Je eerste wedstrijd en de klap die aankwam Monorail op Drievliet rijdt al „OPEN BRIEF" AAN JOOP VAN ES (17) En wat jij er van kan navertellen Ondanks technische tegensla gen is de heer W. Faaij, direc teur van het Rijswijkse recrea tiepark Drievliet er toch als eerste Nederlandei in ge slaagd zijn monorail aan het rijden te krijgen. Gistermiddag stelde burge meester Bogaardt de monorail officieel in gebruik. De primeur van de heer Faaij had eigenlijk al op 1 april van dit jaar moeten gaan rijden, maar door de genoemde tegen slagen, is men nu pas ander halve maand later zover. De trein, die naar Japans voor beeld en zoals de naam al aan geeft op slechts één rail rijdt, is ongeveer anderhalve meter hoog en is van boven open ge houden, zodat men boven de rand uit kan kijken. De hoogte van de rail varieert van twee tot vier meter. De lengte van de baan is tweehonderd me ter. Voor en achter het treinstel staan elektrische motorwa gens. De heer Faaij veryvierf bij de constructeurs het alleenrecht voor een jaar op de vervaardi ging van een dergelijke mono rail. Elders in den lande wordt eveneens gebouwd aan een mo norail, maar die komt van een andere fabriek. Rennelijk heeft het idee van de heer Faaij al snel navolging gevon den. Beste ioop van Es; Ontvang deze open brief in de beste gezondheid. Hetgeen je wel een beet je vreemd zult vinden, want tenslotte lig je nu uitgevloerd, horizontaal tus sen Bethelse lakens. Maar goed, je krabbelt wel weer op, zullen we ho pen. Tenslotte moet je het zelf na kun nen vertellen, aan je kleinkinderen bij voorbeeld. Hoe jij, Joop van Es, 17 lentes oud en nog scholier zijnde, daar zo pardoes werd uitgeteld. Via een indirecte knockout. Indirect omdat je via een klap tussen je ogen van een onbehou wen vlegel tegen een ijzeren paal caramboleerde en buitenbewust- zijn geraakte. Eén klap. Uitge deeld op die gedenkwaardige zon dagmiddag in de hel van het XER- XES/DHC-stadion. Waar de laag ste voetbalinstincten een uitweg zochten, waar een brooddronken menigte (nou brooddronken? Joop, jij zag toch ook de flesse- bier in kratten tegelijk de tribu nes opgaan?) zich vergreep aan vlaggen en reclameborden, zich niet ontzag de grasmat te benat- ten met al dan niet helemaal ge leegde bierflesjes, zich kortom beestachtig gedroeg. Joop, blijf nog even rustig in de kussens liggen, laat ons hier nu maar het woord doen. Waarschijn lijk lag je al onderuit toen scheidsrechter Bom (die al eer der op barsten stond, naar je weet) na een schielijke vlucht uitriep „Dit was bestiaal". Jawel, Joop, beestachtig. 0 Al was er dan een groot tekort aan „sterke armen hier zijn er dan toch maar vier in actie en gaat tenminste één heethoofd de weg terug. nc'T NIEUWE STADSBLAD - PAG. 18 - VRIJDAG 31 MEI 1968 Concentratie van het Utrecht se legioen op één bepaald gedeel te van de tribunes: „Ik voelde de spanning stijgen toen Hans Dorjee vanaf veertig meter voor de twee de maal raak schoot. Ze waren niet meer te houden. Ze wilden er door, maar ze konden niet. En toen had je de poppen al aan het dansen". Eén van die springin-het-veld- jes; pak-em beet, agent. Vrij naar Louis Davids: Jesses Jan, daar vallen toch geen dooien" Neen, maar wel gewonden. Ook dit was Xerxes-DHCDOS o\Qf p*rr r En waarom Joop, ja waarom? Daar zijn zelfs de voetbalgeleer- den het nog niet helemaal over eens. Natuurlijk, je hebt het zelf nog gezien, je was nog bij je po sitieven toen Xerxes/DHC z'n su blieme combinaties ontvouwde en Wim van' Hanegem zijn club aan de leiding, hielp. Toen was er ei genlijk nog weinig aan de hand. Al zag je overal om je heen hoe het 2400 man sterke DOS-legioen zich steeds meer moed in dronk. Was het de moed der wanhoop? Weet jij veel. Het was immers je eerste wedstrijd die je hier bij woonde. Tenslotte was het de laat ste weken al Xerxes/DHC wat de klok sloeg, uiteindelijk ging het om de laatste wedstrijd en daar wilde je ook weieens bij zijn. Nu, je hebt het geweten, Joop. Want als enige geregistreerde slachtof fer van dit voetbaloproer werd je in die rumoerige laatste minuten van het veld gedragen. Troost je, er zijn meer rake klappen uitge deeld, zelfs de scheidsrechter liep averij op. Maar toch, voor iemand die voor het eerst van z'n leven Xerxes/DHC wou zien spelen is het wel sneu zo te moeten sneven. Wat zeg je nu. „Te weinig politie en waar waren de honden?" Jon gen, die klap is wel aangekomen, want nu spreek je wartaal. Dat zijn je eigen woorden niet, maar dat waren de eigenste woorden van onze sportwethouder Hesse- ler, uitgesproken in het heetst van de strijd. En vertolkte hij daarmee niet de gevoelens van vrijwel ie-' dereen? Jawel, Joop, nu spreek je weer verstandige taal als je zegt dat uiteindelijk het Xerxes/DHC- bestuur verantwoordelijk is voor de ortie op het veld. En dat die het toch hadden moeten zien aan komen. Hebben ze ook, beste Joop. Ze zeggen nu dat ze de politie tijdig om versterking hebben gevraagd. Goed Joop, maar die klap van dat stuk onverlaat was je daarmee toch niet ontlopen, geloven we. Want wat zei je helemaal? „Mag ik even passeren". En wat zei die pief doodleuk: „Blijf jij maar staan waar je staat, broer". Toen die dreun. En die smak tegen de paal. Wat er verder allemaal plaats greep in die twee laatste minu ten, daar heb je eigenlijk geen weet meer van. Maar goed ook, jongen, want het was bar en boos. En dat je net voor de bom barst te weg wilde gaan pleit alleen maar voor je. Tenslotte was je ge komen voor een mooie wedstrijd. Die eerste wedstrijd van je zal nu je laatste wel zijn. Toch ben je weer zover bij je po sitieven, op die lichte hersen schudding na dan en dat neus- beentje, dat je je op het zieken huisbed al afvraagt: was dat alle maal nu nodig. Waarom geen ho gere hekken. Maar vooral, waarom die drankverkoop tijdens de wed strijd. En je denkt bij jezelf: plas ticverpakking zou minder hard aankomen. Niet eens zo gek be dacht. Je weet nu ook wat DOS-voorzit- ter mr. Kernkamp na afloop van het oproer zo kernachtig in de be stuurskamer formuleerde: „We hebben die jongens (hij bedoelde de Utrechtse supporters) voor f 1,50 in 24 bussen meegenomen naar Delft en de rest hebben ze opgezopen!" En je hersens zijn nog niet zo in opschudding ge bracht of je weet exact de vier hoofdoorzaken van het oproer aan te geven: Joop van Es; van de Bras naar Bethel De niet (vooral in de tweede helft) erg gelukkige beslissingen van scheidsrechter Bom: „die als een bom insloegen bij de jongens uit wijk C in Utrecht en dat zija echt geen lieverdjes". C Die typische aanleiding. Een penalty vóór DOS, nadat Henk We- ry, de lieveling van Utrecht, door doelman Treytel wat ongelukkig bij de benen werd gegrepen: „Het Utrechtse publiek nam dit niet en stormde over de hekken. Maar ik had het toen al wel bekeken en wilde weggaan. De rest weet je en hier lig ik dan"... In Bethel ligt Joop van Es nu te overdenken hoe raar een voetbal kan rollen. En krijgt Louis Davids voetbal topper van weleer „Jesses Jan, d'er vallen toch geen dooien" een wat wrange bijsmaak. Van die 13.000 betalende bezoe kers was deze Joop die gedenk waardige zwarte zondag het enige geregistreerde slachtoffer. Daar om hebben we even aan zijn zie kenhuisbed gezeten en hem hier na maar even deze „open brief" geschreven. Want Joop, het zal je eerste wed strijd maar zijn die je zo moet beëindigen. Eén ding nog: als Xer xes/DHC volgend seizoen weer op het groene tapijt verschijnt, hoe opgelapt dan ook, overwin je weerzin tegen dergelijke „sport- taferelen" en weet dat ze in het Sportpark ook nog nooit zo zout hebben gegeten. Jij likt nu je won den, Xerxes/DHC niet minder. Heel sportminnend Delftmogen we wel zeggen. Daarom, als het kan en mag (van meneer Hoogen- boom) volgend seizoen beter. En vooral sportiever... Ondertussen,, van harte beterschap. Koratron khaki panta lons. Nooit meer persen, altijd in de plooi ƒ24,95. F. Röttgering, Hoogstraat 17-19, Schiedam. Spijkerbroeken, blauw ƒ9,90 ƒ13,80; heupbroek blauw 12,95; jongens broek 8,25; meisjesbroek 8,95; damespantalons 10,50; met zijsluiting. „Niks mee te maken, de scheidrechter zal het wel uitzoeken en Jij F. Röttgering, Hoogstraat gaat weer achter de reclame"17-19, Schiedam. Cricketbroeken van witte jeans 17,45. Ooi tennisshorts. F. Röttgering, Hoogstraat 17-19. Te koop: bromfiets merk RAP 6000 km. gere den 250,met verzeke ring; gasstel 2>/i vlams, aardgasstel Atag 35,—. A. Blom, Alf. Ariënsstraat 148, na 7 uur.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 18