Schienoko er door: Stichting staakt 3600 AVONDLOPERS ONDERWEG „Helpt Elkander" vakantiekamp Schiedamse Notities Schiedamse Notities Een geslaagde Rimboejacht in zigeunerstijl VERVUILDE SLOTEN IN „BIJDORP" Schiedamse Notities Giftige stof brengt twee mannen in ziekenhuis Verkeerslichten op K. Onneslaan Afscheid van kapelaan E. van Diepen BESTUUR VAN AKTIECENTRUM RIJNMOND „RADIKALEN" AFSCHEID VAN BROEDER VALERIUS H?T Gevaarlijke stoffen en Schiedam TANK WAS NOG NIET LEEG HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 9 - WOENSDAG 19 JUNI 1968 De ruim zesendertighonderd deelnemers aan de Schiedamse Avondvierdaagse die gister avond onder bijna ideale weersomstandigheden van start ging bewijst opnieuw, dat de wandelsport bij de jongeren nog steeds „in" is. Het was weer gezellig rumoerig in en rond sporthal „Margriet". De startbureaus werkten op volle toeren om de laatste inschrijvers de benodigde papieten te verschaffen. Een volgens het boekje kloppende organisatie maakte het mogelijk dat rond zeven uur het startsein kon worden gegeven. Als eerste marcheerde de groep van de sport vereniging Juliana de Nieuwe Damlaan op voorafgegaan door een peloton mini-majorettes gestoken in fraaie uniformen waarin de clubkleuren „oranje-wit" waren verwerkt. Met de veelkleurige vlaggengroep vormde dit Juliana de fleurige kop van de stoet wande laars die opgewekt bezit nam van het landelijke Kethel en het gebied tussen Poldervaart en Schie. Vijfentwintig E.H.B.O.-ers afd. Kethel begeleidden de tippelaars om zo nodig voet euvels te verhelpen. Vijfhonderd deelnemers, de z.g. „voorlopers" waren aan hun tweede etappe toe, nu zij maandagavond reeds de voeten hadden los gelopen bij broeierig weer dat heel wat zweet druppeltjes vergde. Nog tweemaal zullen de wandelaars het voorgeschreven parcours moeten afleggen waarna vrijdag het slotceremonieel de sporthal weer in rep en roer zal brengen. Familieleden en vrienden krijgen dan in de Julianalaan en de Stadhouderslaan de gelegenheid hun bloemen aan de wandelgladiatoren te overhandigen. In de Warande staan twee muziekkorpsen en zes drumbands gereed voor de triomfale slotmars die zijn einde vindt in de sporthal waar dc familieleden e.a. de intocht kunnen mee beleven. De route van de laatste drie kilometers loopt via de Warande naar de St. Liduinastraat en vervolgens Anth. Muysstraat, v. Beverenstraat, Aleidastraat, Jan v. Avennestraat, Graaf Flo- risstraat, Rembrandtlaan, P. J. Troelstralaan, langs het flat „Spieringshoek" en vervolgens over het Hargapad naar de sporthal. Aankomst hier tussen acht uur en half negen. Op de gebruikelijke lijst „van medede lingen en ingekomen stukken" die bij de raadsagenda pleegt te worden bij gesloten komen twee punten voor, die lange tijd de gemoederen nogal in be weging hebben gehouden. We laten ze hieronder volgen, zoals ze nu door B. en W. ter kennis van de raad worden gebracht, met het voorstel ze voor kennisgeving aan te nemen: Van het College van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland is 'n schrijven ontvangen inzake de goed keuring van het bestemmingsplan „Sohienoko". Van de Stichting Ontwikkeling Bran- dersbuurt is een schrijven ontvangen waarin wordt meegedeeld, dat in een bestuursvergadering van deze stichting is besloten de werkzaamheden van de Stichting te doen staken en tot ontbin ding van de Stichting over te gaan. Eén der doelstellingen van „Helpt Elkander", de algemene vereniging van ouders en vrienden van gees telijk misdeelden (afdeling Schie dam) is, de ouders/verzorgers een week in de gelegenheid te stellen er zelf eens op uit te trekken. De afdeling Schiedam organiseerde wederom een vakantieweek in het prachtige vakantiekamp „De Gro te Bunte" te Nunspeet en wel van 22 juni - 30 juni. Een 45-tal pupil len zal daar genieten van bos-, frisse lucht en hopenlijk veel zon. Vertrek zaterdagmiddag 22 juni om twee uur vanaf de Openbare BLO-school aan de Burg. Honner- lage Greteiaan 496 en op 29 juni is men tussen half één en één uur 's middags weer in Sohiedam te rug. Om al te grote stagnatie te voorko men plaatste de verkeerspolitie tij delijk automatische verkeerslich ten op de Prof. Kamerling Onnes laan, waar men druk doende is met het leggen van transportleidin gen voor de watervoorziening. De aanrijroute van de RET-ibussen moest eveneens bij de nieuwe toe stand worden aangepast. Om hun eind- en vertrekpunt te kunnen be reiken ronden de bussen nu het Stationsplein uit noordelijke rich ting. Het uit de richting Rotterdam via de afrit Horvathwag komende verkeer krijgt nu tijdelijk met te genliggers van doen. Wie er ook re kening "dienen te houden met de nieuwe situaitiie zijn de treinreizi gers, als ze van de bushalten over steken naar de stationsingang. Door de Bisschop van Rotterdam is tot pastoor van de parochie O.L.Vr. Ge boorte te Rijp-Wetering benoemd kape laan Evert v. Diepen, sinds 1962 werk zaam in de H. Hart-parochie in Schie dam Zuid. Uitgerekend op zijn verjaardag, zijn 47ste, neemt kapelaan Diepen afscheid van de parochiegemeen schap. Hier heeft hij zich met na me ander de jongeren een vaste en welhaast onmisbare plaats we ten te verwerven. Zo kwam bijv. onder zijn leiding het vrije jeugd werk pas goed op dreef en was hij de grote animator bij het realise ren van een eigen centrum, ook voor niet-parochianen. Aansluitend bij de kerkelijke ver nieuwing zal het werk waarvoor de kapelaan de basis legde worden voortgezet en uitgebreid door een staf van leken. Vanavond heeft het afscheid plaats tijdens de woensdag javondmis van kwart over zeven. Hier krijgen afgevaardigden van organisaties en verenigingen gelegenheid een kort woord ten afscheid te spreken en bij deze gelegenheid zal tevens een geschenk worden overhandigd. Een cadeau waaraan de gehele pa rochiegemeenschap heeft bijgedra gen. SPORT- vrienden zullen opkijken bij het berichtje dat Jan B-russé nu defi nitief de Schiedamse Volleybal Club (S.V.C.) gaat verlaten en vol gend seizoen bij Libanon (eredivi sie) zal spelen. OP GEZETTE tijden heeft bij het Leger des Heils officierswisse ling plaats. En in Schiedam grijpt zo'n commandowisseling dezer da gen plaats. Het vaarwel betreft majoor en mevrouw C. G. Gerstel- Verrijk, die sinds mei 1966 hier werkzaam zijn geweest. En het welkom geldt majoor en mevrouw F. J. Zuidema-Willems, laatstelijk gewerkt hebbende in Rotterdam. HET COMITé met de lange naam (plaatselijk comité tot hand having van de Statenvertaling Schiedam-Vlaardingen) laat weten dat donderdagavond (morgen dus) om acht uur in het Geref. Jeugd huis, Lange Haven 97 vóór zal gaan ds. E. Venefma, Chr. Geref. predi kant te Zwijndrecht. KEES VAN BOHEMENS schil derij „Circuit Zandvoort" zal wor den overgedragen aan het Stedelijk Museum te Schiedam, tijdens een speciale bijeenkomst maandagmid dag om vier uur. De overdracht wordt verricht door mr. W. H. Fockema Andreae, vennoot van de bankiersfirma Mees Hope, die t.g.v. het 50-jarig bestaan van haar vestiging Schiedam dit schilderij ten behoeve van de collectie van het Stedelijk Museum alhier ge schonken heeft. Het Bestuur van het Aktiecentrum Rijnmond van de Politieke Partij Radiikalen is als volgt samenge steld: Voorzitter: de heer Ph. Enthoven, Newtonplein 57, Schiedam, telef. 157328; Intern, secr. financiën: de heer P. Rijsmus, Adr. Milderstraat 98b, Rotterdam-6, telef. 231154; Secr. extern: de heer H. Kasius, Cl. de Vrieselaan 30b, Rotterdam- 3, telef. 256379; Vice voorz.: de heer H. Mul, Sta- tensingel 19b, Rotterdam-4, telef. 242927; de heer D. vjd. Berghe, Geranium straat 16, Zwijndrecht, telef. 01850- 26592; de heer L. van Geffen, Schoonveld 128, Rotterdam-23, telef. 179261; Leden: de heer J. Loekefeer, Delf- lanidseweg 390, Schiedam; de heer F. van Os, Ruigoord 202, R'dam-IJssolmonde, telef. 324785; Adviserend lid, lid landelijk be stuur: de heer G. van Dongen, Sta- tenweg 59a, Rotterdam. Hilary Krzysztofiak heet de exposant die met schilderijen en tekcr'c'.tsn te kijk staat in Galerie de Graaft aan hat Oude Kerkhof 20. Deze expo sitie is daar tot 3 juli gcopc ;d op werkdagen van 10-18 uur, vrijdag avond van 7 tot 9 uur cn op zon dagmiddag van 1 tot 5 uur. Maan dags gesloten. Na acht jaar succesvol leiding te hebben gegeven aan de Sint Jozef school in de Nassauiaap te Schie dam, gaat broeder Valerius de stad verlaten. Hij is benoemd tot Over ste van het klooster van de Con gregatie te Den Haag. Broeder Valerius die door zijn buitengewoon enthousiaste leiding onderwijskrachten en leerlingen wist te inspireren kreeg bekend heid door zijn bekwame leiding van een koor, dat bij vele eucha ristievieringen in de parochieker ken van onze stad en daarbuiten, alsmede in de Dr. Noletstichting, het vocale gedeelte verzorgde. Ook in vele sociale functies had hij 'n werkzaam aandeel. Zijn vertrek betekent dan ook een groot verlies voor allen dis met hem mochten samenwerken. Om de vele vrienden en bekenden van broeder Valerius in staat te stellen afsohèid te nemen, wordt op maandagavond- 24 juni a.s. van 20.00 tot 22.00 uur een receptie ge geven in de Sint Jozefschool, Nas- saulaan 42. De welpen van de R.K. Verkenners uit het Delta-district waren zondag in het sportpark „Harga" bijeen voor de jaar lijkse „Rimboejacht" ditmaal in zigeu nerstijl gehouden. Ongeveer 170 adspiranitverkenners, afkomstig uit Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis en Maasland namen hieraan deel, gestoken ;iin zigeuner- kledij én voorzien van, een gitaar. Verdeeld iin groepen beoefenden de welpen de specifieke zigeuneram- bachten, zoals: ketellappen, stoelen vlechten, scharenslijpen en zelfs het slopen van oude autowrakken. De hierbij betoonde vaardigheid werd beloond met veelkleurige lin ten om er de gitaar mee te sieren. Tot besluit namen alle zigeuners deel aan een wedstrijd dn het ac teren. Hqt spel was samengesteld door de D.C-s mevrouw van Engelen en mejuffrouw A. Pluym, die tevens de regie voerden. In het totaal klassement eindigde welpen viaft de St. Franciscusgroep op de eerste plaats. Deze kregen ook de wisselprijs, een klompje gouderst, dat werd uitgereikt door de District Commissaris van het Delta-district L. Mientjes. Op de 'tweede plaats eindigde de Mentawi-horde uit Vlaardingen. Het bestuur van Hermes-DWS stel de de kantine beschikbaar waar de zigeuners groepsgewijze wat lafe nis konden verkrijgen. Uiteraard trok het 'grote zigeuner kamp in „Harga" de nodige publier ke belangstelling. Het bestuur van de Wijkvereniging „Bij dorp" (secr. Schietbaanstraat 2a heeft het volgende schrijven gericht aan de gemeenteraad van Schiedam en een afschrift hiervan gezonden aan West- Abtspolder en Hoog Heemraadschap Delfland. Het schrijven luidt aldus: „Bij 'het bestuur van de Wijkver eniging zijn er klachten binnenge komen over vervuilde sloten in Bij dorp. In het bijizander over de sloot, ge legen tussen Spborbaamstraat en Burg. Verveensiraat. Het mag U genoegzaam bekend zijn, dat deze sloot al tientallen jaren verkeert in sterke mate van vervuiling. Door lozing van keuken en hemel water, fungeert deze .sloot als open riool, is een zg. doodlopende sloot, produceert een ondraaglijke slank en is een gevaar voor de volksge zondheid. Op 10 mei j.l. hebben wij een kon- taktavondbelegd mei bewoners vam beide straten. Algemeen was men vain mening dat de sloot zo snel mogelijk gedempt dient te worden. Lozing van keuken en hemelwater zal moeten geschieden door een nieuw aan te leggen riool achter de panden van de Spoorbaanstraat (zie bijgaande tekening, kleur paars). Voorkomen wordt dat achter de panden gelegen schuurtjes dan af gebroken moeten worden. Uw zeer gewaardeerde medewer king, zal door ons iin hoge mate op prijs gesteld worden." Namens het bestuur, W. H. van Gisteren (voorzitter) E. Blaauw (secretaris). Comité voor Auto en Boottochten (CAB) is voornemens donderdag 20 juni a.s. naar Schelluinen iin Baarle Nassau te vertrekken. Men wordt verzocht ook deze keer weer oud-papier .mee te brengen. Het Schiedamse gemeenteraad, de heer G. P. Verhulsdonk, stelde ds volgende schriftelijke vragen aan Burgemeester en Wethouders: „Een aantal bewoners van de Ha- gastraat hebben van uw college een schrijven met het onderwerp „Hinderwet" ontvangen. Deze bewoners hebben daarin kun nen lezen, dat uw collage over weegt aan de lak-, verf- en vernis- fabriek Veveo N.V., Willemskade 7- 17, alhier, vergunning te verlenen, om op het aan de Hagastraat gren zende fabrieksterrein 42.000 liter white spirit - 8000 liter xyleen - 5000 liter Shell sol T - 5000 liter Shell sol A - 5000 liter Aromaat- rijke white spirit - 5000 liter Ter pentijn - 5000 liter Dipenteen - 5000 liter Tolueen - 20.000 liter Huis brandolie II - in ondergrondse tanks en 294.450 liter verf-vernis en siccatieven in bovengrondse tanks op te slaan. Daar hier vergunning wordt ge vraagd om zeer brandbare en bij een bepaalde temperatuur zelfs ex plosieve chemicaliën in een dicht bevolkte woonwijk op te mogen slaan, neem ik de vrijheid u enige vragen te stellen. 1. Aan welke voorwaarden moet de Veveo N.V. voldoen om de ri sicofactor tot een verantwoord mi nimum-te reduceren? 2. Is het in de toekomst nog wel aanvaardbaar (gezien enige recen te ongelukken in de chemische in dustrie), opslagplaatsen met ge vaarlijke stoffen in woonwijken toe te staan". Naar aanleiding van bovenstaande vragen delen B. en W. het volgen de mede: Ad. 1 Deze vergumning-aaiwrage is nog in onderzoek. Hangende dit onderzoek het burenverhoor moet o.a. nog plaats vinden is nog niet te zeggen, hoe en aan wel ke bezwaren tegemoet gekomen moet worden. Wij kunnen hieraan wel toevoegen, dat ongeacht de eventuele bezwaren van omwonen den voor bedrijven als het on derhavige steeds strengere voor waarden worden gesteld, ten einde risicofactoren tot een verantwoord minimum te beperken. Ad. 2. De vraag, of het in de toe komst nog wel aanvaardbaar is in woonwijken opslagplaatsen met gevaarlijke stoffen toe te slaan, kan zonder meer niet beantwoord worden, daar dit .geval voor geval beoordeeld moet worden. Tankauto's met giftige vloeistoffen staan wel in het nieuws. Nu eens geen gekantelde tankauto, maar wel giftige stof die tijdens het overpompen van drieduizend liter methyleenchloride uit een tankauto in een reservoir van de N.V. Kurkenfabriek in Schiedam par does over zich heen kregen. De vijf tienjarige C. Janssen en de 28-jarige J. G. A. M. Simons uit Schiedam moes ten na het inademen van de vloeistof buiten bewustzijn in het ziekenhuis worden opgenomen. OVer de toedracht verluidt, dat de jongen op een bepaald moment te kennen gaf dat de lading was over gepompt, waarop men de afsluit- kraan vain het reservoir dicht draaide. Op dat moment bleek de tank echter nog niet geheel leeg en de knaap kreeg dit restant van de lading in zijn gezicht, waarna hij onmiddellijk bewusteloos raakte. Evenals de hem te hulp schietende 28-jarige collega Simons. Ze wer den in de Dr. Noletstichting opge nomen. Hoewel zij niet in levens gevaar verkeren, kan het inade men van deze giftige vloeistof een ernstige leverkwaal veroorzaken. De foto toont het transport per ambulamoewagen op de plaats van het bedrijfsongeval.

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 9