Op papier de gemeente aangeboden gANDSTADgDJTE? MAAS - MAAS SLUIS NIEUWE WATERWEG BOSPLAN VLAARDINGEN broek polder buurt BOSPLAN VLAARDINGEN „Vlaardingen heeft een deeï van het grondgebied van de gemeente Maasland geannexeerd met het doel iuer voorzieningen voor de recreatie te treffen. Op het ogenblik is Vlaardingen bij zonder arm aan recreatiegebieden. Zelfs de spaarzaam bedeelde gemeentes Schiedam en Rot terdam kunnen hun mwoners op het ogenblik meer recreatiegebied bieden dan Vlaardingen. Het is daarom noodzakelijk dat de Vlaardingse plannen met grote voortvarendheid gereali seerd worden. Een bos heeft jaren nodig om tot iets te worden. Ondergetekenden zouden gaar ne voor hun pensioen in zo'n bos willen verpozen. Op het ogenblik staat er nog geen andere bestemm ng voor het gebied vast dan een agrarische. Daarom stellen wij voor in drie fasen een park aan te leggen met enerzijds een echte dagrecreatiefunctie, terwijl anderzijds ook zeer •veel gelegenheden moeten worden geboden voor ontwikkeling van de natuur. Deze twee ver eisten kunnen redelijk goed gecombineerd worden in een bos-parklandschap, waarin zich een groot aantal betrekkelijk kleine enclaves bevinden die door brede sloten ontoegankelijk zijn voor de mensen en waarbinnen zich de natuur vrijelijk kan ontwikkelen. Gedacht is aan een combinatie van het Prinses Beatrixpark in Schiedam en een echt polderbos, zoals de bossen in de W eringermeerpolder of die bij Schuddebsurs. Genoemde bossen zijn door ondergeteken den bezocht. Het is gewenst de zeer karakteristieke groene grasvlakte, die het gebied nu is voor een deel ongerept te laten en het bos zoveel mogelijk aan te passen aan het bestaande landschap. Het bos moet Vlaardingen aan de westzijde beschermen tegen wind, luchtveront reiniging en lawaai. Hiertoe zal de bebossing afin de zuidzijde van het gebied zo zwaar moge lijk moeten worden. Omdat juist in deze streek een groot gebrek aan recreatiemogelijkheden in het koude jaargetijde bestaat, zal door het aanleggen van veel windkeringen getracht moe ten worden het bos voor een groot deel van het jaar bruikbaar te maken." Aldus de aanhef van het aan de gemeente Vlaardingen aangeboden rapport voor de aanleg van een bos annex recreatiepark in Vlaar dingen. Dit project is ontworpen op het onlangs door Vlaardingen van Maasland verkregen grondge bied door de heren H. Boerma, P. C. Bouwmeester en mede onderte kend door de heren A. Marks en ir. H. F. Zoek. De rapporteurs stellen dan verder: In het bosplan zijn voorzieningen getroffen om allerlei activiteiten te bedrijven. Niet alle activiteiten, die lawaai veroorzaken zullen ver boden kunnen worden, daarom zijn hiervoor bij voorbaat delen aangewezen. Bebouwing is tot een minimum beperkt. Daarom is de bestaande bebouwing in het plan opgeno men. Dit werkt kostenbesparend, bovendien heeft een deel van de bestaande bebouwing historische waarde. Een voetbalstadion is naar onze mening in dit plan niet op zijn plaats. Wel zijn enkele norma le sportvelden opgenomen. Gemo toriseerd verkeer zal uit het bos geweerd moeten worden. Aan de randen zijn parkeermogelijkheden, daarna zal men max. 600 meter moeten lopen om bij sportvelden, volkstuinen e.d. te komen. Dit zal in deze tijd, waarin de auto een vierwielige prothese dreigt te wor den, op weerstanden stuiten. In andere parken en bossen (Prinses Beatrixpark) is het gemotoriseerd verkeer echter ook niet toegela ten. De bevolking van Vlaardingen is door het bestaande gebrek aan recreatiemogelijkheden zo passief geworden, dat enige gedwongen beweging op zijn plaats is ter be vordering van de algemene gezond heidstoestand. Tenslotte willen de rapporteurs er op wijzen, dat men in Canada en de USA genoeg begint te krijgen van de motorisatie en tegenwoor dig zeer veel aan lichamelijke be weging doet. Deze tendens zal zich over 5 of 10 jaar ook hier ontwik kelen; tegen die tijd zal het bos gebruiksklaar zijn. In het kader van het weren van gemotoriseerd verkeer zal de Zuidbuurtseweg ontlast moeten worden van het recreatieve auto- en bromverkeer, door een secundaire weg (de van Boendaleweg) langs de spoorbaan Vlaardingen-Maassluis. Dit is bo vendien van zeer groot belang voor de bewoonbaarheid en veiligheid van de Zuidbuurt. Het verkeer (en vooral de brommers) leveren hier een zeer groot gevaar voor de spe lende kinderen en een zeer grote overlast door lawaai, vooral op tijden dat een aanzienlijk deel van de bevolking in bed wenst te ver toeven, met open ramen. In het plan moeten verder paden komen voor voetgangers, fietsers en rui ters. Deze paden zijn voor een deel aangegeven. Het plan bevat de volgende voor zieningen: 1 VOOR DE JEUGD 1.1 Verkeerstuin Om kinderen vertrouwd te maken met de verkeersregels. Eventueel kan volstaan worden met een fietsparkje. Kinderen hebben be hoefte rond te fietsen in een om geving van hun eigen schaal. Dit ziet men bijv. in het parkje op het Eraismusplein. Op het ogenblik zijn er weinig geschikte plaatsen voor kinderen om te fietsen (trot toirs). 1.2 Speeltuinen Voorzien van windkeringen en schuilhutten, met zandbodem. 1.3 Zandbakken Als 1.2. Verspreid over het bos. 1.4 Kinderboerderij De kinderboerderij in het Prinses Beatrixpark in Schiedam kan hiervoor model staan. Uitgaande van een bestaande boerderij, ge combineerd met dierenweide. 1.5 Speelbos Een deel van het bos moet aan gewezen worden om te graven, te klimmen, hutten te bouwen e.d. Hierdoor is het mogelijk deze ac tiviteiten elders te verbieden. Een speelbos is met succes aangelegd in het Blijdorppark te Rotterdam. 1.6 Modelvliegtuigbaan Deze liefhebberij veroorzaakt veel lawaai. Door een grasveld aan te wijzen in een omgeving waar reeds veel lawaai is, nl. langs Rijksweg 20, kan men elders van de stilte genieten. 1.7 Pony-manege Te combineren met gewone mane ge 2.2. Pony-rijden is sterk in op komst. Thans moeten enkele kin deren in Vlaardingen van stoepen gebruik maken om deze liefhebbe rij te beoefenen. 1.8 Schooltuinen De Vlaardingse lagere schoolkin deren weten weinig van planten. Door zelfdoen in klasse-verband kan getracht worden deze leemte aan te vullen. 1.9 Padvindersboerderij Een (of meer) van de bestaande boerderijen kan ingericht worden voor de jeugdbeweging of als ate lier voor kunstenaars of als gele genheid voor de vrije kunstbeoe fening. 2. ALGEMENE VOORZIENINGEN 2.1 Kampeerterrein Het bestaande kampeerterreintje bij Hoogkamer is in feite te klein. In de nabijheid van Hoogkamer is voor enige uitbreiding gezorgd. Een groot kampeerterrein lijkt ons in deze dichtbevolkte streek ongewenst. 2.2 Manege Gecombineerd met 1.7 in een be staande boerderij. Uiteraard met bijbehorend grasland. 2.3 Volkstuincomplex In het bosplan is ook een volks tuincomplex gepland. Gezorgd zal moeten worden dat dit een werke lijk geslaagd complex wordt. Een voorbeeld van een goed complex is door ons alleen aangetroffen in Schiedam bij het Prinses Beatrix park. 2.4 Vijvers Voor vissers, kanoërs en voor wa tervogels. Voorzien van broedei- landjes. De bestaande hoofdwater lopen en de te graven singels kun nen ook ingericht worden voor de vissport. Gunstig lijkt ons als alle water onderling verbonden is. Een grote plas voor de watersport lijkt ons, gezien de nabijheid van de Bommeer, overbodig. Bovendien is de relatieve vochtigheid in Vlaardingen in de wintermaanden zeer hoog. Deze willen wij niet verder verhogen door de aanleg van grote, open watervlakten. 2.5 Heemtuin Een aparte tuin, waarin de bomen en planten van naambordjes zijn voorzien. Ten behoeve van school kinderen en alle andere personen, die weinig van de natuur afwe ten. Een kleine heemtuin is in het Park te Rotterdam aanwezig. 2.6 Oerbos en natuurgebieden Om te tonen hoe de oorspronke lijke bossen in dit gebied er onge veer uitgezien hebben kan een deel als oerwoud ingericht wor den. Heesterlust bij Schuddebeurs kan hiervoor misschien model staan. Verspreid zijn in het plan ook natuurgebieden (N) opgeno men. Deze hebben dezelfde func tie. Deze gebiedjes moeten om ringd en doorsneden worden door water en wild begroeid met bo men, riet en struiken. 2.7 Speelweiden Met beschutte hoekjes om er ook in het vroege voorjaar te zitten. 2.8 Tentenweide Voor het proberen van nieuw ge kochte tenten. Nabij parkeerter rein. Deze activiteiten vinden thans plaats op allerlei verboden plaatsen (wegbermen). 2.9 Boomkwekerij Eén van de boerderijen is als ma gazijn ingericht, hieraan is een op slagplaats boomkwekerij ver bonden. 2.10 Sportvelden Voor voetbal, korfbal en basket bal zijn enkele velden in het plan opgenomen. 2.11 Tennispark Voor ca. 8 banen. Een bestaande boerderij kan als clubgebouw dienst doen. 2.12 Café's Een boerderij bij de kinderboer derij kan als uitspanning dienst doen. In het volkstuincomplex kan een clubgebouw consump tietent komen. 2.13 Eendenkooi Dit als vogeltehuis gehandhaafd, maar zagen wij gaarne uitgebreid vanwege de uitzonderlijke waarde als natuurgebied. 2.14 Parkeerterrein toegangswe gen Langs de toegangswegen zijn ver schillende parkeerterreinen ont worpen. Voor de bereikbaarheid menen wij dat de spoorbaan op enkele plaatsen moet worden on dergraven en de rijksweg op min stens één plaats overspannen door een loopbrug. De beplanting zal grotendeels uit loofhout moeten bestaan. Naast hoge bomen zoals populieren, ol men, iepen, essen, eiken, berken en kastanjes, zal ook veel wind- kerend laaghout aangeplant moe ten worden. Hierbij dienen ook veel bloesemdragers te zijn (el zen, wilgen, vogelkers, lijsterbes, hazelnoot, meidoorn, berberis, wilde appel, liguster, vlier, wilde rozen en haagbeuk). De hoger ge legen delen moeten bij voorkeur met groen blijvende bomen wor den beplant (nootmuskaat-den, rododendron etc.). Misschien zal de Nederlander in de toekomst op het horen van de naam Vlaardin gen reageren met de opmerking O, die stad waar het zo lekker ruikt!!". De nadere detailering van het plan kan het beste opgedragen worden aan vaklieden, zoals Staatsbosbe heer, Heidemaatschappij of Grontmij. De uitvoering van het plan kan het beste in drie fasen geschieden. Het plan is verduidelijkt in bij gaande tekening. Fase 1 en 2 zijn hier in detail weergegeven. Fase 3 is slechts summier vermeld. FASE 1 Deze fase omvat de openlegging van het gebied en de aanleg van de primaire windkering nl.: aan leg van wandel- en fietspaden door het gebied, aanleg van de Van Boendaleweg, aanleg van bos sen naast de hoofdwaterkering op de dijk langs de Nieuwe Water weg, aanleg van fiets- en wandel paden op de dijk, aanleg van een gordel van snel groeiende bomen als beschutting van de woonwijk. De opname van de dijk is essen tieel voor het plan als primaire windkering. Vanaf de dijk heeft men een uniek uitzicht op de wa terweg en over het polderland schap. Dit gebied is bovendien het snelst te verkrijgen. Ook de aan leg van de natuur-enclaves kan wegens de lage kosten snel aan gepakt worden. FASE 2 Deze fase omvat de aanleg van een groengordel met recreatieve voor zieningen direkt tegen het westen van Vlaardingen aan. FASE 3 Deze fase omvat het aanleggen van verspreide bos- en waterge bieden over het gebied. Het plan is in de eerste plaats be doeld als een constructieve bijdra ge tot de verwezenlijking van het Vlaardingse bos. voorzie HOSE BOMEN FIETSPAD WOON GEBIED NATUURGEBIED WATER

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 7