Actie „Zwarte Zes" is vlot van start gegaan En wat doet U nog fout WAT EEN VAN DE ZESJES ER ZELF VAN ZEGT GOEDKOPER TANKEN PEUGEOT 404: EEN WAGEN MET PERSOONLIJKHEID Westerkade 24 gr Met het doel het aantal fouten dat op de autosnelwegen het meest frequent tot ongevallen leidt te verminderen, wordt dit jaar de in 1964 gehouden actie „Zwarte Zes" herhaald. Aan de tot 1 juli a.s. durende actie, die een onderdeel is van de kernthema-acties, zoals de ze in nauw overleg tussen Centrale Politie Verkeerscom- missie, het Openbaar Ministe rie en het Verbond voor Vei lig Verkeer tot stand komen, is bijna 'n half jaar van voor bereiding voorafgegaan. Een werkgroep bestaande uit ver tegenwoordigers van Rijkspo litie, Gemeentepolitie en Ver bond kreeg tot taak een om vangrijk voorlichtingspro gramma op te stellen en slaag de er in dit in een hechte sa menwerking verder uit te wer ken. Ongevallencijfers VOORKOM DE SLIP!!' Begeleiding AFSTAND HOUDEN IS NOODZAKELIJK VEILIG DE AUTOSNELWEG TA Voorlichting Actieprogramma Zwarte Zes Schiedam Joh. de Heer HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 7 - WOENSDAG 19 APRIL 1967 v.-,.,* v Bij het ontbreken van ongevallen statistieken over de autosnelwegen was de eerste opdracht van de werkgroep recente ongevallencij fers uit het gehele land te verza melen en te analyseren. De cijfers waarover wij thans be schikken zijn het resultaat van een zodanig zorgvuldige rapportage door Rijks- en Gemeentepolitie, dat deze de eerste stoot kan be tekenen voor een continue-onge- vallenstatistiek op de autosnelwe gen in de toekomst. De onveiligheid op deze wegen blijk uit net totaal aantal van 2.862 geregistreerde, ongevallen, die in 1966 plaatsvonden. Hierbij vie len 84 doden en 434 zwaar gewon den. Dat wil zeggen, dat gemiddeld iedere dag op autosnelwegen bijna 8 ongelukken gebeuren, waarbij minstens één dode of zwaar ge wonde is te betreuren. Bij de voorbereiding en de uitvoe ring van deze aktie is en wordt zo veel mogelijk gebruik gemaakt van gegevens, die verkregen zijn uit wetenschappelijk onderzoek. Aan het bureau Intomart werd op dracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de educatieve en com municatieve waarde van zes televi sie-spots, die in het kader van de Zwarte Zes-aktie zijn vervaardigd. Via een tweede wetenschappelijk onderzoek zal worden nagegaan in hoeverre het gedrag van de auto mobilist tijdens en na de aktie is gewijzigd. Om technische en finan ciële redenen moet dit onderzoek worden beperkt tot de drie fouten: invoegen, afstand houden en te langzaam rijden. De hieruit te ver krijgen gegevens kunnen echter een belangrijke graadmeter zijn voor het effect van de aktie. Het Nederlands Instituut voor Opi nie-onderzoek werd belast met een onderzoek waarbij aan de hand van tellingen die vóór, tijdens, en kort na de aktie op zes invoeg- stroken zullen worden verricht, wordt nagegaan of de wijze van invoegen op autosnelwegen een merkbare verandering heeft onder gaan. Ten aanzien van een mecha nische meting van de punten af stand houden en te langzaam rij den heeft de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersveilig heid zich bereid verklaard een ver gelijkend onderzoek te verrichten. Genoemde vormen van samenwer king, enerzijds met de Rijkspolitie, Gemeentepolitie en Openbaar Mi- ZWARTE zes 1 op de 5 ongelukten op autosnelwegen ontstaat door slippen. Voorkom de slip door u aan te passen aan weersomstandighe den enwëgsituatie. WW/, VERMINDER SNElHSh maak geen scherpe KORTOM bruik hoofd, voet and met verstand!! stuurbeweomoen en h datukrach. voorkom tig moet remmen. Op z'n vroegst zullen we pas over ruim drie maanden met enige zekerheid kunnen zeggen of de aktie „Zwarte Zes" een geslaagde aktie genoemd kan worden. Mijn, zo u wilt „vrouwelijke", intuïtie zegt het echter nu al: het wórdt een geslaagde aktie. Ik wil u graag vertellen waarom ik daarvan zo overtuigd ben. Wij en met wij bedoel ik de Zwarte Zes-ambassadrices komen u namelijk bezoeken. Nee, niet bij u thuis natuurlijk. Dat zou, hoewel ongetwij feld gezellig, te veel tijd vergen en te omslachtig zijn. Wij komen u opzoeken, wanneer u, genietend van uw kopje koffie of lunch, in een Motel of Weg restaurant vertoeft. Natuurlijk komen wij daarbij niet op de fiets. In drie groene (Triumph) sportwagens (te uwer geruststelling: we hebben daarin een uitgebreide training ontvangen) zullen wij, gekleed in modieus oranjekleurige pakjes, via de autosnelwegen door Nederland rijden. Een opvallend geheel dus, maar dat is ook de bedoeling. Want, ziet u óns dan denkt u automatisch san de aktie en aan de fouten die u, voor uw eigen veiligheid én die van anderen, niet mag maken. In de Motels en Wegrestaurants zullen wij u Zwarte Zes-kaarten overhan digen, waarin u behalve de zes fouten, een kruiswoordpuzzel vindt. Puzzelt u nooit? Geen bezwaar. Ik doe het zelf ook zelden en kon toch met een beetje moeite de oplossing vinden. Probeert u het maar eensl Natuurlijk zullen wij u niet met de puzzel helpen, maar heeft u vragen hetzij over het nieuwe RW, hetzij over het Verbond of over de aktie zelf, stel ze ons gerust. Wij zijn daar in de afgelopen weken op voorbereid en zullen u zoveel mogelijk een antwoord geven of zorgen dat u spoedig een deskundig antwoord krijgt Naast de propaganda, die via televisie, pers, radio, affiches en op vele an dere wijzen zal worden gegeven, hopen wij u dus nog eens persoonlijk met de aktie te mogen confronteren. Ik ben er zeker van dat u daarom vroeg of laat, maar natuurlijk liever vroeg, bewust de zes en misschien nog andere gevaarlijke fouten zult gaan vermijden. Drie maanden zullen wij u daarbij helpen. Doet u het daarna alleen? Gea van Eerde. ZWARTE ZES De minimum veilige afstand in meters is gelijk aan de helft van uw snelheid. Dus bij 80 km minstens 40meter vrijhouden! Benut altijd de hele invoeg strook om heid te maken kan men dan nog niet invoegen, rijdt dan verder door over de vluchtstrook, tot het wel kan en on Tl ZSS invoegstn itbreekt de vluchtstrook dan moet u tijdig stoppen om met zoveel mogelijk snelheid te kunnen invoegen. In het kader van de aktie zal een groot aantal voorlichtings- en pro- paganda-aktiviteiten worden ont wikkeld. Zo zijn zes televisiespots ver vaardigd die elk dankzij de mede werking van de NTS tweemaal per week via Nederland I en twee maal per week via Nederland II op het beeldscherm worden ge bracht. i# Radio-verkeersrubrieken is ver zocht ruime aandacht aan de aktie te willen besteden. Meer dan 15.000 affiches en raambiljetten krijgen een plaats in o.a. wegrestaurants, motels en ben zinepompstations. Op verschillen de uitritten zullen automobilisten daarbij worden geconfronteerd met de tekst: „Voeg juist in". Twee van de zes fouten worden met tekst en illustratie verduide lijkt op wandkranten ten behoeve van wachtkamers, bedrijfskantines Ten behoeve van de duizenden Duitse automobilisten, die ons land in de bollentijd gaan bezoe ken, is een Duits-talig vlugschrift in voorbereiding waarin voor de Zwarte Zes-fouten op de Neder landse autosnelwegen wordt ge waarschuwd. Ook de 550 afdelingen van het Verbond voor Veibg Verkeer met meer dan 175.000 leden leveren hun aandeel in de aktie door voor lichtingsavonden te organiseren waarbij het publiek aan de hand van dia's wordt geïnstrueerd in veilig rij-gedrag op de autosnel wegen. nisterie, anderzijds met weten schappelijke instituten als SWOV, Intomart en NIPO bieden de bes te garantie voor zowel het welsla gen van deze aktie als het opdoen van nuttige ervaringen voor toe komstige akties. De periode van drie maanden waarin de aktie Zwarte Zes wordt gevoerd is zodanig gekozen, dat het veelal onervaren vakantiever keer geruime tijd de gelegenheid heeft zichzelf te corrigeren op on juist gedrag op de autosnelwegen. Bewust zijn ook de pinksterdagen in de aktie opgenomen met het doel door preventieve voorlichting de hoge ongevallencijfers tijdens de feestdagen gunstig te beïnvloe den. De voorlichting rond de Zwarte Zes-aktie valt uiteen in zes pe riodes van ongeveer twee weken: 4 -16 april afstand houden; 17-30 april invoegen; 1-14 mei slippen; 15-28 mei inhalen; 29 mei -11 juni stoppen; 12-25 juni te langzaam rijden. Op verschillende weekenden en werkdagen in het tweede kwartaal zullen Zwarte Zes-ambassadrices in drie Triumph sportauto's langs de autosnelwegen alle motels en wegrestaurants bezoeken. Deze „Zwarte Zesjes" kregen door de medewerking van de politie een grondige opleiding in verkeers regelkennis en rijvaardigheid en staan voor de taak automobilisten een brochure uit te reiken, waarin de Zwarte Zes-fouten en een Zwar te Zes-kruiswoordpuzzel zijn op genomen. Voor de goede oplossers bestaat de kans aantrekkelijke prijzen te winnen. Het Verbond hoopt ook op deze manier puzzelenderwijs de zes fou ten onder de aandacht van de weg gebruikers te brengen. Een Individuele auto die méér geeft en heeft 1 ..Een wonder op wielen" Vreeg gratie proefrltl Ooete#edl|k 330 - «ooeidsm I T«l (010)11064#

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 7