advertentie Antieke klokken tikken in het Goudse Rembrandtshoekje in dit blad NAAST KOELKAST MET PILSUURWERK UIT GROOTMOEDERS TIJD De consument vindt 't nuttig van uw aanbiedingen op de hoogte te zijn Plaats daarom eens een 0 Apart 0 Op de knip Kastelein Van Ham noemt zijn vrouw Saskia, want Rembrandt is zijn grote voorbeeld 0 Knus 0 Heel oud 0 Gordijn S? 'f I'-.V ^AGTS-tfQV •HA i.VG»V? 4V>!"<?)-* 'nu In de loop der jaren kwamen er in „Het Rembrandtshoekje" steeds meer klokken. Ze staan haast wat achteloos opgesteld tussen het ove rige meubilair; een oude Brabantse kachel, een koperen open haard stel, stoelen van respectabele ou derdom, fraaie luchters en dan op eens weer zo'n antieke klok. Geen wonder dat sinds de klokken er hun intrede deden over „Het Rembrandtshoekje" allerlei verha len de ronde gingen doen. Bijvoor beeld dat een toevallige bezoeker, die nu ministeriële verantwoorde lijkheid draagt, er indertijd eens zo'n oude klok zag staan, die hij bijzonder graag in zijn woonkamer wilde zien prijken. In Gouda vertelt men dat de be windsman het uiteindelijk met de kastelein eens werd en dat die klok nu indertijd in de woning van de minister staat. Van Ham zelf zal er zich niet over uit laten. „Ik verzamel klokken", zegt hij zelf en primair om het verzamelen. Hij beschouwt dat als een soort sport. Dat moeten dan al die uurwerken bewijzen, die in zijn gelagkamer staan, maar ook die exemplaren, die naar zijn eigen woning verhuisden. Als het aan tal beneden" te groot wordt gaan er weer wat exemplaren naar bo ven. En klokken die „eenmaal over de trap zijn geweest" komen nooit meer in andere handen, zo sterk is de heer Van Ham er dan gehecht aan geraakt... Inderdaad, zijn klokkeneafé is een café apart. Verwacht er geen lang- harigen, die rond de juke box schreeuwen. Ze zijn er niet en een juke box ontbreekt. Toch is er veel muziek in „Het Rembrandtshoek je" maar de platen die er gedraaid worden zijn uitsluitend klassiek. Gasten die er komen zijn vrijgezel len, die zich met hun krant en hun pijp terugtrekken rondom de zwaar houten leestafel. Voorts echtparen en verloofden, die een plaatsje zoeken in de opkamer. Een heel select publiekje dus, dat de klokken weet te waarderen, de meubelen bewondert en genietend luistert naar Mozart of Chopin. Kastelein v. Ham vindt het prach tig zo. Zijn blik blijft op een Bre tons uurwerk rusten. Deze, zegt hij heb ik al herhaaldelijk kunnen ver kopen. Telkens doen gasten er een bod op. Maar ik weiger natuurlijk, zo'n fraai exemplaar gaat nooit mijn huis meer uit. Friese klokken, Zaanse klokken, Franse klokken, Britse klokken, ze zijn de Goudse caféhouder alle maal even lief. Hoe hij er precies aan kwam laat hij in het midden, dat is het geheim van de jager, vindt hij. Zijn inzet is steeds zo'n uurwerkje tegen een zo laag moge lijke prijs te bemachtigen, dat is voor hem de spanning van de jacht. En wat de waarde precies is: een kwestie van bekijken, vindt hij bedachtzaam. Café „Het Rembrandtshoekje" werd van lieverlee een exclusief etablissement. Voorbeeld: op za terdag gaat de deur er op de knip! Dat betekent dat alleen stamgas ten er dan toegelaten worden, het café krijgt dan iets van een Britse club. En op zondag is het café he lemaal gesloten. Pas om zes uur worden weer bezoekers toegelaten en die komen dan ook, weer heel select. Uitgaanspubliek is het ze ker niet, wel mensen die bewon derend spreken over de oude te- fels (1730) die aan de muren prij- en. Met die gasten filosofeert de heer Van Ham bij voorkeur over het verleden. En dus ook over klokken van toen. Hij constateert: vroeger ging het heel wat makkelijker oude uurwerken verzamelen. Maar de laatste jaren is er plotseling een hausse in antiek ontstaan. Het lijkt wel alsof er plotseling overal in moderne woningen oude klokken moeten. De prijzen zijn daardoor flink opgelopen en dat vindt de heer Van Ham gewoon niet leuk meer. Zo maar ergens een oude klok kópen wil hij niet, hij wil er achter aan jagen. Van Ham is pas content als zijn „Rembrandtshoekje" nog meer klokken zal bevatten. Zijn vrouw is het daarmee eens. Wij houden gewoon van antiek, zegt Van Ham en „Saskia" die naast hem komt staan en met hem over de grappi ge onderdeur leunt kijkt verder dan de eigen buurt. Samen turen ze in het verleden dat zij in hun eigen café, waar de tijd stil bleef staan, tot leven willen brengen. 9 Samen leunen over de onderdeur en peinzen over vroeger Er zijn in dit land restaurants en café's, waar moderne kun stenaars exposeren, kasteleins goudvissen rond de tap laten zwemmen, jukeboxen of speelautomaten voor muziek of ge- luk(!) in het spel zorgen, maar horeca-etablissementen waar een dozijn antieke klokken verscholen staat opgesteld tussen het Oudhollands meubilair zijn zeldzaam, uiterst zeldzaam. En toch trof ik er zo één aan de Oosthaven 72 in Gouda. „Het Rembrandtshoekje" heet dit café, dat bepaald uniek in zijn soort mag heten, waar gasten in een biertje happen bij muziek van Beethoven of Chopin en waar een uitsmijter-ham geser veerd wordt terwijl de liefdesdroom van Liszt weerklinkt. Eigenaar C. 1. van Ham, in Gou da geboren, 43 jaar oud, vertelt mij in zijn stijlvolle etablissement hoe hij er toe kwam klokken van heel vroeger uit te stallen in een café. Kijk, zegt hij en wijst me op de voorzorgen die Monumentenzorg trof omdat zijn fraaie pand te recht op de plaatselijke Monu mentenlijst staat, dit huis is min stens 145 jaar oud. Misschien nog wel veel ouder, maar verder rei ken de papieren niet. Ik heb al eens wat nasporingen gedaan om te weten te komen of er nog his torische gegevens te achterhalen zijn, die van voor die tijd dateren, maar die schijnen verloren te zijn gegaan. Wat zijn Rembrandtshoekje voor heen was waat hij wèl, een knus schipperscafé, waar mensen van de binnenvaart aanliepen als ze in Gouda meerden. In 1955 nam hij de zaak over. De heer Van Ham werkte al jaren in de horeca. Toen hij er kwam was het alleen maar een oud, wat on derkomen cafétje, wel gezellig maar bepaald niet apart. Toen hij er een tijdlang werkte besloot hij er eens wat aan te gaan doen. Eigenhandig bracht hij verbeterin gen aan en van lieverlee kreeg het afgedankte schipperskroegje een heel ander gezicht. Die metamor fose voltrok zich heel geleidelijk. De eigenaar: Natuurlijk kun je niet opeens al je oude klanten de deur wijzen. Maar wel bleek het mogelijk door het interieur en het klimaat van het établissement te wijzigen, een ander publiek aan te trekken. 's Avonds laat, als de laatste dor- stigen vertrokken waren, peinsde Van Ham graag eens over de ouderdom van zijn café. In gedach ten stelde hij zich het oud-Holland se Gouda voor, waar de poorters met hun lange witte pijpen, staan de pullen bier kwamen drinken. En heel de romantiek van een oud- Hollandse stad wilde hij in zijn café binnenvoeren. De eerste stap in die richting was zijn besluit de zaak opnieuw in te richten en dan volledig in oude stijl. Successievelijk verdwenen de wat vermolmde meubels en daar voor in de plaats kwam echt an tiek. En omdat de heer Van Ham spoedig merkte dat de nieuwe gas ten, die hij aantrok, die verande ring op prijs stelden, ging hij daar mee consequent door. Het café zonder-naar ging „Het Rembrandtshoekje" heten. Waarom Van Ham: „Ik moet eerlijk beken nen dat voor mij Rembrandt de allergrootste schilder is. Nooit heeft een Nederlander zijn hoogte gehaald. En al werkend aan het in terieur van mijn zaak kwam ik op de gedachte de oude meester op mijn manier te gaan eren. Van daar dat ik er toe kwam overal reprodukteis te kopen helaas brengt een café onvoldoende op om echte Rembrandts op te hangen Die repro's werden in het café aan gebracht. Bij een van zijn speurtochten liep hij tegen een oude klok op. Een trouwe bezoeker vertelde dat hij een zolder wist, waar nog een an tiek uurwerkje moest liggen. Het ding moet nog lopen, zei hij, en stokoud is het zeker. Er wordt nooit naar omgekeken. Is dat niet iets voor dit café vroeg hij de kastelein. Van Ham maakte er een race tegen het uurwerk van om dat oude klok je te achterhalen. De prijs: drie gulden vijftig... Het werd zijn eerste stuk. Niet lang daarna kwam er een tweede bij, weer zo'n heel oud exemplaar. Die kwam naast de koelkast te staan, want een café blijft een café en frisdranken horen koel op tafel te komen... Mevrouw van Ham, die door haar man met Saskia aangesproken wordt, al schreef de ambtenaar in dertijd een heel andere naam in het geboorteregister: Wij vonden wel dat het vreselijk .„vloekte", zo'n oude klok en daarnaast een hardwitte koelkast. Daarom heb ik die kast maar wat aangekleed, ik heb er een fleurig bloemengordijn- tje omheen gehangen. Dat is nog niet zo'n slechte combinatie. 9 Van Ham: en dat voor 3,50. 9 Koelkast met bloemen naast uurwerkje uit grootmoeders tijd. 9 Hoekje van het stijlvolle interieur van het Goudse café.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 13