De hachelijke onderneming van het enquêteren Persoonlijke Rekening Mees Hope DIRECTRICE GEM. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK OVER. En over de resultaten ervan OUDERCOMMISSIES EN HET LUISTEREND OOR VAN DE (OPENBARE) SCHOOLRAAD Afscheidsfeest van Zr. Alma Grabbelton beluistert uw favoriete plaat in onze discobar. stef meeder n.v. Dr. Terstroet spreekt medische weekend-dienst De vragen En antwoorden Budget...... Spreiding voor uw salaris en betalingen rente 3 V2 °/o of 1 °/o per jaar onze computer rekent uit wat voor u het voordeligst is Wilt u weten waarom 1 soms meer rente oplevert dan 3'/2%? Vraagt u dan onze brochure. BANKIERS AMSTERDAM ROTTERDAM Suggesties HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 7 - VRIJDAG 8 DECEMBER 1967 Zoals bekend mag worden verondersteld, maar desondanks niet altijd door iedereen wordt ingezien, is er op verscheidene plaatsen in Schiedam voor iedere ingezetene gelegenheid zich kosteloos op de hoogte te stellen van de inhoud van nagenoeg alle Nederlandse dagbladen en opinie-bladen en van een keur uit de Nederlandse tijdschriften. Velen hebben deze mogelijk heid in de beide centrale bibliotheken en in geringere mate ook in de vijf filialen ontdekt en maken daar een geregeld gebruik van. Daar de deuren dagelijks voor iedereen contribuerend lezer of niet gratis geopend worden en het publiek dus vrij wisselend is, is het noodzakelijk op gezette tij den de opinie over deze collecties bij de lezers te peilen om te kun nen nagaan of de keuze er van bij hen aanslaat. Zo werden ook onlangs enquête formuliertjes neergelegd, waarop de lezers (desgewenst anoniem) hun commentaar konden geven op de hun geboden periodieken en hun wensen kenbaar konden ma ken omtrent die welke zij verlang den doch misten. Van deze gele- fenheid werd een verheugend ge- ruik gemaakt en vele lezers kwa men ons zelfs zeggen, dat zij deze methode bijzonder waardeerden. Op de formuliertjes werden drie vragen gesteld: 1. Voor welke van de hier aanwe zige kranten en tijdschriften hebt U bijzondere belangstel ling? 2. Welke zouden naar Uw mening zonder bezwaar gemist kunnen worden? 3. Een abonnement op welke, hier niet aanwezige, periodieken zoudt U bijzonder op prijs stel len? In het algemeen gesproken was het resultaat van deze opiniepei ling: men is tevreden, maar lang niet voldaan. 1. Het abonnement op 60 van de aanwezige tijdschriften werd zeer nadrukkelijk bijzonder gewaar deerd. 2. Negatieve antwoorden hadden betrekking op 15 tijdschriften. Wat negatief benaderd werd door sommigen was soms juist weer ex tra in trek bij anderen. Zo bleven er uiteindelijk 9 over, die alleen negatief en niet positief waren be oordeeld. Deze 9 titels hebben wij toen nogmaals aan het oordeel van de lezars onderworpen met de me dedeling, dat wij het beëindigen van dit abonnement in overweging hadden genomen en de lezers ver zochten alsnog te reageren, wan neer hen dit van één of meerdere titels zou spijten. Reactie: tegen net opzeggen van 5 van deze abon nementen werd geprotesteerd. Op de andere vier werd niet gerea geerd. Zoals men zich kan indenken wa ren er ook een paar suggesties bij, die waarschijnlijk serieus en niet badinerend bedoeld waren, maar waarop wij toch niet konden in gaan. Zo stelde b.v. een der lezers voor, dat wij alle abonnementen op dagbladen zouden kunnen laten vallen! Het zou natuurlijk wel een verlichting betekenen van ons be narde budget, maar wij zouden ons doel als openbaar cultureel en 'S-GRAVELANDSEWEG 620 SCHIEDAM opinievormend instituut toch wel voorbijschieten, indien wij deze hint zouden volgen! De lezer heeft waarschijnlijk gemeend, dat ieder een zich wel op de krant van zijn keuze zelf abonneert en dat dit voldoende is. Hij ging dan voorbij aan de behoefte van velen zich óók op de hoogte te stellen van wat een andere groepering als behar tigenswaard naar voren brengt, welk verlangen men niet in staat is te bevredigen door eigen abon nementen op meer dan één dag blad. Hij ging óók voorbij aan de financieel geringe draagkracht van een bevolkingsgroep voor wie een abonnement op één krant ook nog te kostbaar is. Een andere, meer technisch inge stelde, lezer zou graag alle litte raire en culturele periodieken prijsgegeven ten behoeve van meer sportnieuws (ook internationaal) en meer techniek. Ook zijn sugges tie kunnen wij, voor zover zij ne gatief is, moeilijk volgen, aller eerst niet om onze culturele taak aan onze litterair wel geïnteres seerde lezers en in de tweede plaats niet omdat deze periodie ken, per jaargang ingebonden, aan de boekencollectie worden toege voegd en voor studerenden van groot belang blijven. 3. De beantwoording van vraag 3 een verlangen kenbaar te maken naar die tijdschriften, welke men node mist, zagen wij met zeer veel belangstelling tegemoet. Wij wis ten toen nog niet, dat de door ons voorgestelde begrotingspost der mate zou moeten worden be snoeid, dat de mogelijkheid aan de ze verlangens tegemoet te komen ons in het komende jaar nagenoeg zou gaan ontbreken. De vele reac ties op deze vraag zijn natuurlijk zeer instructief, maar vervullen ons tevens met veel zorg. Niet min der dan 48 nieuwe abonnementen zou men graag aan onze collectie toegevoegd zien. Een goed deel van deze vragen is gerechtvaardigd en het belang er van staat ons duide lijk voor ogen. Niettemin zijn met de gezamenlijke abonnementsprij zen hiervan circa 1000,— gemoeid en dit bedrag is precies even hoog als het bedrag waarmede wij dit jaar ons tijdschriftenbudget zullen gaan overschrijden ten gevolge van de gestegen abonnementskosten en porti op de reeds aanwezige pe riodieken en de extra abonnemen ten in het nieuwe filiaal te Kethel, dat in het vorige jaar nog in de oude vestiging zonder lees- en na slagcollectie was uitgerust. Ook de lezers van sommige filialen maakten hun verlangens voor eigen afdeling kenbaar. Uiteraard ligt op deze vijf plaatsen maar een kleine collectie: niet meer dan één ochtend- en één avondblad en een zeer beperkte collectie tijd schriften uit ieder belangstellings- gebied, welke doorgaans nog maar „tweedehands" moet zijn, omdat eenzelfde abonnement om der wil le van de pecunia nogal eens twee filialen achtereenvolgens moet die nen. Ongelimiteerd kan men met deze „portefeuille-methode" uiter aard niet doorgaan, daar de infor matie van het vijfde filiaal dan wel veel oud-nieuws zou gaan le veren! Er zijn momenteel wel een aantal dubbele exemplaren, maar volgens velen nog niet genoeg. Het verlangen naar buitenlandse tijdschriften en een enkele buiten landse krant laat zich goed begrij pen. Voor particuliere aanschaf is zo'n abonnement te kostbaar, ge meenschappelijk in de bibliotheek kunnen meerderen van hetzelfde abonnement profiteren. De Franse ambassade heeft onze nood be grepen en enkele abonnementen tijdelijk gratis beschikbaar ge steld. Hopelijk volgen anderen dit voorbeeld en misschien zit er ook nog iets in voor onze eigen dag bladpers om ter wille van de goe de zaak een enkel abonnement fratis beschikbaar te stellen? loeten wij nu concluderen: wij enquêteerden, maar hadden wij het maar niet gedaan! Dan zouden wij ons toch wel slecht van onze culturele taak kwijten. Bovendien wijst het spraakgebruik, dat biblio theken „leeszalen" pleegt te noe men er al op, hoeveel waarde aan deze afdeling van onze totale lec- tuurvoorlichting wordt gehecht. X.VM'M M MM Wij zullen dus trachten aan de wens van enkele te voldoen door het abonnement op sommige pe riodieken ondanks protest toch te laten vallen ten einde aan andere, dringende, verlangens tegemoet te komen. Men verwachte echter geen wonderen van een schrale beurs! R. G. P. Visser, Directrice. Ja, hij komt in Schiedam. Wie? Dr. L. L. Terstroet. Hij is op 1 september jl. teruggekeerd van een reis door Engeland en Ameri ka, waar hij zijn dagen vulde met het geven van bijbelse studiedagen en bijbelse cursussen. U kent hem echt niet? Nooit van hem ge hoord? Wel, hij is de man, die jaar lijks aan het hoofd staat van een bijbelse oriëntatiereis, die per bus annex slaapwagen door vele lan den trekt op weg naar Jeruzalem. Hij -kent het bijbelse land door en door en maakte alle Paulusreizen. Hij bezocht Patmos en is in de grotten van Chirbet Qumram ge weest. Hij spreekt de taal en kent het volk. Hij gaat in 1968 opnieuw naar Amerika en daarna naar Afrika om de bijbelse Boodschap te verkondigen. Er kwamen vele aanvragen bin nen om ook in ons land bijbelse studiedagen te geven. Zijn tijd is echter zeer beperkt, maar... alleen Schiedam heeft hij genoteerd en alleen in Schiedam komt hij op de woensdagen 13 en 20 december a.s. des avonds om 8 uur in de „Amstelbron" met u over de bijbel praten. Hij is in zijn betoog boeiend en glashelder. Hij weet u te bereiken en uit zijn vurig enthousiasme blijkt duidelijk zijr liefde voor de Schrift. Wilt u eens een avond bijwonen, waarna u bezield en zeer verrijkt naar huis terugkeert? Verzuimt u dan niet op bovenvermelde avonden aanwe zig te zijn. Noteert de data in uw agenda en laat er iets anders voor staan. Men moet eerst de bijbel goed verstaan, wil men met vrucht andere godsdienstcursussen vol gen. En... brengt u het Nieuwe Testament mee...? Aanvang: 8 uur. Tijdens het weekeinde van zater dagochtend 10.00 uur tot zondag savond 24.00 uur TELEFOON 17 27 90 APOTHEEK REMBRANDT Rembrandtlaan 5, tel. 268855 Vanaf vrijdagavond 6 uur tot maandagmorgen 8 uur. Maandag t/m donderdag van 6 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens. AKTIE „MOEDERS VOOR MOEDERS" Mevr. Zr. G. A. Bervoets-Schaberg, Rubenslaan 8b, Schiedam, tel. 263674 Zr. Alma van de St. Rosa-kleuter- school aan de Lange Singelstraat wordt op 12 december 65 jaar. Een leeftijd waarop men het wat rustiger aan gaat doen. Deze zus ter is dan 43 jaar bij het onderwijs waarvan 13 m Schiedam o.a. van 1926-1929 aan de Lange Haven (nu Westvest), van 1950-1951 aan de' St. Rosa-kleuterschool, van 1958 tot 1960 weer aan de Westvest en van 1960 tot nu toe aan de St. Ro sa-kleuterschool. Met heel veel toewijding en energie, met veel liefde en blijheid heeft ze de al lerkleinsten begeleid tot de aller kleinsten tot de lagere school. Ouders heeft ze met raad en daad bijgestaan. Na haar 65ste verjaar dag zet ze er een streep achter. Een dag daarna, op woensdag, 13 december a.s. krijgen de ouders van haar kleuters doch ook de oud-leerlingen uit al die jaren de gelegenheid van 12 tot kwart voor 1 afscheid van haar te nemen en haar te bedanken voor alles wat zij in die jaren voor de kleuters en de anderen van vroeger ge weest is. Ongetwijfeld zullen ve len van deze gelegenheid gebruik maken. ,JJaar wordt aan de deur geklopt, wie zou dat zijn?" Ik denk de melkboer die eindelijk wel eens zijn centen wil hebben. Een dure tijd, begin december en als je nou maar wist dat ieder een dankbaar en tevreden was: Marietje met haar kraakschone, heel mooie met-echt-haar-en-hij-kan-nog-plassen-ook-pop, het kind loopt aan een stuk door heimweerig te zoeken naar die vuile lap pen-lijs die we in de vuilnisbak gekiept hebben. Mikkie misschien? Omdat we het zelf zo enorm prachtig vonden, omdat het voor ons zelf jarenlang een onvervulde wens is ge bleven, hebben we het spaarbankboekje gekraakt en een net échte race-auto voor hem gekocht... een machtig grote waar hij zelf in kan zitten, met een ruit ervoor en koplampen en een pepper. „Ik wil die auto helemaal niet, ik vind hem vies, ik wil een fornuisje". We hadden het kunnen weten, het enige ding waar hij de laatste weken om zeurde was een fornuisje, maar wie geeft zo'n ding aan een knul? „Vader wist het beter" hoont het gezin. Elly dan? Omdat ze van de zomer haar eind-diploma M.M.S. haalde en bijna achttien is zijn we uit onze slof geschoten, hebben in de bus geblazen, kortom we schonken haar een zeer fraaie ring, zo een waarvan de juwelier kweelde dat ie „altijd zijn waarde zal blijven behouden". Ze was er blij mee, jawel. Naast dat rommelig verpakte chocoladen hart van die knid hoe-heet-ie-ook-weer met een gedicht-van-drie-kanten dat haar ouders niet mochten lezen, lag de ring als een bazar-prul vergeten. Wie moet er nog pepernoten? Het gaat goed met Croma, U weet wel van die heerlijke bruine sju... In het begin werden er uitsluitend van die onbestemde gehakt ballen in gebraden, later kwamen ze met een biefstuk en de vorige keer was het verdori al KIP. Ik zou graag eens precies vertellen wat ik van de Gaulle vind... maar ik heb geen zin om boete te betalen wegens belediging van een bevriend Staatshoofd, vandaar. Vrij Nederland had een foto waar een zielig bloot mannetje op stond met van die ondervoede billen. Een juffrouw spoot haar verfbus leeg op het mannetje. Volgens Vrij Nederland fungeerde het mannetje als levend schilderslinnen. Ik vond hem meer een levende schilders-ezel. Omdat die foto gemaakt kon worden in ons Stedelijk Musetan zijn er een aantal mensen die opgewonden doen tegen Joop Paal man, de direkteur. Zij eisen zijn hoofd of zijn ontslag. Dat lijkt me verschrikkelijk overdreven, temeer OPLETTEN NOU! temeer aangezien de taak van direkteur Paalman is „eigentijdse kunst propageren"... Over Kunst valt lang te discussiëren, „eigentijds" is ons museum helemaal! Jantje! Ophouden met knikkeren, Opa wil zijn plozen oog terug". (gejat van mijn zoon) SEBASTIAAN Keizersgracht 579 Blaak 10 Schiedam, Nieuwe Haven 133, Telefoon 010 - 269036 Onlangs werd In het Wijkcentrum Nieuwland een bijeenkomst gehouden van de Schoolraad der gemeente Schiedam voor het openbaar onder wijs. Tot deze bijeenkomst waren alle le den van oudercommissies en het on derwijzend personeel, dat zitting heeft in deze commissies, uitgenodigd, met als doel een bespreking tussen de Schoolraad enerzijds en anderzijds d^ ouders van schoolgaande kinderen en hun onderwijzers en verder allen die betrokken zijn bij het openbaar lager onderwijs. Nadat de voorzitter de verheugend goed bezochte vergadering had ge opend, gaf hij een uiteenzetting van de taak, zoals vastgelegd in de wet, en schetste de aanwezigen de lijn waarlangs de raad haar taak denkt te vervullen. Hierna volgde een korte pauze, waarin onderling van gedachten kon worden gewisseld en waarbij men gedachten en meningen kon formuleren en schriftelijk vragen konden worden gesteld. Na deze pauze bleek dat de gestel de vragen van zeer uiteenlopende aard waren en o.a. betrekking had den op de volgende onderwerpen: 1. verandering van de schooltijden voor de le en 2e klassen; 2. propaganda voor muziekonder wijs en plaatsing hiervan op het rooster; I MM-A V 3. welke kosten betaalt de ge meente aan de oudercommis sies?; 4. verandering van de vorm van zwemonderricht aan de 5e en 6e klas en eventueel verschui ving hiervan naar de 3e en 4e klas; 5. uitbreiding van controle op t.b.c. voor alle klassen; 6. het eventuele godsdienst-onder- wijs op de lagere scholen; 7. uitbreiding van het geschiede nis-onderwijs tot aan de jong ste tijd; 8. het budget per leerling bij oude en bij nieuwe scholen; 9. propaganda voor het openbaar onderwijs; 10. de werkzaamheden van de schoolpsycholoog en eventuele uitbreiding van dit werk; 11. reglementen voor oudercom missies en de goedkeuring hier van door de gemeente; 12. afrastering van schoolpleinen met ander materiaal dan prik keldraad. Het dagelijks bestuur van de schoolraad, bijgestaan door een aantal in de zaal aanwezige des kundigen, heeft deze vragen zo uit voerig mogelijk behandeld, terwijl enkele onderwerpen werden aan gehouden voor nadere informatie. De vragenstellers zullen van het resultaat hiervan op de hoogte worden gesteld. De Schoolraad kan terugzien op een geslaagde avond, welke heeft bewezen dat er aan dit soort be sprekingen behoefte bestaat.

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 7