkten mede aan een terugdringen van onze naam uit de rij van Neerlandse steden. In overeenstemming hiermee, was de Delangstelling voor onze stad maar heel Met oude jaar geen vette walm in huis! Wij brengen u de OLIEBOLLEN franco thuis! Zorg dat u er bij komt A. Om er 7 voor één gulden te bestellen. B. Om uw medewerking op te geven. U kunt een paar uur komen bakken van 30 december nam. 6 uur tot 31 december voorm. 11 uur. U mag ze ook Oudejaarsmorgen vanaf 9 uur helpen bezorgen. Bakplaats: Strijenschestraat 29. Expeditie: Beierlandsestraat 21. Het vanouds bekende centrale adres waar al uw bestellingen en uw opgaven voor medewerking terecht moeten komen is: W. van der Gaag, Vondellaan 13, telefoon 26 16 87. U kunt uw bestellingen en/of uw medewerking ook bezorgen ol telefonisch opgeven aan onderstaande adressen: C. H. Schwagermann, Beijerlandsestraat 21. telef. 26 80 23 J. Sonneveld, Van Ruysdaellaan 60b, telef. 26 73 03. J. A. v. d. Peppel, Rotterdamsedijk 174c, telef. 26 70 15. A. Plaisier, Troelstralaan 42. L. A. Snikkers, de Wildestraat 15, telef. 26 41 89. D. Krommenhoek, P.K. Onneslaan 106b, telef. 15 34 63. J. Brouwer, Nieuwstraat 32, telef. 26 01 84. P. Zevenhuizen, Franselaan 190b. telef. 15 59 45. W. Chr. de Bree, Engelsestraat 41b, telef. 15 06 76. Op Oudejaarsmorgen uitsluitend telefonisch bereikbaar onder no. 26 80 23. BESTELBILJET. Naam: Woonplaats: ----- verzoekt op Oudejaarsdag te bezorgen X 7 oliebollen a ƒ1,— Betaling bij aflevering. gering: met name in de litteratuur werk te de naam Schiedam bepaald niet inspi rerend" Druktechnisch is het boek over Schie dam bijzonder teurig uitgevoerd. Het pa pier is glanzend, en ook de oudste fo to's komen bijzonder goed uit. Het ge heel is gevxat in een rood-linnen band. De prijs van het boek: 19,95. V*'ast«irkaeia 1.G Schiedam Schiedan Tel 269563 Donderdag 29-12-1966 t.m. woensdagAVOND 4-1-1867 Dag. 2 en 8.15 uur; zaterdag 31-12 2, 4.15, 7 uur; zondag 2, 4.15, 7, 9.15 uur 2e WEEK Een film van BERT HAANSTRA 2e WEEK Fotografie: ANTON VAN MUNSTER, Tekst: SIMON CARMIGGELT Muziek: ROBERT HEPPENER - Adviseur: ANTÖN KOOLHAAS Filmex In kleur en TechniScope A.L. «00R lEDEREEtw VCQ* KINDER- JONGENS en MEISJESSCHOENEN en PANTOFFELS BROERSVEST Z4 SCHIEDAM Vervolg /an pag. 1 schijnlijk ontspannen, pratend met zijn begeleiders en lachend, zijp er toch nerveuze handgebaren. Gespan nenheid kan ook sfeer kweken, een wil om tol een uitzonderlijke pres tatie te komen. De technicus ach- tei zijn enorme schakelbord weet dit, proeft het als het ware en zal alles doen om de onder zijn hoede opererende musici te inspireren. Dan begint de eigenlijke opname. Een stukje opnemen nee, niet goed... even terugluisteren. De bas is „te vlak" en de drums „te ruim". Verande ren van opstelling. Vijf minuten schui ven met alles wat zo zorgvuldig was op gesteld. Nog eens proberenStukje opnemeneven luisterenWe gaan het proberen De technicus buigt zich naar de microfoon: „Opname als het rode licht brandt jongens." De musici spelen, in de opnamekamer kijken de technici naar de stand van de meters op hun enorme „paneel", re gelen hier en daar wat bij. Opnameleid ster ioke van Halen luistert nauwgezet toe. Alles gaa. goedfris van de lever wordt t-i gespeeld, het eerste is bijna klaar. Dandrie maten voor het einde, maakt iemand een foutalles voor niets geweestovernieuw be ginnen. Er worde., andere registers ge probeerdde dasjes gaan los Na vier uren spelen, luisteren, nog eens spelen 'n bij fouten opnieuw beginnend, staat de helft van de L. P. erop. Even pauze na 2 uur moer iedereen weer terug zijn om de strijd tegen de rode lamp en de ongenaak bare bend op de opnamemachine opnieuw te beginnen. Even wachten even praten, en dan gaat het... om de een of andere reden loopt het weer van een leien dakje. Potpourri na potpourri komen nu op de band, waarvan de omvang onderhand flin ke afmetingen begint aan te nemen, een teken dat we het einde naderen. Uiteindelijk, ruim acht uur nadat we de studio binnenkwamen, staan de 40 minuten Hammond-muziek op de band. De technici gaan nu de laatste hand aan het „fabrieksklaar" van de tape leggen. Het begin en het einde van elke potpourri worden van een stuk witte „dode" band voorzien. De titels worden geno teerd in volgorde van opname. Tot op de secondv nauwkeurig wordt de tijdsduur van elk nummer bepaald en op de lijsten geschreven. Dan komt het „terugluisteren van de band. Een stroom van swingende Hammond-muziek komt uit de enorme speakers De technicus lacht en toont z'.ch >ok uiterst tevreden Geen won Ier, de opname is be snel ver open. Dit betekent voor hem en vroegertje Met assistentie van hel speciale schoolkocr. opgesteld in het mid den van de kerk en versterkt door de bassen en tenoren van de lera ren. Marjo Aalsma, een uitstekende leerlinge en stellig van plan fijn in- strumentpiaker te worden, stak als enig meisje tussen al die jongens misschien een beetje af? Beslist niet, want haar klasgenootjes, trou wens de gehele school accepteert haar en zij voelt zich hier geheel thuis. Hetgeen ook het geval is bil de andere twee meisjes, Ineke Quak en Marja Speel. Zij verkiezen het vak automonteur Volgend j; ar verwacht de direc teur van deze heel modern ge oriënteerde school méér meisjes op de schoolbanken Hetgeen voor de jongens alleen maar aan leiding is om niet door die meis jes „gepasseerd" te worden. Zij aanvaaraen hen in hun midden. Behalve als uitblinksters...! In de kerk liet het jongenskoor zich van zijn allerbeste zijde horen. Mét de leraren veroverden zij de harten van alle aan vezigen in het geestige lied: „In de wintermaand decem ber" met dat „fum, fum, fum". Docb ook met „Laat met vreugde nu zingen van „Kerstmis" en „Laat ons allen blijde zijn" gaven zij iets van de Kerstboodschap in alle har ten door. Behalve Nederlandse, zon gen zij ook Engelse liederen, zoals „All nights, all Days", het vreugde volle „It's a birthday", „Little Drummerboy" en het vertederende „Mary had a baby". Beantwoord door de leerlingen met „Yes Lord!" en het „Land of Hope and Glory". Heel modern met ondersteuning van drums, gitaar en orgelspel. In tens gtr.oten de gasten van deze dag van de kerkdienst, om, gehol pen door eei 100 vrijwilligers (het liefst hadden alle 600 leerlingen die morgen „dienst" gedaan!) onder de arm of per invalidewagen te bren gen naar de grote kantine in de school. Soms leverde de trappen moeilijkheden op. Echter niet voor déze jongeas. Vijf man sterk werd de invalidenwagen dan opgetild. De ontvangst-aal was geheel in Kerst sfeer. Werk van de heet F. Spijkers, eigenaar van bloemenmagazijn „He- dera" aan de Rott.dijk 234. Op alle tafeltjes een feestelijk Kerststukje. Belangeloos afgestaan door dit bloemenmagazijn.Belegde brood jes, krentebollen, thee er koffie. Zij vonden overal een gretig onthaal... Cock Polderman (Balthazar), Jos v.d. Ree (Caspar) en Henny Rood bot (Melchoir) gaven als moderne Drie Koningen hun visie op het Kerstfeest. Evenals in de kerk maakte het koor met de leraren front op het middenpad en zongen achtereenvolgens „Sluimer mijn kin- deke", „Midden in de winternacht" Alegria,,Laa' ons allen blijde zijn" en Toen God in Bethlehem..." Afgewisseld met declamatie van Marri Roestenburg (Geboorte) en Ton Hoefman (Kerstliedje). Ern stig en ingetogen kweten zij zich van hun taak, als beseften zij, wat het wa< dit voor deze mensen te kunnen brengen. De 92-jarigi heer T. Witberg, maar ook mevrouw V. Cordemans dank ten op hun eigen wijze voor de har telijke ontvangst en de onvergete lijke morgen hun op deze wijze ge- schonk'-ii. Hierop aansluitend richt te de tweede voorzitter van deze school, de heer J. J. Reynart zich tot de aanwezigen en benadrukte speciaal de sfeer op deze school. De verhouding oud en jong. Hoe hartverwaï mend het juist in deze tijd is dat jongeren zich vol komen opensi ellen voor de bejaar den. De avond tevoren was op de ,v. in die ii.n, het tégendeél bijna ie wezen, al kwam alles op het ein de toch goed. Heel even gewaagde tij van het werk verricht door drie mensen wat de verzorging en illus traties van het programma betreft. Nachtwerk was het geworden, maar men had eer en voldoening var zijn werkLaren en leerlingen vormen een hecht team Een waarop de R. K. Technische School „St. Joseph" kan bouwen. En goede vakmensen met een diep geloof en naastenlief de straks af kan leveren. Beladen met een enorme fruitmand werden de gasten weer naar huis gereden. Extra aantekening hierbij verdient de service van 14 leraren van de algemer'' technische school alhier en vier leden van het Oudercomité. Door technische moeilijkheden was het de Ziekenomroep helaas niet mogelijk deze kerkdienst en bijeen komst .r 1e kantine uit te zenden. De avor a voor deze bijeenkomst hebben mannen van de brandweer met vereende krachten op prachti ge ster op de toren van de kerk aan de Mgr. N Aenslaan geplaatst. Een ster, vervaardigd door deze jongens van de R..K Technische school. Een ster .van 120 kilo staal vervaardigd, met een doorsnee over de punten van 3,5 meter en waarin 300 lam pjes zijn bevestigd. Tot vér in de omtrek valt die verlichte ster des avonds op. Te zien tot sn met Drie koningen, 6 januari a.s.... ZILVER EN JUWELEN De hoogste waarde krijgt l' bij HOOGVfl AA i 9 TEL 268615 Een tweehonderdtal nijvere mede- werk(st)ers bakken, verpakken en bezorgen Uw oliebollen op Oude jaarsdag tranco thuis. Leden van de hervormde gemeente en de Rijn mondband gaan in gezamenlijke in spanning op 30 en 31 december de zo nodige gelden bijeenbrengen voor het kerkewerk van de hervormde ge meente en de kas van de Rijnmond band. Ze bakken daarvoor de goede volgens oud huishoudelijk recept be reidde oliebollen in de alombekende slaolie van 'n grote fabriek in Delft. Wenst U geen baklucht in huis en geen vuile keuken, bestel dan zeven heerlijke oliebollen voor één gulden. Deze worden U dan op Oudejaars dag, gratis, in een daarvoor geschik te verpakking thuisbezorgd De bestel-adressén in de verschillen de stadsdelen zijn: Voor Nieuwland: A. Plaisier. Troel stralaan 42; ju A. Snikkers, de Wil destraat 15, Tel. 26 11 89. West: J. Sonneveld, v. Ruysdaellaan nr. 60 B, Tel. 26 73 03; W. v.d. Gaag, Vondellaan 13a, Tel. 26 16 87. Zuid: C. H. Schwagerman, Beierland sestraat 21, Tel. 26 80 23. Centrum: J. Brouwer, Nieuwstr. 32, Telefoon 26 01 84; J. A. v.d. Peppel, Rotterdamsedijk 174c, tel. 26 70 15. Oost: D. Krommenhoek, P.K.O. Laan 106 B, Tel. 153463. Oud-Mathenesse: W. Chr. de Bree, Engelsestraat 41 B, Telef. .15 06 76 P. Zevenhuizen, Franselaan 190 B, Telefoon 15 59 45. Heeft U geen gelegenheid de oliebol len vóór of op 30 december te bestel len, geen nood! Op 31 dec. kunt U ze dan halen in de Beierlandsestraat 21 of daar telefonisch bestellen onder No. 26 80 23. Alle medewerking is n.l. op Oudejaarsdag op genoemd adres geconcentreerd. Al Uw bestellingen zijn op boven staande adressen hartelijk welkom. Sporthal „Margriet" evenementen van 31 dec. 1966 tot 7 januari 1967 Zaterdag 31 januari: Zondag 1 januari: Maandag 2 januari: verenigingen. Dinsdag 3 januari: handbal-verenigingen. Woensdag 4 januari: korfbal-verenigingen. Donderdag 5 januari: verenigingen. Vrijdag 6 januari: badmintoncompetitie om 19 u.

Het Nieuwe Stadsblad | 1966 | | pagina 3