In mini-bergstaat Liechtenstein kan de dollar raar rollen.... ïrr 0 Lees aandachtig de advertenties Het vergemakkelijkt Uw keuze te maken BANDSTAD EDJ TE? &WÏ.9&i »- -» Liechtenstein! is een staatje vanwaar uit soms merkwaardige transacties tijdig zo gewichtig? Want Liechtenstein is zonder twiifel de be langrijkste van de „kleine vier", die dit werelddeel rijk is. Goed Monaco met het mondaine Monte Carlo mag er zijn, San Marino Staatje vanvvaar soms merkaardige transacties plaats hebben en dan is er nog Andora Maar Liechtenstein neemt een heel eigen plaats in onder de kleine vier en wie in de felle zon, waarvan de Liechtensteiners beweren dat die nergens zo gezond straalt als in hun mini staatje, door de hoofdstraat van hoofdstad Vaduz flaneert zal dat graag geloven. Als men tenminste de camera niet alleen op de pittoreske plaat sen richt, of slechts een glimp wil opvangen van de „vorst" die hoog en droog op een bergtop in zijn dwerggebied troont. ADVOCATEN WONEN ER HUIS AAN HUIS EN BANKEN HOEN Ell COEOE ZAKEN Zwijgen Gesloten v>. Stik Eerder gaat dit antieke kanon bulderen, dan dat de bankdirecties in deze mini- staat gaan spreken. e Hoog boven de bergstaat leeft in zijn witte paleis de vorst (rechts boven). Herr Muller Donker Dat is Liechtenstein voor de toeristen. Een hoge muur, een wit huis. De bewoner? Herr Mül ler. En niemand kent hem itk' ifaiiimu De banken floreren in Vaduz, dat zeker. «<//^rK i rn a I l^-i |CTI 1Q^7 Liechtenstein, en vooral Vaduz spe len om heel andere redenen een ge wichtige rol. Een reden, die de toe rist niet zo snel ontdekt misschien, al zal hij er zich misschien wel eens over verbazen waarom juist dit piep kleine land zo ongeloofelijk veel ad vocaten blijkt te tellen. Zijn Liechten steiners extra begaafde juristen? Trekt de advocatuur deze bergbewoners bij zonder aan? Zal hij zich misschien af vragen om dan snel dat ene plaatje te schieten, dat toch vooral niet in het reisalbum mag ontbreken. Liechtensteiners heten die toeristen uiteraard hartelijk welkom, ze bren gen geld in het laatje Maar waarmee de Liechtensteiners het meest verdie nen is niet met het welkom toeroe pen aan de vreemdeling, maar aan de kunst te kunnen zwijgen „Spreken is zilver, zwijgen is goud", is een waarheid die in het centrum van Vaduz geboren moet zijn Daar is in de eerste plaats het ab solute bankgeheim dat de banken en bankjes, de financiële instellingen en de „compagnieën" hier met perfec tie toepassen Wie zijn geld op een bank in Liech tenstein weet te zetten kan er zeker van zijn dat nog eerder het antieke kanon, dat alleen maar voor de show het straatbeeld van de hoofdstad siert, gaat bulderen, dan dat een bankdirecteur een woord over de sal di van zijn rekeninghouders zal los laten. De dollar kan dan ook in Liechten stein heel vreemd rollen. Natuurlijk primair de dollar, want dat is het be taalmiddel, waarmee Oost en West re kenen. Spionnen ontmoeten en be strijden elkaar in Vaduz, betalen el- kaars rekeningen er, terwijl ze in de zon een goed glas landwijn legen of schrijven vanachter verre bureaus no ta's uit, die hier verzilverd worden. Is het Frans georiënteerde bergland San Marco communistisch georiënteerd (niet voor niets wordt San Marino ge noemd als een centrum vanwaar de communistisch China de handel in ver dovende middelen op Europa in stand houdt) in Liechtenstein moet men ogen schijnlijk niets van de communisten hebben Maar toch hebben ook de rode agenten er hun vestigingen. De toerist mag dan met zijn camera snel langs al die deuren van advo catenkantoren lopen, wie verder kijkt dan zijn zoeker reikt, ontdekt meer. Die advocaten van Vaduz hebben het beslist niet zo druk met het uitvech ten voor de balie van de belangen van rechtszoekende Liechtensteiners. Die weten wel beter en kennen ook de waarheid dat wie pleit voor een koe, er een toegeeft. Nee, de juristen van Vaduz waken over andere belangen. Vreemde belangen met name. Een ontelbaar aantal han delsmaatschappijen, ondernemingen, min of meer obscure belangengroepen, organisaties, instellingen en diensten hebben in Vaduz hun vertegenwoor diging. Of hebben omdat ze om wel ke reden dan ook niet in hun eigen land van herkomst ingeschreven wil len staan, hier hun standplaats. Liechtenstein is wat de Libanese vlag betekent voor reders, die het dundoek van de meeste staten te duur vinden, in Liechtenstein kan, financieel en eco- nomisoh, dan ook alles. Een advocaat in Vaduz, die een tipje van de sluier die rondom zijn land hangt, wilde op lichten, zei raadselachtig: „In dit land aebeuren nog wonderen en de mensen die ze laten gebeuren zijn wij." Zo is het dan ook, achter gestoten deuren worden duistere transacties af gesloten, kapitalen vloeien van de ene rekening naar de andere en terug. Westeuropese ondernemingen berei den van hier uit campagnes voor en het zijn natuurlijk hun vertegenwoor digers in Vaduz die daar garen bij spinnen. V 'D'- Maar wie meent dat er in Liechten- stem alleen maar financiële wonderen plaatshebben, vergist zich. Na we reldoorlog II heeft zich nog een an der mirakel voltrokken in het kleine uiterst neutrale bergstaatje, dat leeft bij de gratie van het machtige na buurland Zwitserland. Wie daarvan iets te weten wil komen moet de hoofdstad verlaten' en moet het „binnenland" intrekken. Al spoe dig zal de aandacht dan gericht wor den op vestingachtige huizen, die, ter zijde van de weg zijn opgetrokken. In die geïsoleerde woningen, vaak fraai van architectuur en ongetwijfeld bij zonder kostbaar in aanschaf, wonen Liechtensteiners, die men zelden of nooit in de openbaarheid ziet. Wanneer ingewijde Liechtensteiners in de kranten lezen dat in Brazilië of an dere Zuidamerikaanse landen gezocht wordt naar vooraanstaande figuren uit Hitiers Derde rijk, kunnen zij soms een glimlach met moeite onderdrukken Want in Liechtenstein deed, na de oorlog of zelfs nog in de laatste maanden er van, een Duitse kolonie haar intrek. En niemand weet precies wie waar woont en wie wat is (of was) Maar Liechtensteiners kunnen nu eenmaal zwijgen en dus wordt men er niet veel wijzer. Vraag aan buurtbewoners wie in een van die grote, doorgaans volledig af gesloten huizen woont, en zij zullen toegeeflijk bekennen: Herr Müller. Tot hun spijt kunnen ze niet vertel len wie Herr Müller precies is, wie zijn huisgenoten zijn of waarvan hij be staat. Dat is trouwens een onfatsoen lijke vraag in dit mini-land, daarnaar vraagt men niet. Nooit! Natuurlijk is Herr Müller op een goede dag naar Liechtenstein gekomen. Maar men herinnert zich niet meer wanneer precies. Of hij ander zou kunnen he ten dan Müller? Mogelijk, zegt men in Vaduz. Of hij in het verleden een an dere funktie had dan rentenier, wat hij nu schijnt te zijn? „Alles kan" vindt de Liechtensteiner en haalt zijn schou ders op. Er wonen veel Müllers in Liechten stein. Natuurlijk, ze heten niet alle maal „Müller". Sommigen Schmidt en anderen Heinrichs. Bui.enstaanders krijgen geen gelegen heid tot deze huizen door te dringen, wat hebben ze er ook te zoeken, Hoe leven deze Duitse vluchtelingen in Liechtenstein? Ze zijn er veilig schijnt het, dat wel. Geld hebben ze voldoen de, anders waren ze ook niet binnen gekomen. Hun kapitaal verschafte hen hun veiligheid. Maar aan het openba re leven nemen ze nooit deel, nooit vertonen ze zich ergens. Hun woning is hun vesting. Daar leven ze met hun verleden. Hun toekomst is hun bank rekening, zou die uitgeput raken, dan is het met hun perspectieven snel ge daan... Liechtenstein is de donkere kamer van Europa. Wie wat te verbergen heeft vindt er altijd wel een deur. Alleen op het gebied van de zeden is Liechten stein puriteins. De vorst wil het zo en de r.k. geestelijkheid. Geen nacht clubs, geen omstreden films, geen echt scheidingen en ook geen „makkelijk" huwelijksrecht. Maar geldelijk kan de dollar er alle kanten uit. En vaak rolt hij vooral in de richting van de banken en de ad vocatenkantoren in de zonnige dorp straat van hoofdstad Vaduz if i jjs VVVVVVVVVVVVWWWWV-WVWWW^WWWWW 'wvvvvvvvvwvwvwvwvwwwvwVwvVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVV,

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 7