Jn Dick Itakkcr. een der vele ..duivenmelkers^ 8 parijzenaars in stedelijk museum r rel? met TROUW- RIJDEN Lichtstoet trok vele ogen tot zich Duivensport m GOEDKOPER TANKEN Westerkade 24 99 Mysterieus Hèt speciaal adres uit Italië 22.95 „Op-hok-verbod" Beroeps Eigen namen «au tuuEEtt Kinder-, Jongens en Meisjesschoenen en Pantoffels BROERSVEST 54 SCHIEDAM Akties HET NIEUWE STADSBLAD - PAG, 5 - DINSDAG 2 MEI 1967 Ze wonen sinds een jaar in de gloednieuwe vogelwijk in Maassluis, nl. aan de Hout snipstraat 13. Een gerieflijk vrij hypermodern huis met een lap tuin aan de achterkant. En een enorme zolder, waarvan een gedeelte is afgeschut voor hun grote liefhebberij; het houden van duiven. Er zijn er 40, waarvan 28 jonge duiven in keurig getimmerde hokken. Het raam staat dag en nacht wagewijd open en als wij ons laten zien, koeren zij, dat het een lieve lust is. En poetsen zich op! Fraai getekende dier tjes, afstammelingen uit be roemde „stallen", nl. die van een superklasse: Louis Peper mans uit Zemst en Roger van Gulck, eveneens uit België. De eerste hoog genoteerd in de duivenwereld. Je ziet op zon dagmorgen weieens iemand met een mand en een klok lo pen. Je leest weieens iets van tentoonstellingen of vluchten. Maar wat betekent het houden van duiven voor de rasechte liefhebber? Het antwoord krijgt u in dit artikel. Met de heer Bakker, Dick Bakker voor zijn vele vrienden, had ik hierover een gesprek in zijn wo ning in Maassluis. Overdag staat hij in zijn Schiedamse Kappers zaak „Ellen" aan het Boerhaave- plein. Maar voordat hij hier naar toe rijdt des morgens, heeft hij eerst zijn duiven verzorgd. En houdt hij daar tussendoor een oog op de aanwinst van zijn zoon Mels in de hokken bij zijn moe der aan de Snellius singel. De kweek van jonge dieren. Geen gewone... De liefde voor de ze gevleugelde dieren is hem ei genlijk met de paplepel ingegeven want zijn vader hield vroeger dui ven. Dick Bakker heeft het geluk, dat ook zijn vrouw deze liefde deelt. Zij verzorgt ze tussen de middag als hij in Schiedam da meskapsels verzorgt of het haar modieurs knipt. Maar komt hij thuis, dan is zijn eerste gang naar boven. Op de eerste vlucht dit jaar boekte hij succes: een derde en een vijfendertigste prijs. Van de 400 op de vlucht. Hoe of zij het er jl. zondag afgebracht heb ben is nog een vraag. Op Konin ginnedag vliegen ze weer mee. Vluchten van een 400 km zijn niets. Hij kan geen antwoord geven op de vraag, hoe of de duiven dit al- GEEN TAXI'S - TEL. 268817 Elegant sandaletje met fijn geplisseerd voorblad en een prettige niet te hoge hak. BROERSVEST135 lemaal weten. Ook in de vereni ging niet. Het is hun instinct. Heel jonge duiven worden op een kilometer afstand van huis meege nomen in een mand. De afstand wordt dan steeds groter. Maar het dier komt terug. Vliegt het in een ander hok, dan zorgt de eigenaar ervoor, dat het dier terugkeert. Daarvoor zorgt „het adreskaartje" een ringetje om de poot, wanneer ze een dag of 6 zijn, aangebracht voor. Vroeger werden de duiven per spoor vervoerd. Langs de spoorlijn. Eerst de kolen, dan de duiven. Nu rijden er speciale vrachtwagens. Vorige week keer den duiven, die de koers kwijt wa ren op hun hokken terug. In Rot terdam. De duiven kunnen de tuinders met hun jonge aanplant schade berok kenen. Om daarin tegemoet te ko men, bestaat er dan een „op-hok- verbod", waarbij de duiven alleen des avonds mogen vliegen. De „eeuwige vlam" van de Shell ver oorzaakt nogal eens flink ge schroeide vleugels, waar de die ren heel veel last van ondervin den en vaak niet verder kunnen vliegen. Een even grote ramp bij na als al die olie op de stranden. Of ze verwonden zich aan de an tenne-draden. Een goede „duiven melker" let hier extra op. Hij spalkt gebroken pootjes en weet zelfs in te grijpen als het dier zich aan de krop gewond heeft en die wond dan gehecht wordt. Denkt de eigenaar het niet zelf te kunnen redden, of is de duif of doffer echt ziek, dan rijdt hij er mee naar de speciale duivenkli- niek van dr. Stam in Utrecht. De ze heeft zich hier helemaal in ge specialiseerd. Je moet het alleen maar weten en je begrijpt volko men, dat de eigenaar van duiven, specifiek die van een goed ras, hier met argusogen over waakt. Al ziet hij dan op dat ogenblik niet de waarde van het dier, maar al leen zijn nood... In België kent men „beroeps-dui venmelkers..." Een der allergroot sten is Louis Pepermans uit Zemst. Zijn naam is wijd en zijd bekend. Evenals die van Robert van Gulck nakomelingen van o.a. „De Steek- duivin", „De Manke rode", „De Blauwe Delbar-duivin", „De Nero", de „Lichtgeschelpte Kweekduivin" en de „Rode Duivin' in de hokken van Dick Bakker huizen. Louis Pe permans verkoopt zijn kweken naar Amerika Zwitserland enz. Prijzen van honderden guldens zijn daar heel gewoon. Maar daarvoor is het dan ook zijn beroep. Er bestaat een zekere verbonden heid tussen de duivenmelker en zijn bezit. Ze hebben hun eigen naam dikwijls. Bij Dick Bakker o.a. „Zeppos", „De Geschroeide", „Nozem", „Zadkine", „de Bokser" Stip" enz. enz. Het klinkt verwon derlijk maar met duiven praat je als met een goede vriend. Ze ge ven de jachtige mens van nu een intense rust en het lukt hun alle beslommeringen van zich af te gooien. Louter en alleen door hun te verzorgen, een praatje te ma ken. Te voeren, hun hokken brand schoon en fris te houden. Te wach ten totdat ze terugkeren van hun vlucht. Daardoor is een „duiven melker" altijd erg huiselijk. En het is juist enorm belangrijk, dat de jeugd aan duiven geholpen wordt. Dat zij leert beseffen, welk een rust en vrede juist het hou den en verzorgen van die dieren geven... Dick Bakker op bezoek bij een der grootmeesters ais „duivenmelker": Louis Pepermans (op de achtergrond) in Zemst, België. Kweek van zijn duiven hebben een wereldfaam Zij vliegen als postduiven of zij nu uit een beroemde „stal" ko men of niet vaak voor liefdadige doelen. Tienduizenden guldens zijn reeds geschonken aan tehuizen van gebrekkige kinderen, het Ro de Kruis, mensen in moeilijkhe den. Nooit doet men vergeefs een beroep op deze „duivenmelkers". Blijdorp had destijds apen nodig, vandaar de aktie „Een duif vliegt voor aap..." Hetgeen beslist nooit het geval is! Alleen als het erg hard regent wordt het raam van de hokken aan de Houtsnipper straat in Maassluis gesloten, bijv. als het inregent. Vocht is nl. heel slecht voor de dieren. Het gebeurt weieens dat er „een vreemde eend' in de bijt is. Die wordt snel ver wijderd om de rust niet te ver storen. Vooral niet als ze op ei eren zitten. Een doffer is overigens heel hoffelijk want des nachts neemt hij de broedtaak over. Gro te vriendschap ondervindt het ge zin Bakker van de familie Peper mans, waar ze in België dikwijls te gast zijn. Dat dan hun duiven steeds een dankbaar onderwerp zijn, behoeft geen nader betoog! Het houden van duiven is een bij zondere hobby. Iets daarvan heb ben we getracht u door te geven. Het leek ons aardig met een „dui venmelker" hierover van gedach ten te wisselen. In ons land maar ook in België zijn verschillende verenigingen en weekbladen, uit stekend verzorgd. Dick Bakker is lid van „De Eendracht" te Maas dijk, zijn zoon Mels van de S.P.C. „De Postduif". Heel wat mensen hebben hun boterham in de ma terialen hiervoor. Er zijn uitste kende boeken. En wist u overigens dat achter paleis Soestdijk ook duivenhokken staan? M.W.-S. In het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat is j.l. dinsdag een ex positie geopend met werk van acht Parijse schilders. Op de tentoon stelling is werk te zien van zie de foto's, van boven naar onder) Chafik Abboud, Ida Karskaya, Jean Messagier, Jean Miotte, Wil fred Moser, Louis Armand Nallard en Paul Rebeyrolle. Tevens hangen er een aantal werken van Olivier Debré, wiens portret U niet naast dit artikel zult vinden. De expositie geeft een beeld van werk van de huidige Parijse stro mingen. De acht kunstenaars heb ben reeds in vele landen van de wereld geëxposeerd, maar het is de eerste maal dat hun werk op een gezamenlijke tentoonstelling hangt. Het ligt in de bedoeling de 8-mans expositie nog te houden in andere Europese steden. Jean Miotte was de enige die het Schiedamse museum reeds eerder kende. Niet van een eigen tentoon stelling, maar wel van een privé- bezoek. Het museum boeit hem erg. Vandaar dat hij heeft getracht (en erin geslaagd is) er te expo seren. In twee zalen hangen de werken van de verschillende kun stenaars. Er zijn verschillende stij len van werken te ontdekken: het bredere opzetten, en het zoeken naar vormen via kleinere banen en kleinere vlakken. Ook in het kleurgebruik zijn vele verschillen aanwijsbaar. Naast doeken met blauw en geel en groen als hoofd kleuren, zijn ook schilderijen te zien met grote donkere partijen, opgezet in een warm bruin. In de ze donkerdere werken is echter ook steeds weer een lichtere par tij te zien. Deze boeiende expositie duurt tot 29 mei. J.D. Mocht het aantal deelnemers van de Lichtstoet 1967 dan verminderd zijn, de belangstelling was er, vooral in het centrum van de stad, niet minder om. Begeleid met muziek van de verschil lende muziekkorpsen met verlichtin gen brandende fakkels en charmante majorettes, defileerden zij voor het stadhuis. Waar burgemeester H. Roelf- sema en zijn echtgenote, alsmede het bestuur van de V.N.F.G. dit alles aan schouwden. Er was veel werk van de versie ring en optuiging gemaakt. Noe men we o.a. Eurotax volop met toeven roze anjers, de bedrijfs- school van W.F., reisbureau „De Beer" met kleine beertjes voorop lopend, de heel fraaie wagen van De Nieuwe Waterweg, waarop een schip geplaatst met de naam: „De jonge prins, Drakensteyn, het rijdende jacht van de firma Mak, Broersveld." Geestig vooral de wa gen van Gulf waar in een bloe menveld een ooievaar op eenzame hoogte stond, een baby in zijn snavel. Wagens van v.d. Moezel en Jurgens, 'n auto van Perquin met alles voor de baby en kleuter ach terin, bovenop de wagen een ver voermiddel met een zwaaiende baby met vlag. „Onbetwist uw wijn specialist", de comestiblesinzen- ding van Hosman. AI met al een feestelijk gezicht, dat als een kleu rig lint door de straten trok. Bij het eindpunt aan de Nieuwe Ha ven had de heer J. v.d. Griend, voorzitter van de V.N.F.G. voor elk eqn persoonlijk dankwoord. De Vereniging „De Vrijheid" hield een wedvlucht vanuit Vilvoorde, 112 km., deelname 500 duiven. Eerste 25 prijswinnaars. 1-18: M. de Potter; 3: A. v. d. Berg; 4-17: J. Schrumphf; 5-10-22-23-24: P. Pols; 6-11: J. Doejaaren; 7-25: J. Mackay; 8: H. Hagen; 9. P. Ver linde; 1-2: J. Duvmel; 13: K. Krom menhoek; 14: W. v. d. Windt; 15: A Pronk; 16: C. Rigters; 19: J. W. Blom; 20: Jack Doejaaren; 21: M. Rink. Gelost 8.00 uur. Eerste duif: 9—1&.00 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 5