EUROPESE JEUGD OP BEZOEK BIJ DE S. G. Cursus „Gast en gastvrouw door stichting voor huishoud- en gezinsvoorlichting Jeugd op drift bij de Cefa Vrienden van het museum Voorleesuurtje van gezamenlijke bibliotheken Vereniging voor pluimveefokkers SCHIEDAMSE FILMKRING DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP Uitgave van van 29 juli t. e. m. 12 augustus Algemene Schiedamse Kunstkring Cultura HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 5 - WOENSDAG 1 MAART 1967 U2 3WU3IM nieuws 1ste jaargang no. 3 WOENSDAG 1 MAART 1967 Redaktie: P. van den Boom Redaktieadres: SG/bureau Plantage Tel. 268043 In Udir.e (N. Italië) heeft 14 dagen geleden de vergadering plaatsgevonden waarbij de organisatie van de jeugduitwisseling 1967 is geregeld. Eijzonder verheugend voor Schiedam was de onverwachte mogelijkheid om een uitwisseling rxjet Vienne (Frankrijk) te realiseren. Dit heeft echter wel tot gevolg dat de uitwisseling met Udine niet door kan gaan. Het is nu eenmaal niet mogelijk in een tijdsbestek van 8 weken en bij een aantal van 6 deelnemende steden met iedere stad uit te wisselen, ook al omdat men in de periode waarin men als gastheer optreedt niet kan uitzenden. Naast Vienne zullen uitwisselingen plaatsvinden met Norrköping en Esslingen. DE DATA Schiedam ontvangt de buitenlandse groepen de eerste twee weken van augustus; om precies te zijn van 29 juli t.m. 12 augustus. Naar Vienne en Esslingen gaan we de laatste twee weken van juli, juister gezegd van 15 juli t.m. 29 juli. Naar Norrköping gaat Schiedam van 12 tot 26 augustus, de laatste twee volle weken van augustus. Deze data liggen voor ons zeer gunstig. De buitenlanders verblijver hier gedurende de kermisweek, waarin ook de in de jeugd uitwisseling reeds vermaarde Eurobals zuller plaatsvinden. De periode dat Norrköping ontvangt, vait gedeeltelijk buiten de vakanties -naar dit is geen bezwaar omdat 'tezc groep (die bijna is volgeboekt) •*u studenten en niet meer -rnoolgaande jongelui bestaat. Naar Vienne en Esslingen gaan we midden in de schoolvakanties. t-.OKRKOPING Deze Zweecse staa is geweldig in trek bij de deelnemers aan de jeugduitwisseling. De groep die er verleden jaar is geweest, toonde zich Wat gaat U na Pasen doen? Het is dan lente en de schoonmaak is achter de rug. Zoudt U dan niet eens gaan deelnemen aan die gezellige cursus: „GAST EN GASTVROUW"? U kunt kiezen tussen maandagavond en dinsdagmorgen. In 8 lessen wordt U alles geleerd wat „Madame Etiquette" voorschrijft: hoe hoort het eigenlijk bij voorstellen ontvangen versturen en kennis maken gasten en logee's beantwoorden van uitnodigingen bezoek aan café's, restaurants, bioscoop etc. Maar U leert ook over: tafel dekken servetten vouwen menuleerkennis van kaas en wijn het geven van een gezellig avondje en nog veel meer. Iedere Schiedammer boven de 18 jaar kan deelnemen aan deze cursussen tegen zeer laag cursusgeld, dankzij overheidssubsidie. Aanmelden van dinsdag tot en met vrijdag tussen 10 en 12 uur, Nieuwstraat 12, telefoon 26 47 81. De Cefa presenteert op zaterdag 18 maart 's avonds om 20.00 uur de prachtige film „Jeugd op drift' In deze Billv Graham film wordt het probleem van de moderne jeugd aan de orde gesteld: Stephen en Jena Winton, een artistenechtpaar komen, nadat hun zoon David met enkele vrienden wegens te hard rijden door de politie is opgepakt, tot de ontdekking, dat zij in een heel andere wereld leven dan hun zoon. Dit is het gevolg van hun drukke leven waarbij ze de opvoeding van hun zoon aan oma Lebber, overgelaten. Via een A prediking van Billy Graham korden zij in kontakt met een jonge predikant, die hen uitnodigt voor een bijeenkomst met jongelui. Deze bijeenkomst spreekt Stephen en Jena erg aan en zij besluiten God over het verblijf aldaar bijzonder enthousiast. Op dit moment hebben zich reeds 8 deelnemers aangemeld. De grootte van de groep is bepaald op 10 deelnemers en een leider. VIENNE Voor het eerst gaan we dus naar Vienne. Een prachtige stad met ca. 40.000 inwoners, 27 km. ten zuiden van Lyon aan de Rhöne gelegen. Vienne heeft tientallen beziens waardigheden daterend uit de Romeinse tijd. De omgeving is schitterend. De uitwisseling met met Vienne is een unieke gelegenheid eens met dit gedeelte van Frankrijk kennis te maken. ESSLINGEN Voor de vierde maal zal een uitwisseling met Esslingen plaatsvinden. Een dezer dagen kwam zich een jongeman opgeven die ook al in 1964 is meegeweest. Een bewijs dat hij het er goed naar zijn zin heeft gehad. De Kreisjugendring die de organisatie in Esslingen verzorgd heeft voor dit jaar weer een uitgelezen programma met interessante excursies samengesteld. KOSTEN De prijs bedraagt voor Norrköping 225,Esslingen 125,en Vienne f 175,—. Inschrijfformulieren kunt u ver krijgen bij het S.G./VVV-bureau aan de Plantage. Ook is men daar gaarne bereid U nadere inlichtingen te verschaffen. De afdeling Culturele Ontwikkeling van de Schiedamse Gemeenschap heeft er sinds kort een een nieuw lid bij, nl. de Algemene Schiedamse Kunstkring Cultura. Deze vereniging heeft als doel het brengen van kunstavonden op het gebied van beroepstoneel, ballet, opera, operette en verder alles wat men kan omschrijven met „een avondje uit". Zo vlug als dit mogelijk blijkt zou Cultura zich ook bezig willen houden met het organiseren van voorstellingen voor jeugd en jongere volwassenen. Het wachten van Cultura is op een oplossing voor het zalenprobleem te Schiedam. Wanneer dit is opgelost, hoopt de vereniging de organisatie van deze avonden in Schiedam ter hand te nemen. Een groot aantal leden zal dan vanzelfsprekend een goede basis zijn om de uitvoeringen krachtig te beginnen. Tot dat tijdstip biedt de vereniging als compensatie avonden aan in de Vtaardingse schouwburg. Een lidmaatschap, waarvan de kosten per gezin slechts ƒ6,per jaar bedragen, biedt dus nu al direct voordelen. Wij kunnen U er nog op attenderen dat deze contributie, wanneer U zich nu opgeeft, ook al geldt voor het verenigingsjaar september '67 - september '68. Nadere inlichtingen kunt U verkrijgen bij het secretariaat van „Cultura", Schimmelpenninckstr. 3, Schiedam, telefoon 26 41 82. Het volgende nummer van SG NIEUWS zal verschijnen op vrij dag 31 maart. Kopij hiervoor moet binnen zijn op woensdag 22 maart. Opgaven voor de rubriek „De SG maakt u attent op kimt u doorgeven aan Mejuffr. Paerels, te bereiken op het SG VW Bureau, tel.: 26 60 00. Een van de doelstellingen van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum is het museum zoveel mogelijk in de publieke belangstelling te plaatsen. Deze week moeten de bestuursleden van deze vereniging wel bijzonder tevreden zijn. Eerst op 2 maart de opening van de Salon van de Maassteden, dan op 3 maart het optreden van John Lanting in de Aula en tot slot organiseert de Vereniging van Vrienden van het Museum zelf op zaterdag 4 maart een museumconcert waarbij Cornelis Preuyt (cello) en Gerard Akkerhuis (clavecimbel) zullen optreden. Op deze avond zal barokmuziek van o.a. Bach en Samartini ten gehore .vorden gebracht. Op 16 maart vindt BESTUURSWIJZIGINGEN Partij van de Arbeid, secr. de heer D. v.d. Reijden, Burg. van Haaren- laan 1384; Chr. Besturenbond, secr. de heer D. Goudzwaard, Joh. de Wittsingel 245; Ned. Kath. Grafische Bond, afd. Schiedam, secr. de heer J. H. L. Ruts, P. J. Troelstralaan 143; Ned. Chr. Vrouwenbond, secr. mevr. H. W. Koningstein-Schuyl, Toon Verheystraat 101; Chr. Korfbalvereniging OÓI, secr. mej. A. Smits, v. Ueuven Goedhart straat 114. nog een museumconcert plaats, en wel door het trio Pim Jacobs. Dit trio is reeds vele malen met succes in Schiedam opgetreden. Ongetwijfeld zal de muziek die Pim Jacobs maakt in een omgeving als die van een aula bijzonder goed tot zijn recht komen. Beide avonden beginnen om 20.15 jur. De prijzen der plaatsen zijn: ap 4 maart: leden ƒ2,niet-leden f3,C.J.P. houders en jeugdleden f 1,op 16 maart: leden 2,50, niet-leden 3,50, CJ.P.-ers en jeugdleden 1, De Schiedamse bibliotheken hebben op woensdagmiddag vanaf twee uur voor kinderen van 5-8 jaar en vanaf kwart voor drie voor de oudere kinderen een vertel- en voorleesuurtje ingesteld. Ieder kind al dan niet lid van de bibliotheek is van harte welkom bij de R.K. bibliotheek op de Dam en bij de Gemeentelijke bibliotheek aan de Lange Haven. De toneelvereniging „Tot steun in de Strijd" heeft donderdag 16 februari in het kader van de S.G. toneelwedstrijd het stuk „Misdrijf bij Verstek" opgevoerd. Een scène uit dit toneelspel dat een onverwacht slot heeft vindt U hierbij afgedrukt. John Cartwright (Piet Kreeft) en Richard Medway (Leen Rodenberg) en zijn vrouw Laura (Atie Ilmer-Rodenberg) beraden zich over de situatie waarin Richard verzijld is geraakt nadat hij het advies „Glaasje op, laat je rijden" heeft genegeerd. In maart vindt een voorstelling plaats in het kader van de S.G. Toneel wedstrijd. Donderdag de 16de speelt „Othello" „Valstrik voor een man alleen". voortaan in hun leven te betrekken. David ondertussen beleeft een angstig avontuur als hij met een meisje waar hij veel om geeft een uitstapje maakt. Hij vlucht naar huis en wordt onderhanden genomen door zijn ouders. Wederzijds worden verwijten gemaakt en tenslotte komen David zowel als zijn ouders tot de ontdekking hoe weinig zij vcor elkaar hebben geleefd. De voorstelling wordt gegeven in de Magn. Daïkerk, Albardastraat 65 (Wijk Nieuwland). Toegangsprijs 0,75. Het is een film goedgekeurd voor alle leeftijden. Op dit moment zijn er enkele Schiedammers die het plan hebben, een Pluimveevereniging op te richten. Zelfs willen zij dit jaar nog een tentoonstelling organiseren. Fokkers van konijnen, kippen, hoenders, sierduiven en cavia's die belangstelling hebben voor deze vereniging, kunnen zich wenden tot de heer D. Sterenberg, Gasstraat 10. Op 21 maart a.s. vertoont de Schiedamse filmkring In het Monopole Theater hei omstreden meesterwerk van de Zweedse cineast Ingmar Bergman „De Avondmaalsgasien". Bergman is de enige regisseur die zich persoonlijk bij het vraagstuk God en de godsdienst voelt betrokken Beter kan men misschien stellen dat hij er door is geobsedeerd, hetgeen voor een domineeszoon, die zijn portie „geloof" met de paplepel kreeg ingegoten begrijpelijk kan worden geacht. Bergman heeft gezegd: „Ik geloof in God, maar niet in een kerk. Ik geloof in een superieur Idee dat men God noemt. Ik wil het en het moet zo. Het is absoluut noodzakelijk." In de „Avondmaalsgasten" schokt de innerlijke onzekerheid en de nutteloosheid van de kerkelijke gemeenschappen. De fJm speelt zich af tussen twee kerkdiensten. De ene dienst is bezocht door enkele lieden wier ongeloof en twijfel nadrukkelijk in close-ups worden getoond. De andere dienst wordt voor een geheel lege kerk ge gehouden. De dominee, die de hoofdpersoon van de film is, verkondigt het „Heilig is de Heer", slechts aan zijn maiiresse, de onderwijzeres Martha, die wordt afgesnauwd en nagewezen en hem volgt in de hoop hem tot het huwelijk te kunnen bewegen. Wel nimmer zal men een schokkender film over een predikant en de godsdienst kunnen zien. Het geloof woi'dt onttakeld tot een zielloos iets en de verkondiger van het Woord Gods tot een armzalig wezen, dat slechts is bekommerd om het eigen armzalige ik. Toch is dit een innig religieuze film waarin de zwakheid van de mens wordt gesteld tegenover het mysterie van God. Want God leeft voort en het „Heilig is de Heer", vergeefs uitgesproken voor een lege kerk, is zowel een uitroep van n.etigheid als een bewijs van het eeuwige van de dienst aan Geil, in welke vorm men zich Hem ook voorstelt. Ingmar Bergman heeft zijn probleem van God en geloof belichaamd in de figuur van de predikant, die de verkondiger van Het Woord een erbarmelijk menselijk wezen doet zijn, hoestend, ineenkrimpend, gekweld door koorts en door een sexueel hongerige onderwijzeres, die in hem haar laatste kans op liefde en huwelijk ziet. Geen middel heeft Bergman ongebruikt gelaten om deze figuur al te menselijk te laten zien. Hij tast hem aan met de simpel denkende, bijna neurotische visser, die tot hem komt met zijn probleem van de atoombom en de zji van het leven. Geen ander antwoord kan de predikant hem geven dan een verhaal vol zelfmedelijden. De visser pleegt zelfmoord en belaadt de predikant met schuld. Hetzelfde doet de onderwijzeres, die haar hysterische liefde verstoten ziet. Men ziet: Bergman grijpt Idiep in het godsdiensi.ge probleem van onze tijd. Zijn kille, meedogenloze beelden, fèl zwart-wit constrasterend, zijn ant luis terend (camerawerk van Sven Nykvist) Gunnar Björnstrand als de geestelijke, Ingrid Thulin als de onderwijzeres en Max von Sydow als de visser geven grote vertolk.ngen, „De Avondmaalsgasten" is een uitdaging van een groot kunstenaar, meer dan ide moeite waard om daarop in te gaan. Het is daarom te hopen dat vele Schiedammers op dinsdag 21 maart de geboden kans om deze geweldige film nog eens te gaan zien, zullen aangrijpen. Prijzen der plaatsen: leden 0,75, niet-leden 2,50, CJ.P.-houders 0,75 en jeugd boven 16 jaar 1,

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 5