se naar Engeland varen... Als je met je man mee naar Londen mag... 'I Ervaren hand, prima thee l DIT zou u er kunnen doen 't Winkeltje Slenteren door een wereldstad ém Shopping Prijzig Wel voordelig London-look ■■■■■MMtii s m JH Harrods Liberty „Fifth Avenue" Pak 'm Laat ik maar gewoon beginnen, 'k Was een beetje moe, zoals je dat als huisvrouw aan het eind van een week op vrijdag avond wel meer hebt, toen mijn man tussen de soep en diep vries spinazie a la crème (voor het gemak) tegen me zei: „Ga je mee een paar dagen naar Engeland?'' Met een: ,,'k wou, dat het waar was" prikte ik het volgende stukje aard appel aan m'n vork, maar het heeft een kwartier geduurd voor het mijn mond bereikte. Want hij meende het! Ik mocht mee naar Engeland varen! Zoiets zal je horen op vrij dagavond met nog een emmertje wasgoed, een behoorlijke afwas in de keuken en de kinderen voor wie het de hoogste tijd is dat ze hun pyama aankrijgen. Mannen kunnen zich dat misschien niet zo voorstellen, maar voor iedere huis vrouw is zon visioen van een paar dagen uit, samen weg gaan, een reuze blij-maker. Natuurlijk komen dan, als je lichtelijk opgewonden aan het afwassen slaat, de eerste bezwaren aan je huisvrouwelijke en vooral moederlijke geweten knagen. Primair: wat doen we met de kinderen. In de tweede plaats: wéér wat zullen we met de jongens doen en dan (natuurlijk) wat zal Ik meenemen en wat doe lk aan. Omdat het maar voor een paar dagen was, konden we de twee nog kleine zonen vrij gemakkelijk „kwijt" en het koffer probleem was ook binnen een uurtje bekeken. Dus trok ken we op die donderdagmorgen de deur van ons lege huis achter ons dicht, op naar De Hoek, op naar Londen. Over die boottocht heb ik het nog wel, maar Londen„that's the place voor me" zoals Edmundo Ross dat nu al jaar en dag zingt. Je kunt gezellig, voldoende én goed eten, zonder dat je met een financiële indigestie van tafel op staat. Doe dat bijvoorbeeld op uw laatste Londen-avond eens in the Chicken inn, waar u heerlijk kip eet, een voortreffelijk ommelet krijgt geserveerd en het ijs in één woord verrukkelijk is. In Haymar- ket, vlak bij Piccadilly, vindt u zo'n gezellig eethuis. Terwijl u uiteraard in de overal in Londen te vinden Lyons volgens het ca fetaria-idee vrij goedkoop en toch redelijk eet. 't Begint eigenlijk al een beetje in de trein van Harwich naar de stad zelf, want dan haal je voor 't eerst eerst je Engels op door koffie met wat sandwiches te bestellen bij een „bar-wagen", zoals we die hier in onze treinen niet kennen. Op Liverpool Street Station, als je de eerste rood-witte cirkels van de ondergrondse ziet, de kiosken met de Times, de Manchester Guar dian, de Daily Mirror (en nog een flinke handvol Engelse bladen) langs wandelt en je een haastige en je bijna omver lopende mijn heer „beg'pardon" hoort zeggen, krijgt het je pas goed te pakken. Dat tintelende, verwachtingsvolle gevoel, een beetje ondefinieerbaar, zo van buitenlander zijn in een grote wereldstad. Al is dat dan maar voor een dag of wat. De ondergrondse, of een taxi naar het hotel is ons eerste „probleem pje", inderdaad een kleintje maar. Want, enigszins verreisd, is een taxi natuurlijk wel fijn én iets om te onthouden! ze zijn hele maal niet duur, althans guldens goedkoper dan in ons land. Boven dien snort er altijd wel eentje voorbij, waar je in Londen ook bent, en dan is het even, gezellig ouderwets, een kwestie van je hand opsteken. Wandelen is natuurlijk het meest voor de hand liggend als je de vólgende morgen op pad gaat. Dus, en nu richt ik me met name tot de damesgaat u mee win kelen, want dat doet iedere vrouw nu eenmaal in een vreemde stad het eerste en het liefste. Origineel is het niet, dat geef ik toe, maar dan zijn toch Regent Street en Oxford Street dé twee aangewe zen winkelstraten of zegt u maar liever boulevards. Want dan ziet u wat Engeland op het ogenblik brengt in meer dan één oogopslag. En als u die Regent en Oxford hebt „gedaan" bent u hard toe aan een geurige kop koffie, want er is overrompelend veel te zien. Vooral als u er een van de grote waren huizen induikt, zoals Selfridges of Harrods, de laatste wat sjieker en door aparte winkels in één grote winkel, een karakter hebben, zoals we dat hier eigenlijk niet kennen. Om het maar direkt te zeggen: goedkoop is Engeland in vergelij king tot onze eigenprijzen zeker niet. Gewone, gezellige doorsnee jumpers, truien en vesten, waar voor wij hier 25 tot 45 gulden neer tellen, kosten daar altijd nog vijf tot tien, zelfs vijftien gulden meer. En zestig tot tachtig gulden voor een paar schoenen is er normaal. Ook even neuzend en onze ogen de kost gevend voor heren-etalages, zagen we er costuums met gepe perde prijzen en zelfs in een vrij populaire zaak, zonder het wat deftige Oxford-cachet, ontdekten we een eenvoudige tricot nylon overhemden voor de „aanbiedings- prijs" van 25,Hetzelfde hemd krijg je toch bij ons voor de helft. Maar, om het niet te somber te houden wat de financiële kant aan gaat, op het consumptieve vlak zijn de prijzen er vrij redelijk. Het zal u dan, als u tenminste een plaatsje voor het raam hebt be machtigd onvallen hoeveel meis- jes en vrouwen er in Londen op laarzen én in capes rondwandelen. Want dat is het wel helemaal dit seizoenlaarzen en nog eens laarzen. Hele hoge tot op de dij, voorzien van een stevige leren „schoen" met een soepel, mee gaand bovenstuk van kunst- of zacht leer, dan wel van synthetisch garen gemaakt. Heel erg hip en alleen maar voor jonge benen! Laarsen tot aan de knie zie je ook in dille schoenzakën een groot deel van de etalages-ruimte beslaan, terwijl de kortere laars, kuithoog te, ook te kust en te keur aanwe zig is. Slaat u vervolgens een cape om (een zwarte als u jong bent, een gedekte black-watch indien u zich geen twenrty meer kunt noemen) en voilüu hebt de London- look, die zeker al naar Holland is overgewaaid. Terwijl u tenslotte in zwart en donkerbruin, meestal ge garneerd met een kanten jabotje en dito manchetjes, hét jurkje van winter '67-'68 aantrekt. Je komt ze bijna overal tegen, maarheel zachtjes onder ons gezegd, koop het maar in Holland, want dat r„tu stukken Het boordwinkeltje, waar het voordelig kopen Is. Ze zei: „ik zal u eerst even uw hut laten zien" en ging ons voor de trap op, om daarna met een uitnodigend gebaar op twee keu rig opgemaakte bedden, voorzien van helderwitte lakens te wijzen. „En als u me nodig mocht heb ben strakjes, dan belt u maar". Nadab we eerst even haar hadden bekeken vriendelijke bruine ogen achter brllleglazen, een gezellige grijze haardos, een keurig grijs uniform en schoenen, die op veel lopen waren berekend) hebben we ook even elkaar aangekeken. Een hut, leuk, daar niet van, maar wat doe je er mee oven dag Maar die stewardess, met haar te gen de dertig dienstjaren, weet waar Abraham op de Noordzee de mosterd haalt en een paar uur la ter hebben we haar dan ook ge beldOm thee hele lekkere overigens, met dito cake ten einde wat op te kikkeren na een uurtje lekker doezelen onder de behaag'lijke dekens. Mejuffrouw J. A. de Nooijer, wier vader al de% „gouden plak" bij de maatschap pij, waaraan zij zelf haar hart heeft verpand, behaalde, is in zul ke momenten net de vrouw, die je graag om je heen hebt. Een prettige stewardess, ervaren, op z'n tijd gezellig, de helpende hand biedend waar dat nodig is en altijd aanwezig om, zo je wensen hebt, daaraan tegemoet te komen. Omdat ze, voor de boot vertrok, al op de hoogte was van de „kurke- trekkers", rond en onder het schip, had ze al vaag een vermoe den van eventueel opstandige ma gen en aangeziéW ze er in haar le ven duizenden heeft meegemaakt, gaat op dit gebied geen zee haar te hoog. Toch vaart ze graag in de herfst en winter. Het is dan niet zó druk aan boord als in het hoog seizoen, in de grote lounge met z'n prettige stoelen en gemakkelijke banken, heerst een wat intieme, rustige sfeer en in de hutten is het ook niet zo sterk „aanpoten" ge blazen. Zodat ze al haar aandacht kan besteden aan moeders met jonge kinderen, voor wie het op zo'n overtocht vaak heel fijn is een paar helpende en ervaren han den om zich heen te hebben, aan oudere dames, die niet meer zo vlot de trap nemen op een soms wat slingerend schip, waarbij zij haar tot stut en steun kan zijn en natumlijk aan de gasten in het al gemeen. Van wie zij er intussen al heel wat vrij goed kent als steeds terugkerende vaarders. De stewardess, uw gastvrouw aan boord. Londen doen.... hiernaast vertel Ik u er al wat over, waarbij ik dan voornamelijk even voor u op de prijskaartjes heb gekeken, maar u mag echt niet nalaten even die enorme speelgoed-afdeling van Harrods te bekijken én vooral Li berty op de hoek van de Regent Street binnen te wandelen. Want als u Har rods ingaat, daalt meteen die typisch Engelse Kerstfeest-sfeer over u heen, omdat juist in deze maanden het dl X- mas is wat de klok slaat. Reuze gezel lig, feestelijk en cadeautjes te kust en te keur. Niet alleen zo'n belangrijk wa renhuis echter, maar iedere winkel in Londen doet er wat aan en al mag er dan een herfstwlndje waaien, een para plu het belangrijkste stuk voor uw gar derobe zijn, door al die lichtjes en vriendelijkheid vinden wij zelf juist deze tijd bijzonder geslaagd om Londen te bezoeken. Goed, die speelgoed-afdeling van Harrods (zeg maar een zaal) geeft u een magnifiek idee van wat En geland op dit gebied brengt en dat is me nog al wat. Waarbij de ene demonstratie na de andere uw aan dacht trekt. Libertydat is nou, althans in mijn vrouwen-ogen, iets dat u ge zien moet hebben. Ik zou niet wil len zeggen: laat u er de wisseling van de wacht voor de Buckingham Palace of Whitehall voor lopen, want dat hoort er nu eenmaal ook bij, maar als u even tijd hebt, stap dan dat in oude, romantische sfeer opgetrokken „vak-huis" eens bin nen. Want hier ziet u, ook weer af- delings-gewijs, werkelijk bijzonder leuke en vooral mooie dingen. Potterie om, wegens riet prachtige dessin, de mooie vorm of de war me kleur, zó in je koffer mee te namen. Aparte sieraden, vaak hand gemaakt, afgestemd op vele leeftij den, naast originele siervoorwerp- jes, zoals grappige beesten van stro, geestige mobiles, magnifieke prenten en dito schilderijen, apar te klokken, werkelijk beeldschone tassen, enfin, alleen al een wande ling er langs en door heen zorgt voor vele verrassingen. Waarbij ik persoonlijk helemaal „weg" was van een serie heel stevige, leren beesten voor kleintjes, kleuters en jonge mensen, die van iets aparts houden. Reuze sterk leer, vaak don ker glanzend, loodzwaar gevuld, al even degelijk gemaakt en vooral opvallend natuurlijk van vorm, za gen we daar die olifanten, koeien, varkens en die kleine schildpad als „stoelen" en speelkameraad voor het opgroeiende kroost. Kleding, stoffen, een speciale afdeling voor trouwgeschenken, een uitgebreide antiek-afdeling en een restaurant completeren „Liberiy", zijnde een zaak met sfeer, waar we best een regenmiddag lang uren zoet kun nen zijn Voor de grap zijn we ook even binnengelopen bij .fifth Avenue", 'n zaak voor de vrouwelijke jeugd, die niet a la Carnaby Street ge kleed wil gaan, toch hip is en voor al het laatste modenieuws wil zien en vaak ook prompt koopt. Zoals die smalle ochtendjas, nou ja jas, een turks aandoend gewaad met 'n harembroek in shocking colors, geestig en volkomen anders. En natuurlijk zagen we er bontman tels, want die zijn helemaal, maar dan ook helemaal in. En natuurlijk komt u er en dit keer eens niet duur dus iets om te onthouden in andere bontzaken, de mooie, klassieke of ook wel iets moderne jassen tegen. Maar in een zaak als „Fifth Ave nue" zie je dan de mini-bontman tel van vrij voordelige vellen ge maakt, zoals 'lapon', ofwel konijn, vaak in wit met gelig of gelig- bruin. Terwijl voor meiskes, die er het niet eens zó vele geld voor heb ben, de ouderwets aandoende plu chen „bont"jas er in vele rijen hangt. Echt in oma-achtige tinten, zoals donkerbruin en zwart. En dan stap je uit zo'n leuke win kel weer het geroezemoes van een druk centrum in met even de vraag: wat nu, omdat je uiteraard je paar dagen zo intensief moge lijk wilt gebruiken. Well, zoals de Engelsen zeggen, doe dan eens ge woon wat wij hebben gedaan: spring op zo'n rode Londense bus, klim het trappetje op naar de „eerste verdieping" en zeg tegen het donkere meisje, dal met de kaartjes en zakken vol los geld bij u langs komt, dat u tot het eind punt mee wilt. En dan maar kij ken. Ik voor mij vind dat een van de aardigste bezigheden in zo'n stad. Spiritualiën tegen prijzen, zoals je ze op de wal nergens tegenkomt, goede Franse parfums met wereld bekende namen guldens goedko per, voordelige sigaretten en dito chocolade, boekjes voor het geval u op de zee raakt uitgekeken, uw (eventuele) lijfblad .Margriet" of kranten nog zo het een en an der vindt u op een bijzonder ge zellige trekpleister aan boord. In het winkeltje, zoals het kort weg heet. Met achter die fleurige uitstalling o.a. mevrouw L. Hoor naar, die la de seconde feilloos wisselt in de verschillende valuta. Iets, dat in onze ogen een hele prestatie is, want aan dat Engelse geld moet je altijd weer even wen nen. Bewegingsvrijheid genoeg a. Op schip, dat als het moet 1200 pas- aan boord, daar niet van. een sagiers een prettig onderdak ver leent, kim je heel wat kanten uit, maar niemand ontkomt toch aan een gang naar dat gezellige win- ketje met z'n goedkope en goede spulletjes en zelfs souveniers voor het geval je „tante Mien" of „de buurvrouw, die je planten van water voorzag" vergeten bent Vooral 's zomers heeft mevrouw Hoornaar en hebben haar collega's het er druk mee, maar ook voor de rest van het seizoen zijn er maar weinig momenten, waarop ze niets te doen heeft. Of ze nooit uitgekeken raakt op steeds dezelf de tocht en steeds maar het wa ter? „Nee, het leven aan boord heeft veel aantrekkelijke kanten en m'n winkeltje is me lief", is haar mening en daardoor zal het dan wel komen, dat u hier zo pret tig geholpen en bediend wordt.

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 9