Roberto EANPSTADCDfTE? Rapiero maakt het weer best vftitèk Koffer Degenslikker Roberto Rapiero woont aan de Isaac da Costa- laan 403 te Delft. Hoe gaat het toch met Roberto, zo is er al van verschillende kanten gevraagd. Een montere Roberto, die op 1 april in de Delftse Doelen tijdens een Internationaal Variété programma van zich deed spreken, wil het nu best weten. Daar voor is hij dan ook „geoefend slachtoffer", lid van de LOTUS. Waarachter zich geen geheim genootschap verbergt, maar wel de Landelijke Opleiding Tot Uitbeelden Slachtoffers, verletterd tot LOTUS. Waaruit de Kon. Nat. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp Bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" zijn „geoefen de slachtoffers" recruteert. In aktie 52 leden Doel En dan kan het gebeuren, dat je als degenslikker Roberto Rapiero het toneel op moet om even een 45 cm. lange degen door je keel te laten glijden, tot in de slok darm. Een bedrijfsongelukje ligt dan in een klein hoekje. Roberto trekt de degen terug en onmiddel lijk komt er bloed uit zijn keel naar zijn mond; hij spuwt het bloed hoestend uit. Hij grijpt met zijn hand naar zijn keel, blijft voorovergebogen staan en spuwt/ braakt bloed uit... Drie EHBO-ers, die middag „toe vallig" het variété bezoekend, ver lenen eerste hulp. De rechtermond hoek is ingesneden bij het terug trekken van de degen. Het bloed uit de wond in de slokdarm wordt uitgebraakt. Zij leggen de onfor tuinlijke degenslikker neer met een gaaspleisterverbandje afge dekt, waarbij de snede wordt dichtgetrokken. Snel vervoer naar een ziekenhuis is noodzakelijk. Brancard en „geoefend slachtof fer" Roberto Rabiero gaat af. De EHBO-ers hebben weer eens een natuurgetrouw „ongeluk" naar behoren afgewikkeld. Konden op een „geoefend slachtoffer" tonen in hoeverre zij handelingsbekwaam zijn. Dank zij de leden van de LOTUS-groepen. Ons land telt 52 geoefende slachtoffers, Delft telt er ééntje, in de persoon van de heer J. J. Th. S. Teunisse, alias Roberto Rapiero, alias... Nou ja, hij heeft al ontelbare slachtoffers uitgebeeld, 't Is zo'n beetje zijn tweede natuur geworden. „Kijk", zo legt deze rijksambte naar geduldig uit. „Je bent geen acteur, maar je moet wel bij dit werk in de huid van een ander kunnen kruipen. Voor dat geval van de degenslikker bijv. hebben we eerst met Boltini gebeld. Om alles zo extact mogelijk te verbeel den. En voor de rest had ik wat bessensap in m'n mond en een angstuitdrukking op het gelaat toen het gebeurde. Zo doen we dat". De heer Teunisse haalt een 40 k°. wegende koffer te voorschijn. Zijn „ongevallenkoffer", ook zijn toneel koffer. Boordenvol potjes, smeer sels en allerhande zaken die bij het grimeren, het schminken van „verwondingen" te pas komen. „Zo'n longbloeding, daar gebruik ik bijv. dit potje fondant voor, rode fondant. Het is niet vies in je mond en je krijgt er van dat schuimende bloed van. Kijk en hiermee maken we blaren, met wat gelatine en een paar druppels formaline, dat giet je dan boven een vlammetje uit en dan krijg je prachtige blaasjes, niet te onder scheiden van echte brandblaren". Delfts enig „geoefend slachtoffer" doet weer een greep in zijn kof fer en vist er een serie smeersel tjes uit. Zwart voor een derde graadsverbranding, groen voor een hersenschudding „als ze zeggen t is net Pipo dan ben je verkocht, maar als ze mompelen: oh wat ziet die vent er rot uit, dan zit je goed". Je moet veel acteren, maar geen toneelspel opvoeren. En omdat we toch zo gezellig op zijn flat zijn gezeten wil de heer Teunisse zich wel even een slag aderlijke bloeding grimeren. Waar bij een grauwachtig wit gezicht hoort, dat in de haren, ogen en oren verloopt. Het is allemaal griezelig echt. Dan nog even snel een wondje maken. Een flesje met bloed er bij, wat pasta en een le vensechte wond op de hand, met alle bijbehorende kleurschakerin gen verschijnt op de hand van onze geoefend slachtoffer. Het uitbeelden van slachtoffers; het weergeven van reacties van slachtoffers op hulpverlening; het schminken van „verwondingen" en het ensceneren en ontwerpen van ongevallenHet hoort allemaal bij „LOTUS", de werkgemeen schap van „Het Oranje Kruis". Door het inzetten van deze ge oefende slachtoffers kan het on derricht aan cursisten en eerste helpers aanschouwelijk worden ge maakt door de werkelijkheid zo dicht mogelijk te benaderen. We zullen er een ander maal nog eens dieper op in gaan. De heer Teunisse heeft zojuist blaren op zijn hand gegrimeerd. Het lijkt allemaal verdacht veel op „le graadsverbranding". Daar staat trouwens ook zijn gezicht al hele maal naar Roberto Rapiero, de degenslikker ligt getroffen teneder. Bloed gulpt uit zijn mond. Schu.mend bloed. Er gaat de eerste hulpers meteen een hchtje op. De diagnose wordt gesteld, enfin verder gaal alles volgens de regels van de E.H.B.O.-kunst. En in Roberto, de onfortuinlijke degen slikker herkennen we de Delftse heer Teunisse als „geoefend slacht offer". H.eronder controleert hij in de kleedkamer nog even de kwet suren van zijn assistente Uiterst links is nog net een stukje van zijn „Lotus koffer" te zien, waarin alle hulpmiddelen zitten om allerlei won den en ziekteverschijnselen zo natuurgetrouw na te bootsen. Daar ben je tenslotte „geoefend slachtoffer" voor Nog een actiefoto van de Lotus-groep Hetzelfde ongeval als boven. De politiefotograaf (zullen we maar zeggen) op de voorgrond maakt een prentje, eerste hulp wordt vakkundig verleend en de ober draagt ver sterkende koffie aan. Maar dat laatste hoort er natuurlijk niet bij. De ober was nl. geen „geoefend slachtoffer" maar voor het overige is alles „net-echt".'- - - - Daar ligt-ie dan, als een „geoe fend slachtoffer". Zomaar een on geluk met een bromfiets. Aan zijn „voorbehandelde kwetsuren" en verschijnselen, zo natuurgetrouw nagebootst, moeten de E.H.B.O.-ers dan volgens hun bevindingen han delen. In dit geval is het „geoefend slachtoffer" al op de brancard ge tild. En „moeder de vrouw", ook een gediplomeerde Lotus, zit er nog wat onthutst naast. Heeft ze een shock? Allemaal dingen die bij een realistische training te pas ko men.

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 15