betalen TAXI TOL Ja, tol betalen. Daar ontkom je niet aan, bij de Beneiuxtunnel, het bouw kunstige viaggeschip van Vlaardingen, maandag door Koningin Juliana offi cieel te openen. Een moderne tolinstallatie die 20- 60.000 voertuigen per dag moet kun nen verwerken ia in Nederland nog niet eerder gebouwd. In de V.S. heeft men ruim 25 jaar ervaring met tol- •yatemen en in de laatste 10 jaar zijn voornamelijk in Engeland, Frank rijk en ItaHë een aantal grote toiin- stallaties gebouwd. De sterk gemechaniseerde toladmini- stratie en het controlesysteem van de Italiaanse tolpleinen, afkomstig van Taller Cooper Inc. uit New York zijn in verband met de ervaring die de ze firma op dit gebied heeft, ook voor de Beneiuxtunnel gekozen. Ook bij de inrichting van het tolplein is in ruime mate gebruik gemaakt van de in Italië opgedane ervaringen. De in Engeland bezochte tolinstallatie eisten een gro tere personeelsbezetting. Waar de fo to's van een tunnel in afbouw dins dag genomen verder wel voor zich zelf spreken, gaan we hieronder nog even op het tolsysteem zelf in. BIJ de nadere uitwerking van de tol- installaties voor de Beneiuxtunnel is getracht: Het oponthoud voor de automo bilist minimaal te houden. De kosten van de inning te be perken door vergaande automatise ring. Het systeem „fraud proof' te ma ken. Om aan deze wensen te kunnen vol doen was in de eerste plaats een een voudig, weinig gedifferentieerd tarief nodig. Het door de N.V. Beneluxtun- w <-.üsas geld en deelt het voertuig in z*n klas se in, waarna het uitrijsignaal groen wordt. Over de werking van het tolsysteem gesproken; na het groensignaal rijdt men verder en passeert een aantal drempels waarmee de door de tol gaarder gekozen klasse wordt geve rifieerd en het uitrijsignaal weer rood wordt. Is alles in orde, dan worden de gegevens opgenomen in het ge heugen van de registratle-apparatuur van de betreffende tolstraat. De In het tolgebouw opgestelde computer drukt uuriijks op een rol de code van de be diende tolgaarder, de ontvangen gel den, het aantal gepasseerde assen en de aantallen voertuigen in diverse ca tegorieën. In de met automaten uitgeruste straten wordt de indeling naar basis gemaakt Het te betalen tarief verschijnt op het ter linkerzijde opgestelde apparaat waaraan tevens een mandje la beves tigd om de vereiste munt In te wer pen. Na ontvangst en controle van de munt springt het uitrijsignaal op groen en kan men zijn weg vervolgen. Ook deze straten hebben hun eigen rsgis- tratie-apparaturen in het tolgebouw. De inrichting van het tolplein en de daarbij behorenden aanwijzingen die nen veiligheid en doorstroming. Na de tariefsaanduiding en snelheidsbeper kingen ter weerszijde volgen 3 por talen over de weg met aanwijzingen over de te kiezen tolstraat Naar de tolstraten toe wordt de weg over een lengte van 250 m geleidelijk breder. Het wegdek is hier beschilderd met brede strepen (zie foto op pag. 1), dwars over de rijrichting. Naast dé ze toeleidingstrechter zijn mistlam pen opgesteld. Met al deze voorzieningen is getracht om deze eerste grote tolinstallatie In one land zo efficiënt en veilig moge lijk te maken. nel vastgestelde tarief van f 1,voor personenauto's en f 2,50 voor een vrachtauto voldoet hieraan. Door dit eenvoudig te hanteren tarief werd een grote mate van automatisering moge lijk. Het tolplein omvat 2 handbe diende en 3 automatische straten per richting. Daarnaast is er een tolge bouw. Voor brede transporten zijn, door slagbomen afgesloten, omleidin gen voorzien. De capaciteit van één tolstraat is 400-600 voertuigen per uur, zodat de maximale capaciteit van de gehele in stallatie tussen de 2 en 3000 voer tuigen per uur per richting ligt. De hand-bediende tolstraatjes zijn be stemd voor voertuigen met meer dan 2 assen en voor automobilisten die niet over de vereiste gepaste gulden of rijksdaalder beschikken. De tolgaar der stelt het tarief vast, ontvangt het ,.v JMMMMHM

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 11