Het nieuwe 'Levend naakt' schokt Schied. gemeenschap Kolen r „Kunstbeurs Balans" uit z'n evenwicht ka\teVemeis.je f 1 L J Jan Schoonhoven: „Ik ben meer doek dan model" Het gaat er "Spaans" toe bij Jamin! IAMIM ht.v. defect WALDO N V. WIELMOEREN NIET GOED VAST DENKT U AAN DE GADSOMETER Tot 5 december extra lekker voordeel3 zie onze advertentie elders in dit blad Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam De Schiedamse gemeenschap J is geschokt. Diep geschokt zelfs. Door het „levend naakt" dat in de persoon van de Delftse kunstenaar (en P.T.T.- ambtenaar.Jan Schoon hoven de opening van de mo derne kunstbeurs „Balans" in de aula van Schiedams Stede lijk Museum opluisterde lees: ontluisterde. Een naakt aan de muur mag dan weinig opzien meer baren, een vol wassen man in adamskostuum die zich door het penseel van een Japanse eva stillekens laat beschilderen en plein publique is toch op z'n minst shocking. 0 Hij wel... Onwaardig Vragen bel RADIO „ACTIEF" MEVR. RE GRAAFF ZAG HET NIET WOENSDAG 22 NOVEMBER 1967 JAARGANG Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties, dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie P. J. Hovingh De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Ri|swi|k met de rond deze sleden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N I.P.O.-rapport Geen wonder dat de Kunstbeurs „Ba lans" (een expositie van zes vooraan staande galeries in ons land) er danig door uit haar evenwicht werd gebracht. Ontzetting en verontwaardiging kreeg allengs de overhand, na de aanvanke lijke nieuwsgierigheid. Deze „sensatie van Schiedam" greep zaterdagmiddag plaats en is nog steeds hét gesprek van de dag. Een levend naakt in een mu seum is dan ook geen alledaagse gebeurtenis. En het had maar een haar gescheeld of oud-minister mr. M. Vrolijk, het tegenwoordige Ka merlid die Balansofficieel open de, had deze exhibisionistische happening op het aula-podium ook nog moeten aanschouwen. Nu was dit voorrecht o.a. beschoren aan mej. G. D. de Graaf, de Schiedam se wethouder van Culturele Zaken en een groot aantal genodigden en kunstenaars. Van wie uiteraard vooral de genodigden zich hevig ontdaan toonden. Minder ontdaan was, dachten we, museumdirecteur J. Paalman, die, ijlings gewaarschuwd door een suppoost, zijn rondleiding onder brak om schielijk op zijn schreden terug te keren. Om meteen hande lend op te treden? De heer Paal man, die niet onkundig moet zijn geweest van dit blote binnenge- beuren, liet de in Japan geboren Amerikaanse schilderes Yayoi Ku- sama rustig haar gang gaan met haar spuitbusje, waarmee deze befaamde nouveau-realiste de bo dy van haar model volgens alle regels van haar kunst (waarbij ook de „edele delen" niet gespaard plegen te worden...) bewerkte. On der het ritme van knalharde baat- muziek, ontlokt aan een lichtdrum van Luvinus van der Bundt. Op de maat van de drumslagen sprongen de lichtbundels in de aula minutenlang heen en weer. De bekende psychedelische effecten suggererend, 'waar poedelnaakte Jan Schoonhoven en eigenlijk iedereen echter koud onder bleef. Wie er ook „high" werd, niet de geest van Jan Schoonhoven, die gewillig buik en dijen liet beschil deren door Kusama, zelf één van de Balans-exposanten. In haar jas je van lang zwart apehaar was zij wel de meest onverstoorbare. Het „schande en boehgeroep" uit de zaal zal zij trouwens nauwelijks hebben verstaan. Toen de heer Paalman tenslotte een einde maak te aan deze onwaardige happening („ik kon niet eerder stoppen om dat we vreesden dat het dan een grote rel zou worden") welke in middels is uitgegroeid tot „hét schandaal van Schiedam". Hoe onschuldig de heer Paalman zich ook mag voordoen, aangeno men mag worden dat hij wist (of kon weten) wat er hier stond te gebeuren. De recente gebeurtenis sen in Delft, waar het naaktschil- Vrij naar Toon Hermans: U weet wel Met zo'n laag kruis er in .helemaal geen erekruis. En met verontschuldigingen aan Jan Schoonhoven: Zonder broekje ging het echt niet. Het lijkt ons zo al mooi genoeg deren al eerder tot moeilijkheden had geleid moeten hem bekend zijn geweest. En ook daar hield het lijfschilderen niet op boven de gordel. de P. Heel Schiedam is intussen be nieuwd hoe Burgemeester en Wet houders zullen reageren op concrete vragen van de heer G. Verhulsdonk. het WD-raadslid. Hij wil nl. wel eens weten in hoe verre de wethouder van culturele zaken, de directeur van het mu seum en het College „deze rich ting van de „cultuur" onderschrij ven". En, als men zich hiervan distantieert, welke maatregelen B. en W. dan denken te nemen om dergelijke schokkende gebeurtenis sen in de toekomst te voorkomen. Kortom, er zijn heel wat Schie dammers die op zo kort mogelij ke termijn de „Balans" willen zien opgemaakt rond dit „levend naakt" in Schiedams Stedelijk... Telefoon 151604136274 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 u. bereikbaar Corn. Drebbelstr. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken Schiedam, Tel. 153655 -262430 Mevrouw De Graaff, wethouder van Onderwijs en Culturele zaken heeft inmiddels te kennen gege ven persoonlijk niet bij de „happe ning" aanwezig te zijn geweest. Zij was op het kritieke moment aan wezig bij de rondleiding. Zij heeft zich overigens volledig gedistanci- eerd van het gebeurde. Ze gaf te kennen in de veronderstelling te verkeren dat de ontkleedpartij zich tot „boven de gordel" zou beper ken. (Een wel wat naïeve veron derstelling, na het gebeurde in Delft - Red.) vraagt een Afdeling Personeelszaken, Burg. Honnerlage Gretelaan 159, Schiedam, Telefoon 260500. HANDEL NV TEL. 260111 De Delftse Zeroïst en Sao Paolo-Biennalewinnaar Jan Schoon hoven (43) over de rel in Schiedam: Het is daar eigenlijk een beetje mislukt. Jammer. Het was nl. de bedoeling dat de cho reograaf Hans van Maanen zou komen. Die kon niet en toen moest ik wel. Maar in Delft, bij „Novum-Jazz" was het anders. Daar lieten zich vijf man tegelijk beschilderen. Dat was af. In Schiedam moest ik in m'n eentje op, met later nog een vrij williger, die overigens zijn broek aanhield. Maar dat is natuur lijk niet je ware". Heeft deze rustige Delftenaar, in het dagelijkse leven gewoon amb tenaar bij de PTT in Den Haag en vader van een (kunstzinnig) gezin nooit last van schaamtege voel bij zo'n naaktoptreden? Nee, dat heeft hij niet. „Het gaat er ons om aan te to nen dat dit gewoon kunst is. Daar om zijn we wel blij dat het nu ook eens in een echt museum is gebeurd. Anders dan in Delft dus, waar de commissaris me toevoeg de dat het notabene onder het hoofdstuk "pornografie" zou val len. Maar het is gewoon één van de acts van Yayo Kusama." Voelt hij zich dan meer dan ge woon maar een naaktmodel? -„Ik voel me geen model, maar veel meer het linnen, het levende doek dat zij dan op haar wijze be schilderd. Maar dan moet je je wel onderdompelen in de vloed golf van decibellen en lichtflitsen die worden ontleend aan de licht- machine van Livinus van der Bundt. Dat is dan een wezenlijk onderdeel van haar act." Kan Jan Schoonhoven er even goed van buiten? -„Jawel, voor mij is het niet nood- vaak voordelig in de prijzen van zakelijk. Het is zelfs helemaal ?e werken doorwerken. Zoals ook mijn kant niet, maar ik doe het dit geval. Waarmee dan een he- voor Yayoi. Noem het een soort leboel kan zijn verklaard. Al hoeft collegialiteit. Ze moet tenslotte op de buitenstaander daar natuurlijk iemand schilderen. En als je het noS n'e! zijn oor naar te laten maar goed bekijkt en ondergaat hangen... is het allemaal heel subtiel en se reen. En wat al die herrie aangaat, daar moeten de mensen toch te gen kunnen. Neen, zo'n body-show doet me niks, al krijg ik er wel een gevoel van vrijheid door. Zeg, gaan jullie me nou op de foto ook een broekje aantrekken?" Deze Jan van Schoonhoven die zich via zijn zero-uitingen onlangs met zijn reliëfs nog een tiendui- zendguldenprijs in Sao Paolo zag toebedeeld is de onverstoorbaar heid zelve. Het leven van een eer zaam ambtenaar bevalt hem even goed als zijn artistieke escapades in z'n vrije tijd. -„Jammer dat de Delftse commis saris van politie de muziek- en nachtvergunning van de sociëteit Novum (van de r.k. studentenver eniging St. Wolbodo) heeft afge nomen na dat naaktschilderen". Maar een museum heeft geen mu ziek- en nachtvergunning, zo weet Jan Schoonhoven." Het zal daar in Schiedam wel zo'n vaart niet lopen", meent hij. Duidelijk is in elk geval, dat de prijzen van Schoonhovens eigen werk door „happenings" als deze er niet nadelig door worden beïn vloed! Duidelijk is eveneens dat het feit dat ook hij, evenals Ku sama, onder contract staat van de Haagse Galerie Orez, gespeciali seerd in avantgarde kunst, niet vreemd is aan al die rimram. Voor een Galeriehouder zijn kunst en cultuur immers nauw verwant Jan Schoonhoven zoals we hem liever zien aan commercie en kan een over stapje van „kunst naar stunt" De 23-jarige chauffeur van een Duitse vrachtwagen had vermoe delijk twee wielen aan de linker kant van zijn wagen niet goed vastgezet. Althans de moeren niet. Waardoor deze in Schiedam wen sten achter te blijven. De auto kwam in een vreemde situatie te hangen ter hoogte van de Stork- weg. De trommel schoof daarbij over het wegdek. Beschadigde dit flink en zorgde ervoor dat het ver keer bijna een uur over slechts één rijstrook geleid kon worden. Nog altijd gaat (helaas) de auto mobilist op de Horvathweg van de mening uit, dat het daar een miniatuur Zandvoort-circuit is. Snelheden tussen 65 en zelfs 105 zijn daar niets... Wacht u voor de bekeuringen. Eens zal men tot het besef komen, dat die verkeers- voorschriften goed opgevolgd moe ten worden. Laat u anders uw wa gen maar voor de deur staan...

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 1