Autorijden in de Sowjet Unie: waar genoegen voor toeristen MOSKOU: MEI PRIMA TAXI'S VOLOP RUIMTE, GOEDE RIJDERS X UW ADVERTENTIE 9 RANDSTAD GDI TIGS IN OFFSET spreekt „DUIDELIJKER" TAAL! «99H f Milji iliocnen Lw xe ,»MW Links af Probleem -itninininaninininininininHnininHnaninininiDininini n H Stel dat het de komende of volgende vakante nu eens niet de Achterhoek, de Bloemenrivièra ergens onder Barcelona of de goudomrande Cote d' Azur wordt. Maar, anders dan anders, Moskou. En dan niet met de trein, via Berlijn en Warchau, maar met de eigen wagen. Wat wacht de toerist-automobilist in de Russische hoofdstad? Hoe zijn de wegen er, hoe is het verkeer geregeld, wat mag wel en wat mag niet en hoe past de autorijder er in het straatbeeld. Ik was zelf in Moskou en reed over het Rode Plein, probeerde mijn wagen kwijt te raken bij het Lenin-monument in het Kremlin-complex, waar agenten van de hoofdstedelijke politie alleen in actie komen als de poorten opengaan en een van de hooggeplaatsten met loeiende sirenes en motorbegeleidng naar buiten stoven. En ik doorkruiste in een van de spotgoedkope Russische taxi's de hoofdstad omdat, waar ook ter wereld, nie mand zijn eigen woonplaats zo goed kent als de daarin opge groeide taxichauffeur. Wel Moskou, en Leningrad, waar ik ook kwam, is voor de wester se autorijder een verademing. Wie in Amsterdam (ot Delft) parkeer ruimte zoekt op een van de schil derachtige maar verkeerstechni sche hopeloze grachten kan zich in de stad aan de Moskwa ver bazen over de ruimte, de uitwijk mogelijkheden, de hoekjes en de souplesse waarmee het autover keer door deze metropool rolt. baar vervoer te realiseren. Een be langrijk deel van dat verlangen is al werkelijkheid geworden, een taxi (uiteraard ook geen particu liere aangelegenheid) rijdt vrij wel voor niets en vliegen is in Rusland inderdaad goedkoper dan men maar kan denken. Voor een handvol roebels vliegt men met een indrukwekkende Toepolev van Moskou naar Leningrad, zeven honderd km., die verhoudingsge wijs in ons land met de trein duur der zouden uitkomen. Moskou is een miljoenenstad, wei nig minder omvangrijk met alle voorgemeenten dan Londen, Parijs of groot-Berlijn. Maar de miljoe nen, die hier wonen, werken en leven zoekt men tevergeefs in het autoverkeer. Het antwoord is even simpel als veelzeggend: zij rijden geen au to's. De Wolga's en Scaldia's (die in Rusland anders heten) die in toenemende mate op de westerse wegen verschijnen, zijn primair een export-product. Met versierin gen die zij hier hebben extra chroom, extra fleur rijden ze niet door de Russische straten. Zells de in Polen rijdende wagens van Russische komaf hebben meer luxe dan de auto's gemaakt in de Sowjel-Unie voor de binnenland se markt. En geen wonder, want de door snee Rus rijdt, geen auto. Daarom kon een rondborstige Amerikaanse toerist tegen me zeg- tgen: Autorijden doe je hier voor je plezier. Hij vertelde me dat, terwijl hij een glas stroop-achtige limonade uit een automaat in de Gorkistraat haalde. Onze wagens stonden met een paar nieter tus senruimte naast elkaar gepar keerd, dat kan hier. Brede ruime straten, soepele agen ten, overzichtelijke kruisingen, al dus de Amerikaan en hij besloot: en het links afbuigen is hier ook geweldig. Die Amerikaan had het natuurlijk niet over de stille achterafstraat- jes, die men ook nog in Moskou aantreft, maar over de royale bou levards in het centrum. Dat is dan ook de hoofdindruk van iedere vreemdeling, die met zijn wagen de Sowjet-steden doorrijdt. Auto rijden is er inderdaad een genoe gen, maar dat gaat dan wel ten koste van de eigen automobilis ten. Of, beter gezegd, het ontbre ken van deze categorie. Menige Rus zou uiteraard graag in een eigen wagentje aan het verkeer deelnemen, maar de staat denkt daar andei over. Openbaar ver voer staat bovenaan op de lijst van staatsprojecten en hogerhand in de Sowjet Unie droomt er van nog eens een volledig gratis open- Die nadruk op het openbaar ver voer, in de steden, per spoor of in de lucht, maakt het voor de doorsnee Rus gewoon onmogelijk een auto aan te schaffen. Een ei gen wagentje is een luxe die slechts voor een bepaalde catego rie is weggelegd. En menige hoge ambtenaar heeft dan ook geen ei gen wagen, maar een dienstauto, waarvan de chauffeur hem 's mor gens en 's avonds komt halen en brengen. „Niet gewenst" vindt de staat van eigen bezit in het algemeen en eigen autobezit in het bijzonder. Dat betekent dat wie met een au to op straat komt of een speciale uitzondering vormt, of een buiten lander is of... een taxichauffeur en dan is het nog niet eens zijn eigen wagen! Er is dan ook geen sprake van dat het op de weg in Rusland even stil zou zijn als in andere gebieden achter het ijze ren gordijn. 1» U ir Bij het Kremlin in de gan zenpas In het Inturisthotel hoorde ik dat men er dan ook beter aan doet naar een standplaats te gaan. Maar daar wachtte ik 's avonds al niet minder lang totdat er ein delijk een lege wagen terugkeer de. En telefoneren is ook weer zo wat... Wat natuurlijk wel heel belangrijk is voor het vlotte verloop van het autoverkeer is de Russische ste den Moskou en Leningrad is, dat al die duizenden taxichauffeurs bepaald geen „Brokkenpiloten" zijn. Omdat ze beroepshalve de he le dag op de weg zitten hebben ze een hoge rijvaardigheid en menige westerse automobilist, die wat on wennig door de hoofdstad rijdt en keert, heeft het heelhuids terug keren met zijn wagen aan de be hendigheid van de Moskovische taxirijders te danken. Als je het niet meer weet, de agent helpt je als vreemdeling wel vooruit. if De enige verkeersobstakels: standbeelden. if Imposante gebouwen, bre de wegen, vlot verkeer. Moskou wint het met glans wat autodichtheid betreft van bv. Oost-Berlijn, maar... de Russische wagens zijn voor een zeer groot deel taxi's. Duizenden en duizen den taxi's doorkruizen met vrij ho ge snelheid de hoofdstad van en naar het centrum. Ziet men in ons land af en toe eens een Volga- diesel, in Moskou is het natuur lijk niet bijzonder als men er zo vijftien achter elkaar telt en vrij wel allemaal taxi's. Taxi's te over dus in de Russische hoofdstad, maar toch is het een heel probleem er een te bemach tigen. Bij honderden razen ze langs over de drukke boulevards. Niet ver van het Centraal Station wacht te ik meer dan een kwartier op een lege taxi. Taxi's kwamen er voldoende langs, maar ze bleken allemaal vol of op weg naar een vrachtje en dan maakte de chauf feur het bekende neerwaartse duimgebaar. Dat brokken maken kan, als men zich tenminste aan de voorschrif ten houdt, vrijwel nooit plaats hebben bij het links af slaan, een manoeuvre, die bij ons nog wel eens tot botsingen leidt. Heel opvallend is dat linksafslaan geregeld. Wanneer men op een van de drukke verkeersaders zit, is het verboden „zo maar" links af te slaan. Voor een outsider misschien even wennen, want wie plotseling tot de ontdekking komt links af te moeten, moet normaal recht uit rijden maar moet wel alvast zien zoveel mogelijk op de linkerzijde van de rechterweghelft te komen. Men geeft dat voorsorteren uiter aard aan, vaak met een handge baar. Even graag haalt de Moskoviet dan rechts en zonder het tempo te vertragen in. Russen huldigen ook het Amerikaanse keep your lane-systeem bij voorkeur in het stadsverkeer. Op bepaalde gedeelten waarschu wen op het wegdek geschilderde lijnen de automobilist dat hij een „veilige zone" nadert. Men volgt dan een ruimte lijn die een bocht naar links maakt. Vaak is dat bij een stoplicht. Wanneer dit niet het geval is dan slaat men zo links af of eigenlijk keert men en rijdt op het andere weggedeelte terug tot men de gewenste straat bereikt. De wegen zijn breed, de parkeer ruimte voldoende, behalve dan in enkele uitzonderingen, en het au toklimaat gezond. Tenminste voor de man uit het westen die met zijn eigen wagentje naar Moskou komt. Hij kan er van verzekerd zijn dat hij ruimschoots gelegenheid heeft zich als automobilist te laten gel den, terwijl hij wat de Moskouse jeugd betreft even goed met een ruimteschip van Mars had kunnen komen. Ruimte genoeg in Moskou op straat, zelfs voor dit Russi- sche„V.W."-tje. if Dat mag niet, zo maar oversteken. Dat wordt dus een bon. N H IU

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 18