Grotere samenwerking van de Schiedamse zielzorgers oVerpeinz/Men, De 3 binnenstadparochies moeten tot één territorium worden samengevoegd Bekroond porselein Schönwald model 611 Schiedamse Notities Passage-Theater Schiedamse Notities Paasvreugde in Nieuwland Heitje voor een karweitje UW VAKANTIE AL BESPROKEN .OAS - GAJU2QAT3 )WUIIM ilH Aan «l«* «lag C oih'I Kinder-, Jongens en Meisjesschoenen en Pantoffels BROERSVEST 54 SCHIEDAM I' ADRES WIJZIGING Oase dam 2 260559 T. M. G. F. Moolhuysen GEEN SPREEKUUR HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - WOENSDAG 29 MAART 1967 HAAM 9? OACtèHiCW Gedurende het gesprek, dat de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, vorig jaar november met zijn priesters in het dekenaat Schiedam had, kwam duidelijk naar voren, dat de zielzorg veel effectiever moest en ook kon gebeuren, in febru ari hebben de priesters van dit dekenaat gedurende drie studie dagen in Noordvvijkerhoul de mogelijkheden besproken hoe men tot een grotere samenwerking kon komen om van daaruit de nieuwe situatie van de binnenstad te laten groeien. Op de eerste avond van dit be raad liebhen de burgemeester van Schiedam en enkele wethouders de idtbieidings- en saneringsplan nen nader toegelicht. Op de vraag wat B. en IV. als burgerlijke over heid van tie zielzorg in Schiedam verwachten, antwoordde de burge meester: „Kom zo gauw mogelijk -op praktisch gebied tol onderlin ge samenwerking, vooral ook met de andere Kerken van Schiedam, Om zo aan de Kerk een gezicht te geven. De Kerk lice/l niet al leen een taak ten opzichte van de mensen, die nu in de kerk konten, maar ook voor alle niet-kerkelij- ken. Volgens een statistiek zijn er nu in Schiedam 25"o onkerkelijke» en dit zal in 19X5 opgelopen zijn lol 40%. De burgemeester verzocht samenwer king voor kerkgebouwen, voor de jeugd, voor bejaardenzorg, verpleeg inrichtingen e.d. om zo de stad meer leefbaar te maken. Uil hun midden ku/.cn de priesters een centrale commissie, waarin zilting hebben: pastoor dr. E. J. M. Robben O.P., voorzitter; kape laan W. M. Verhoef, secretaris; pa ter H. J. A. M. Sogers S.J., Pater J. M. W. Maassen O.S.A. en pater H. J. Knikkink S.C.J. Als motieven voor samenwerking kwamen naar voren: 1. de nood zaak van communicatie; 2. de per soonsontplooiing van de priesters, met de mogelijkheid tot grotere dienstverlening; 3. meer aangepas te zielzorg aan de leefgewoonten van de mensen. Een aanleiding om direct aan de verwerkelijking van bestaande plannen te gaan werken werd ge vonden in de situatie van de bin nenstad, waar in ieder geval in verband met de saneringsplannen van het bisdom, het een en ander zal veranderen. Dit zou dan tevens het startsein zijn voor een grotere samenwerking in heel de stad. Tot nog toe werkte men in de ziel zorg met een grote versnippering van krachten. Meer samenwerking geeft de mogelijkheid meer te combineren, efficiënter te kunnen werken en zo het gebrek aan krachten op te vangen. Men wil ook tot meer specialisa tie komen. Als een priester zich meer kan specialiseren, krijgt hij de mogelijkheid zich beter te oriën teren en zich op het gespeciali seerde terrein bekwamer te ma ken om aldus dienstbaarder te zijn voor de mensen, die zijn raad komen vragen. Voor de pries ters zelf brengt dit grotere arlieids vreugde mee, omdat hij die taken te vervullen krijgt, welke aan zij'1 persoon zijn aangepast. tuatie aangepaste zielzorg. Bij het zoeken naar een priester, aan wie men raad wil vragen, werken de parochiegrenzen alleen maar be lemmerend. Men zal dus -tot gro tere samenwerking over die gren zen heen moeten komen. Dit heeft bovendien tot voordeel dat men wat verder ki|kt dan het eigen kleine kringet je van de parochie en men zich meer gaat oriënteren op het groter geheel waar men in het gewone leven ook mee te ma ken fjeel l Wat de sanering betreft: er is een commissie gevormd uit de kerk besturen van de drie binnenstads parochies en de deken, die de mo gelijkheden van het KASKI-rap- port bestudeert. Door deze com missie z.al aan de bisschop als een beslissend voorstel advies worden uitgebracht welke kerken er opgeheven zullen moeten wor den. Men is het er al over eens dat de drie binnenstadparochies lot één territorium worden samen gevoegd. Voorlopig zullen er regelmatig plenaire samenkomsten van pries ters en leken plaatsvinden. In de ze samenkomsten tracht men vorm te geven aan de gewenste communicatie die met name gezocht wordt in uitwisseling van ideeën en het doorlichten van de praktijk in de verwachting dat dit zal leiden tot besluitvorming inzake gezamenlijke akliviteiten. 1MI IEBCREEM Velen voelen zich niet. meet aan parochiegrenzen gebonden en zoe ken terecht naar een aan hun si- Er worden voorzieningen getroffen \oor het goed functioneren van het gezamenlijk beraad. Er komen stedelijke werkgroepen voor be paalde sectoren of categorieën, zoals: jeugd, katechese. liturgie, binnenstad. De functie \an de werkgroepen is het mogelijk ma ken van specialisatie. Daarvan ver wacht men een meer efficiënte be geleiding of grotere dienstbaar heid t.a.v. de mensen en een gro tere zelfontplooiing tan de ziel zorger. De verschillende vormen van bijzondere zielzorg (bedrijfs- apostolaat, S.F.L., zieken, Kateche se enz.) zullen vanuit hun eigen werkgebied bijdragen in de door lichting van de pastoraal in het algemeen. De parochiestructuur op zichzelf wordt niet direct herzien of vervangen. Men aanvaardt wel de mogelijkheid dat deze ver ruimd gaat worden door hetgeen feitelijk gaat functioneren: ple nair beraad en werkgroepen. Te zijner tijd zal men bezien of, en-zo ja, welke nieuwe organisa tiestructuur ingevoerd dient te worden. De financiële consequen ties van het geheel zullen nader worden bezien. Een oecumenisch beraad zal uitmonden in een bre der beraad met de burgerlijke overheid en andere levenbeschou- welijke groeperingen. Dit wordt op gang gebracht en de eerste stap pen daartoe zijn reeds gezet. En ook al %an het vervoer ge- daoht? Wij brengen U igraag met Uw gehele gezin en al Uw bagage naar Uw vacantie-oord. Wij hebben wagens welke daar speciaal voor ingericht zijn. Zonodig- compleet met aanhangwagen. Denkt U eens aan het gemak; de wagen bij U thuis voor de deur en vandaar rechtstreeks naar Uw huisje op de Veluwe (óf waar dan ook) gebracht worden. Geen gesjouw en geen lastige kinderen meer (zij vin den het prachtig in zo'n grote wagen!). Wilt- U graag iets meer weten over de tarieven? Bel 26.75.70 of loopt U even langs ons kan toor: Eurotax N.V., aan de Burgem. Knappertlaan 18 in Schiedam. MORGENOCHTEND om 10 uur heeft in het „Blauw Huis" aan de Lange Nieuwstraat 181 de jaarlijkse algemene verga dering van de Algemene Bond van Bejaarden, afd. Schiedam plaats. Geen lid, die dan verstek laat gaan De eerste voorzitter, de eerste Pen ningmeester, alsmede de bestuurs leden mevrouw M. v.d. Schoor en de heer C. Gijzen zijn aftredend. Behalve de penningmeester, de heer L. J. Smit, stellen allen zich weer terstond herkiesbaar. Het Bestuur v. d. R3K. Stich ting voor Gezinszorg en Ge zinshulp in de gemeente Schiedam deelt hierdoor me de, dat de Leidster, Mevrouw J. Willemsev. Berkel is ver huisd en voortaan spreekuur zal houden aan de Parkweg 95, tel. 266786 maandag, dinsdag, vrijdag g—9 uur 's morgens donderdag 78 uur 's avonds Schiedam Tel. 269563 Donderdag 30-3 t/m WoensdagAVOND 5-4-'67 Dag. 2 en 8.15 uur; Zaterdag 2 - 4.15 - 7 - 9.15 uur; ZONDAG 4.15 - 7 - 9.15 uur NORMAN WISDOM 2e SUCCESWEEK 2e SUCCESWEEK (Press for time) Regie: Robert Asher Rank film, Eastmancolor a.l. ZONDAG 2 UUR: CHARLIE CHAPLIN in ,,'N SNOR, 'N STOKJE EN 'N BOLHOED". a.l. EEN OPEN gemengde Paren-wedstrijd organi seert het districtsbestuur Vlaar- dingen en omstreken van de Ned. Bridgebond op dinsdag, 18 april a.s. in de kantine van de „Sun light" en een finale op vrijdag, 28 april d.a.v. in Shell Sportpark „De vijf Sluizen". Beide zittingen van gen om 19.45 uur aan en het in schrijfgeld bedraagt 5,p.p. Iedere bridger(ster) wonende in Schiedam, Vlaardingen, Maasland, Maassluis, Rozenburg enz. kan hieraan deelnemen. Uiterlijke da tum van inschrijving 14 april a.s. bij de districtscompetitieleider, de heer D. A. de Ruiter, Datheen- straat 293, Vlaardingen, tel. 010- 345858. Inzet van de strijd zal zijn de fraaie wisselbeker, op het ogen blik in het bezit van het echtpaar Jansen van de Bridgeclub „Schie dam '59", terwijl ook voor de ove rige finalisten aantrekkelijke prij zen te winnen zijn... U waagt toch ook een kans? DE 16e Europoort Ruilbeurs wordt door de Rotterdamse Philatelisten Ver eniging georganiseerd op zaterdag, 1 april a.s. in de Blauwe zaal van het Beursgebouw, Coolsingel, ingang Meent, Rotterdam. Vele be kende postzegel-handelaren heb ben hun medewerking toegezegd. Voor talrijke filatelisten is dit een unieke gelegenheid hun verzame ling, hetzij door ruil of koop uit te breiden. De zaal is de gehele dag geopend van 9 tot 18 uur. servies Nizza Edel van vorm en sterk van kwaliteit - met zorg vervaardigd en verkrijgbaar bij goede zaken. TAFELSERVIES, Nizza 23 delig 163.25 Rothenborg 23-delig 182.25 Doet het hele jaar door aan SFEERVOL TAFELDEKKEN iwronm, 9 Niet minder dan 66 teams uit alle windstreken namen maandag (2e Paasdag) deel aan het 3e na tionaal toernooi van het Verbond van Christelijke Volleybalvereni gingen in de Sporthal „Margriet". Er was dan ook volop bedrijvig heid in de hal, waarvan deze over zichtsfoto duidelijk spreekt. Nu was de 2e Paasdag ook wel uitgele zen weer voor de binnensporten... Op Goede Vrijdag hebben kinde ren van scholen behorende bij de parochie van St. Jan de Doper aan de Mgr. Nolenslaan 99 in Nieuw land, bewoners van de Koningin Emma- en de Nieuwlandflat huis aan huis een pakketje bezorgd. Een feestelijke strik erom heen en daar bovenop twee narcissen als een Lentegroet. Er was een brief bij, waaruit ik o.a. aanhaal: „Met Pasen vieren wij het feest van het Licht. Voor Christenen is dat niet zomaar een woord, dat je met een hoofdletter schrijft. Wij mensen, verstaan eronder: Christus het Licht van de wereld. Licht heb je nodig, wanneer je in duisternis zit. Zitten wij dan in het- donker? Niet altijd, maar dikwijls ben je een zaam, zie je nergens geen gat meer in, is het allemaal donker om je heen. Dan is de persoon van Chris tus een troost voor onS. Hij heeft gezorgd dat we geen reden meer hebben altijd in de put te zitten. Hij heeft ons uit de duisternis overgebracht naar het Licht..." Kinderen hebben die pakjes ver wachtingsvol naar deze mensen gebracht. Spontaan hebben ze dit gedaan, voorzichtig lopend, want die zes eieren in de doos, door hen opgemaakt met behulp van mej. E. van Haaren, de sociale werkster van de parochie, moes ten beslist heel blijvenHet wa ren er in totaal 2536, die hun be stemming vonden. Niet alleen in die flats, maar ook bij alleenstaan den in de omgeving. Die kinderen hebben ervaren, wat of het is met een heel klein geschenk grote vreugde te geven. Dat zullen ze hun leven lang onthouden. En in praktijk brengen. Vreugde dus met de Paasdagen in Nieuwland. Die narcissen waren een voorteken van de Lente en straks de zomer. Met wijd geopen de ramen en balcondeuren... Als tenminste eindelijk die woestenij voor de Emmaflat opgeruimd wordt. Als er zomaar een grasveld bij hun voor de deur komt. Met desnoods een bescheiden vijver er in en wat eenden. Wat banken er om heen geschikt, zodat deze be jaarde mensen kunnen genieten van de buitenlucht en toch dicht bij huis zijn. Een speeltuin voor de kinderen. Of alleen maar een gazon. Niet die rimboe van nu met die ellendige muggenplaag, waardoor de ramen en deuren pot dicht moeten blijven. Deze toe stand is niet van vandaag of gis teren... Pastoor Robben schoot precies in de roos, toen hij kinde ren met kleine pakketjes naar die flats stuurde. Als nu de Gemeen telijke Plantsoenendienst dezer da gen met een bijzondere taak daar heen gestuurd werd? Het zou be tekenen, dat de Lente dan hele maal goed ingezet is voor die be woners daar! MIEKE HUIDARTS Nieuwe Haven 127 VRIJDAG 31 MAART A.S. Morgen is het weer zover... Mor gen, maar ook overmorgen, 30 en 31 maart heeft de overbekende padvindersaktie „Een heitje voor een karweitje" plaats. Padvinders (sters) van verschillende groepen, aangesloten bij de Nederlandse Padvinders, district Rotterdam, zullen bij u aanbellen. Gidsen, welpen, padvinders. Jongens en meisjes in hun uniform, voorzien van afrekenboekjes met blauwe omslagen, waarin u opschrijft, uit welk karweitje het „heitje" ver kregen werd. U krijgt daarvoor een zegel, die u op de voorruit van uw buitendeur plakt. Zodat andere ge gadigden wéten, dat er al iemand geweest is. Het bespaart u het no deloos naar de deur lopen. Ten onrechte menen sommige mensen, dat die „heitjes" geen goe de bestemming krijgen. Om u uit die droom te helpen: ze verster ken de meestal schrale kassen van de padvinders(sters)groepen. Die moeite .genoeg hebben om de be kende eindjes aan elkaar te kno pen. Al zijn het in werkelijkheid kéien in het knopen leggen! U weet het nu: als ze morgen of overmor gen bij u aanbellen: geeft u hun dan een kans een „heitje" voor de eigen groep te verdienen. Bedenkt u echter wel dat aan een auto schoonmaken heel wat tijd ge moeid is. Dat één heitje dan ver schrikkelijk weinig is. Meestal denkt men daar niet bij na en de kinderen zullen het nooit zeggen. Maar teleurgesteld zijn ze dan wel. Voorkomt u dit! Zij zullen hun karweitjes dan met nog veel meer plezier doen. Morgen en overmor gen!

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 3