De Jeugdherberg Centrale geeft service aan het onderwijs..,. m tëè Na een proefneming van enkele jaren en mede als gevolg van vragen en adviezen uit de Onderwijswereld is de Nederlandse Jeugdherberg Centrale dit seizoen gestart met een volledig schoolreisprogramma. Het betreft 3- en 4-daagse educatieve schoolreisprogramma's vanaf 28,inclusief vervoer en ver blijf. Het vorig jaar waren bijna 150.000 kinderen in dit kader te gast in een van de 54 jeugdherbergen. De meerdaagse NJ.H.C.-excursies blijken werkelijk bij te dra gen tot levendige verdiepingen van de leerstof en tot algemene maatschappelijke vorming. Naar 11 landen Huifkartochten Rally in Tokio Paaswerkkampen Ski-reizen Londen 'V- r 'rM-ïr-'- Waar jongeren zich meteen thuisvoelen: hier de jeugdherberg Dordrecht. Ook dit is werk van de NJ.H.C.: zeilweken De Kaag en Beverwijk. in de jeugdherbergen in Sneek, Heeg, Grouw, Deze schoolreizen worden, ook door het onderwijs, als zeer nuttig gekwa lificeerd, omdat zij steeds zijn aan gepast bij en ingevoegd in het roos ter. De praktische waarneming tijdens de excursies werkt bij de jeugdigen be langstelling voor tal van zaken en be vordert aanwijsbaar de zelfstudie. De meerdaagse schoolreizen en de schoolwerkweken in en rond de jeugdherbergen geven naast de pedagogische vorming tevens een niet te onderschatten kans aan de leerkracht tot psychologische ob servatie. Zonder de onderbreking van het gewone schoolrooster werken en spelen de leerlingen gedurende meerdere dagen in groepsverband. De NJ.H.C. bijna 40 jaar ge leden uit het onderwijs ontstaan en in haar groei en bloei een ste vige stimulans ontvangen heb bend van de jeugdbeweging verleent nu een geheel aangepas te service aan de Nederlandse On derwijswereld. Dit is geheel volgens de moderne opvatting binnen de Jeugdherberg Centrale, die zegt dat in plaats van het eertijds sterk idealistische en pedagogisch geladen werk de ser vice-gedachte moet prevaleren. Niet alleen voor de individuele trekker per jaar worden er in de Nederlandse jeugdherbergen ruim 520.000 overnachtigingen ge maakt! maar ook buiten het va kantieseizoen voor groepen, ver enigingen en scholen. In de reisgids-1968, vervat in het toeristisch tijdschrift „Toer", kon digt de Nederlandse Jeugdherberg Centrale een zomerreisprogram ma aan naar een elftal landen. Op het programma staan vrije groepsreizen naar Engeland, De nemarken, Zweden, Noorwegen, Tsjecho-Slowakije, Japan, Luxem burg, het Zwarte Woud, Israël (oa. een mogelijkheid om deel te nemen aan een Kibbutztoer!), Italië en Spanje. Honderden jongeren zullen van de zomer via het NJ.H.C.-jeugdreis- bureau de kans hebben om bij voorbeeld bergen te beklimmen in Wales, een kanotocht door Zwe den te maken, de fjorden van Noorwegen uitgebreid te verken nen of bruin te bakken aan de zonnige stranden van Spanje en Italië. Vanuit de jeugdherberg „Us Blau Hiem" te Appelscha organiseert de Nederlandse Jeugdherberg Centrale komende zomer een vier tal wekelijkse huifkartochten. Met huifkar en paard kan men dan enkele dagen door het Drent se land trekken, zich wanend in de tijd van het wilde, maar oer- romantische, westen. Zoals eertijds daar, worden ook in Drente de grote wegen gemeden, want het paard moet de ruimte krijgen in de vrije natuur. Als het paard 's avonds volgens de doe-het-zelf-methode op stal is ge komen dan worden avond en nacht in de gastvrije jeugdherberg doorgebracht. Er staat o.a. een tocht van de jeugdherberg in Appelscha naar jeugdherberg „Parkhoeve" in Meppel op dit naar avontuur rie kende programma. De rally van de Internationale Youth Hostel Federation zal van 6 tot en met 8 augustus in Tokio in Japan worden gehouden. Voor het eerst in de internationa le geschiedenis van het jeugdher- bergwerk de International Youth Hostel Federation werd in 1932 in Amsterdam opgericht zal een niet-Europees land de rally organiseren en gastheer zijn voor de 27e conferentie van de I.Y.H.F. De deelnemers zullen verblijven in het jeugdcentrum van het Olym pisch dorp. De Japanse jeugdherbergorganisa tie heeft voor de deelnemers en conferentiegangers een aantal drieweekse trips door het land van de Reizende Zon georgani seerd. De NJ.H.C. zal een delegatie naar Japan zenden onder leiding van de voorzitter van de NJ.H.C., drs. A. Oostindie. De Nederlandse Jeugdherberg Cen trale stelt de komende paasvakan tie van 8 tot en met 13 april in het teken van „de grote opknap beurt". In de meeste van de 54 jeugd herbergen is altijd wel iets te re pareren, te verven en te fabri ceren. Al die karweitjes, waarvoor geen gekwalificeerde vaklieden nodig zijn, worden door de leden zelf verricht. Uit de ruim 65.000 N.J.H.C.-leden zullen er ook deze paasvakantie weer vele tientallen liefhebbers en -sters naar de jeugdherberg van hun keuze trekken om.de handen uit de mouwen te steken. Avondfeesten en excursies worden naast het werk zeker niet vergeten. Na de succesvolle kerströizen naar wintersportgebieden in Tsjecho- Slowakije en Oostenrijk heeft het N.J.H.C.-reisbureau nog een twee tal wintersportreizen naar Lienz in Tirol (9-24 februari en 23 fe bruari - 9 maart) en naar Bad Aussee in Oostenrijk (dezelfde da ta) op het programma staan. Een groot aantal deelnemers heeft reeds een weekend droog getraind op de kunst-skibaan Teba in het Noordhollandse Heerhugowaard. Tientallen leden van de Nederland se Jeugdherberg Centrale zullen van 8 tot en met 13 april de paas vakantie in en rond een van de jeugdherbergen in Londen door brengen. Deze paas-expeditie naar het „hip pe" jeugdcentrum van vandaag wordt georganiseerd door het jeugdreisbureau van de N.J.H.C. Behalve een boottrip over de Tha mes en een uitgebreide verkenning van de Houses of Parlement staat natuurlijk Carnaby Street op dit programma. ris y «fcr .r' - A3 En de paardensport wordt beoefend in de jeugdherbergen in Roden, Meppel en Terborg. I r A i 11 i >i hp i—11 Hl li ui

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 10