EANDSTAD EDITIES 4 -K-K-K-X-K-K-K-K-K-K* **************'***-)<*** Het leven van een kind bestaat voor het overgrote deel uit spe len. Daarom moet de kinderconfectie-industrie in het algemeen kleding brengen die op het spel is afgestemd. Daarom ook is Terlenka van belang, want Terlenka is juist voor kinderkleding in al zijn variaties een geweldig fijn materiaal. Meer dan honderd confectionairs uit Frankrijk, Duitsland, België en Nederland zijn in de Terlenka lente-zomer collectie '68 ver tegenwoordigd. De fleurige Europese Terlenka kindermode- collectie wordt gekenmerkt door pittige kinderkleuren lente green, azuurblauw, guitig geel, sinaasappel-oranje en zuurtjes- rose. Met amusante brockrokjes, A-lijnjurkjes, blote schouder jurkjes en de gekke „style cravate". Er zijn praktische school- gaan-overgooiers, stoere tuinbroeken, stevige speelhemden, mini-ensembles, weer- en windanoraks, Amerikaanse geïnspi reerde bermuda-pakjes, sportieve blazers etc. En voor ijdele meisjes is er nuffig nachtgoed in luchtige Terlenka batist. Voor èlk kind, voor èlk spel is er voldoende keuze in het inter nationale Terlenka assortiment. De kleding werd gefotogra feerd op het kind zoals het leeft, zoals het speelt. Het is nu eenmaal prettiger om naar spelende kinderen te kijken dan naar poserende kinderen. Bovendien ziet u op deze wijze de kleding als in werkelijkheid. Kinderspelen. Het zou een kin derdroom kunnen zijn: minstens tweehonderdvijftig andere kin deren spelend in een dekor van keien, plavuizen, stoepen, hekjes, poortjes, trappetjes, gangetjes, palen, bomen en water, met op de achtergrond maar één volwasse ne die toekijkt bij dat feest van meer dan tachtig spelletjes tege lijk. Pieter Bruegel maakte die droom werkelijkheid: op een pa neel van 118 bij 161 cm schilder de hij in het jaar 1560 die twee honderdvijftig kinderen en, tot op het kleinste detail nauwkeu rig, hun vierentachtig kinderspe len. Is hij het zelf, die volwassene op de achtergrond, die met heim wee en misschien wel met af gunst in het verloren rijk van zijn jeugd staat te kijken? Of wilde hij óns, de toeschouwers van nu, al vier eeuwen lang, in die ene figuur uitbeelden? Wat Bruegel ook bedoelde, het is hem in ieder geval gelukt om ons vandaag nog met een glim lach van herkenning terug te voeren naar de jaren dat de we reld een eindeloos feest van hup pen, springen, reikhalzen en koekhappen leek, waarin spring touwen zwiepten, kleppers rof felden en hoepels rinkelend door de straat joegen. Eeuwenlang zijn de meeste spel letjes en het speelgoed van kin deren op straat gebleven wat ze in Bruegels tijd waren; de klei- knikkers mochten dan plaats maken voor juweeltjes van mar mer en glas met gekleurde ader tjes, de varkensblaas mocht dan verdrongen worden door een on verwoestbare leren bal, in wezen veranderde er bijna vierhonderd jaar lang niets. Tot die reus, het verkeer, in de loop van deze eeuw de hoepe laars, blindemannetje en steltlo pers van de straat maaide, de knikkers deed wegspatten, de hinkelpot uitvlakte, de tollen tot stilstand bracht en de bal- en springliedjes overstemde. Nóg kennen we ze, de spelletjes en liedjes van de straat uit Brue gels tijd, althans een groot aan tal ervan, maar nog vóór de twintigste eeuw met al zijn ver toon van techniek voorbijgeda- verd is, zullen de mensen niet meer met die glimlach van her kenning, maar wel met verba zing en met nóg meer heimwee naar dat vervlogen paradijs vol spelende kinderen kijken. Kijken naar kinderen die spelen, is ontdekken dat alles wat ze spelen en tot speelgoed maken een verkleinde weergave is van wat hen straks in zijn werkelijke afmetingen zal omringen: huis raad en gereedschap, mensen en dieren, goed en kwaad, spannin gen en kansen, hoop en wan hoop, hemel en hel. Van die onvervangbare en on misbare nabootsingen van de werkelijkheid kozen we er een aantal uit om over hun achter grond, hun functie en hun tover kracht iets vast te leggen, vóór ook deze twintig spelletjes uit sluitend tot fragmentjes van een oud schilderij zullen zijn gewor den. Oude spelletjes in een nieuwe tijd. Maar dan wel met mode gelardeerd... Hierbij de eerste (foto)-pagina. SPELEN IN TERLENKA

Het Nieuwe Stadsblad | 1968 | | pagina 8