Wat voor mogelijkheden biedt onze Schiedamse Muziekschool Film en sex bij de Filmkring Kees Bak DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP Uitgave van 11 „Tja", de Einduitvoering van de Muziekschool is weer verleden tijd en een nieuw Cursusjaar is thans begonnen, hetgeen op de Administratie vorige week goed merkbaar was, toen vele tien tallen moeders blokfluiten en muziekboekjes kwamen kopen voor hun 8-jarige kinderen, die deze week voor het eerst leer ling van de Muziekschool zijn geworden en met groot verlangen naar de eerste lesdag uitkeken. „Vreemd laat", vindt U, zo'n begintijdstip pas op 1 oktober? Het heeft vele voordelen: omdat de muziekschool leerlingen van allerlei verschillende scholen heeft en hun lesroosters pas in de loop van de eerste septemberweek klaar zijn, kunnen wij daarna definitief de muziek-lestijden vastleggen. Bovendien hebben we de periode van half augustus tot oktober hard nodig voor meerdere dingen: voor de afsluiting van het Cursusjaar moet een openbare uitvoering door leerlingen plaats hebben. Dit doen wij met opzet enige tijd na de grote vakantie, wegens de proefwerktijd van de jeugd vóór de aanvang van de grote vakantie en de vakantiespreiding, die al vroeg vele mensen weglokt. Dat voor genoemde Einduitvoering hard gestudeerd moet wor den is wel te begrijpen. Examen (voorspelen} hoort er ook bg Een mooie hobby maar.... niet gemakkelijk Jong geleerd, oud gedaan Niet alleen piano Er zgn veel mogelijkheden Nadere inlichtingen „Gedurfd" Toegang 18 jaar LM. HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 11 - WOENSDAG 11 OKTOBER 1967 nieuwe Radaktia.- P. van dan Boom RedaktiaadrasSG VW-buraau Plantage Tal 268043 1 Voorts worden alle lagere scholen wanneer we weten, dat er belangstelling voor bestaat bezocht en folders worden achtergelaten voor de 3e en 4e klas om elk jaar alle ouders van de 8 en 9-jarige aan te sporen hun kinderen te laten deelnemen aan een instument gaan bespelen, die wij, dat iemand, die een zodanige opsteken en zal bepaald veel van het muziekschrift, van de samenstelling van stukken (melodie, samenklank, ritme, maat, toonsoort, vormen) en de juiste overbrenging op het instrument moeten welen. door net van de Muziekschool uit georganiseerde en door Muziek school-leerkrachten te geven Algemeen Vormend Muziekonderwijs. „Wat we daarmee willen bereiken", vraagt U? Wel, kijken of er in Uw kinderen muziek zit, althans aanleg ervoor aanwezig is en zin om het te leren beoefenen. U hebt in die maand september nog eens ruim de tijd om erover te denken inplaats van direct „Nee" te zeggen, als U zo'n folder door Uw zoon of dochter vanuit de lagere school krijgt aangeboden. Wat we nog meer doen in die septembermaand? Leerlingen, die de cursus Algemeen Muzikale Vorming afmaken en klaar zijn, aan „de tand voelen" of ze echt klaar zijn en weten wat ze gaan doen, als ze op een instrument spelen, of soms ook welk instrument ze gaan kiezen. Enleerlingen, die reeds drie iaren een instrument bespeeld hebben, moeten voor een kleine commissie, bestaande uit enkele leerkrachten en de directeur van de school, aangevuld met eveneens een man van het vak, die niet aan deze Muziekschool thuishoort en daarom juist helemaal vrij tegenover de schoolleerling staat laten zien en horen, wat ze in die jaren geleerd hebben. Deze heer of (soms ook) dame, heeft dan een grote invloed op de cijfers, die behaald kunnen worden. „U twijfelt aan de noodzaak van dit voorspelen, dat we voor het gemak maar examen zullen noemen?" Acht U het voor de school, voor Uw zoon of dochter, voor de „gezondheid" van de leerkracht, voor Uw portemonnaie en voor die van de Gemeente, die de school en daarmee elke leerling financieel helpt, niet bijzonder belangrijk, dat voldoende vorderingen verlangd worden en dat spijbelen, niet regelmatig oefenen en jaren ingeschreven staan aan de school zonder resultaten te behalen door zo een drie-jaarlijkse controle worden tegengegaan? Zeker zijn wc het met U eens, dat het musiceren „voor plezier" is; in ieder geval een hobby en geen vak. Maar misschien denken we verschillend over het begrip „hobby". Iemand, zo denken wij die muziek als hobby kiest, die wil Een mooie hobby, die muziek, maar om het goed te doen geen gemakkelijke hobby. En zo denken wij, dat iemand, die een zodanige liefhebberij kiest en dagelijks naast school en huiswerk aan moet werken om het gestelde doel te bereiken. Daarom in het in dit verband aan te raden de vrije tijd niet te overladen met meerdere liefhebberijen en deze allen half te volbrengen maar een keus te maken uit de gekozen vrijetijdsbesteding tot een goed resultaat te doen groeien. Musiceren kan op zovele manieren en met zulk een verschillend doel geschieden. Trombone één van de vele moge lijkheden. Het kan alléén bijvoorbeeld piano maar ook met z'n tweeën op dezelfde of verschillende melodie-instrumenten of op een melodie-instrument met piano begeleiding. met meerderen in kwartet of grote verband. Men kan spelen in een schoolorkest, in een Harmonie- of Fanfare-orkestvereniging of in een band. In elk geval is dit een fijne vrije tijdsbesteding! Het is een voor afwisseling zorgend onderwerp in de dagtaak, die tegenwoordig vooral op leren en huiswerk maken gericht is; daarnaast neemt de sportbeoefening een royale o.i. soms te royale plaats in. Niet alleen de verstandelijke en de lichamelijke opvoedmg maar ook dc schoonheidsbeleving, die muziek, toneel, literatuur en de beeldende kunsten ons kunnen geven, zijn noodzakelijk voor onze vorming tot wat we gewoon zijn te noemen: een harmonisch mens. d.wz. een mens, waarin alle genoemde onderdelen evenredig vertegenwoordigd zijn. Hoe dikwijls horen wij als ouders hun kinderen door één of andere vorm van muziekles opgeven niet de opmerking maken: „Wij hebben vroeger de gelegenheid nooit gehad!" Dan is het goed en vanzelfsprekend, dat ouders, die dit ontbreken van muzikale vorming bij zichzelf als een gemis voelen, hun kinderen deze kans niet willen onthouden. En al is het luisteren naar muziek gespeeld door vakmensen een groot genot, de zelfwerkzaamheid van ieder mens schenkt op de eerste plaats grote voldoening aan zichzelf en onder gezamenlijke muziekbeoefenaars, aan elkaar, tenminste, wanneer ieder zijn eigen aandeel goed verzorgt. Belangrijk is ook NU in te zien, dat met de uitbreiding van de vrije tijd, de mens van straks en later zichzelf en anderen zal moeten kunnen amuseren en bezighouden. Musiceren is eigenlijk niet aan leeftijd gebonden, mits het eenmaal goed geleerd ook wordt bijgehouden en zo mogelijk uitgebreid. „Jong geleerd is oud gedaan'^ zegt een spreekwoord en dit is maar al te waar. De leertijd van de mens is betrekkelijk kort en dit geldt zeker voor het reageren op het notenschrift en het leren beheersen van een instrument in het bijzonder. Een vroegtijdig begin heeft het voordeel, dat het verstand en de spieren, die voor het bespelen van een instrument hun werk moeten leren doen, geheel meegroeien in de mate en de richting, die het instrument verlangt. Wat worden de huiselijke feesten, die jaarlijks passeren, rijker aan inhoud, wanneer de gezinsleden met elkaar kunnen zingen en spelen. Wat kan muziek en vooral zelf spelen niet betekenen voor een mens, die eenzaam is, die in verdrietige omstandigheden verkeert, die z'n opstand of berusting zoekt, die creatief bezig wil zijn, hoe dan ook! En laat de ouderen, die nimmer de kans hadden, dan nu hun kinderen een keus laten doen uit de vele instrumenten, die er zijn: de piano hoeft niet te overheersen omdat er in vrienden- en kennissenkring vaak een pianist(e), al of minder gevorderd, aanwezig is. En ouders, die met hun kinderen zouden willen leren hen zouden willen helpen met de voorkomende muzikale problemen waarom volgen zij geen cursus om tot beter begrip en nulp in staat te zijn. In deze geest hoorden wij meerdere malen spreken na beëindiging van een openbare les. Wanneer ouders en kinderen samen kunnen musiceren, samen luisteren naar muziek en erover kunnen praten, dan is er een sterk bindingselement in een dergelijk gezin, een element, waar zo men hoort nogal eens behoefte aan is. Onontbeerlijk om behoorlijk te leren spelen zijn echter: geduld, de vaste wil om te leren, de rechte zin erin, volharding ook als het eens wat moeilijker is en de dagelijkse oefening. Wat ook hier is een bekend spreekwoord van toepassing. Al doende leert men. Aan de Muziekschool wordt ervan uitgegaan, dat ieder die zich aanmeldt, het GOED wil leren en zich daarvoor moeite wil getroosten. Daarom is een goede bagage (in de vorm van een Algemeen muzikale en theoretische vorming) als uitrusting noodzakelijk naast de les op het gekozen instrument. En om de leerling yan de niet aflatende aandacht en belangstelling van de leerkracht te verzekeren en om hem of haar te helpen een eventueel voorkomende „slappe periode" zo kort mogelijk te maken en snel door te komen, is het drie-jaarlijks proefspel ingesteld, niet als een naderend onheil (dat is alleen voor degenen, die bang zijn, omdat ze door gebrek aan doorzetten niet genoeg zijn gevorderd) maar als een stimulans om verder te gaan, na resultaten behaald te hebben, die als zodanig door meerdere deskundigen zijn erkend en zwart op wit op een uitgereikt Getuigschrift zijn vermeld. De Muziekschool biedt ook zo mogelijk de kans aan oudere leerlingen, contacten te leggen met collega's leerlingen van dezelfde leeftijd, om zo tot samen musiceren te komen. Aan de Muziekschool wordt op de volgende instrumenten les gegeven: Toetsinstrumenten: Piano, harmonium, kerkorgel, accordeon. Strijkinstrumenten: Viool, Vedel, Cello. Houten blaasinstrumenten: Blokfluit, Dwarsfluit, Hobo, Klarinet, Fagot, Saxofoon. Koperen blaasinstrumenten: Hoorn, Trompet, Trombone, Bugel. Tokkellnstrumenten: Kleine Harp en Gitaar. Verder is er de mogelijkheid tot lessen in groepsverband, kinderritmiek, ballet, (bij voldoende deelname óók voor ouderen). Iedere leerling heeft recht op een proeftijd van 3 maanden, welke tijd zo nodig nog met drie maanden verlengd kan worden; niemand bindt zich dus dadelijk voor een geheel cursusjaar. Instrumentale lessen kunnen op de 1ste van de maand aanvangen AMW- en theorie-lessen alleen bij de aanvang van het cursusjaar. Voor inlichtingen is de Administratie van de school dagelijks bereikbaar. Kantooruren: 9.30-12.30 uur en 2.30-6.00 uur, óók per telefoon 269680. Des zaterdags is de Administratie gesloten. Op 24 oktober kan men een exclusieve flimavond van de Schiedamse Filmkring met vertoning van „vrije" korte films bijwonen. Opzleze tweede filmavond van dit seizoen na de uitstekend geslaagde en druk bezochte openingsvoorstelling in Monopole zal drs. W. de Vogel uit Utrecht een serie waardevolle korte films vertonen onder de titel „Eros in de Film". De heer Vogel, wetenschappelijk direkteur van de Stichting Film en Wetenschap en Universitaire Film en onder meer verbonden als docent in de filmkunde aan de Nederlandse Filmacademie in Amsterdam zal bij elke film een deskundige voorlichting geven. Het meest emotionele beleven van een mens, gebracht door het meest emotionele medium is interessant genoeg om nader op in te gaan. Erotiek zit, hoewel vaak verborgen, in bijna elke film, zelfs in sommige abstracte. Maar de gemoedsbewegingen die de film kan opwekken als de grenzen der erotiek worden overschreden, zijn alléén al belangwekkend genoeg om dit soort films te bestuderen. Sexuele voorlichting, vrije en vrijende films, beatnik-provocatie en zelfs de openhartige discussiefilm kunnen de gemoederen ernstig in beweging brengen, ook nog in deze zedenverlichte zestiger jaren. De avond zal bestaan uit films met oprechte en onoprechte erotiek, sexuele voorlichting en openhartige discussie, waarbij ook de visie der jonge generatie cineasten niet over het hoofd zal worden gezien. Onder meer zullen films worden vertoond van leerlingen der Nederlandse Filmacademie, die men in de bioscoop-programma's niet zal aantreffen. Uiteraard zijn voor de leden abonnementhouders plaatsen gereserveerd. Abonnementen kunnen nog steeds worden besteld a 10,incl. lidmaatschap door storting op girorekening nr. 64.13.64 ten name van de penningmeesteresse van de Schiedamse Filmkring. Donateurs S.G. 1,75; Houders CJ.P. 1,Scholieren ƒ0,75 en niet leden 2,50 N.B. De voorstelling vindt plaats in de Aula van het Spierlngshoek Lyceum. Inlichtingen bij de secretaris de heer D. die Geus Jr., Lorentzlaan 28d, Schiedam, telefoon 159392.

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 9