Het nieuwe MEISJES voor INPAKWERK JASJES 85- Mappelhof Hovingh: toch uit de brand Benzineflesje viel om Speciale aanbieding KRIIGIH V er koopster Voor uw hartig hapje Verschijnt woensdag en vrijdag in Schiedam, Kethel en Oud-Mathenesse (Rotterdam) I\Toordvesl 32 ht.v. defect bal RADIO „ACTIEF" Goede neus van Hermandad Kind aangereden de herenmodezaak van Schiedam, Tel. 268206 vraagt vraagt Afdeling Personeel, Burg. Honnerlage Gretelaan 159, Schiedam (telefoon 26.05.00) MODEMAGAZIJN voor moeder en dochter BROERS VEST 111 TEL. 267416 VRIJDAGSAVONDS GEOPEND MGR NOLENSLAAN 201-203 I8e JAARGANG WOENSDAG 5 JUNI 1968 Redaktie en Advertenties: Broersvest 125, Schiedam (C. J. van der Klink), telefoon 010-267368 en 263939 Inzendtermijn advertenties, dinsdag en donderdag 6 uur 's avonds. Hoofdredaktie: P. J. Hoving De „Randstad-edities" geven uitgaven in Delft, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Rijswijk met de rond deze steden gelegen dorpen en 'n editie voor geheel Westland en beschikken over een uitgebreid N.I.P.O.-rapport Voorbijgangers op de Dam blijven stil staan en kijken naar de ravage, die de enorme brand vrijdagmorgen bij de groothandel Kappelhof Ho- vingh N.V. aanrichtte. Er staan nog hekken voor het pand, dat onder Mo numentenzorg viel Geblakerde deuren en kapotte ruiten van de Oud-Katholieke kerk aan de overkant herinneren er tevens aan. Het leven gaat verder. Heel gewoon, alsof er niets gebeurd is. Ook voor de eigenaar van dit bedrijf, die door deze brand getroffen werd, de 62- jarige heer P. V. K. Kappelhof. Op het ogenblik van de brand waren we in Delft en lukte het ons niet brandweer of politie aan de lijn te krijgen. Gistermorgen hebben we daarom een gesprekje gehad met de heer Kappelhof. De enorme schok is hij grotendeels teboven, al heeft hij nog niet de moed gehad te kijken naar wat er overgebleven is van dit oude pand, verzekerd voor een be drag van f 662.568,—. Een taxatie op gemaakt op 20 oktober 1967 De heer Kappelhof is behalve zaken man bovenal een gevoelsmens. Ge ruisloos heeft hij vorig jaar zijn ju bileum (40 jaar aan de zaak) voorbij laten gaan. Mensen uit het bedrijf hul digen vindt hij fijn. Zelf blijft hij lie ver buiten schot, hetgeen hem gelukt is. Het uitgebrande pand, nu een ruine, bevatte een voorraad van specerijen en kruiden, drogerijen, een beschei den percentage aan chemicaliën, zoetwaren voor de bereiding van drop etc., frisdranken, mandflessen met zoutzuur, ammoniak, bleekchloor, zwavelzuur etc. Hoe de brand ontstaan is? Aangeno men moet worden, dat er een zwak plekje in het glas van de bemande fles zat, waarvan er nog een op de buitenplaats in de open lucht stond en dat die fles door oververhitting van de zon dit gevolg had. Het is bekend, dat xyleen een ontvammings- punt boven de 38 graden heeft. Zelf ontbranding is hierbij niet mogelijk geweest. Een temperatuur alsboven genoemd, kennen we praktisch in ons land niet. Arie v.d. Horst, de 53-jarige magazijn bediende, hoorde vrijdagmorgen een sissend geluid achter zich en zag meteen een steekvlam. Op zijn alarm snelde de bedrijfsleider toe en pro beerde men met de eigen brandblus ser dit onheil te bestrijden. Vergeefse moeite. Waarop in allerijl de brand weer gewaarschuwd werd. De rest van het verhaal kent u. De Dam af gesloten, veel publiek, de brandweer o.l.v. commandant D. de Jager in ak- tie. De schade van de naaste buren, de deurenfabriek Swideriski aan de Korte Haven, het kruideniersbedrijf van de heer M. L. de Groot, de firma Jansen De huurder van pand Noordvest 32, eigendom van de firma Kappelhof Hovingh, eigenlijk nog gebonden aan een contract, zegde juist vorige week de huur op. Even voordat de brand uitbrak, was besloten naar een ande re huurder uit te zien. Men hééft die nu In overleg met de burgemees- Een vuile overall, een flesje ben zine en de waakvlam van een gas fornuis in de Schietbaanstraat, waar de heer E. Blaauw doende was zijn overall te reinigen. Plot seling een klein brandje doordat het flesje benzine omviel en door die waakvlam een klein paniekje ontstond. Deskundig werd het be gin van de brand door een deken gedoofd, maar brandwonden aan gezicht en armen noopten de heer. Blaauw zich onder behandeling van het ziekenhuis (Gemeente) te stellen. Hetgeen ook het geval was bij het 4-jarig dochtertje Hilde, die brandwonden aan de benen opliep. De brandweer behoefde niet in te grijpen... Telefoon 151604 263420 WIJ HELPEN DIRECT Tot 's avonds 11 u. bereikbaar Com. Drebbelstr. 7, Schiedam Verkoop en inruil van alle merken Met vorstelijke allure reed de Duitse dekrnan van de „Hermann Lithmeijer" gelegen in de Merwe- dehaven in een auto op de Willem de Zwijgerlaan. De politie zag daar iets vreemds in en had gelijk. Het was een gestolen wagen uit de Tuinlaan, evenals de papieren, toe behorende aan een andere automo bilist. Er is een tijd geweest dat dit allemaal kon. Nu beslist niet meer. Daarover peinst deze dek- knecht nu op het hoofdbureau... Nog steeds steken er onverwacht kinderen de rijbaan over. Dat deed ook Joseph de Vette uit de Nic. Beetsstraat, die op de Burg. van Haarenlaan aangereden werd door de 17-jarige bromfietser H.H. Hij is met een hersenschudding en een wond in het gezicht in de Dr. No- letstiohting opgenomen. Het omtrekken van de muren, welke na de brand een gevaar opleverden. De toevallig uithangende Rode Kruisvlag („Helpt het Rode Kruis helpen") ver leende een welhaast symbolische achtergrond bij dit macabere gebeuren Er is al heel wat over de grote binnenstadbrand geschreven, maar weinig of niets over de schade die de ijzer- en gereedschappenhandel van de firma Jansen opliep. Hoe groot de schade hier was toont deze foto duidelijk ter, die overigens onmiddellijk van zijn belangstelling blijk gaf vrijdag morgen, zal dit de nieuwe bestem ming worden van de firma Kappelhof Hovingh. Sinds 1899 hier in Schie dam gevestigd. Op de Dam 5, waar de vader van de tegenwoordige eige naar dit pand met belendende perce len kocht van de distilleerderszoon Frans Visser en met zijn compagnon de heer H. Hovingh de eenvoudige zaak begon. Een groot schilderij van hem hangt in het privé-kantoor, waar zijn zoon nu de zaken afwikkelt. Bij gestaan door twee kleinzoons, de een werkzaam in het Papaver-concern, de ander onder directe leiding van zijn vader. Uit het gesprek met hem gevoerd krijgen we de indruk, dat de schade op de Korte Haven volledig door de verzekering gedekt is. Dankbaar is de heer Kappelhof dat bij deze ramp geen mensenlevens betrokken zijn. Dat de vijf man kordaat opgetreden zijn. Dat hij van iedereen hulp krijgt aangeboden en dat men zo spoedig mogelijk wil trachten opnieuw te be ginnen op de Noordvest. Zonder dat iemand daar overlast van zal onder vinden. Want het leven gaat verder. M.W.—S.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 1