Wat suggesties om geen keuken-prinses kerst-vrouw te zijn maar Kerstmenu mogellij kheden Zo maar wat tips rond de Kerst Kerst 1967we weten het allemaal: het is een feest met een tweedaags verlengstuk. Of beter: voorpret, waarvan we gelukkig die eerste dag nog kunnen gebruiken om te con troleren of we nu echt alles wel in huis hebben om daarna desnoods nog ijlings winkel- waarts te tijgen voor eventu ele aanvulling. Kerstmis 1967 het kan niet op, al die dagen achter elkaar, waarbij ik eer lijk gezegd héél zachtjes me nige huisvrouw lichtelijk hoor zuchten. Want ga er maar aan staan, denkt menigeen die de zorg heeft voor gezin en gas ten en bang is meer keuken prinses, dan „kerst"vrouw te worden. Als u nog niet uw Kerst-keus hebt gemaakt óf uw complete menu nog niet zoudt hebben vastgesteld, vindt u het wellicht gezellig een uitgebreide suggestie op culinair vlak te lezen. Uiteraard kunt u dit „Menu de Noel" 1967 geheel op de voet volgen, maar een andere mogelijkheid is er wat suggesties uit over te nemen. De gerechten, die u tegenkomt, alsmede al die lekkere „franje" ontdekten we voor u in een goede delicatessen zaak. In het kort staat onder de gangen de bereidingswijze ge schreven. Het is voor de meeste huisvrouwen (en helpende dito heren!) wel een haalbare keukenkaart en om in menu-taal te spreken, houden we het sjiek op z'n Frans Wel, wie op die bewuste zaterdag al vast de nodige voorbereidingen treft én vooral zorgt voor verschillende kant-en-kiare of weinig bereidings-tijd vragende zaken, komt al een heel eind. Daarom vonden wij versoonlijk laatst die televisie-uitzending zo aar dig, waarin twee mannen(l) een heel lekkere en meer dan complete maal tijd samenstelden en brouwden uit blik. Dat was handig en verstandig, om met een zeker varkentje te spre ken. Vandaar, dat wij op deze pagina ook verschillende ideetjes aan de hand willen doen voor lekker en toch geen uren durend keuken werk. Waarbij we dan voor de gas tronomen onder u een compleet menu laten volgen, waaraan uw wel wat meer aandacht zult moe ten besteden, zodat u verschillen de kanten op kunt. Wij gingen in dit geval even een goede delica tessenzaak binnen, omdat ze daar altijd van die zalige dingen in huis hebben en u bovendien prettig en vakbekwaam adviseren. Van het vele, dat we er zagen, kozen we dit voor u uit. Specialiteiten uit niet minder dan acht landen, waarvoor u letterlijk uw hand niet hoeft om te draaien, omdat ze geheel gereed in blik zit ten, noemen we u speciaal voor de zondag waarin u het wat rustig aan wilt doen of voor de tweede kerstdag, als u op de eerste al uitgebreid hebt gedineerd. Het enige bij deze specialiteiten is war men, opdienen en zorgen voor een aardappeltje erbij in de vorm van frites, puree uit de oven, gewoon gebakken of, helemaal gemakke lijk, kleine gekookte dineraardap peltjes in blik, om even in de koe- kepan te doen. U komt bijvoor beeld Russisch voor de dag met beef Stroganoff, gevormd door kleine stukjes biefstuk met cham pignons in een voortreffelijke Stroganoff saus. Heel geurig is ook Bet gerecht uit de Balkan, be staande uit heerlijke Servische champignons en andere balkan pittigheden. In Franse rode wijn saus met champignons zitten mal se stukjes rundvlees, dit onder de naam beef in red wine saus, ter wijl ook Londen, Indische landen en China in blik vertegenwoordigd zijp. En wat zegt u om in Kerststijl te blijven van hazenbout in wijnsaus waarbij royale stukken van dit bout, gebraden in een wijnsaus, zo uit uw blik tevoorschijn komen? Voor drie tot vier personen bent u toch nog geen...drie gulden kwijt. Jonge, geroosterde kip zit o.m. in een fles, gevat in gelei en samen een kleine twee kilo we gend. Dus u ziet, helpende han den genoeg voor het geval u niet alle dagen hevig bezig wilt zijn. En mocht u nog piekeren over uw voorgerecht, waarmee u de maal tijd van start doet gaan: zalm, crab, een speciale kreeft-aanbie ding, kant- en klare salades (zon der fabriekssmaakje), gebraden kippelevertjes in madairasaus en natuurlijk paté waarmee u zoveel kanten uitkunt, zijn mogelijkhe den om er bijzonder veel mee te variëren. Met of zonder toast, als cocktail of rode zalm op z'n Rus sisch, zoals ons menu laat zien. Handig al weer is de al helemaal voor u toebreiden shrimp of champignon-cocktail, op smaak gebracht met fijne kruiden en in een groot glas opgediend bijzon der gezellig. Voelt u meer voor iets warms: wel, er zijn bijvoorbeeld allerlei bakjes, zowel in „pastei-"formaat, als één-haps-bakjes, die u kimt vullen met verschillende ragoüts. Kerstmis sneeuw en iets extra feestelijks op tafel. Een trits die het altijd doet. Voor het laatste zorgen we zelf, het eerste komt altijd weer terug en of we een witte kerst krijgen moeten we maar afwachten. We hebben er in elk geval een voorproefje van ge had en het leverde onze fotograaf deze artistieke impressie op. En nu mag raden wat het voor stelt. Wel, om iets dat u, denken we zo, tijdens de kerst vast niet op tafel zult zetten: groene kool. Op deze pagina wat feestelijker ^suggesties voor gezellig tafelen. 0 Een kerstboom met de kaarsen er al aan; maar dan puur natuur zoals kalfsragoüt met champig nons, kippenragoüt of ragoüt fin, gemaakt van tong en kalkoenvlees met champignons en room (héél erg lekker!) en de Kerst beslist wel waard. Waar u beslist veel aan zult heb ben bij uw vleesschotel, gevogelte of wild, zijn de kant en klare di- nersausen als verrukkelijke fi nish-touch bij wat u op tafel brengt. Van de ongeveer vijftien diner- en exquise sausen is Cum berland bij gevogelte en bij paté heel fijn, terwijl u bij uw wild- schotel ook aan cranberry kunt denken. Madeirasaus doet het pri ma bij alle mogelijke vlees- en vis gerechten, terwijl een al helemaal gereed zijnde kalfsjus u al varië rend vele mogelijkheden biedt. Enfin, sausen genoeg, ook voor koude schotels en zelfs voor uw pêche melba toe ontdekt u er iets, de tong strelend. Terwijl we in dit verband toch even de glasheldere, geheel gebruiksklare madeira as pic willen noemen, omdat deze ge lei zich uitstekend leent om er ve le gerechten mee te garneren. Nog andere weken bij wild en ge vogelte: er zijn verse cranberries, er is weinsauerkraut voor uw fa zant of patrijs, terwijl u voor een extra fleurige kip kunt denken aan grote witte peren, door de helft gesneden en te vullen met een schepje preisselbeerencompó- te. Verder doen primeurgroenten haricots vers, u weet wel, van die dunne Franse boontjes), diner worteltjes, piepkleine doperwtjes, schorseneren en nog flink wat na men) het ook altijd uitstekend. Of u nu „ja" zegt tegen het hier afgedrukte menu of zelf al weet wat het worden gaat: toch tippen we nog ever, de macedoine de le gumes uit de eerste gang van dit menu, zijnde een tuinfrisse melan ge van verschillende groenten en ideaal om te garneren. En dan het dessert... ofwel uw kerst-toetje, uiteraard helemaal in de 25 of 26 decembersfeer als u de originele Engelse plumpudding kiest. U dient het op met bran dende rum en jong en oud geniet van het aanzicht en wat daar Han op volgt. IJs als hasis is uiteraard ook heel dankbaar. Heeft u een diepvriesvak om uw in de winkel gekochte ijs te bewaren, dan zit u goed, maar u kunt ook denken aan „d-for-ioe", waarmee u zelf zoveel of zo weinig mixt als u denkt nodig te hebben. Vruchten en slagroom erbij en dat is ook weer bekeken. Pittiger is gewoon wat suiker met wat water te laten smelten, even te laten „branden" om dan de af gekoelde caramel als pittig-zoete garnering, gecompleteerd met no ten, over het in glazen gedane ijs te gieten. Tot zover deze culinaire wande ling, waarvan we maar hopen, dat u er althans een paar ideetjes uit hebt kunnen opdoen. De laatste weken zijn vla uw dag- en weekbladen en niet te vergeten, via tal van folders en boekjes, heel wat Ideetjes voor de Kerst uw brieven bus binnengerold. Hieronder volgen nog wat tips, meer op praktisch, dan op culinair gebied, maar toch voor verschillenden van u wellicht het we ten waard. Zaterdags brood kopen en daar dinsdagsmorgens nog van eten... er zal Kerst 1967 niets an ders opzitten! Bent u niet zo'n oud-brood-genieter en heeft u geen gezin van pak weg, tien per sonen, dan een tipje om oud brood weer smakelijk en als vers te ma ken. Leg wat sneetjes naast el kaar in een vergiet, zet die op een pan kokend water en laat de veroiet een minuut of wat staan. Daarna het brood laten drogen en het smaakt, alsof u het net van de bakker hebt gehaald. Er zal met deze feestdagen wel veel toast worden geconsu meerd. Weet u, dat u die broze sneetjes „brokkeloos" smeert als u dat doet op een sneetje brood? Dat geeft nl. mee en u zult met veel minder doorgebroken toast jes zitten. Uw fluwelen of velours chif fon feestjurkje ziet er wat kreu kelig uit. Mocht het misten, wel dan uw robe een paar uur buiten gehangen en u haalt uw toiletje weer kreukvrij binnen. a. SAUMON FROID la RUSSE: (koude rode zalm op Russische wijze) Leg op een schelp een mooi stuk rode zalm. Vul de schelp verder op met uitgelekte Macedaine de Légumes. Overgiet dit met een mayo naise, die iets verdund is met een beetje dragon-azijn, waaraan wat bieslook is toegevoegd. Garneren met gehalveerde kwartel-eitjes en bijgestrooid met wat paprika-poeder en gehakte peterselie en kwart citroenschijf. b. POTAGE QUEUE DE KANGOUROU: (originele Kangoeroe-staartensoep) Deze soep is bij ons geheel gebruiksklaar in blik verkrijgbaar. De soep mag niet gekookt worden, doch slechts goed verwarmd. Het liefst om alle aromastoffen te behouden in het gesloten blik „au-bain-marie" verwarmen. Pas op uw handen bij het openen; eerst een doek over blik en blikopener. Door de doek, blikopener han teren!). Héél kleine glaasjes Madeira erbij serveren, die voor de helft in de soep gegoten worden en voor de andere helft gedronken wordt. (De kleine serveer-kopjes goed vóór-verwarmen!). c. FILETS DE SOLE MET HOLLANDSE WIJNKOPERS£AUS: WIJNKOPERS-TONGFILETS: Leg wat crabvlees in opgerolde tong filets en bindt die met een draadje vast. Laat deze in de onderstaande „wijnkoperssaus" een kwartiertje stoven. WIJNKOPERS-SAUS: Kook 21/2 dl. rode wijn met 6 fijngehakte sjalotjes tot de helft in. Vermeng intussen 1 dl. koffieroom met 1 eet lepel peterselie en 1 eetlepel kervel, 100 gr. boter en wat citroensap. Roer dit mengsel geleidelijk door de ingekookte wijn en laat het nog even doorsudderen. d. (alleen voor gastronomen!) FILETS DE BOEUF EN GELEE, FARCI AU FOIE GRAS TRUFFÊ. (Ossehaas gevuld met Paté de Foie Gras). Snijdt de ossehaas van boven overlangs in en vul deze insnijding op met paté de foie gras truffé. Braadt de ossehaas ca. 20 30 min. in een hete oven. Het vlees moet nog rose van binnen zijn! Laat het vlees bekoelen en giet er een Madeira gelei (aspik) overheen. Deze schotel garneren met gemarineerde champignons. MADEIRA-GELEI: Geheel kant en klaar in blik voorradig. Het blik, nog gesloten, au-bain-marie verwarmen. GEMARINEERDE CHAMPIGNONS: 150 gr. champignons stoven in een beetje bouillon, in plakjes snijden en met vinaigrette-saus over gieten. (Koud erbij serveren). VINAIGRETTE-SAUS: Meng dooreen: één fijngemaakt ei, een eet lepel gehakte paprika, 1 eetlepel peterselie, zout, paprika poeder, zwarte peper en bieslook. Voorts 6 eetlepels olijfolie en 2 eetlepels kruidenazijn. Onder voortdurend roeren op laag vuur warmen en giet het (nog warm) over de champignons. e. DINDONNEAU POCHÊ la YORKSHIRE: (Gepocheerde kalkoen in Béchamelsaus). Goed door elkaar mengen: 2 gesnipperde uien, 400 gr. in melk geweekte broodkruim, 2 losge klopte eieren, 300 gr. kalfs- en 300 gr. varkensgehakt, gehakte selderij, peper en zout. Hiermede de kalkoen vullen en deze 3 it 4 uur in ge lijke delen bouillon en witte wijn pocheren. Erbij serveren Sauce Béchamel-velouté. BECHAMEL-SAUS: Smelt 30 gr. boter op een laag vuur, roer er 2 eetlepels bloem door en voeg er dan geleidelijk 1 dl warme melk en 1 dl. groente-, champignons- of vleesbouillon door. Blijf roeren tot de gewenste dikte is bereikt, voeg zout en peper bij en vlak voor het opdienen nog een scheutje room aan toe. nog een scheutje room aan toe. f. GLACE la CREOLE: CREOOLSE IJS-FANTASIE: Maak 1 liter roomijs van' J)-for-ice" voorbereide ijscompositie in blik (héél gemakkelijk te doen in uw eigen koelkast!). Vermeng dit met pot sinaasappel marmelade en P°t gember jam. Overnieuw laten invriezen in het vriesvakje van Uw koelkast. Dien dit ijs op in coupes, geflankeerd door 2 meringues en versierd met een bolletje gember. Eventueel overgieten met een scheutje likeur (Cointreau). g. FANTAISIE HAWAÏIAIS AUX FRUITS: De inhoud van een half blik Fruit Cocktail goed laten uitlekken en vermengen met de inhoud van een halve pot marasquino kersen (in clusief het vocht!). Hiermede het uitgeboorde hart van een hele ananas (zo, kant en klaar in blik verkrijgbaar!) vullen en enkele uren in de koelkast laten koelen. Servering: aan tafel „overlengs-snijden" en met de vruchtenvulling en enkele lepels slagroom per bord ser veren.

Het Nieuwe Stadsblad | 1967 | | pagina 15