Auto-testimoniu Technische gegevens Schiedamse Notities JKord Zephyr-V4n imiuiiinoiii Weg ligging Achterwielophanging Voorwielophanging Motor De versnellingsbak Remmen Verwarming en ventilatie Interieur Eindoordeel HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 17 - VRIJDAG 24 FEBRUARI 1697 Geen, facelifting, geen grote of kleine correcties, maar een totaal nieuwe FORD in drie verschillende uitvoeringen, t.w. Zodiac, Zephyr V 6 en Zephyr V 4, was het eindproduct van drie jaren ontwikkeling. Onder de aanduiding „Mark of Distinction" heeft Ford zeer onlangs deze automobielen uitgebracht. Het woord „Distinction" is op diverse manieren te vertalen. Het meest voor de hand liggende en op deze Ford betrekking hebbende is de voornaamheid in vormgeving De geweldige verkoop successen van de Amerikaanse Ford Mustang, waarvan er in enkele jaren enorme aantallen verkocht zijn en die nu voor de Europese markt in Amsterdam gefabriceerd wordt, heeft deze successen te danken aan de uiterlijke lijnen die onmis kenbaar hun stempel gedrukt hebben op de nieuwe Engelse Fords. De distinctie en de kracht, die van deze carrosserie-lijnen uitgaan, lagen ten grondslag aan de gedachte een Ford te creëren, die in lijn anders zou moeten worden dan de vormgeving die tot nu toe bepalend was voor de automobiel-contouren. Velen zullen vinden dat men hierin geslaagd is, anderen vinden en dat blijft altijd een kwestie van smaak het uiter lijk te massaal. Beziet men deze automobiel van opzij, dan gaat er een sportieve lijn vanuit, aan de voorzijde geeft het front een krachtig beeld en de ach terkant heeft volgens de huidige heersende tendenzen een afgeknot te lijn. Alle drie de typen zijn van afmetingen gelijk, maar onderschei den zich in motorvermogens, diver se details en afwerking. De Zodiac is de meest krachtige en comfortabele uitvoering, de Zep hyr -V4 en V6 hebben resp. een 4- en een 6-cylinder V-motor. Het onderwerp van deze 'AUTO- Test' is de 4-cylinder Zephyr -V4 ge worden, waarmede we enkele dagen in de Ardennen en de Eifel hebben kunnen rondrijden. Dit heuvelach tig terrein leek ons bij uitstek ge schikt, omdat hier het beste de trekkracht van deze V4-cylinder be proefd kon worden. De lange wielbasis, de grote spoor breedte en de weinig overhangen de carrosserie in combinatie met de onafhankelijke voor- en achterwiel ophanging geven deze auto een zeer goede wegligging. De demping en de stabiliteit bij het rijden over on effen wegen en in bochten, ook al werden deze snel en kort na elkaar genomen, lieten een bijzonder gun stige indruk achter. De enige kri tiek die we op deze automobiel had den ten aanzien van het rijden met snel op elkaar volgende bochten, was de indirectheid van het stuur. Deze indirectheid is nu niet zoda nig, dat het direct afbreuk doet aan de auto, maar volgens ons inzicht zou een iets directere overbrenging te prefereren zijn. Het insturen van bochten gaat gemakkelijk en ver eist dus weinig kracht, ook wan neer de bochten lang zijn, blijft de auto de aangegeven lijn goed vol gen. Deze prettige stuurkarakteris- tiek vloeit voort uit de gunstige ge wichtsverdeling, die op de voor- en achteras drukken. Bij hoge snelheid en met sterke zijwind zijn slechts kleine stuurcorrecties nodig om in de juiste koers te blijven. Hadden de Ford tot toe aan de achterzijden bladveren en dus geen onafhankelijke vering, bij de nieu we typen zijn de achterwielen onaf hankelijk geveerd. De achterbrug of het differentieel is volledig in rub ber opgehangen aan een speciaal geconstrueerd frame, dat d.m.v. 4 bevestigingen in rubber verankerd is aan de zelfdragende carrosserie. De onafhankelijke wielgeleidingsar- men worden geveerd door schroef- veren en gedempt door lange teles- copische schokbrekers. Dit systeem is door Ford gepatenteerd. Het veercomfort is door deze construc tie aanmerkelijk verbeterd en door dat veel rubber gebruikt is voor de bevestiging aan de carrosserievloer, geeft dit geen trillingen of reso nanties aan het interieur. Al vele jaren gebruikt Ford voor di verse modellen aan de voorzijde het MacPherson-veersysteem. O.a. zijn alle Taunus-typen er mede uit gerust. Deze veerelementen bestaan uit een hooggelegen schroefveer met ingebouwde telescoop-schok- breker, die tevens de functie van wielophanging vervult. Een stabili satorstang en een wielgeleidings- arm zorgen ervoor, dat het geheel soed en stevig on z'n plaats blijft. Evenals de Duitse Ford-lijn, die al le typen Taunus omvat en die gelei delijk zijn omgeschakeld van lijn- op V-motoren, zijn nu ook de En gelse Fords, op de Anglia en Corti na na, alle voorzien van V-motoren. De V-motor heeft enkele belangrij ke voordelen, die niet alleen voor de motor van belang zijn. Korte bouw, dus een korte zeer stabiele krukas, die hoge toerentallen toe laat. Inbouw in bestaande ruimten gemakkelijk, omdat de lengte kor ter is dan die van lijnmotoren. De nieuwe Zephyr heeft door deze pluspunten en de lange gestrekte motorkaplijn zoveel ruimte voorin overgehouden, dat het reservewiel gemakkelijk een plaats kon vinden. Andere motorkenmerken zijn: een vlakke cylinderkop, in de zuigers is een ruimte uitgespaard waarin de ontbranding plaats vindt, grote kleppen, hoge compressie, een zorg vuldig geconstrueerd in- en uitlaat spruitstuk geven de motor een hoog vermogen. De cylinderinhoud bedraagt 1993 cc. met een vermogen van 93 SAE pk. Het brandstofverbruik hebben we gemeten op twee gereden trajecten. Het ene gedeelte, dat bestond uit uitsluitend vlakke wegen, werd ge reden met een zoveel mogelijk con stant gehouden snelheid, gaf een verbruik te zien van ruim 1 10 km. bij een gemiddelde snelheid van 95 km./uur. Het tweede traject, waarin veel heuvelachtig terrein, dus stijgingen, afdalingen en bochten voorkwamen en waarin behoorlijk fors werd ge reden, gaf een verbruik van ruim 1 8 a 9 km. Wanneer de auto volkomen ingere den is, de ons ter beschikking ge stelde Zephyr had bij de aanvang 860 km. op de teller staan zal het verbruik wel iets gunstiger wor den. En automatische choke is stan daard op alle modellen. De motor sloeg 's morgens snel aan en bij warme motor was een even aanra ken van de starter voldoende om deze weer aan het draaien te krij gen. De overbrengingsverhoudingen zijn goed gekozen, vooral in de derde versnelling heeft men een ruim ki- lometergebied tot z'n beschikking. Wanneer in deze versnelling afge zakt wordt tot ca. 35 km., kan zon der terugschakelen behoorlijk snel opgetrokken worden tot het maxi mum van ruim 100 km. Op het schakelmechanisme, dat aan de stuurkolom bevestigd is, hebben we wel enige kritiek. Het inschake len van de achteruit ging stroef maar dat was te wijten aan de nieu wigheid van de wagen. De synchronisering, ook op de eer ste versnelling, werkt zeer goed. De spatiering van de verschillende overbrengingen is dusdanig gekozen, dat zowel op de vlakke weg als in heuvelachtig terrein, de prestaties van de motor volledig tot hun recht komen. Hellingen in de Ardennen en de Eifel werden zo goed als al lemaal in de derde versnelling ge nomen, waarbij opgemerkt dient te worden dat de auto met twee per sonen was bezet. Rondom heeft men gebruik ge maakt van bekrachtigde schijfrem men, die zich bijzonder goed lieten doseren. Ook na herhaaldelijk en langdurig remmen waren geen spo ren van vermindering van rem- kracht (fading) waar te nemen. Typisch is dat de constructeurs, ter wijl er zoveel zorg aan de remmen besteed is, geen gebruik hebben ge maakt van een gescheiden remcir- cuit, hetgeen de veiligheid nog meer ten goede zou komen. Vele facetten aan deze auto duiden juist zo sterk op veilig rijden! Het door Ford ontworpen en op al le typen aangebrachte Aeroflowver- warmings- en ventilatiesysteem ver verst iedere 25 seconden het gehele interieur. De frisse buitenlucht wordt aangevoerd door twee ron de, draaibare roosters, die in het dashboard zijn aangebracht en na circulatie in het interieur weer af gevoerd worden door twee lucht- sleuven die aan weerszijden van de achterruit zitten. Zelfs bij warme temperaturen behoeven de zijruiten of ventilatieruitjes niet geopend te worden om de inzittenden een aan gename temperatuur te verschaf fen. Een ventilator met twee standen verwerkt een nog aanmerkelijk gro tere hoeveelheid koude of warme lucht. Dit ventilatiesysteem heeft ook grote invloed op de veiligheid omdat de bestuurder niet vermoeid en slaperig kan worden door be dompte lucht, die te lang in de ruimte blijft hangen. Een ander aspect van dit systeem is, dat wanneer alle ruiten gesloten blijven, weinig geruis van buiten tot het interieur doordringt en een gesprek gemakkelijk te voeren is. Ruimte in overvloed, ook voor de benen van lange personen, zowel voor- als achterin is een van de bij zonder fijne eigenschappen van de ze Fords. .Naast deze grote beenruimte geven zowel de voor- als de achterbank ruim plaats aan drie personen. De portieren zwenken bijna 90° open en vergemakkelijken de instap, daarnaast zijn deze bijzonder breed, zodat ook grote koffers gebruikt kunnen worden en moeilijk ter been zijnde mensen gemakkelijk hun zit plaats kunnen bereiken. De bekleding, die gemaakt is van een soort vinyl, heeft als hinderlij ke eigenschap bij zeer warme tem peraturen niet volledig te absorbe ren. Veelal ziet men daarom tegen woordig geperforeerde bekleding die dit euvel opheft. De zittingen zitten buiten de bovengenoemde kritiek prettig en laten speciaal voor de bestuurder, ook vanwege de stand van het stuurwiel, urenlang moeiteloos rijden toe. De plaatsing van 't stuur zowel in de hoogte als de afstand tot het li chaam is zodanig dat ook lange per sonen met de bank in de achterste stand geplaatst met gestrekte ar men kunnen sturen. Het stuurwiel is in de hoogte enkele centimeters verstelbaar. Het dashboard heeft een verantwoorde vormgeving, doch is bij de Zephyr typen vrij sober uitgevoerd. Het aantal aangebrach te instrumenten blijft beperkt tot twee ronde klokken, waarvan een de snelheidsmeter bevat en de ander de aanwijzing verzorgt van water temperatuur en benzinestand. Te vens zijn hierin twee contrölelam- pjes voor olie en laadstroom aan gebracht. „THURLEDE" de Schiedamse Volkstuindersver- eniging houdt op maandag, 27 fe bruari a.s. de jaarvergadering in het Wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 129. Een belangrijke vergadering daar er bestuursleden aftredend zijn, een aanvulling huishoudelijk reglement komt, af gevaardigden gekozen worden voor het congres van het Alg. Verbond en de voorzitter nog wel een en ander te vertellen heeft. Boven dien worden na afloop van de ver gadering als bijzondere attractie twee leerzame films vertoond, nl. over het insectenleven en over chemisch onkruid en de bestrij ding daarvan! Ter aanvulling over ons bericht betreffende de foto- en dia (kleuren) wedstrijd het volgende: tot uiterlijk 1 augustus 1967 kunt u uw inzendingen op sturen naar de Bond van Volks tuinders, Centr. Markthallen Ka mer 89, Amsterdam-W (Jan van Galenstraat). Alle inlichtingen hierover kunt u telefonisch of schriftelijk bekomen aan boven genoemd adres of via 020-85016. De eerste prijs bestaat uit 150,— de tweede uit 100,— en de derde uit 50,U waagt toch ook een kans...? HERMES D.V.S. maakt bekend, dat met ingang van 27 februari a.s. men weer uit sluitend overgaat op veldtraining, daar men deze week de beschik king heeft voor zaaltraining in de gymnastiekzaal aan het Oude Kerkhof. Wat de B-selectie betreft: de bespreking met de heer G. Doo laard vindt plaats op 27 februari in het clubhuis. Een electrisch klokje completeert het aantal instrumenten. De bedieningsknoppen voor ver lichting, ruitenwisser (twee snelhe den), electrische ruitensproeier, ventilator en bedieningshandles voor de verwarming en ventilatie zijn binnen handbereik van de be stuurder aangebracht. De verlichting van het instrumen tenpaneel is indirect en maakt al les duidelijk waarneembaar. De ki lometerteller is zonder dagteller uitgerust, hetgeen nu niet direct van essentieel belang is, maar toch algemeen gewaardeerd wordt. Hel handschoenen- of dashboardkastje is op originele wijze aangebracht Wanneer het geopend wordt, schar niert het in 't midden. Alle attribu ten die erin geborgen worden, kun nen in geopende stand niet naai buiten vallen, omdat de voorkani gebogen is. Voor het afsluiten van de vootpor tieren, de kofferruimte en de start schakelaar wordt gebruik gemaak van één sleutel. Zowel de ventilator als de ruitenwisser hebben een twee standen schakelaar. De ruitenwis- serbladen houden ook bij hoge snel heid de ruit goed schoon. Ford heeft deze speciale wisserbladen ontwikkeld voor de Grant-Touris- no wagens eri de ervaring opge daan bij races en wegwedstrijden rijn verwerkt in de serieproduktie. Bevestigingspunten voor veilig heidsriemen zijn op vier plaatsen aangebracht. Ook de plaats voor de radio is zodanig gekozen, dat de be rijder zonder zich naar voren of opzij te bukken deze bedienen "kan. Releverend kunnen we zeggen, dat deze Zephyr enkele bijzonder at tractieve elementen bezit als: goe de wegligging, zeer goede remmen, ruim interieur, prettige rijeigen- schappen. De prijs is niet aan de lage kant, maar daar tegenover staat, dat men zéér veel auto voor zijn geld krijgt. Ook als de prijs op den duur niet omlaag kan, dan nog zal deze Ford voor zijn fervente aanhangers een goede koop zijn. Motor: 4 cylinder viertakt in V- vorm; verbrandingsruimte uitge spaard in zuiger; door stoterstan gen geleide kopkleppen; compres- sieverhouding 8.9 1; boring 93,663 mm.; slag 72,415 mm.; cylinderin houd 1996 cc.; max. vermogen 93 SAE pk. bij omw. min.; inhoud car ter 4.26 liter olie met filter, 3.4 liter zonder filter; benzinepomp mecha nisch; Zenith carburateur. Electrische installatie: accu 12 volts 53 amp/uur; 25 amp. dynamo; elec- *rische systeem volledig gezekerd (10 zekeringen). Transmissie: zelfbijstellende dia fragma koppeling; alle versnellin gen volledig gesynchroniseerd; stuurfrcrsnelling; 4 versn. vooruit. Remmen: schijfremmen op alle vier wielen; vacuum bekrachtigd, zelfbij- stellend; handrem mechanisch op de achterwielen zelfbijstellend. Stuurinrichting: kogelkringloopty- pe; tweespakig veiligheidsstuurwiel met verzonken naaf; draaicirkel 11 meter. Chassis en carrosserie: zelfdragend cicurs; onafhankelijke voor- en achterwielophanging; voor Mac- rherson systeem; achter draagar- men met schroefveren; rondom telescoop-schokbrekers; dwarssta- bihsator voor. Maten en gewichten: inhoud benzi netank: 68 liter; grootste lengte 4699 mm.; breedte 1813 mm.; hoog te 1438 mm.; wielbasis 2921 mm.; rijklaar gewicht 1171 kg.; banden maat 6.40 x 13 4-PR. In serie uitvoering met: Aeroflow- ventilatiesysteem; ruitenwisser met twee snelheden; ventilator met 2 snelheden; instrumentenpaneel voorzien van veiligheidsbekleding; electrische klok; twee zonneklep- pen; beide voorportieren van buiten afsluitbaar. Prijs: 13.100.—.

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 17