Europoort geopend Minister LUns in de olie. Een ongewoon beeld van onze minister van buitenlandse-- zaken, die echter in het dynamische Euro poort zoveel internat.onale aanrakingspun ten ziet, dat hij er zich geheel op zijn plaats voelt. En dat was tnr. J. M. A. H. Luns dan ook ji. maandag, toen hij er de nieuwe raffi naderij van de British Petroleum officieel opende. De B.P. is hiermee de zesde raffina derij in ons land en neemt in deze rij met een capaciteit van vijf miljoen ton de vierde plaats in. Waarbij nog gezegd kan worden, dat de produktie van B.P. hiermede is ge bracht op 100 miljoen ton per jaar. Deze n'euwe raffinaderij is een van de mo dernste van de wereld en werkt met een mi nimum (jammer, voor onze arbeidsmarkt!) aan mankracht. Werk een soortgelijke raffi naderij in Antwerpen nog met ruim 800 man, de nieuwe Europoortvestiging kan het met 18 man af, in continudienst ntet meer dan 120 mensen vergend. In totaal kostte de bouw van het nieuwe be drijf op de rand van Europoor. rond 250 mil joen gulden, terwijl er nog gerekend wordt op uitbreiding voor nogeens vijftig miljoen. Verder overweegt men de bouw van een groot entrepot voor twintig miljoen ton ruwe olie. B.P.-Europoort betekent tevens zoveel als de voedingsbron voor de B.P.-raffinade- rijen in Duitsland, Zweden en België, waarbij een deel van de grondstoffen per pijpleiding zal worden getransporteerd. De raffinaderij kan 5 miljoen ton olie per jaar verwerken. De ruwe olie zal hoofdzake lijk uit het .Vlidden-Oosten (als Allah het wil en Nasser zijn profeet is en uit Afrika worden aangevoerd met supertankers van meer dan 200.000 ton laadvermogen. Dit laat ste dan zodra de plannen om nog een meer- boei aan de hoofdsteiger toe te voegen en de oliehaven en haveningang te verdiepen zijn uitgevoerd. Hoe dan ook, Holland is trots op de Euro poort, om met minister Luns te spreken. En de plannen voor de spraakmakende pijplei ding mag dan op Belgische bezwaren stuiten, de expansie van Europoort is niet te stuiten. De nieuwe B.P.-vestiging benadrukt deze voor ons gunstige ontwikkeling slechts. Bijgaan de foto's van de destillatie-units van de nieu- raffinaderij symboliseren tevens het nieuwe silhouet dat Europoort zal beheersen, met het bekende beeld van een netwerk van buizen en tanks, economisch van opzet, schoon en compact. Over „schoonheid" ge sproken; een 120 meter hoge schoorsteen voert de rook af van de verwarmingsinstal laties. Want het spook van de luchtveront reiniging halen we liever niet met raffinade rijen als deze in huis. Hoe lief Europoort ons ook is!

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 13