SbeS.g. de dubbelt DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP en HET SG/VVV INFORMATIEBUREAU Operatie duitwióóeiin^ est art lieJ Uitgave van De Schiedamse Gemeenschap wordt door de gemeente gesubsidieerd. Een gedeelte van deze subsidie ontvangt de S.G. in baar geld. Het grootste gedeelte echter krijgt de S.G. d.m.v. de verpachting van de kermis. In vroeger jaren leverde dit nogal eens moeilijkheden op in die zin dat bepaalde groepen in Schiedam op grond van hun levensovertuiging afwijzend stonden tegenover kermissen en daardoor ook afwijzend tegenover de S.G. Dat dit betreurt werd behoeft geen betoog. Op dit moment heeft er een kentering plaats gevonden en zijn er naar wij menen niet veel mensen meer, die op principiële gronden een vermaak als de kermis afwijzen. Wat er met de S.G. gebeurt als de kermis eens onverhoopt niet meer door kan gaan, om wat voor reden dan ook, is een open vraag. Aangenomen mag worden, dat de gemeente Schiedam de S.G. dan niet in de steek zal laten. PIRAPARAMA DECLAMATIE WEDSTRIJD TONEELWEDSTRIJD BOEKENWEEK VAN 25 FEBRUARI - 4 MAART ZEEKADETTEN ■Pllii pil Ut i DE WATERVRIENDEN JUBILEUM SCHIEDAMSE REDDINGSBRIGADE RHYTHM AND BLUES BIJ GUILLAUME 1ste jaargang no. 2 vrijdag 27 januari 1967 Redaktie P. van den Boom Redaktieadres: SG/bureau Plantage Tel. 268043 Deze kermisverpachting heeft een verrassingselement in zich. Niemand weet wat de opbrengst zal zijn. Valt het mee, valt het tegen? Wordt het meer dan verleden jaar of wordt het het minder? Gezegd kan worden dat de S.G. nooit te klagen heeft gehad over de opbrengst van de verpachting. Binnenkort vindt deze verpachting weer plaats. Een spannende tijd dus. Volgens insiders zal de opbrengst nu minder worden. Eerlijk gezegd hebben de insiders dat al vele keren gezegd. Hopelijk hebben ze het ook dit jaar bij het verkeerde eind. Naast deze subsidie van de gemeente Schiedam heeft de S.G. nog een bron van inkomsten n.l. de opbrengst van de donaties. Ook dit is een belangrijke bijdrage, niet alleen door de binnenkomende gelden, maar vooral door de morele steun die de donateurs aan de S.G. geven. U kunt ook donateur worden, door u op te geven bij het S.G./V.V.V.-bureau, tel. 268043, giro 549934. De donatie is slechts 6,per jaar. Hiervoor ontvangt U o.a. het prachtige maandblad. Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden, kortweg de N.I.V.O.N. genaamd, organiseert op donderdag 16 februari in het Volksgebouw een filmprogramma van Niels Halbersma. De in prachtige kleuren opgenomen film heeft de titel „Piraparama", en handelt over de Makuna Indianx, die in de oerwouden van Z. Amerika langs de zijrivieren van de Amazone leven. Niels Halbersma trof bij deze Indianen enkele zeer bijzondere eigenschappen aan, die ook in de film tot uitdrukking komen. Kaarten voor deze avond zijn verkrijgbaar bij de groepshoofden. In 1967 zal geen declamatie wedstrijd worden georganiseerd. Dit wordt door de S.G. uiteraard bijzonder betreurd. Het is jammer, wanneer een altijd geslaagd evenement gaat verdwijnen. De oorzaak is, dat de animo van de zijde van veel scholen niet erg groot meer is. De S.G. hoopt, dat het slechts een tijdelijke Op het moment van het verschijnen van dit blad hebben reeds drie van de 7 voorstel lingen in het kader van de S.G toneelwedstrijd plaatsgevonden In het vorige nummer vermeldden we reeds het stuk „Miss Poes" van Utile Duci. Op 12 januari bracht Brederode „Ben ik nu getrouwd of niet". Een komisch spel waaraan de bezoekers veel genoegen hebben beleefd. Verleden jaar heeft Brederode de derde prijs in de westrijd behaald. Op 26 januari speelde Geron De Koppelaarster". Geron plaatste zich verleden jaar als tweede. Hoe de volgorde dit jaar zal worden ligt aan de beoordeling van de jury, die wij veel wijsheid toewensen. In februari vindt maar een voorstelling plaats. De toneelvereniging „Tot steun in de strijd" brengt de 16e het spel „Misdrijf bij Verstek". Weer een kans voor de Schiedammers eens met het het amateurtoneel kennis te maken. C.J.P.-ers krijgen 509-6 korting op de toegangsprijs van 1,50 De avond die zal plaatsvinden in Masus Sacrum begint om 20.00 uur. Kaarten zijn vanaf vrijdag 10 februari verkrijgbaar bij het S.G./V.V.V.-bureau. onderbreking zal zijn en dat in 1968 de draad weer kan worden opgevat. Overigens bestaat nu een plan om voor de middelbare scholen een toneelwedstrijd met eenakters te organiseren. Dit zou dan in de Aula van het nieuwe H.B.S./Gymnasium gebouw, dat aan de Burg. van Haarenlaan wordt gebouwd, moeten gebeuren. Tegen de tijd dat het zover is, (noveniber), hoort u er wel meer van. Evenals voorgaande jaren organiseren de Openbare en R.K. Bi bliotheek, de Schie damse boekhandela ren en de S.G. geza menlijk enkele evene menten in de boeken week. Op vrijdag 3 maart zal de akteur-cabare- tier John Lanting op treden in de aula van 't Stedelijk Museum O.a. zal hij zijn crea tie van De Aap ten tonele brengen. Een klein gedeelte hiervan is reeds op de t.v. te zien geweest. Hans van der Sloot zal op dinsdag 28 fe bruari in gebouw „Irene" een lezing houden over zijn boek „Schiedam rond de eeuwwisseling" Nadere gegevens vol gen nog. De V.V.V. en S.G. huizen In hetzelfde bureau. Hel personeel van de W.V. helpt de S.G. en dat van de S.G. de V.V.V. Samenwerking ten behoeve van het Schiedamse publiek, dat inlichtingen wil hebben. Nu zijn er mensen, die denken, dat men op het S.G./V.V.V. bureau alles weet. Dat is niet helemaal juist, men weet daar niet alles, maar wel veel. Wat kunt U er allemaal aan de weel komen. De V.V.V. kunt U inlichtingen geven over: bungalowbedrijven, campings, hotels, pensions, particuliere zomerhuisjes en kamers met gebruik van keuken in heel Nederland. Ook reserveert de V.V.V hotels voor U. Zij kunnen U informatie verstrekken over vakantlemogeiykhedeu en toeristische bezienswaardigheden in gebieden in Nederland, waar het gejakker en geraas van het moderne stadsleven van 1967 nog niet is doorgedrongen en waar U, als stadsmens, zich waant in een tijdperk, dat reeds lang is vervlogen. Ook voor buitenlandse reizen kunt U bij de V.V.V. terecht, terwijl over bezienswaardigheden, musea, evenementen in schouwburgen, concertgebouwen en tentoonstellingen in Nederland alle gegevens voorhanden zijn. Bij de V.V.V. kunt u aanmeldingsformulieren krijgen voor het Cultureel Jeugdpaspoort, kampkaarten en voor het lidmaatschap van de Nederlandse Jeugdherbergcentrale. De V.V .V. verkoopt plattegronden van Schiedam, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag, toeristenkaarcen van Nederland, België en Luxemburg en auto-atlassen van Nederland en Duitsland. Reist U per trein of bus, al is het naar het meest afgelegen plaatsje in Nederland, ook dan kunt U bij de V.V.V. terecht, die van elke vervoers-ondememlng de nieuwste dienstregeling bezit. Bij de S.G. kunt U ook voor velerlei dingen terecht. Zoals U waarschijnlijk wel zult weten, zijn bij de S.G. nl. alle schiedamse verenigingen aangesloten op het gebied van sport, cultuur en vrijetijds-besteding. Voor de S.G. is het dus een kleine moeite U alle gewenste inlichtingen te verstrekken over deze verenigingen. Over toneelwedstrijd en internatio nale jeugduitwisseling kunt U elders in dit nummer meer aan de weet komen. Bovendien maken wij l) er op attent, dat de S.G. U gaarne met raad en daad terzijde staat. SEKTIE MUZIEK: Het bestuur van de sektie muziek is nu defi nitief samengesteld. Op de foto ziet u ziitend aan de tafel voor zitter J. H. Blomsteei, geflankeerd door mej. M. Wasserman, secretaresse en de heer J. H. H. van Krogten, penningmeester. Staande van links naar rechts de heren A. Duimel, J. Vos, 2de voorzitter, G. J. Friedrich en Y. J. Ferwerda. Midden februari zullen de data bekend zijn, waarop dit jaar de jeugduitwisselingen zullen plaatsvinden. Een aantal deelnemers van vorige jaren heeft zich al opgegeven. Het blijkt, dat Norrköping (Zweden), Udine (Italië) en Esslingen (Duitsland) favoriet zijn. Voor Neath (Engeland) en Vienne (Frankrijk) is wat minder belangstelling. Het gaat er dus naar uitzien, dat dit jaar in ieder geval een uitwisseling met de eerste 3 steden zal gaan ilaatsvinden. Wordt de animo oor Neath en Vienne groter, (an kan ook met deze steden •en uitwisseling worden reorganiseerd. Tot nu toe hebben uitwisse- ingen plaatsgevonden met isslingen (3 x), Neath (2x) en forrköping 1 x. Bewust wordt •r naar gestreefd de groepen tiet groter te maken dan 12 lersonen, waarbij een leider is nbegrepen. Verschillende deelnemers zijn reeds 3 keer meegeweest, een bewijs, dat ze het zeer naar hun zin hebben gehad. Anderen wilden nog wel graag mee, maar alleen de omstandigheid dat ze te oud zijn geworden, verhinderde dit. Wie kunnen mee? Iedere jongen of meisje tussen de zestien en de 22 jaar kan mee. In het verleden hebben studenten, scholieren van de Technische School, H.B.S., M.M.S., Gymnasium, Huishoudschool en jongelui, die al een betrekking hebben, deelgenomen. Een bont gezelschap dus, hetgeen de aantrekkelijkheid verhoogt. Het is de bedoeling, dat de jongens en meisjes bij de deelnemers in huis worden ondergebracht. Slechts bij uitzondering kan hiervan worden afgeweken. Sommige mensen denken, dat de gasten in riante slaapkamers moeten worden ondergebracht. Dit is volstrekt niet nodig. Een ieder die 20 november j.l. om 14.00 uur de intocht van St. Nicolaas heeft gadegeslagen heeft daar o.m. het zeekadettencorps „Jacob van Heemskerk" aan het werk gezien, die het ere-escorte vormde. Deze zeekadetten deden in 1966 echter nog veel meer, o.a. werd de wisselbeker in de wacht gesleept, tijdens een groot kamp aan de Loosdrechtse Plassen, waaraan alle corpsen van Nederland meededen, voor de beste prestatie op het gebied van zeilen, roeien, zwemmen en de De Schiedamse deelnemers aan de jeugduitwisseling ar riveren te Esslingen. V.r.n.l.: Engel Bijl, de leider, J. B. Roeland, Wim Brussaard Coby Schreij, Silvia Baron, Chris Kool, Anneke van Ger ven, Ton Olde Monnikhof, Diny Paerels, Piet van Os en de ontvangende duitse orga nisatoren. De foto werd genomen in juli 1966. Wat kost het? De kosten bedragen in principe slechts de reiskosten en een kleine bijdrage in de kosten van de organisatie. Voor Esslingen betaalt men 125,voor Norrköping en Udine 225, Voor Neath en Vienne 175, Inschrijfformulieren en inlichtingen verkrijgbaar bij het S.G./V.V.V. Bureau. behendigheidsestafette. Deze wisselbeker is te bewonderen op de voormalige mijnenveger van de marine, de Jan van Gelder, die in de Voorhaven juist tegenover het kantoor van ide Havendienst ligt. Deze Jan van Gelder is het clubhuis van het corps. (Eigenlijk zou men clubschip moeten zeggen, zelf noemen ze het wachtschip). Op dit schip worden de kadetten geoefend in zaken betreffende de scheepvaart en de watersport, zoals, roeien, zeilen, kompasleer, navigatie, schiemannen, zonnetje schieten enz. Iedere gezonde jongen tussen de 13 en 18 jaar raden wij aan eens een kijkje op de Jan van Gelder te gaan nemen Je kunt er via de hoofdpoort van de scheepswerf Gusto komen. Misschien is het zeekadettencorps wel iets voor je. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het S.G./V.V.V.-bureau. Een mens leert het vlugst en het gemakkelijkst zwemmen in zijn jeugdjaren spelenderwijs en meestal zonder moeite. Op dit moment is het zo dat het in Schiedam eigenlijk niet voor kan komen mede dank zij het schoolzwemmen dat kinderen op hun 12de jaar nog niet kunnen zwemmen. In vroeger jaren was dit vaak inders; ouders vonden het lang tiet altijd nodig dat hun kind zwemmen leerde. Vele van deze nu volwassen geworden mensen zouden het alsnog graag willen leren. Sommige Schiedamse zwemverenigingen hebben hiertoe speciale lesuren voor volwassenen ingesteld. O.a. de Schiedamse Watervrienden hebben zo'n uur op zondagochtend van 9.20 tot 10.00 uur. Men heeft nog plaats voor enkele aankomende zwemmers (sters) boven de 18 jaar. De heer J. M. Wasserman, Johan Wagenaarstraat 43, tel. 262611 kan u er alles over vertellen. Ook tijdens het lesuur kunt u in het Sportfondsenbad alle inlichtingen krijgen. De Schiedamse Reddingsbrigade gaat in de maand september haar 40-jarig jubileum herdenken. Er is een jubileumcommissie ingesteld die gelden gaat inzamelen met het doel het bestuur een passend geschenk aan te bieden. In gedachte heeft men o.a. het aanvullen van het materiaal. De Schiedamse Reddingsbrigade is een bijzonder nuttige instelling. Haar leden doen geheel vrijwillig dienst bij gebeurtenissen waarbij vedrinkingsgevaar kan optreden; 's zomers aan het strand bijv. Verder kunt u zich waarschijnlijk ook nog wel de medewerking herinneren die de leden van de brigade hebben verleend bij de intocht van St. Nicolaas. Veel aandacht besteedt de brigade aan de opleiding tot reddend zwemmer, hetgeen niet alleen training in de technische vaardigheden met zich mee brengt, maar tevens een bepaalde mentaliteit vereist. De demonstratie die bij elk afzwemfeest wordt gegeven met een nagebouwde auto die te water raakt, zou eigenlijk eens door iedere automobilist moeten worden bijgewoond Zonder meer kan men stellen dat de Reddings Brigade een een dienstverlenende organisatie is. De jubileumcommissie op haar beurt vraagt een dienst van het publiek in de vorm van een gift op het speciaal voor de gelegenheid aangevraagde gironummer 1345646 t.n.v. de jubileumcommissie p.a. Van Heuven Goedhartstraat 136. Op het programma staan verder nog een inzamelingsaktie van oude kranten en de verkoop van sleutelhangers. óZaterdag 28 januari zal in plaats van Herman Bakker een Rhythm en Blues band optreden bij de wekelijkse feestavond van Guillaume. Rhythm en Blues is de muziek die de jeugd wil horen, dat is de afgelopen weken duidelijk gebleken. Of dit gunstig is voor een jazzsociëteit is echter twijfelachtig. De avonden van Guillaume in februari hebben weer voortreffelijke orkesten en solisten. Wie dit precies zijn, kunt u vinden in de rubriek, „De S.G. maakt u attent op

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 16