HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 11 - WOENSDAG 24 JANUARI 1968 Fotograaf Henk M. C. van den Berg maakte deze prent op de rampmorgen tussen 6-7 uur. Je zou het bijna een mooi plaatje willen noemen, afgezien dan even van de rampzalige gevolgen Rond dezelfde tijd dateert deze foto. Het bluswerk was toen nog in volle gang. Fotograaf G. W. van Duinen zag het, toen het wat lichter was, zo DE SHELL TORNADO De Shelltornado is uitgewoed; de tijger is weer in z'n tank gekro pen. En wij likken onze wonden en bezitten onze ziel verder in lijdzaamheid. Want de alchemis ten blijven onder ons en blazen weer rustig stoom af tussen hun tanks en retorten onder het mot to: uithuilen en opnieuw begin nen. Na het inferno van die zaterdag ochtend heeft de witte reus van chemisch Botlek zich weer neer gevleid langs de oevers van de Nieuwe Waterweg. Ons, gewone stervelingen, de goed bedoelde raad gevend maar weer rustig te gaan slapen. Leren leven met een schier onafzienbaar gebied vol ac tieve geisers, waar waakvlammen waakzaam blijven zolang de vlam tenminste niet in de pan slaat. Maar denk niet dat we nu nog rus tig zullen slapen, heren alchemis ten langs de lange waterlaan! Ook al heeft u, van de Shell zelf, uw miljoenen liters olie en kerosine en wat er nog meer aan te pas Komt nog zo zorgvuldig in kaart gebracht. Voor ons gevoel sprak onze eigen Rijnmond-voorzitter mr. Marijnen verstandige taal met een: „Het is onmogelijk een garantie te geven dat iets dergelijks niet weer ge beurt. De technische voorzienin gen zijn zodanig dat fouten tot een minimum zijn beperkt. De hele zaak moet voortdurend in discus sie blijven. Het dient permanent in de gaten te worden gehouden zowel preventief als repressief. En die van ir. Van de Bergh, di recteur van de Shell-raffinaderij zelf liegt er ook niet om: „De mo gelijkheid voor weer zo'n ramp blijft natuurlijk altijd bestaan". „Goeie morgen, Jaap", zeggen wij gewone burgers van de Waterweg dan, als met stomheid geslagen. En Vlaardings burgemeester Heusdens hoeft nog geen open deuren in te trappen als hij sim pelweg stelt dat deze calamiteit (ramp, zouden u en ik zeggen) hem nog eens heeft versterkt in de mening dat een intensief contact tussen Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen dringend gewenst is onder het motto „We moeten meer weten van eikaars indus trieën en van de gevaren die daar aan verbondèn zijn". Mr. Heus dens zegde toe nog deze week hier omtrent contact te zullen opne men met zijn Rotterdamse colle ga. Want ook wij aan de „overkant" zaten dan toch maar danig op de tocht, dit weekeinde. De Shelltor nado hield hier duchtig huis en wie zegt ons welk oncontroleer baar potje de alchemisten nu weer op het vuur hebben staan. Neen, het wonen aan de voet van een chemische vulkaan heeft zo zijn bezwaren. Een knappe jongen die al die chemische geesten weet te bezweren. Het zoeken naar die knaap mogen we echter onder geen beding opgeven. Voordat zich weer een andere tijger in een andere tank zich kromt voor een nieuwe sprong. Er wordt hier nog al teveel in het duister gespron gen langs de Waterweg. Of zoals die man uit Hoogvliet zei: „Je went eraan. Je weet drom mels goed, dat je de hel naast de deur hebt, maar voor het gemak vergeet je het maar, want je kunt toch niet de hele dag met de ze nuwen lopen. Elke nacht hoor je zo'n twee, drie keer de sirenes van de bedrijfsbrandweer van de Shell. Daar kun je vergif op in nemen, want die rotzooi brandt al als je ernaar kijkt. Die jongens zelf worden er niet warm of koud van; ze zetten gewoon hun helm op en blussen het vuurtje. Ik hoor het van mijn buren, allemaal Shellmensen, die om de haverklap met een helm op langs mijn raam rennen. Dan denk je alleen: het is weer zover. En je slaapt ver der"... Hopenlijk heeft deze brand ook bij de h.h. alchemisten iets wak ker gemaakt en, nog belangrijker, bij degenen die over onze „leef baarheid" waken. Dan heeft deze Shelltornado tenminste niet hele maal voor niets gewoed... Over blikschade gesproken; geparkeerde wagens er bij. zo stonden of lagen de voor het Shellkantoor En registreerde ook hoe een door vuur en hitte verschrompelde tank er bijstond Toen er nog maar weinig te redden viel. Maar toch genoeg om het water kanon in de smeulende resten op de Installaties van het Shellterrein te richten.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 11