Wie gaat er mee i De Maatschappij Zeeland uw loopplank naar Londen^** Sck ik '"N K Kijk eens verder dan uw horloge ipper macj overvaren Ctóf Uit. Al een heleboel jaren goed voor U. Dit kan zich be perken tot een avondje-bio scoop (jawel, gezellig), een etentje uit, een dagje zomaar wegwezen. Of een weekend lang pats boem je huisdeur achter je dicht trekken. Een long-weekend heet zoiets. Dit laatste doe je dan vooral om eens „bij te tanken". Ofwel je accu op te laden. Om, even van huis-, tuin- en keuken- zorgen bevrijd een andere wind door je heen te laten waaien waardoor je weer op gekikkerd thuiskomt. Aan zoiets kun je denken, maar het nooit doen, omdat je er eenvoudigweg niet toe komt. Maar gelooft u ons (aange nomen dat u tot deze cate gorie behoort); als u zoiets één keer heeft gedaan, tussen de zomerse vakanties en de decemberse gezelligheid thuis door, raakt u er voorgoed aan verknocht. Want wij en en dat zijn dan uw randstede lijke redacteur en de vrouw die zijn zorgen, vreugden én salaris met hem deelt: dus gewoon zijn echtgenote hebben ons nu al één ding voorgenomen. Volgend jaar weer! Rijden we even naaf Hoek van Holland en nemen daar de loopplank van zo'n zeewaardige Zeeland-boot en laten ons vervolgens met een fiks aantal knopen naar Har wich transporteren. En gaan we weer een paar daagjes Londen doen. Londen op een long-weekend. Londen in de herfst. Londen onder een umbrella. En vooral, even iets anders zien, iets anders eten, iets anders ruiken. Even afstand nemen van thuis, van je werk, van je keuken en je koken, je kinders en je kachel, je beeld buis en je hele Hollandse hebben en houwen. En waar om dan Londen? Om die boottocht én vooral in de herfst, of later in de winter om dat bruisende, inter nationale en gezellige van een wereldstad. De swingende metropool, die Londen de laatste jaren geworden is. „In" voor wie uit wil zijn. Op deze dubbele pagina leest u er over en ziet u er wat van. Waarbij we de zaken eens van twee kanten gaan bekijken: van een Zij-kant en een Hij-kant. Al lezend ont dekt u dan zelf wel wie er aan het woord is. Uiteraard zie je én beleef je meer, dan je allemaal op 2 pagina's kunt vertellen. Aan u om het zelf te gaan ontdek ken. En het gekke is, Engeland begint gewoon in Harwich. Dat besef je eigenlijk pas als je als toeristisch Engelandvaarder daar voet op Britse bodem zet. Eventjes maar hoor, want op een steenworp afstand wacht de boottrein al. Die je in één ruk naar swinging Londen brengt. Jawel, maar dan heb je na tuurlijk al een swinging oversteek achter de rug. Van zo'n 61/« uur. Per dagboot, dus je ziet nog wat onderweg, je leest nog een kapitteltje uit een van de laatste pockets of je geeft je zo maar gewonnen aan de streling van de golven. saraas AQ Bekoring Het einde Crazy Carnaby Met Cook Mi jyhWMHMHi lin !i i» HMlfttiv Je weet dan eigenlijk nog niet be wust, dat Engeland gewoon in Harwich begint. Voor jou begint het allemaal al in Hoek van Hol land. Een zeereis verlengt je long-weekend! Mag ik het zo eens stellen. En dan moet u me niet aan boord komen met de dood doener, dat zulks veeleer voor een vliegtuig opgaat. Want dat wist ik al en daar gaat het hier niet om. Waarom zou u altijd alleen maar op uw horloge kijken als u zoveel mogelijk uit het u toegemeten longweekend wilt halen. En niet gewoon gezegd: „waarom zou je nu per sé van het ene uur op het andere in Londen willen zijn, waarom zou ik me het plezier van een vaarjool ontzeggen, als zilte aanloop tot een vat boordevol reisgenoegens". Hebt u zo'n over steek met een Zeelandschip zo al eens bekeken? mam *m 4/ sw« *»r»ü Welnu, ik heb het voor u gedaan en ik zeg nu: het heeft z'n beko ring. Zelfs bij deze trip van uiter sten. Heen met windkracht 8 en dat zonder zeebenen. Dus eerst Harwich zien en dan sterven? Zet maar uit uw hoofd. Geen centje pijn, ook al ging ik dan na ampele overweging even onderuit om de stabilisatievlakken weer op z'n plaats te krijgen. Echt, zo'n over steek van 6'/t uur doet je iets. Ze ker met een dagboot, zodat je je volledig opgenomen weet in 't spel Rood en dubbeldeks, u moet er eens ingezeten hebben der elementen. Zonder dat Je er zelf de speelbal in hoeft te zijn. Trouwens, daar was ook nog die bespiegelende terugreis, met een herfstig maar hartverwarmend zon netje aan bakboord (of was het toch stuurboord, kapitein Kik kert?). Met een van lieverlee vol lopend zonnedek. En maar „kind je-wiegen" jongens, zoals ze bij de Zeeland zon in de goede richting kabbelende deining noemen. Maar wat zal ik me nog verder vermoei en u de korte maar hevige char mes van een zeereis te beschrijven. Tenslotte is de oversteek slechts middel, zij het een aangename en verkwikkende, en is en blijft „Een zaterdag in Londen" het doel waar naar we in dit geval streven. En dan begint Engeland, ook met zo'n originele off-seasonreis, dood gewoon al in Harwich. Voor de duizenden Engelandvaarders die via een degelijke Zeelandreis en dus zonder enige risico Londen willen doen. Of, wat verderstrek kend en langduriger, GroobBrit- tanië willen verkennen. Maar voor mij (en voor de vrouw die de reling en deze pagina met me deelt) is en blijft Londen toch het einde. In de dubbele betekenis van het woord. Als een „tussen doortje" op de jachtige levenszee (lekker zwaarwichtig!), of zo u het wat luchtiger wil, als een „quick- lunch", zo'n zilt longweekena met als toeristieke uitsmijter de ver lokkingen van Londen. Hoeft u niet eens hip op te vatten. Want Londen is van alle tijden, net als Parijs. En dat het er toe vallig swingt in Carnaby Street en omgeving is alleen maar mooi mee genomen. De kleren die bij uitstek in Londen altijd de man (lees: gentleman) maakten, van bolhoed tot paraplu en de Engelse hoofd stad een puur mannelijk accent in z'n hele voorkomen gaven, ze zijn geenszins afgelegd! En de eeuwige pubs zijn even Engels gebleven als de Franse bistro's even onvergelijk baar zijn met de Hollandse stam kroeg. Ik bedoel maar, Londen - doen is meer dan alleen maar gek ke kleren zien. Londen is nog altijd de wereldstad waarin het goed toeven is. Al geeft de mode van Carnaby Street ar dan nu wel een extra dimensie aan. Ik ben er dan ook niet aan voorbijgegaan. Tenslotte is er een hemelsbreed verschil tussen het Hollandse-mini en de Londense micro-look. En dus kijk je, al swingend door Carnaby Street doodleuk je ogen uit. Vanonder je plu vandaan, naar dijbeenkorte rokjes en dito bontjasjes. Naar al die hippe hemdjes, al dan niet ge bloemd, al die lieslaarzen, heel dat extravangante gedoe rond Crazy Carnaby, waarvan de modekoning John Stephen het middelpunt vormt. Londen heeft er een nieuwe trekpleister door gekregen. En het zou zonde zijn er aan voorbij te gaan; tenslotte laat je ook de pret- wijk Soho niet links liggen op zo'n zaterdag in Londen. Maar eerlijk is eerlijk, het blijft franje en het is evenmin Londen als Pigalle Parijs mag heten. - How to see London. Met Cook na tuurlijk. Zoals zovele doodgewone toeristen doen. In ons geval op een middagtour. Maar dacht u dat Thomas Cook z'n sightseeërs naar Carnaby Street zou brengen? Wel nee, wel naar de zoveel geijktere bezienswaardigheden als „chan ging of the guards" voor Bucking ham Palase en Whitehall, the Hou ses of Parliament, Tower en de on- nitnutu-lijke musea. En voor Dic kens House is Cook ook altijd in, evenals voor curieuze en monumen tale zaken als de George Inn, de laatst overgebleven Londende ,inn' met een bovengalerij. Met natuur lijk ook hier, hoe kan het anders, herinneringen aan Johnson en Dic kens. Maar dan ga ik even van de ver onderstelling uit, dat de bezoeker zo'n maidentrip naar Londen maakt. Terwijl Londen uitgerekend een stad is waar je alle kanten uit kunt. En z'n charmes en beziens waardigheden pas na herhaalde be zoeken prijsgeeft, zoals elke aan trekkelijke vrouw, zullen we maar zeggen. Waarmee ik maar wil doen uitkomen, dat Londen nooit ver veelt, je er eigenlijk regelmatig in en tot moet terugkeren. In voor- en 'naseizoen. En straks, met Christ mas and New Year's Eve en de bij behorende „festivities". Zalig ge woon! CARNABY ST Een smalle straat In nieuws: Carnaby Street Soho werd wereld- Kapitein K. Kikkert blikt u rechts boven (aan stuurboord) aan. Ge zagvoerder van de .Prinses Bea trix". Vaart al 21 Jaar voor de Stoomvaart Maatschappij Zeeland deze kapitein Kikkert. Een aimabel man, een kundig zeeman. Het va ren nog lang niet moe. Al zou je als leek, zo denken na ruim twin tig jaar heen en weervaren tussen Hoek van Holland en Harwich die rechte lijn wel te kunnen dromen. Kan-le ook, de kapitein, maar toch is iedere reis steeds weer nieuw voor hem (zegt-ie). De Prinses Beatrix is goed voor 1200 passagiers; wij varen echter met zo'n slordige 200 betalende passagiers. Voor deze tijd van het jaar wel zo'n beetje het gemiddel de. Of de kapitein ook rekening houdt met de zee en de zeewaar digheid van zijn passagiers? Jawel Ook al vaart de Zeeland onder (over zeewaardigheid gesproken!) practisch elke weersgesteldheid uit zodat u er uw spoorboekje gelijk op kunt zetten, dan valt er voor een goede kapitein altijd nog wel wat te „schipperen". Zelfs op een afstand van 200 km. Mocht de zee op z'n slechtst staan dan kan de snelheid altijd aan het incasseringsvermogen van de door snee passagier worden aangepast Kapiteoi Kikkert plooit het altijd wel zo, dat niemand met een kat terig gevoel van boord hoeft te gaan. Niemand die zoveel van golf slag afweet als hij. Vanaf de brug af heeft hij me de fijne kneepjes van zijn schip uitgelegd. Op zee kaarten gewezen dat dit stuk water in diepte varieert van 7 meter tot 55 meter en me in het radarkoffie- dik laten kijken: „Dat scherm loodst ons veilig door de dichtste mist heen, daar kunnen de vlieg tuigen niet tegenop". Wie er nog meer beroepshalve aan boord zijn? ,Zo'n zeventig man nog, waarvan de helft van de ci viele dienst". Wat hij van het nieu we autoveerschip denkt, dat hier naast is afgebeeld en over een jaartje op de gerenommeerde route Hoek van HollandHarwich in de vaart komt? „Dat wordt zo'n schip", zegt deze kapitein, met de duim omhoog. Dit rij-op rij-af autoveer wordt 132 mtr. lang, 21 mtr. breed en 5 meter diep, krijgt een motorvermogen van 18000 pk. vaart met een snelheid van 21,5 mijl een accommodatie van 1200 passagiers voor de dagdienst of 700 voor de nachtdienst en een capa citeit voor 200 auto's. Echt wel het vlaggeschip van de Zeeland. En we kunnen ons leven dig voorstellen dat er nu al zoiets als „Hoekse en Harwichse twisten" onder het personeel oplaaien als het dienst doen op dit machtige autoveerschip ter sprake komt Een wenkend perspectief dus, dit autoveer. En d' aloude vraag „Schipper mag Ik overvaren", zal dan nog meer gehoord worden Zo kun je wel door gaan. London is the town for me! Dat heeft de f lezer zeker al wel begrepen. En we! kunnen ons levendig voorsteller dat vele zeewaardige Nederlander; al gehoor gaven aan de lokkend* Zeeland-roep: „Een zaterdag ir Londen". Inderdaad, voor hen die weinig tijd hebben maar toch tijd ge noeg om zich een zeereis te ver oorloven en toch eens Londer willen doen. Voor nog geen hon derd guldén een 3-daagse reis._ Waarvoor dan een retourbiljet 2e klasse van. elk NS-station in Ne derland en Londen op vrijdag ge nomen, met een overnachting aan boord van de dagboot te Harwich en op zaterdag een licht ontbijt, een hele zaterdag Londen doen. En Londen-by-night doen in een typisch Londens hotel, met een weldoorspekt Engels ontbijt (staat in de maag!) op zondagmorgen. Daarna de boottrein gepakt om de overtocht per dagboot te maken. Heus, u vaart er wél bij. En Ne derland begint dan weer pas bij Hoek van Holland, zo ervaar je dan. Over optimale vrije tijdsbe steding gesproken 9 Verkeerd verbonden? Neen, traditioneel en hip Londen kruisen elkaar Kleren maken nog altijd de Engels )man - ht l

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 8