DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP GOEDE VOORNEMENS OOK BIJ DE S.G. AFDELING ZANG AFDELING MUZIEK fl.M) Uitgave van SCHIEDAM KIEST VOOR HET WATER DE S.G. EN ZIJN DONATEURS PROPAGANDA AVONDEN Chris Verhoog SCHIEDAMSE JAZZ SOCIëTEIT „GUILLAUME" K. J. Veldthuizen JEUGDUITWISSELING STICHTING VOOR HUISHOUD.- EN GEZINSVOORLICHTING 1ste jaargang no. 1 /rijdag 6 januari 1967 Redaktie: P. van den Boom Redaktieadres: SG/bureau Plantage Tel. 268043 Een nieuw jaar begint meestal met goede voornemens. Aan de lijn gaan doen en ophouden met roken zijn de bekendste. De Schiedamse Gemeenschap kan als Stichting moeilijk gaan vermageren of stoppen met roken. (Heldere geesten zullen dit direkt in twijfel trekken; voor suggesties houden we ons aanbevolen). Toch wil de S.G. het nieuwe jaar met iets nieuws beginnen, in dit geval, „SG NIEUWS Reeds lang deed zich het gemis van een eigen orgaan, dat iedere inwoner van Schiedam zou bereiken, voelen. Speciaal omdat er van de zijde van de SG weieens wat te melden valt, dat voor de dagbladen niet interessant of geschikt is om op te nemen. We hopen, dat het dit SG NIEUWS" niet zal vergaan als de meeste goede voornemens in deze tijd van het jaar, die over het algemeen maar een kort leven zijn beschoren. Voor u ligt dan no. 1 van de eerste jaargang van „SG NIEUWS". Wij hopen het iedere laatste vrijdag van de maand via het Nieuwe Stadsblad te laten verspreiden. Voorop willen wij stellen, dat het niet de bedoeling is, dat wij ons gaan begeven op de paden der journalistiek, zoals dit door de plaatselijke pers gebeurt. Wij hebben niet de intentie „nieuws" in de journalistieke zin van het woord te brengen. Wij willen slechts SG zaken en zaken betreffende de vereni gingen, die door de SG worden overkoepeld of die op een andere manier met ons gelieeerd zijn, op bondige wijze samengebracht en samengevat, aan de orde stellen. De verenigingen die wij bedoelen zijn in de eerste plaats die, welke zijn aangesloten bij de afdelingen muziek, zang, toneel en culturele ontwikkeling en verenigingen of stichtingen zoals de Stichting Jeugdraad, de Stichting Natonale Feest- en Gedenkdagen, de S.B.L.O. en de VVV, die ieder voor zich een volkomen zelfstandig bestaan leiden, maar die duidelijk een band met de SG hebben. Alle verenigingen op dit gebied van vrijetijdsbesteding (z.g. hobby verenigingen), de vrouwen organisaties en organisaties op sociaal terrein kunnen van onze kolommen gebruik maken, evenals de sportverenigingen (voor speciale evenementen). Tenslotte zult u ook berichten betreffende het Stedelijk Museum, de Galerien en het Zakkendragershuisje kunnen aantreffen. Het idee van het huis-aan-huis verspreiden van een eigen orgaan is niet nieuw. In Noord Holland vinden we dit al in verschillende plaatsen. Het orgaan van de Zaanse Gemeenschap heeft ons tot voorbeeld gestrekt. De ervaring, die men daar heeft opgedaan, doet ons geloven in de waarde van een uitgave als deze. De juiste vorm zal in de praktijk moeten worden gevonden. Zeker is, dat, wanneer de verenigingen e.d. niet meewerken, het voor de Schiedamse Gemeenschap een hele toer zal worden om deze uitgave blijvend te doen verschijnen. De reakties, die wij ontvingen bij het ontwikkelen van onze plannen om tot ons „SG NIEUWS" te komen, rechtvaardigen echter, dat elke pessimistische gedachte naar de achtergrond wordt geschoven. Tot slot willen wij nog opmerken, dat ons maandblad „De Schiedamse Gemeenschap", dat ieder donateur krijgt toegezonden, normaal blijft verschijnen. Het terrein, waarop dit maandblad zich begeeft is anders dan het terrein, dat wij met het „SG NIEUWS" willen bestrijken. De Schiedamse zangvereni gingen hebben een druk jaar achter de rug, niet alleen door hun eigen aktiviteiten maar vooral door het gezamenlijk concert op zaterdag 17 dec. in De Doelen,, waarvoor in de maanden oktober en november intensief is gerepeteerd. Dat al de moeite niet voor niets is geweest, heeft U kunnen lezen in de verslagen over dit evenement in de dagbladen. Van de man die de muzikale leiding van dit evenement had, drukken wij hierbij een foto af. Op enthousiaste en deskundige wijze heeft hij de moeilijke taak om van alle Schiedamse koren één homogeen koor te maken tot een goed einde gebracht. Wanneer het volgende gezamen lijke concert gegeven zal worden staat nog niet vast, dit jaar zal het in ieder geval niet meer gebeuren. Gelukkig maar want dan kunnen de koren weer een beetje op adem komen, door het wat rustiger aan te doen. Of er werkelijk van rust sprake zal zijn, valt echter te betwijfelen. Veel koren zijn al weer druk aan het repeteren voor komen de uitvoeringen in het voorjaar. Het Schiedams Christelijk Mannenkoor interkerkel ij k berichtte ons, dat zij van gebouw Arcade verhuisd zijn naar de Magnalia Dei Kerk aan de Albardastraat Deze verhuizing vond plaats omdat de Magnalia Dei Kerk vooral t.o.v. Nieuwland en Groenoord meer centraal is gelegen. De repetities vinden plaats op donderdagavond van 19.45 tot 21.45 uur onder leiding van Jan v. d. Ree. Liefhebbers van mannenzang zijn dan altijd welkom. Nadere inlichtingen over het Christelijk Mannen koor en over de andere schiedamse koren kunt U verkrijgen bij het S.G./VW. bureau. Telefoon 26 80 43. De S.G. is een stichting en heeft dus geen leden maar donateurs. Deze donateurs ontvangen iedere maand het blad „De Schiedamse Ge menschap", waarin allerlei schiedamse onderwerpen aan de orde worden gesteld. Naast dit b<ad ontvangen de donateurs de „Gids voor Schiedam", waarin van alle belangrijke schiedamse in stellingen, hetzij gemeente lijk, hetzij particulier en ook niet te vergeten van alle ver- eningingen, de adressen zijn te vinden. Van deze gids ver schijnt om de twee jaar een nieuwe druk (met platte grond). Verder krijgen de donateurs een belangrijke korting op abonnementen voor voorstellingen in De Doelen af Stadschouwburg van Rotterdam (via de Rot terdamse Kunststichting). Nu zijn donateurs begun stigers) mensen, d e een do natie (schenking) geven. Zij verwachten dus mets terug of beter gezegd, zij mogen dus niets anders verwachten, dan dat de instelling, die zij steunen, de geschonken gel den zo goed mogelijk benut. De Schiedamse Gemeenschap steunt met haar financiën en/of haar bureau velerlei organisaties. We noemen slechts: de muziek- zang en toneelverenigingen, de VW, de Stichting Nat. Feest- en Gedenkdagen. De Jeugraad en school-sportwedstrijden als voetbal, handbal, korfbal, tafeltennis en zwemmen. Al deze aktiviteiten stelt u toch ook op prijs, nietwaar? U kunt donateur worden door storting van ƒ6,op gironummer 549934 t.n.v. de penningmeester van de S.G. of d.m.v. een briefje aan S.G., Plantage of door 268043 te bellen. Bij voorbaat hartelijk dank. De film „Schiedam kiest voor het water" was voor vele Schiedammers al een onderwerp van discussie, voordat er ook maar een meter van vertoond was. Publikaties in de plaatselijke pers, waarom de vervaardiging van deze film al meer dan 3 jaar duurde en of het Gemeentebestuur van Schiedam als opdrachtgever voor haar 36.000,nu eens niet een film wilde zien, deden veel stof opwaaien. Begin juli werd in het Monopole theater aan de Hoogstraat de officiële premiere gegeven. En weer kwam de schepping van Jan Schaper in de publiciteit. De een kraakte de film af, de ander sprak er lyrisch over. U echter hebt er alleen maar over kunnen lezen; zelf de film zien was niet mogelijk, omdat na de premiere geen openbare voorstellingen meer gegeven zijn. De VVV-Schiedam biedt U nu toch de mogelijkheid zelf een oordeel te vellen over deze schiedamse film. De eerste maal wordt deze film gedraaid op 24 januari a.s. in het Wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibautplein. Aanvang 20.00 uur. Op deze avond zal ook het Luxemburgs Verkeersbureau acte de presence geven. De direkteur van dit bureau zal iets vertellen over de mogelijkheden van zijn land en hij zal ter illustratie een prachtige kleurenfilm van het Groot-Hertogdom vertonen. Ten overvloede zal hen de bezoekers in de gelegenheid stellen kennis te maken met de voortreffelijke wijn die zijn land voortbrengt. Op 7 februari zal de tweede avond gehouden worden in gebouw Irene. Voor de pauze wordt weer de film „Schiedam kiest voor het water" gedraaid en na de pauze zal het reisbureau Broere een film vertonen, waarin alle mogelijkheden om Uw vakantie door te brengen, of U nu per trein, bus, boot of vliegtuig wilt reizen, zijn verwerkt. U kunt er verzekerd van zijn, dat deze avonden zeer de moeite waard zijn bezocht te worden. De toegang voor beide avonden is gratis. De VW organiseert deze propaganda-avonden omdat zij vermoeidt, dat de doorsnee Schiedammer wenig meer van de VVV weet, dan dat zij folders verstrekt over kampeer- huisjes, bezienswaardigheden, etc. Gehoopt wordt door middel van deze propaganda-avonden aan de onwetendheid een einde te maken. Iedere zaterdag-avond organiseert de Schiedamse Jazz Sociëteit „Guillaume" jazz- of rythm and bluesavonden in Maison Tivoli op de Nieuwe Haven. Dixieland-orkesten zult u er niet meer aantreffen. Een enquête onder de leden heeft het bestuur tot de conclusie doen komen, dat de oude jazz niet meer zo „in" is. Voortaan dus alleen dansen op moderne klanken. Voor de maand januari zijn gecontracteerd De Haarlemse Jazz and beat-formatie „The Ekseption" (7 januari), Het Rijnmond Sextet met hot-viool (14 januari), Granny's Lovers, Amsterdams Beatgroep (21 jan.; en het Kwartet Herman Bakker (28 januari). Op 13 december van het vorige jaar werd in Sursum Corda een buitengewone algemene ledenvergadering van de afdeling muziek van de S.G. gehouden. Veel problemen, variërend van subsidie tot en met de afgelaste taptoe kwamen ter tafel. De afgevaardigden waren het niet altijd met elkaar eens, maar duidelijk bleek toch hoe waardevol de afdeling muziek als overlegorgaan is. Het bestuur van de afdeling werd als volgt samengesteld: Mej. M. Wasserman en de heren Y. J. Ferwerda (Rijnmondband), J. Vos (Harmonie Wilton- Feyenoord), A. Duimel, (St. Ambrosius), J. H. Blomsteel. G. J. Friedrich, (Gusto's Harmoniever.) en J. H. H. van Krogten (O.B.K.). De functies in het bestuur moeten nog worden verdeeld. Twee bestuursleden, t.w. de voorzitter van de afdeling, de heer K. J. Velthuizen (Gusto's Harmoniever.) en de penningmeester de heer P. L Verlinde (O.B.K.) namen afscheid. De heer Lansbergen sprak als ere-voorzitter een woord van dank voor het vele werk dat de beide functionarissen in de loop van de jaren voor het schiedamse nuziekleven hebben verricht. Beiden zijn wegens hun verdiensten al eerder geëerd, zowel de heer Velthuizen als de heer Verlinde zijn drager van een koninklijke onderscheiding, tevens verkregen zij de penning van verdienste van de Schiedamse Gemeenschap. Weet u het nog? Jongelui tussen de 16 en 21 jaar kunnen worden uitgewisseld met jongelui uit Neath (Wales), Esslingen (Duitsland), Norköping (Zweden) en Udine (Italië) en Vienne (Frankrijk). De schiedamse jongelui gaan veertien dagen naar een van deze buitenlandse steden en krijgen daar een uitgebreid programma met uitstapjes e.d. aangeboden. De buitenlanders komen veertien dagen hier en en zijn dan de gasten van de schiedamse jongelui. De S.G. organiseert voor deze gasten ook een programma. De prijs voor deelname aan deze jeugduitwisseling bedraagt in principe slechts de reiskosten plus een kleine bijdrage aan de kosten van het programma. Om de gedachte te bepalen: Norrköping 225,Esslingen ƒ125,—, Neath ƒ175,—, Udine 225,en Vienne 175, Dit jaar zal het de vierde maal worden dat Schiedam deelneemt. We hebben al uitwisseling gehad met Esslingen (3x), Neath (2x) en Norrköping (lx). Zonder overdrijving mag gesteld worden, dat alle jeugduitwisselingen bijzonder succesvol zijn verlopen. Het feit, dat vele deelnemers reeds 2 of 3 maal zijn meegeweest, mag als bewijs gelden. In februari vindt er in Udine een vergadering plaats van vertegenwoordigers van alle deelnemende steden over de organisatie van de jeugduitwisseling 1967. Aan deze vergadering wordt ook deelgenomen door een vertegenwoordiger van de S.G. Deze zou het bijzonder op prijs stellen, wanneer hij ongeveer zou weten met welke steden de schiedamse jongelui het liefst zouden willen uitwisselen- Verschillende opgaven zijn al binnen. Aan de hand hiervan blijkt, dat Esslingen en Norrköping weer favoriet zijn. Ook Udine is in trek. Wil men aan de komende jeugd uitwisseling deelnemen dan kan men zich opgeven bij het SG/ VVV Bureau aan de Plantage, waar inschrijfformulieren verkrijgbaar zijn. Uiteraard zijn hier ook nadere inlichtingen te verkrijgen. De Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting wil door middel van cursussen en adviezen de huisvrouw bijstaan in haar taak voor huishouden en gezin. Zij doet dit met eerbiediging van godsdienstige en politieke overtuiging zoals deze leeft onder de schiedamse bevolking, bevolking. Daartoe hebben in het bestuur zitting, afgevaardigden van diverse godsdienstige en politieke groeperingen. De Voorlichting is geen Vereniging waarvan men lid moet zijn, doch een Stichting die open staat voor alle Schiedammers boven de 18 jaar. Er worden diverse cursussen gegeven en deze maand begint met name de volgende cursus weer: „kleinekarweitjes in eigenhuis" 8 lessen voor allen die zich kosten en ergernis willen besparen door het zelf doen van reparaties en kleine voorzieningen in huis. Deze cursus wordt op een maandag-avond gegeven en is ook voor heren toegankelijk. Verder kan men zich aanmelden voor de cursussen: naaien, koken voor beginners, hoedjes maken en £ast en gastvrouw. Dank zij rijks- en gemeente subsidie is het cursusgeld zeer laag, n.l. ƒ6.— voor 8 lessen. Aanmeldingen en inlichtingen: Nieuwstraat 12, telef. 26 47 81. (Tot 11 januari gesloten wegens kerst vacantia)

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 7