Roemenie, staat van j uitersten en nog wat Vervloek stoplichten Moezelwijn „ORANJE" AFWEZIG Na drie dagen in de auto komt U in een andere wereld VERLOVEN ANJER RING Vivo wil groot distributie centrum in Schiedam AFWEZIG 'Vooral de laatste twee jaar doen diverse Balkan-landen hun uiterste best om de bewoners 1 van West-Europa toeristisch te interesseren. Advertenties in dagbladen, exposities en infor- matieve avonden, verlucht met de bekende lichtbeelden, moeten ons doen geloven dat lan- den als Roemenië en Bulgarije het summum aan vakantie-genoegens bieden. Of is het alleen 1 een inmense poging om harde valuta binnen de grenzen te krijgen? Peter van IJsselstein 1 schreef speciaal voor Het Nieuwe Stadsblad een serie artikelen over het Balkan-schier- eiland. Het eerste drukken wij hieronder af. ALLES ZIEN VOORZORG GOEDKOOP LIEF dr. e. j. m. robben. L. H. GEERDES DR. K. PANMAN Naar Rusland 0 Stage HET NIEUWE STADSBLAD - PAG. 3 - VRIJDAG 21 JUNI 1968 Nu het IJzeren Gordijn, dat jaren lang door velen werd beschouwd als een onneembare hindernis, die image voor een steeds groter aantal toeristen ver loren heeft, presenteert Roemenië zich opeens als vakantie-oord met vele mo gelijkheden. Wie bereid is drie dagen in de auto te zitten voor een afstand van circa 1600 km. (via Salzburg en Belgrado) of 1200 km. (via Wenen en Boedapest) kan dit ontdekken. De reis die gemaakt moet worden eer men Roemenië kan binnen rijden, vormt zeker een nadeel. Verder zaI het land zich ook doen kenmerken door de bureaucratie van de diverse instanties die voor een vakantieganger belangrijk zijn. Geld wisselen is niet overal moge lijk en ook de administraties van reisbureaus en campings vertonen weinig uniformiteit. Daar tegenover staat, dat Roeme nië qua landschap bijna alles biedt, in een vrij sinelle wisseling. Bergen, veel vlak land, poesta, oude steden en dorpen, de Zwarte Zee-kust met een uitzonderlijk mooi strand, de Donau-dalta waar men een schat aan flora en fauna kan aantreffen en bovenal een bevolking die over het algemeen bijzonder vriende lijk is en zich sterk geïnteresseerd toont voor het leven van de wes terse bezoeker, mits deze zich niet met een al te grote auto of dure kleren vertoont. Dan ontstaat er een kloof, wiaar de eenvoudige Roe meen niet over durft springen en de fles met zelf geperste wijn zal op de keukenplank blijven staan. Ik zal er van uitgaan dat een even- tuelle reis naar Roemenië per auto geschiedt. Met het vliegtuig naar Boekarest en verder met de bus naar het goudgele strand van Ma- maia is natuurlijk een veel com fortabeler manier van reizen, maar men mist dan zoveel, men mist Roemenië. De badplaatsen, als Mamaia, Eforie-nord en Eforie-sud, lijiken in sneltempo te zijn neerge poot, speciaal voor de bezoekers uit het westen en belangrijke Oost- Duitsers en Polen, die toestem ming kunnen verkrijgen voor een vakantie in het buitenland. Waar enkele jaren geleden nog niets stond, treft men nu op het oog dure flatgebouwen en fraaie res taurants aan. Op de keeper be schouwd zijn de architecten niet al te punctueel te werk gegaan, maar de badplaatsen doen "kapitalis tisch" aan en daarvoor hoeft men niet naar Roemenië te reizen, hoe lauw de Zwarte Zee ook is DAN NEEMT U VAST OOK ZO N PRACHTIGE CONSTAMT of (Wij brengende hele collectie) waarbij U Luxe verpakking en handgravure ontvangt Uw K.E.S.-juwelier V I A SCHIEDAM TELEF. 267937 BROERSVEST 93 tr'ij 9 Boeren in West-Roemen.ë juist voordat de dagelijkse uil wordt ge knapt. Als u in de smaak valt zal de fles wijn die zo nu en dan de kring rondgaat, u zeker niet voorbijgaan! We gaan dus per auto en daar zit dan gelijk één belangrijke voor waarde aan verbonden. Uw voer tuig moet in goede conditie zijn en liefst niet al te oud, omdat dan de kans op plotseling optredende mankementen groter wordt. De bekende merken zoals Volkswa gen, Optel en Fiat hebben in de Roemeense grote steden over het algemeen wei een dealer gevestigd. Op het platteland, waar U als on dernemend vakantieganger waar schijnlijk meer zult vertoeven, lig gen de zaken echter anders. Krijgt men pech, dan is men hoofdzake lijk aangewezen op de staatswerk- plaatsen waar de dienstdoende monteurs voor het merendeel ge specialiseerd zijn in het repareren van tractoren en Russische vracht auto's. Men kan het treffen, ik heb eens een vriendelijke monteur een naar verhouding reusachtige koolborstel van een tractordinamo zien bij vijlen tot de afmetingen die een dinamo van een kleine personen auto behoeft (hij was er uren mee bezig en weigerde iedere vorm van betalingmaar daar mag men niet van uitgaan. Voor het vertrek de auto goed laten nazien en reserve onderdelen zoals lampen, een ven- tilatorriem, bougies in de bagage ruimte, is geen overdadige luxe. De benzine is voor de toerist goed koop, mede door de toeslag die de man ontvangt bij de aankoop van de Lei. Officiële koens: 0,60, de toerist betaalt twee dubbeltjes voor de Lei, waardoor de benzine per liter supier op ongeveer ƒ0,45 komt. Een toeslag dae een verblijf in Roemennië trouwens over het algemeen goedkoop maakt, maar daar kom ik later op terug. Uw groene kaart >is veelal in Roemenië niet geldig. Aan de grens is het mogelijk een W.A.-verzekering af te sluiten voor de duur van de va- kaïntie. Voor velen is dit een onverwach te financieel offer(tje). Westerse valuta is voor Roemenen een be langrijke zaak en de extra verzeke ringspremie maakt deel uit van dit streven. Anderszijds is het visum dat nodig is om de grens te passeren sinds kort zonder kosten van de Roe meense douane te verkrijgen. Wel komen bij de 'tjap' in Uw paspoort nog het reisdoel en het aantal da gen dat U denkt te blijven te staan, maar dat moet maar beschouwd worden als formaliteiten, die vol gens traditie vereist zijn. In tegen stelling tot een land als bijvoor beeld Hongarije, gebeurt het over schrijden van de Roemeense grens niet met het volledig bewustzijn van „we gaan nu door het IJzeren Gordijn". In het grenskantoor is een lieve Roemeense juffrouw veel dames in Roemenië bezitten in de ogen van de westerling uitstekende kwa liteiten. heren!) bereid U alle toe ristische informatie te verstrekken die U denkt nodig te hebben en de douane-beambten willen nog wel eens een wuivende hand opsteken, bij het door de slagboom rijden. Dat past dan wel niet bij hun stramme, militaristisch aandoende uitmonstering, maar U moet maar denken dat ze het menen, het is tenslotte vakantie Volgende keer onder meer campings hotels, bezienswaardigheden, het Roemeense regime en de toerist en de taal. PETER. Als je haast hebt, zit altijd alles tegen. Alle rode lichten, alle brug gen. We vervloeken stoplichten, bruggen en verkeersagenten. Maar eigenlijk zou men zich op die kwetsbare momenten van zijn leven eens in moeten denken dat er geen rode lichten en geen verkeers agenten waren. Zonder regels is een geordende maatschappij niet mogelijk en ons leven niet veilig. Ondanks onze vrijheid van han delen, ondanks de drijfveer van het geweten dat ons aanzet te doen wat ons in de gegeven omstandigheden het beste lijkt, worden we aan banden gelegd door voorschriften. Wanneer we zo onze vrijheid beleven, zien we het eenzijdig. Voor schriften en geboden moeten het juist mogelijk maken dat we ons in vrijheid kunnen bewegen. Wetten leggen het zelfstandige handelen niét aan banden, maar maken het juist mogelijk in de goede zin vrij te zijn. Ware vrijheid luistert naar de wetten. Richtlijnen zijn er niet om ons de voet dwars te zetten, maar ons te helpen. Rode lichten Zijn er om ongelukken te voorkomen en alles ordelijk te laten ver lopen. Wie voor een stoplicht moet wachten, kan dat aanvoelen als een vrijheidsbeperking, maar juist daardoor wordt een vlotte door stroming van het verkeer bevorderd. Wanneer iedereen maar z'n eigen gang zou gaan, is dat geen vrijheid, maar willekeur. Juist als iedereen probeert rekening te houden met enkele elementaire beginselen, is het mogelijk je binnen een bepaalde ruimte vrij te bewegen. Zo is het in het verkeer op de weg, zo is hot in 't leven. Wetten zijn wegwijzers op de weg naar het geluk. Je kunt natuurlijk zeggen: ik zoek zelf wel uit hoe ik van Schiedam naar Haarlem rijd maar je kunt ook de wegwijzers volgen, zonder dat je 't idee 'hoeft 'te hebben dat je vrijheid van handelen wordt aangetast. Dikwijls zijn we de goede weg kwijt, voelen we ons uit het lood geslagen mensen. Dan wil God ons helpen. Op de weg naar het geluk heeft Hij richtingwijzers gezet, al vinden we vaak dat God rare wegen kiest om ons te leiden. Hij houdt ons de geboden voor om te verhinderen dat ons geweten op een dwaalspoor raakt Hij wil ons helpen maar rekent op onze eigen verantwoordelijkheid. Daarbij is het niet belangrijk te weten hoever je precies kunt gaan voor je op het verkeerde pad bent. God is geen kruidenier die goed en kwaad afweegt. Hij kijkt naar de innerlijke gesteltenis; Hij zet 'geboden °m WSg te vol8en die Hi) aangeeft met zijn Wetten moeten we dus niet zien als een struikelblok op de weg naar het geluk. Ze worden ons gegeven als richtlijnen voor het geweten als een kans om zelf in volle vrijheid en verantwoordelijkheid ge wetensvolle mensen te zijn. Dan kun je geboden wel eens lastig vinden, zoals je stoplichten ook vaak vervloekt. Maar als we een beetje nadenken, zien we in dat ze uiteindelijk gegeven worden om ons eigen bestwil. Wie rekening houdt met voorschriften houdt re kening met elkaar. Alleen zó is een vlot, vrij en veilig verkeer mo gelijk. Niet alleen op de weg, maar ook in het leven van alledag. O Zigeuners kan men In Roemenië nog overal „in het wild" tegenkomen. Voor een handje sigaretten willen ze best even poseren, zoals dit stel doortrapte beroeps-zwervers. De n.v. Almaho uit Rotterdam (de Vivo- groothandel) is voornemens in Schie dam een centraal distributiecentrum te stichten en heeft daartoe de ge meente Schiedam verzocht om uitgifte in erfpacht van een stuk grond ter grootte van 4000 vierkante meter aan de 's-Gravelandseweg en de Caland- straat. De aanvraag stamt al uit 1965. Maar thans is overeenstemming beneikt op basis van erfpachtsca- nan van 4,37 per M2 of ongeveer 17480,- in 'totaal, 't Gaat om een periode van 60 jaar en herziening van de erfpacht zal om de vijf jaar plaats hebben. B. en W. stellen de raad thans voor ter vereenvoudi ging van de procedure deze herzie ning aan het college van B. en W. te delegeren. De Almaho levert aan zelfbedie ningszaken en supermarkets. SONNEHöHE p. fl. 2.95 bij 6 flessen 7e GRATIS SLIJTERIJ en WIJNHANDEL Oranjestraat 10-12, Tel. 265997 U BELT WIJ BEZORGEN 24 juni - 2 juli ARTS Waarnemers de doktoren: CH.POLL J. MOKKENSTORM Tot zaterdag 29 juni: C. VLOOTMAN L. v. HOOGENHUYZE INTERNIST 24 juli tot 14 augustus. Waarneming voor spoedgevallen Mej. J. A. Knoop, internis te en B. v. d. Esch, internist. Afspraken voor de polikliniek via de portier van het Gemeenteziekenhuis, Tel.: 269126. Vervolg van pag. 1 hij op 17-jarige leeftijd met zijn moeder de Oekraine voor het eerst bezocht rijpte bij hem het plan de dans en de muziek ondergeschikt aan zijn loopbaan te maken. Hier zag hij een oud-oom van zijn moe der als beroepsdanser aan het werk hetgeen hem inspireerde diens voorbeeld te volgen. Hij maakte toen reeds deel uit van de groep „Wolga" als gitarist en ho- pakdanser. Zijn geboren aanleg openbaarde zich meer en meer zo dat hij in een recordtijd, nog geen vier jaar) de dansacademie doorliep met het bovengenoemde resultaat. Door zelfstudie bekwaamde Hen- nie Konings zich bovendien in de Russische Cultuur-geschiedenis en het ont9taan van de talrijke Volks instrumenten waarvan hij een hartstochtelijk verzamelaar is. Be halve uit Rusland bezit hij instru menten uit andere oosterse landen zoals China en India. De voor zijn studie benodigde li teratuur kreeg hij van familie uit de Oekraine en via het Russische consulaat. Ook van verdere bezoeken aan zijn moeders geboor teland leerde de op dit gebied weetgierige Hennie veel. In vrijwel elke stak zijn volksdans scholen waar hij een kijkje mocht nemen. Bovendien bezocht hij bal letvoorstellingen in Moskou die hier veelvuldig worden gegeven. Wat de jonge danser verder wil? In Rusland verder studeren. De toezegging hiervoor met een stu diebeurs voor één jaar is verleend door het consulaat, maar moet be krachtigd worden door Moskou. Om hier solodanser te worden zal moeilijk gaan. De amateurs in Rusland overtref fen de beroepsdansers van de eu- nopese landen in grote mate, dus „wat wil je" zegt Hennie Konings die zijn oog gericht heeft op Pa rijs. Hier bestaat een beroeps Zang en Dansgroep met een eigen orkest gericht op de specifieke volksdan sen. Hier een baan krijgen zou ideaal zijn. Alles wat Hennie Konings geleerd heeft brengt hij al tendele in prak tijk aan het Muzieklvceum in Dor drecht als stage. Nederland bezit buiten hem geen docent die be voegd is als zodanig op te mogen traden. Verder houdt hij lezingen over het Russische volksinstrument en heeft hiervoor nog enkele uitnodi gingen lopen. Als Hennie Konings zijn geboorte stad vaarwel gaat zeggen verliest de „Wolga"-groep een begaafd so lodanser die moeilijk te vervangen zal zi jn. Wie iets meer over de Russische volksinstrumenten wil weten of deze beluisteren krijgt hiervoor binnenkort de kans. Het Russische Staatsorkest brengt 'n bezoek aan ons land. Dit Ossipovorkest is in strumentaal samengesteld uit alle voorkomende volksinstrumenten. aldus Hennie Konings. En die kan het weten. V

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 3