A. v. Zwetselaar vond bij Barneveld ei van Columbus - Uniek kippenrestaurantje in dorp van Jan van S..... TOK-TOK-TOK ALWEER EEN KLANT.... ITrvv?» Mwnwm pakket Terzijde -★ ;uf.» Zeg Barneveld en ieder schoolkind in dit land antwoordt prompt: Jan van Schaffelaar. Want de man, die tijdens de bin nenlandse twisten van toen van de plaatselijke kasteeltoren sprong en daarmee de historische tegenpool werd van de vloot- \oogd, die in soldateske dapperheid een paar eeuwen nadien de lucht in vloog, ontbreekt in geen enkel geschiedenisboekje. Maar Barneveld heeft meer dan Van Schaffelaar. Meer ook dan het oude kasteel, dat eens de glorie van de streek uitmaakte, maar nu rijp voor de sloop dreigt te worden.. Barneveld heeft ook kippen. En bij zo'n kippencultuur hoort, als men dat tenminste door een inventieve horeca-bril wil be zien, een kippenrestaurant. Vandaar dal da 37-jarige haar A. van Zwetselaar, aklief terzijde gestaan duur zijn 24-jarige vrouw, kan zeg gen: tok lok tok, alweer een klant. Want hij zag brood in de kip. Ol in het ei, wat er eerder was is zelfs voor de Barnevelder nog de grote vraag. Maar in ieder geval heeft hij een primeur in dit land, een origi neel restaurantje langs de weg, ge heel in ei-stijl opgetrokken. „Ik ge loof tenminste wel dat tve uniek zijn'' zegt mevrouw Van Zwetselaar. En ze stelt gerust: Dat moet ook wel, want Barneveld heeft op dit gebied een reputatie op te houden. Er zijn friteszaken, snackbars, ta- ria's en ect-maar-aan restaurantjes te kust en te keur up de Veluwe, waar toeristen zich verdringen op iedere recreatiemeter. De vinding rijkheid van etablissementbezitters is er groot. Maar eigenaar Van Zwetselaar kan met trots volhouden dat zijn wegrestaurantje geen dub belganger heeft. En dat het, zo staal het tenminste viervoudig op zijn terrein, inderdaad uniek is. Niet vanwege de kippen-menu's die er voorgeschoteld worden. Maar voor al vanwoge het restaurantje zelf, dat er heel goed in blijkt te gaan bij het doorreizend publiek. Buitenlanders, die dit reuzenei pas seren, kijken er hun ogen op uit en grijpen jachtig naar de camera. Maar ook talloze landgenoten zien geamuseerd op als zc dit levende ei voorbijrijden. Ze weten niet dal dit restaurant je in ei-vorm eigenhandig door de heer Van Zwetselaar geconstrueerd is. In Amerika kwam hij, toen hij daar verbleef, op de gedachte. Het werd de eerste fiber-glass construc tie in ons land en zelfs vakmensen kwamen er met interesse naar kij ken. Bij de entree van dit mini-horeca bedrijf vermeldt de heer Van Zwet selaar wat hij allemaal levert. Ei- salade, stukken kip, maar ook sou venirs, want zonder ,,kan" geen en kele toerist. Een speciaal succes blijkt het com plete meeneempakket, dat in dit „ei" geserveerd wordt: 2 stukken kip, frites en appelmoes gaan hier voor een rijksdaalder over de toonbank. En het bestek wordt er gratis bij geleverd! Wie dat allemaal wat haas tig vindt kan op het terras een plaatsje vinden of in het grote res taurant, dat Het kippenrestaurant van Barneveld gedoopt werd. Is Van Zwclselaars „ei" iedere dag toegankelijk? (irotc borden, geflankeerd door een flink uil de kluiten gewassen hoen der. vertellen dat dat niet zo is. Het restaurant is open van vrijdagmid dag 4 uur en verdei de hele zater dag en zondag. Op feestdagen werkt het ei-restaurant ook. Het blijkt dat de grootste toeloop speciaal op de ze dagen komt en dus redeneerde de eigenaar: dan moet ik op die da gen open zijn. Bovendien komt het wat beter uit met het personeelsprobleem en met de speciale gasten die een dergelijk restaurant nu eenmaal blijkt te trekken. Het zijn niet de haastige autorijders, die wel even opkijken in het voorbijrijden, maar zich geen tijd gunnen uit te stappen. Het zijn degenen, die er een weekendje of oen dag tussen uittrekken, in fami lieverband en die dat nu weer eens net even anders vinden, een ei bin nenstappen en daar een hartig hapje of een koele dronk nuttigen. Nog ligt het restaurant aan de grote weg naar Apeldoorn, maar dat heeft de langste tijd geduurd. De ontslui ting ter plaatse naar de nieuwe ver keersader wordt binnenkort een feit en dan zal het ei-restaurant wat terzijde liggen. Het doorgaand ver keer zal er niet meer langs komen. De eigenaar van het restaurantje ziet dat helemaal niet als een be zwaar. Integendeel, zegt hij, in de afgelopen tijd hebben we een heel eigen klantenkring opgebouwd. Die mensen en vooral hun kinderen zullen ons toch wel weten te vin den. En zo is het ook, in de toekomst zal de horecahaan van de heer Van Zwetselaar stellig koning blijven kraaien. Zijn „vreemde vogel" on der de restaurantjes heeft overi gens merkwaardigerwijs wel wat concurrentie van een „gevleugelde vriend'" elders. Bij Soesterberg, niet ver van het vliegveld ligt namelijk een ander uniek restaurant je langs de weg. Daar kwam de eigenaar op het idee een oud lijntoestel van Channel Airways te charteren. Chan-Air heet die machine nu die in de tuin is gestationeerd en die dienst doet als een quick restaurant voor mensen die vliegensvlug op de plaats van bestemming willen komen maar zich toch wel even tijd gunnen voor een kop koffie. Zijn het bij Soesterberg de gasten die de techniek hoogachten, bij Bar neveld zijn het meer de zoekers van de romantiek, die in het knus-kleine restaurantje de inwendige mens ko men versterken. De gastenkring van het kippenres taurant. waar kip inderdaad de hoofdschotel vormt, is dan ook zeer gemêleerd. Mag eigenaar Van Zwetselaar tevre den constateren als de toeloop groeit: tok tok tok, alweer een gast, zijn bezoekers menen eensgezind: kip eten doe je in dit Barnevelds kippenrestaurant liet best. En de plaatselijke tevreden I VVV oor deelt bewonderend. ei, ei... iz Kasteel De Schaffelaar kent iedereen van Barneveld if Maar het Kippenrestaurant mag er ook zijn. Heel pittoresk, dat ei. -¥■-¥ - -¥■ Wat eerder was, de kip of het ei zal deze bezoeker een zofg zijn. In de zon nuttigt bij zijn zakje kip toch wel

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 11