PERS-pectief in rollenoffset WIJ GAAN KLEUR BRENGEN MENSEN IN DE RANDSTAD Kleuren maken de krant HET GEHEIM VAN DELFTS .SMALSTE PAND Toen het leven nog niet zo'n tempo had als nu stond er aan Delfts eeuwenoude Koornmarkt een zogenaamde snelpers. Maar evenals de auto's uit die jaren rond de eeuwwisseling niet te vergelijken zijn met het wagenpark waarmee we nu de kilometers wegvreten, mag u thans anno 1967 dat woord snelpers ook niet al te letterlijk opvatten. Jazeker, in die tijd was het een progressieve machine en daarom stond hij dan ook bij Van der Drift. Wij gaan kleur brengen in het leven van zo'n klein half miljoen mensen. Elke week weer. Met de regelmaat van de klok. Huis-aan-huis, waar we al sinds jaar en dag ingeburgerd zijn. Want -en van dit voor ons grote nieuws brengen wij u vandaag graag op de hoogte !- al onze bladen krijgen van nu af een ander gezicht. Een nieuwe jas voor een vertrouwde verschijning, een fleurig uiterlijk, een treffer die opvalt tussen het vele zwart-wit in die ruim honderdvijftien duizend brievenbussen De Randstad-Edities hebben nl. de grote en ingrijpende stap gezet naar rollenoffset, in kleuren. Wat zoveel wil zeggen, dat ons bedrijf -Drukkerij Van der Drift N.V.- als een van de eerste in ons land haar zestal huis-aan-huisbladen een kwa druk en uitvoering uniek karakter gaat geven. Daartoe hebben wij een zeer kostbare (dat mag u best weten) rollen- offsetpers in ons door uitbreiding vergrote bedrijf doen neerzetten. Die vlakdrukpers, het laatste nieuws op dit gebied, toont u vandaag al een bescheiden voorbeeld van haar mogelijkheden. Bescheiden nog wat de kleur betreft, maar let u nu voorals eens, met het eerste al in handen, op het nieuwe drukbeeld zelf. Kijk eens naar de letters, naar de foto's, naar het totaalbeeld van de advertenties Kijk, zo doet die nieuwe pers dat, de eerste de beste keer al. Maar, onze grootste troef heeft u nog niet in handen, want over pak weg een half jaartje gaan we op volle kracht vooruit, dus ook full-color draaien. En dat is dan een wenkend kleurenperspectief met mogelijk heden die ook voor u uitermate interessant zijn. Denkt u zich maar eens in, uw advertentie, uw annonce, uw mededeling, uw aanbieding, enz. enz. kunt u accenten geven die er letterlijk uitspringen zoals we dat ook met de redactionele inhoud gaan doen. Het oog van 413.060 koopkrachtige consumenten wordt mede door die kleur vastgehouden en neemt dan gelijk op wat u te vertellen heeft. Wat dat betekent hoeven we misschien niet eens met zoveel woorden te onderstrepen: KLEUR VERKOOPT Kleur schiet in de roos, mogelijk uw roos. Doch dat niet alleen. Een krant die er van de eerste tot de laatste pag. anders en aantrekkelijker uitziet, door zijn plaatselijke berichtgeving (zoals opiniepeilingen bewezen) zeer veel wordt gelezen, die opvallend goede illustraties brengt en er daarbij dus nog gekleurd op staat, ver hoogt de attentiewaarde in sterke mate. En we geloven dat we er be slist goed aan doen u dit nu al te vertellen. Ook omdat we er doodge woon trots op zijn straks in een groot stuk Zuid-Holland onze Delftse Post, Het Nieuwe Stadsblad (Schiedam), Groot-Vlaardfngen en de Maaskoerier, de Westland Post en Groot Rijswijk zo te kunnen brengen. Het worden in die ruim 115.000 Randstadbrievenbussen stuk voor stuk bladen om "U" tegen te zeggen. Het formaat van deze Randstad Edities ondergaat slechts een kleine wijziging. En dat doen we met offset én met opzet. Diezelfde opinie peiling van het NIPO bracht nl. duidelijk aan het licht dat dit wat intieme karakter, dat handzame, ook en vooral dat vertrouwde het doetEn een dergelijke verworvenheid laat je, zelfs met zo'n pers in huis, niet graag schieten. Dat wij echter ook progressief durven en kunnen zijn -samen met M- dachten wij intussen wel duidelijk te hebben gemaakt. yWWWIAAAAAAMWWVWVIAMVWWWWWVWIAMMMUWMMWIAAMMAAAAJIA^UWWWWIMWWyWVW Kleuren geven een krant kracht, zal misschien een enkele collega van ons denken als hij dit eerste nummer In handen heeft, waarlfi deze twee kleuren de hoofdtoon voeren. Mag-ie wat ons betreft best hardop denken; maar dan moet hij ons straks „Rembrandt van der Drift" noemen. Want dan draaien we onze hand niet meer om voor de vele schakeringen, die we uit dé drie klassieke hoofdkleuren (geel, rood en blauw, naar u weet) kunnen fa brieken. En de full-colorpagina's komen dan ai heel gauw binnen ons gezichtsveld. In ieder geval zijn we nu al, zo'n beetje dag en nacht, bezig met het uitfilteren van deze drie hoofdkleuren. En wie zo zijn oor eens te luisteren legt bij de men sen die er in ons bedrijf thans behoorlijk gekleurd op staan, hoort om de haverklap reppen over grijstonen en zwartwerkers. Als de beoogde kleurcorrectie dan weer eens voor meer dan negentig procent is geslaagd, hoor je een tevreden ondertoon tussen al die grijs- en andere kleurtonen. Of andere uiterste: als de tolerantie nog eens een keertje wordt overschreden be ginnen we weer braaf van voren af aan. Want voor wie het nog niet wist; kleurenoffset is geen kinderwerk. En nu kan een dia er op zichzelf wel heel leuk uitzien, maar eer die In de krant staat zoals je-em _hebben wil ben je wel even be zig. Zo zijn we dan druk aan het filteren, belichten, ontwikkelen, en doen we fanatiek aan kleur- uitscheidingen. Kortom, wat we zelf al kunnen doen we dan ook zelf, wat we nog niet voor de volle honderd procent onder de knie hebben besteden we nog een korte wijle uit. Zo komt het ook, dat een van de vijf units dan wel offsetdrukeenheden nog even op de plaats rust houdt. Die unit wordt nl. even in reser ve gehouden voor die meer uit gebreide kieurentoepassing. Die loopt pas full-speed mee in één machinegang als we ons even allround voelen als Karei Appel himself, om maar eens een kleu rig voorbeeld te noemen. Zo staat dus voor de Randstad Edities het licht op het moment waarop u deze eersteoffset krant ontvangt op oranje. Binnenkort springt ons drukkerslicht echter op groen. Waaruit u gevoeglijk kunt afleiden dat we beslist niet door het rode licht zijn gereden. En in die „groene golf' hopen we u zonder omwegen in de kortst mogelijke tijd daar te bren gen waar u thuis hoort. In een blad dat zich er niet voor schaamt een kleur te krijgen! WWWWWWWWWl 'Is bijna niet te geloven. Hier, ach ter dit ranke Delftse klokgeveltje staat-ie dan! Onze kapitale rollen- offsetpers, goed voor een 20.000 opvallende kranten per uur. Tien tegen een dat, als we in Delft ge lijk in Amsterdam een rondvaart- dienst zouden hebben, de gids op elke trip door het grachtenwater van de Koornmarkt zóu opmer ken: „En dit is dan zo om en na bij het smalste pand van de Prin- senstad, dames en heren Wij voor ons zijn er van overtuigd, dat de explicateur er tevens aan zou toevoegen: „En achter het karak teristieke geveltje gaat de mo dernste rollenoffset drukkerij van gans de omgeving schuil". Gelijk heeft de man. I Zult u meteen willen weten: hoe hebben jullie dat dan voor elkaar gekregen, vijf van die units, sta len kolossen van drukeenheden weg te smokkelen achter zo'n smalle gevel. En dan mogen we ons gerust een beetje breed ma ken om wat daar bouw- en druk technisch aan de Koornmarkt 30 allemaal is gewrocht, op een steenworp afstand van ons hoofd kantoor op no. 34. Het was dan ook niet makkelijk om, met buren links en rechts en schuinboven in geklemd te zitten in een oude grachtenwand. En dan zonder hin der en/of ergernis het machine park aan het draaien te brengen en te houden. Dan moet je er om te beginnen voor zorgen dat niet de hele omgeving op zijn grond vesten staat te trillen. Nou wonen we niet voor mets in een technisch hooggeschoolde stad, waar ook de TNO is gecon centreerd. Knappe koppen bogen zich dus over het vraagstuk hoe we het lawaai van vijf nieuwe vlakdrukeenheden binnenshuis zouden kunnen houden. Met ver eende krachten, die van onszelf, die van Bouwbedrijf Van Mierlo en die van de Technisch Physische Dienst (van het TNO) kwam er al gauw een gedurfd en ingenieus plan ter tafel. Het principe dat men eigenlijk al leen nog maar bij het plahtsen van scheepsmotoren kende werd nu voor het eerst ook op het „vas te land" toegepast. Om het sim pel uit de doeken te doen: er moest een nieuw fundament ko men, een vloer waarin 40.000 kg beton werd gegoten, afgedekt met plastic, de randen met groene zeep ingesmeerd en daaronder kwamen vervolgens de rubber ringen te liggen 28 stuks waarin lucht onder 6 atm. werd gepompt. Zo kregen we een zwe vende vloer met 28 luchtkussens, foed voor een drukvermogen van tot 6 tonvermogend genoeg om onze nieuwe offsetpersen een ve rende ondergrond te verlenen. Zo houden we alle contact trillin gen die de vijf units produceren helemaal in eigen huis. Bang voor geluidstrillingen hoeven de buren ook al niet te zijn: los van de wand staande muren met nog de nodige akoestische snufjes er bij garanderen dat de gevrees de contacttrillingen niet aan de muren van de buren worden door gegeven. Reken maar dat de inge nieuze lawaaimachines van de T- PD de zaak zorgvuldig hebben doorgemeten en vele oortjes wa ren gespitst om alle lawaai buiten te sluiten. Waarmee we thans met de buren én de Hinderwet weer op goede voet staan en we een wekelijks te rugkerende oplaag van rond 115.000 Randstad Edities geruis loos voor de buitenwacht van de pers laten rollen. Met de mogelijk heid om daarnaast nogeens wat extra's te doen. Zo heeft Delft er weer een bezienswaardigheid bij- gekregen. En wij een nieuwe drukkerij waarmee we een geheel nieuwe drukkoers kunnen uitzetten, spe lenderwijs, maar toch zoals snelle drukkers betaamt. Dat we onze tijd met deze kleurenoffset ver vooruit zijn is dan meegenomen. Speciaal dan voor degenen die „in" zijn voor de gelukkige combinatie van het oude en vertrouwde en het nieuwe en progressieve. Dat is dan het geheim van het smalste pand van Delft... Foto J- Dekker rianten hierop zullen noemen. Een niet te verwaarlozen detail is ook het gelijktijdige bedrukken van het papier aan twee kanten. Schoon- en weerdruk dus. En voor het overige wordt er gewoon van de rol gedrukt, waarna de papie ren banen naar de vouwmachine worden geleid. Wilt u er nog meer van weten, de fotQ hierbij gunt u een blik in het binnenste van de pers, voor een overzichtsolaat van de campact- pers kunt u elders in dit blad te recht. Terwijl u overigens altijd persoonlijk welkom bent in ons kwa uiterlijk, historische, maar kwa innerlijk progressieve bedrijf. Opdat u Jan zelf kunt ontdekken, dat deze woorden in feite daden Een jaar later moest dit trouwe beestje, dat overigens heel wat had verstouwd en miljoenen weg- fedrukt, het veld ruimen voor de leurekavlakdrukrotatiepers, die „helemaal" uit Oud-Beijerland werd weggehaald. Tot ook deze pers, na eveneens braaf zijn taak te hebben vervuld plaats moest maken voor weer een nieuwko mer. Want zo gaat dat in het le ven, zelfs al ben je een koud stuk staal. Het was de MAN-boekdrukrotatie- pers die het nu wel eens even zou gaan doen in het zich steeds uit breidende bedrijf. Wel, dat heeft- ie dan ook gedaan. Maar ook deze sterke MAN, overigens nog een beste pers, kon het in ons bedrijf bijna niet meer bijbenen. Hele maal bij de tijd, maar net niet ex pansief genoeg om ook de toe komst er nog bij te nemen, gin gen we die gesmeerd lopende MAN (u ziet hem nog even ten voeten uit op de fotopagina hier naast) met wat andere ogen be kijken. Een harde werker, nog lang niet aan zijn pensioen toe, maar toch... In Preston bij Liverpool is het toen gebeurd! Daar zag onze directeur een rollen-offsetpers draaien, doch dat niet alleen. Hij zag ook de kranten die er met een snelheid van 18-20.000 exemplaren per uur uitrolden. Tja, en toen is hij bezweken. Niet die MAN, maar onze directie. En zo komt het, dat die nieuwe vlak- pers er kwam, waarmee u in dit blad nader kunt kennismaken. Aan een uitgebreide technische verhandeling zullen maar weinigen uwer een vrije avond willen beste den. Daarom slechts een paar technische flitsen gegeven. De lengte van onze vijf units (die nog voor uitbreiding vatbaar zijn) is thans 14 meter en staat opgesteld in een ruimte met een breedte van 8 en een diepte van 23 m. Iedere week kan dit techni sche neusje van de drukkerszalm, opvallend door zijn compactheid bij ons zo'n 17.000 kg papier ver werken. Dat het principe, het we derzijds afstoten en aantrekken van water en vet is, zal u mis schien minder interesseren als het feit dat onze compact-pers nu 40 kleine pagina's zwart-wit, of met 16 pagina's steunkleur en 8 pagi na's full-color van start kart JJ&an. Waarbij we maar niet de vele va- zun! Foto J- Dekker

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 13